Çin shar-pei, gevşek, kırışık cildi, zımpara kağıdı gibi kürkü ve su aygırı ağzı nedeniyle kolayca tanınabilir. Bu bağımsız ve sadık cins, deneyimli köpek sahipleri için en iyisidir.

 • Yükseklik: 45 cm ila 50 cm Arası
 • Ağırlık: 20 ila 28 kg Arası
 • Ömür: 8 ila 12 yaş Arası
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Aİleler yaşlılar
 • Mizaç: Nazik kasıtlı oyuncu uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Orta
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, krem, Geyik yavrusu, siyah, mavi
 • Desenler: Samur
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, yalnız olmaya tahammül eder, çiğneme eğilimi, sağlık sorunlarına eğilimli, son derece bölgesel, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Buruşuk vücutları, mavi-siyah dilleri ve benzersiz “su aygırı” ağızlıkları arasında bir Çin shar-pei’sini fark etmek kolaydır. Ama shar-pei’de görünüşten daha fazlası var: Bu, ailesini memnun etme ve onları güvende tutma arzusu olan zeki, bağımsız bir yavru. 

Shar-pei sahiplerinin bol miktarda erken sosyalleşme ve eğitim sağlamaları gerekir, böylece köpeğin yüzyıllar boyunca uyanık durmak için yetiştirilen içgüdüleri uygun şekilde yönlendirilir. Bunu yapmaya hazırsanız, shar-pei’nin eğilimli olabileceği sağlık sorunlarının bir listesi ile birlikte, ömür boyu sadık bir arkadaşla ödüllendirileceksiniz.

Görünüm

Tüm bu cilt kıvrımlarının (ve daha fazla kıvrımının) altında, kare, kompakt bir gövdeye sahip orta büyüklükte bir köpek olacak tam yetişkin bir shar-pei bulacaksınız. 

Kaba, zımpara kağıdı kürkü, sadece beyaz hariç, hemen hemen her düz veya samur renkte gelir. Kürkü ayrıca üç uzunlukta olabilir: kısa (veya fırça), daha kısa (at kürkü olarak bilinir) veya uzun (bir ayı kürkü shar-pei).

Biraz geniş olan başının göze çarpan özellikleri vardır:

 • Geniş bir “su aygırı” burun
 • Küçük, düz yatan, üçgen kulaklar
 • Mavi-siyah bir dil
 • Küçük, karanlık, hafifçe çökmüş gözler bu köpeğin resmini tamamlar. 

Diğer ucunda, sırtının etrafında ve üzerinde kıvrılan yüksek bir kuyruğu var. Resimlerden bahsetmişken, fotoğrafa hazır olan bu kırışıklıklar, shar-pei yavruları yaklaşık 14 haftalıkken daha çok görülür. 

Resimlerden bahsetmişken, fotoğrafa hazır bu kırışıklıklar, shar-pei yavruları yaklaşık 14 haftalıkken en çok görülür. İnsanlardan farklı olarak, yaşlandıkça, bu köpekler kırışıklıklarından, en azından bir dereceye kadar kurtulurlar. Bazıları oldukça kırışmış halde kalırken, diğerleri boyunlarında yerleşik bir kolye gibi sadece birkaç kıvrımla sonuçlanır.

Mizaç

Tipik shar-pei mizaç söz konusu olduğunda, genellikle şaşırtıcı bir şekilde “kedi benzeri” olarak tanımlanır.  25 yıldır bu cinsi yetiştiren, gösteren, kurtaran ve besleyen bir shar-pei meraklısı Karen Wiegandt, “Gelip kucaklaşabilirler, ancak bunu yalnızca kendi şartlarına göre yapacaklar” diyor.

B. Lee Parker, bir Columbia Miss içinde Merit AKC Damızlık 1986. O onlar ilk başta yabancılara soğuk olabilir, onların insanlarla seven son derece iyi olabileceğini ekliyor. “Yetiştiriciler gerçekten shar-pei mizaç üzerinde çalıştılar” diyor. “Şimdi, yavru köpekler [genellikle] herkesi seviyor. Ama yaşlandıklarında ve ailelerinin kim olduğunu öğrendiklerinde, pekala, başka hiç kimseyi gerçekten sevmeyebilirler.”

Bu, oldukça zeki ve körü körüne bir emri yerine getirmek yerine genellikle kendi seçimlerini yapmayı tercih eden ilginç bir köpektir. Bu güçlü irade, uyanık doğası ve yabancılara karşı ihtiyatlı olma eğilimiyle birleştiğinde, deneyimli bir köpek sahibi ile en iyisini yaptığı anlamına gelir.

Journey Dog Training’de köpek davranış danışmanı olan Kayla Fratt, “Shar-pei genellikle sahipleriyle yakın bir bağ kuruyor ve büyükanne veya üniversite arkadaşlarının bir tehdit olmadığını anlamakta zorlanıyor” diyor. 

“Shar-pei yavrularıyla dikkatli sosyalleşme, yabancıların endişelenecek bir şey olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, uygun köpeklerle, özellikle de onlara zorbalık yapmayan veya kaba davranmayan yetişkin köpeklerle dikkatli sosyalleşmekten de faydalanacaklar” diyor. 

Shar-pei, bağımsızlıklarını takdir eden yetişkinlerin ve sınırlarına saygı duyacak kadar büyük çocukların olduğu evlerde en iyisidir. Sarılmayı severler, ancak kendi şartlarına göre. 

Eve yetişkin bir shar-pei getirirseniz, Fratt, onu sosyalleşmesine yardımcı olmak için güçlü bir ikramın kullanılmasını önerir.

Fratt, “Daha yaşlı köpeklerle,  onlara ödül yiyecekleri atarken, yabancılardan köpeğinizi görmezden gelmelerini istemek, köpeğinizin yabancılara güvenmeyi öğrenmesine ve gardını düşürmesine yardımcı olabilir,” diyor. Shar-pei’yi eğitmek tutarlılık, sabır, nezaket ve bol miktarda olumlu pekiştirme gerektirir. Bir gecede değişiklikler görmezsiniz, özellikle yetişkin bir köpekle çalışıyorsanız.

Shar-pei insanlarını derinden sevseler de, bu ille de sokulmak istedikleri anlamına gelmez – çoğu kez, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için sizi kendi görüşlerine almak isterler. Parker, “Shar-pei aldıktan sonra asla yalnız duş alamayacaksın” diyor. “İşin bitene kadar kapının önünde yatacaklar.” 

Yaşam İhtiyaçları

Çitle çevrili bir bahçeniz varsa, çevre boyunca bir patika oluşturmaya hazır olun. Wiegandt, “Benim hepsi arka bahçede bölgesel geçişler yaptı” diyor. “Biz buna pei-trol diyoruz.” 

Her zaman tetikte olmasına rağmen, bir shar-pei’nin düşük ila orta düzeyde egzersiz ihtiyaçları vardır ve günde bir veya iki kez yürüyüşe çıktığı sürece bir apartman dairesinde mükemmel bir şekilde mutlu olabilir

Bu da onu yaşlılar için uygun hale getirebilir. Shar-pei, aileleri olmayan ve köpek şirketi konusunda pek hevesli olmayan insanlardan şüphelenebildiğinden, Parker köpek parkını ideal bir oyun alanı olarak görmüyor.

Ancak bunu shar-pei’nin insanlarıyla eğlenceli aktiviteler yapmaktan hoşlanmadığı anlamına gelmiyor! Tarihsel olarak, avcı, çoban ve koruyucu olarak çalışan uyarlanabilir “köylü köpekleriydi” ve bugün de çok yönlü olmaya devam ediyorlar. 

Uzun yürüyüşler ve hatta yürüyüşler shar-pei’nin gününü oluşturabilir, ancak sudan hoşlanmaması alışılmadık bir durum olmasa da – Weigandt pek çoğunun su birikintilerine adım atmaktan hoşlanmayacağını söylüyor.

Parker, ” Frizbi, çeviklik ve itaat yapabilirler ” diyor. “Koşmayı ve bir topu kovalamayı seviyorlar. Yaptığınız şeyi yapmaktan hoşlanıyorlar.”

Sıcak havalarda dışarı çıkarken dikkatli olun. Yüzleri, örneğin bulldog kadar pürüzsüz olmasa da, bu, kısa bir burnu ve dili olan brakisefalik bir türdür ve bu da onları sıcağa karşı daha duyarlı hale getirir.

Eğer varsa kediler için shar-pei yavru tanıtmak, diğer köpekler ve çocuklar, o kimseye yanında iyi yaşayabilir. Yetişkin bir shar-pei’yi başka hayvanlarla veya çocuklarla birlikte bir eve getirmek daha zor olabilir. 

Tam yetişkin bir shar-pei almayı düşünüyorsanız, yetiştirici veya kurtarmanın yanı sıra ırka aşina bir eğitmenle yakın çalışın. Tipik olarak, bu yetişkin yavrular, bağımsızlıklarını takdir eden yetişkinlerin olduğu evlerde ve sınırlarına saygı duyacak  ve bu kırışıklıkları çekmeyecek kadar büyük çocuklarla en iyisidir.

Bakım

Parker, çoğunlukla, shar-pei’nin bir yıkama ve giyme türü olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, cilt, kulak ve göz sorunlarına eğilimlidirler, bu nedenle sahiplerin bu bölgelerdeki herhangi bir değişikliği “sadece görünüşleri değil, aynı zamanda nasıl koktukları da” izlemesi gerekir.

Doğru kulak, cilt ve göz bakımı için veterinerinize danışın. Pençelerini tutmanıza ve kulaklarını temizlemenize izin verdiği için köpeğinizi ödüllendirerek bu düzenli değerlendirmeleri olumlu bir deneyim haline getirebilirsiniz. 

Yüksek kaliteli yiyeceklerini beslemek de bu sorunlardan bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir, bu nedenle seçenekleri veterinerinizle görüşmeyi unutmayın. Yavru köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını anlamak, onun fazla kilolu veya obez olmasını önlemenize de yardımcı olacaktır, bu da shar-pei için bir sorun olabilir.

Açık havada oyun süresinden sonra, özellikle de polen yüksekse, paltosunu ve pençelerini silmek, alerjileri uzak tutmaya yardımcı olabilir; aksi takdirde, ara sıra bir banyo (kıvrımlar arasını temizlediğinizden emin olun!) ve kauçuk körili veya tımar eldiveni ile hızlı bir fırçalama işe yarayacaktır. 

Yani kıllı kat fazla dökmez, ama bir yetişkin shar-pei edecek bir yıllık ve kaplamaz birkaç kez darbe ne zaman olur iyi farkında olacak. Tırnaklarını ayda bir veya iki kez kesin (tırnakların yere çarptığını duyarsanız çok uzundur) ve mümkünse erken diş fırçalama zevkini (köpek yavrusu gibi) tanıtın.

Sahiplerin antrenman sırasında bol miktarda olumlu pekiştirme ve tutarlılık kullanması gerekecek, çünkü bir shar-pei kadar zeki, aynı zamanda çılgınca istekli ve onun emirlerinizi ve ipuçlarınızı takip etmesini istiyorsanız onun saygısını kazanmanız gerekecek. Bununla birlikte, kişiliğine bir kez bağlandığında, memnun etmeye heveslidir. 

Wiegandt, “Sezgisel bir köpektir ve sahiplerinin duygularına karşı hassastırlar” diyor. “Size çok sadık ve saygılılar ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmak istemiyorlar. Hayattaki tüm hedefleri sahiplerine yardım etmek gibi!” “Shar-pei’niz olduğunda asla yalnız duş alamayacaksınız. İşiniz bitene kadar kapının önünde yatacaklar.” 

Sağlık

Tipik shar-pei ömrü 8-12 yıldır. Ancak, Newfoundland ve Labrador Veterinerlik Uzmanlık Merkezi veteriner hekim Maggie Brown-Bury, tüm ırklarda olduğu gibi, shar-pei’nin de belirli sağlık sorunlarına yatkın olduğunu ve ne yazık ki, dikkat edilmesi gereken koşulların listesinin uzun olduğunu söylüyor. Newfoundland ve Labrador Veteriner Hekimler Birliği eski başkanı.  

Brown-Bury ” Elbette kalça, dirsek ve diz kapağı sorunlarına sahipler ” diyor. “Ayrıca, test edilmesi zor olan bir genetik hastalık olan birincil lens luksasyonu geliştirebilirler.

Başlangıç ​​yaşı 3-6 yıldır, bu nedenle bazı köpekler buna sahip oldukları bilinmeden üreme köpekleri haline gelebilir. Yani CERF / CAER sınav kesinlikle önemlidir, ancak aile üyeleri hakkında da sormalısınız – ebeveynler gençse, ebeveynleri daha sonra yaşamda bir şey geliştirdi mi?

Shar-pei ateşi (aynı zamanda shar-pei otoinflamatuar hastalığı veya SPAID olarak da adlandırılır), köpeğin periyodik ateşler ve şişmiş diz eklemlerinin yanı sıra uyuşukluk, kusma, ishal ve sığ solunum yaşayabildiği, ırka özgü bir hastalıktır. 

Bu sorun için test ve tedavide büyük ilerlemeler kaydedildi, ancak dikkatli yetiştirme ve tarama yavrularınızın riskini azaltabilirken, shar-pei ateşi ortadan kaldırılmaz ve tedavi pahalıdır.

Bir başka cinse özgü durum, steroidlerle tedavi edilen kutanöz müsinoz adı verilen bir cilt hastalığıdır. Brown-Bury’nin not ettiği diğer endişeler arasında, küçük kulak kanallarına bağlı kulak hastalığı, alerjiler, türe özgü renal amiloidoz ( böbrek yetmezliğine neden olur ), yemek borusu sorunları, kobolamin eksikliği (GI sorunlarına neden olur), pemfigus foliaceus dahil çeşitli cilt rahatsızlıkları bulunur. (Kötü bir bağışıklık aracılı cilt problemi) ve şişkinlik / GDV. Çoğu yavru, entropiyon nedeniyle göz bandı gerektirecektir ve hem retina displazisi hem de glokom da yaygındır.

Brown-Bury, mast hücresi tümörlerinin sıklıkla shar-pei’de görüldüğünü, bu nedenle tüm topakların bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. Ve bu siyah dilleri de diğer ırklara göre daha sık dilin kötü huylu melanomuna yakaladıkları için takip etmeniz gerekecek.

Her sağlık durumu üreme yoluyla ele alınamasa da size ebeveynlerin sağlık kayıtlarını gösterebilecek, yavru köpeğiniz için gerekli taramaları ve sertifikaları sağlayabilecek ve kimin için müsait olacağı saygın shar-pei yetiştiricilerinden yavru almanız hayati önem taşımaktadır. Shar-pei yavru köpeğinizi eve götürdüğünüzde soruları cevaplayın.

Tarih

Shar-pei, 1992’ye kadar AKC tarafından tanınmadı, ancak cins, güney Çin’de yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Çin Shar-Pei Club of America’ya göre, MÖ 200 yıllarında Han Hanedanlığı’ndan kalma heykeller, shar-pei’ye benzeyen buruşuk bir köpek gösteriyor ve daha kesin bir söz, köpeği tanımlayan 13. yüzyıldan kalma bir belgede ortaya çıkıyor.

Bugün, shar-pei pahalı bir köpek yavrusu olabilir, ancak ihtiyaç duyulan her yerde çalışan – avcılık, gütme ve çiftlik hayvanlarını ve toprağı koruma gibi Çinli köylülerin köpekleri olarak başladıklarına inanılıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949’da iktidara gelmesinden sonra, CSPCA’ya göre köpeklerin sayısı bir bütün olarak azaldı ve sadece birkaç shar-pei kaldı. 1973’e gelindiğinde, cins neredeyse tükenmişti. İşte o zaman Hong Konglu iş adamı Matgo Law, cinsi kurtarmak için uluslararası topluma ulaşmaya başladı. 

Sonuç olarak, Life Magazine 1970’lerin sonlarında kapağında shar-pei bulunan bir sayı yayınladı ve kısa süre sonra ABD’deki köpek meraklıları Guinness Rekorlar Kitabı’nın “dünyanın en nadir köpek ırkı” olarak adlandırdığı şeye sahip olmaya istekli oldular. 

Köpek yavrusu başına 3,000 dolarlık fiyat etiketi, onları yalnızca gerçek bir statü sembolü haline getirmeye hizmet etti.

Ertesi yıl, resmi cins kulübü ilk toplantısını yaptı ve ABD shar-pei yavruları pazarı patladı. Çılgınlık sonunda yavaşladı ve shar-pei o zamandan beri ABD’de oldukça nadir ama sevilen bir tür oldu.

Eğlenceli gerçekler

 • Shar-pei’nin gerçek çevirisi “kum derisi”’dir, bu da size kaba, zımpara gibi tüylerini okşadığınızda ne bekleyeceğiniz hakkında çok şey söyler.
 • Cinsin ortaya çıktığı Çin’de, mavi-siyah shar-pei dilinin ve kırışık derinin kötü ruhları korkuttuğuna inanılıyordu.