Bir kanişin zekası ve bir İspanyol yavru horozun sevgi dolu doğası ile, cockapoo’nun Amerika’da en çok aranan melezlerden biri olması şaşırtıcı değil. Onlar, herhangi bir aileyi memnun etmek için sayısız renk ve boyutta gelen, az tüylü, sevmesi kolay bir köpektir.

 • Yükseklik: 25 ila 32,5 cm
 • Ağırlık: 2,7 ila 8,6 kg
 • Ömür: 12 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı dışa dönük oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun Kıvırcık
 • Renkler: Kırmızı, Krem, siyah, mavi, beyaz, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer,
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, merle
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, suyu sever, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Cockapoo, 1960’lara kadar uzanan bir kaniş ve bir yavru horoz arasındaki sevimli bir melezdir. Tüy dökmemesi veya tüy dökmemesi, alerjisi olan köpek sahipleri için onları popüler bir seçenek haline getirir.

En küçük hallerinde, 2,8 ila 4 kg ağırlıklarında tamamen büyümüş olabilirler. En büyük hallerinde, 8,7 kg’ın üzerinde olabilirler, bu da bir kanepede sarılmak için iyi oldukları anlamına gelir, ancak daha büyük oyun arkadaşlarına da ayak uydurabilirler.

Sevecen ve mutlu olan cockapoos, tanıştıkları herkese sevgi verecektir. Gizlilik onların kelime dağarcığında yoktur – en sevdikleri aile üyesini her yerde, hatta banyoya kadar takip ederler.

Görünüm

Bir cockapoo’nun yüzü herkesi gülümsetebilir. Gerçek bir minyatür ayı olarak dünyaya gelen ve oldukça zarif bir köpeğe dönüşen cockapoos, samimi gülümsemeleriyle her tür köpek severin ilgisini çeker. Çeşitli kaniş boyları ve ağırlıkları sayesinde çeşitli boyutlarda gelirler. 

Bir minyatür kaniş, 2,7 ila 5,4 kg arasında ve 25 cm’den daha az olan bir cockapoo üretecektir. Minyatür cockapoo, 8 kg ağırlığında ve 27,5 ila 35 cm yüksekliğindedir. Bir standart veya maxi, 8,6 kg’dan daha ağır olacak ve en az 37,5 cm uzunluğunda büyüyecektir. 

Kürkleri genellikle günlük fırçalanması gereken uzun, gevşek buklelere sahiptir. Bir cockapoo, çikolata, kırmızı, siyah, mavi, krem, beyaz ve çok renkli katların farklı kombinasyonlarında olabilir. Bir İspanyol cocker spaniel’in sarkık kulaklarına sahipler.

Cockapoos bazen kavapolarla karıştırılabilir. Bu sürpriz değil; her iki cins de sevgi dolu bir bakışla bir taş kalbi eritebilir. Cockapoo’nun daha uzun bir ağzı olması dışında neredeyse aynılar. Bir cavapoo, bir kaniş ve bir Cavalier King Charles spaniel yetiştirmekten kaynaklanır ve genellikle bir cockapoo’dan daha kısadır. 

Her iki cins de çok akıllı olsa da (kaniş mirası sayesinde), cavapoo, cockapoo’dan daha hızlı eğitim alma eğilimindedir. Cockapoos, özellikle yavru köpeklerde daha kısa bir dikkat süresine sahiptir ve genellikle ikisi arasında daha eğlenceli ve aktiftirler.

Mizaç

Dışa dönük bir doğası olan cockapoos, tanıştıkları herkesle kolayca anlaşır. Hayatlarını ailelerini sevmeye adayacak mutlu ve arkadaş canlısı bir cinstir. Nasıl yetiştirildiklerine bağlı olarak, bir cockapoo bir kanepede pinekleyebilir olabilir veya dışarıda eğlenmeyi tercih edebilir. 

Çocuklarla veya diğer köpeklerle oyun oynamanın tadını çıkarırlar. Bu köpekler yabancı olsun ya da olmasın ayrımcılık yapmazlar ve dikkat çekmeyi severler. Cockapoos, sahipleriyle birlikte ve yakınlarında olduklarında  mutlu oldukları için, onları bütün gün evde yalnız bırakmak iyi fikir değildir. 

American Cockapoo Club’a göre, “Bu köpekler, sevilmek için elinizi dürtmek ya da size yakın olmak için mobilyalara doğru yollarını ‘sollamak’ gibi ‘saldırgan’ olmakla sınırlanan şefkatli davranışlar sergileyebilirler.” Bu aynı zamanda sahibini bekleyen gözlerle mutfağa, kanepeye veya banyoya kadar takip etmek anlamına da gelebilir.

Bir cockapoo, özellikle en sevdiği insanlardan gelen olumlu destekle eğitime çok açık olabilir. Övülmeye bayılır. Cocker spaniel tarafı biraz dikkati dağılmış olsa da kaniş tarafı oldukça zekidir. Bazı tekrarlar ve ödüllerle memnun etmeye hevesli olacaktır.

Yaşam İhtiyaçları

Herkes için şanslı, cockapoo hemen hemen her evde mutluluk bulur. Egzersiz ihtiyaçları karşılandığı sürece, bir evde olduğu kadar bir apartman dairesinde de gelişeceklerdir. Bununla birlikte, standart veya büyük boy cockapoo, etrafta koşup oynamak için küçük bir bahçeye sahip bir evde en mutlu olanıdır.

Cockapoos, arkadaş olarak diğer köpekler veya kedilerle mutludur. Her köpek gibi, birden fazla hayvanla nasıl yaşayacaklarını anlamak için yavru köpekler olarak uygun sosyalleşmeye ihtiyaçları olacak. Şanslı doğaları, onları bir eve entegre etmeyi kolaylaştırır.

Bu cins, sevgisi olan herkesin vermesi için idealdir. Cockapoos, aileleri ve çocukları, yaşlıları ve aradaki herkesi sever. Daha küçük çocuklar, zarar görmediklerinden emin olmak için bir yavru köpeği tutmanın doğru yolunu öğrenmek zorunda kalacaklar ve cockapoo onları ömür boyu bir arkadaşla ödüllendirecek.

Suyu önemsemiyorlar, aslında çoğu su sever ve ailelerine göle ya da sahile kadar eşlik eder. Kaniş ebeveynleri küçük hayvanları sudan çıkarmak için yetiştirildi, bu yüzden bazı su seven eğilimlerle doğarlar. “Suları test etmek” için onları erken yüzmeye maruz bırakın.

Bakım

Cockapoos’un matlaşmayı önlemek için günlük olarak fırçalanması gereken tek bir katı vardır. Düşük düzeyde tüy döküyorlar, bu nedenle uygun bakımla, hapşıran kimse olmayacak. 

Kürk ne kadar kıvrılırsa, bakım görevlisini o kadar sık ​​görmeleri gerekir. Her 4-6 haftada bir bakım yapmak, kıvırcık bir paltoyu kontrol altında tutacaktır. Yavru ebeveynleri gibi daha düz bir yeleleri varsa, muhtemelen bakıcıyı sık sık görmeleri gerekmeyecektir. 

Onları yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda yıkayın. Nispeten kokusuzdurlar ve tüylerinin sağlıklı bir yele için gerekli olan yağları tutması gerekir.

Bu sarkık yavru horoz İspanyol kulakları, nemi hapsedebilecekleri ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilecekleri için sık sık kontrol edilmelidir. Haftada bir kulaklarını nazikçe inceleyin ve temizleyin. Haftada birkaç kez dişlerini fırçalamak, küçük ırklarda daha sık görülen tartar oluşumunu ve ağız kokusunu önleyebilir. Ayrıca ayda birkaç kez tırnaklarının kesilmesi gerekecek. Yürürken evinizin zemininde çıt sesini duyuyorsanız, tırnaklarının kesilme zamanı gelmiş demektir.

Cockapoos ılımlı bir enerji seviyesine sahiptir ve kanepede oturmayı severken, sağlıklı kalmak için bazı sağlam oyun seanslarına veya yürüyüşlere de ihtiyaçları vardır. Arka bahçede bir boğuşma veya mahallede hızlı bir yürüyüş olsun, çoğu günde sadece 15 dakikalık egzersize ihtiyaç duyacaktır. Genellikle diğer köpeklerle tanışmayı veya evde oyun arkadaşları olmasını çok sevecektir.

Brick, NJ Cockapoos’tan DVM’den Adam Christman, “Erken eğitim ve sabır gerekiyor” diyor. Cockapoos, kaniş ebeveynlerinden yüksek düzeyde zeka miras alıyor, ancak yavruları sayesinde çok heyecanlı da olabiliyorlar. Her zaman bir cockapoo ile olumlu pekiştirme kullanın ve neler yapabileceklerini göstermekten heyecan duyacaklardır.

Sağlık

Cockapoos tipik olarak 12 ila 15 yıl yaşar. “Tasarımcı” köpek ırklarından biri olarak, eve getirmek için bir cockapoo ararken saygın bir yetiştirici bulmak önemlidir. Ticari bir köpek yetiştirme tesisinden potansiyel olarak gelebilecek cockapoos için uyanık olun. Her zaman yetiştiricinizden köpekleriyle ilgili sağlık taramaları ve sertifikaları isteyin, böylece herhangi bir sağlık sorunundan haberdar olursunuz.

Cockapoo’nuzu ararken, aşağıdakileri yapan yetiştiricilere karşı dikkatli olun:

 • Birden fazla melez cins çeşidi satıyorlar
 • Saldırgan veya aciliyet duygusu yaratmaya çalışın
 • Köpekleri için doğrulanabilir sağlık sertifikalarına sahip değil
 • Ana köpeklerle tanışmanıza veya eve çok genç yavru gönderenlere veya size bir köpek yavrusu göndermeyi teklif etmenize izin vermeyin

Tarih

Bir cocker spaniel ilk olarak 1960’larda bir kanişle kasıtlı olarak yetiştirildi ve cockapoo’yu ilk tasarımcı köpek ırkı yaptı. Köpek severler, sevgi dolu bir mizaca sahip küçük bir hipoalerjenik köpek istediler ve yetiştiriciler, horozapoo ile cevap verdi. Cocker spaniel, 1955’te piyasaya sürülen ve Lady adında onurlu bir yavru horozun rol aldığı Disney’s Lady ve Tramp sayesinde zaten popülerliğini artırıyordu. 

1999 yılında, Cockapoo Club of America, cinsi kendi cins standartlarına sahip bir safkan olarak tanıma çabasıyla kuruldu. Daha öngörülebilir bir görünüm ve mizaç yaratma niyetiyle, orijinal yavru kaniş karışımından ziyade, cockapoos nesillerinin üremesini teşvik ediyorlar. Bugün, cockapoos’u bireysel bir cins olarak tanıtmak için birkaç kulüp var. 

Eğlenceli gerçekler

 • Oyuncu ve avukat Ashley Judd, Ulusal Köpek Günü’nde Instagram’da geç cockapoos’u Shug ve Buttermilk’i hatırladı. “Onları her gün düşünüyorum, sık sık hayal ediyorum ve Tanrı’nın bana emanet ettiği 17 ve 16 yıl için çok minnettarım. Dünyayı dolaştık, gezdik ve çok sevdik.” 
 • Cockapoos, depresyondan mustarip insanlar için mükemmel terapi köpekleridir. 
 • Diğer birçok köpek türünün aksine, kakapular mobilya ve diğer ev eşyalarında koku bırakmaz.