Chow-Chow cinsi köpekler sağlam ve atletik vücut yapısına sahip, kasları gelişmiş ve ağır kemikli olan orta büyüklükteki bir köpek cinsidir. Gövde kompakt, kafa iri ve kuyrukları uzun olur. Dört bacağı eşit uzunlukta ve yandan bakıldıklarında arka bacaklarında hafif bir açı göze çarpar. Bunun sebebi eklem kemiklerinin doğrudan kalçaya bağlı olmasıdır. Geniş kafatası kemiğine ve göğüs kafesi sayesinde darbelere dayanıklıdır. Safkan bir Chow-Chow’un en belirgin özelliği boyun çevresini çevreleyen tüyler ve mavi dilidir. Sağlıklı bir Chow-Chow’un kilosu yaklaşık 23 kilo ve 34 kilo arasında değişebilmektedir. Genelde yele benzeri uzun tüylerle gizlense de yüzleri kırışık ve kulakları kıvrıktır. En bilinmiş renkleri kırmızı (kahverengi) ve siyahtır.

Karakterleri

Genellikle çok sosyal oldukları söylenemez. Yabancılarla uzak durma eğilimindedirler ve diğer köpeklerle agresif olabilirler. Bu, ev ve bahçe için bekçi köpeği tanımına uygundur. Bu yüzden evde başka köpek besleyenler için küçük yaşta kaynaştırılmaları önemlidir. Havlamaya yatkın olduklarından kontrol edilmezlerse ileriki zamanlarda rahatsız edici olabilir. Kişilik olarak çok zeki ancak özgürlüğüne düşkün ve inatçı bir yapıları vardır, bu sebepten ötürü eğitimleri zor olabilir. Sabırlı bir eğitime tabii tutulmalılar. İçgüdüsel olarak çok korumacı bir yapıları vardır ve eğitimsiz oldukları taktirde saldırgan olma ihtimalleri yüksektir.

Sosyalleşme ve Yaşam Şekilleri

Chow-Chow’lar ailelerine adanmış ve onları korumayı kendilerine görev edinmiş köpeklerdir. Onları iyi aile hayvanları yapmak için, çocuklarla oynamak da dahil olmak üzere çok sayıda erken sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. Chow-Chow’lar, aile içindeki konumlarını netleştirmek için en iyi şekilde eğitim yapar veya baskın hale gelebilir. Eğitimdeki zorluklara rağmen, bazı chow chows rekabet eder ve itaat ve çeviklikte iyi işler çıkarabilir

Bakım, deri tipine göre değişir. Kaba kaplamalı bir chow chow onu günlük karışıklık ile en iyi şekilde yapar. Pürüzsüz kaplamalı köpekler haftada bir veya iki kez kısa bir süre tımar edilebilir. Gözlerin ve yüz katlarının temiz tutulmasına özel dikkat gösterilmelidir, çünkü bol kaplama kir ve kalıntıları tutabilir. İyi eğitim görmüş bir Chow-Chow harika bir kollayıcı olabilir.

Tarihleri

Chow-Chow tahminlere göre bilinmekte olan Çin kökenli köpek ırklarının en eskisi. Binlerce yıl öncesine kadar kalıntılarına rastlanmıştır. Binlerce yıl önce Çin hanedanlık köpekleri olarak da tanınır. Bazı tarihçilere göre ismi “chou” yani yenilebilir kelimesinden gelmektedir. Ne yazık ki bu köpek cinsi uzun yıllardır Çin’de akşam yemeği olarak servis edilmekte.

Chow-Chow’lar 1800 yıllarının sonuna doğru Batı çevresinde tanındı ve çabucak ünlü oldu.

Sağlık ve Bakım

Chow-Chow’lar bilhassa ilkbahar ve sonbahar mevsimini kapsayan aylarda tüylerini çok fazla dökerler. Bu yüzden özellikle bu mevsimde özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Saatleri dışarda tüy tarağı ile dakikalarca taranmalı, aksi halde köpek tüyü insan sağlığı için zararlıdır. Beslenme bakımından günde 3 porsiyon mama verilmesi tavsiye edilir, yeteri kadar beslenmeyen Chow-Chow’larda kemik incelmesi, deri hastalıkları gibi sorunlar meydana gelebilir. Dolaşan tüylerini insan saçında kullanılan saç açma spreyini kullanabilirsiniz ancak deriye temas etmemeli, derileri hassas ve alerjik reaksiyona açık olabilir. Ne yazık ki bu cins köpekler, katarakt, lenfama kanseri, kalça çıkığı, mide kanseri ve bunun gibi birçok hastalığa yatkın olduğundan beslenmesi konusunda önemli bir hassasiyet gösterilmesi şarttır.

Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersiz Gereksinimi Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka Irklarla Uyumu Düşük
Başka Evcil Hayvanlarla Uyumu Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Karşı Tutumu Kötü
Eğitilebilir Durumu İyi
Koruma ve Bekçilik Yüksek