Muhteşem, kendine özgü duruşu ve bağımsız doğasıyla, chow chow’lar hem kral gibi görünür hem de hareket eder. Büyük kucaklayıcılar değiller, ancak yemek yedikleri yakın aileleri için özenli bir arkadaş olacaklar.

 • Yükseklik: 43 ila 50 cm
 • Ağırlık: 20 ila 35 kg
 • Ömür: 8 ila 12 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler
 • Mizaç: Uzak koruyucu
 • Zeka: Orta
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Orta
 • Cins Grubu: sportif olmayan
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun orta
 • Renkler: Kırmızı, krem, Geyik yavrusu, siyah, mavi
 • Diğer Özellikler: Yalnız olmaya tahammül eder, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Chow chow, köpek dünyasının parlak, zarif aslanıdır. Boynunun etrafındaki görkemli uzun yele ve çatık bir ifade dahil olmak üzere aslan benzeri özellikleriyle tanınır. 

Yiyecekler ayrılmış, sessiz olma eğilimindedir ve egzersize veya sevgiye çok fazla ihtiyaç duymaz. Yakın aileleriyle dostça davranacaklar, ancak yabancılara karşı mesafeli ve şüpheli olabilirler. 

Temiz ve sessiz, harika bir apartman köpeği olur. Bir yemek yemi, ailesine sadakat gösterecek ve doğru hane halkı için rahat bir arkadaş olacaktır.

Görünüm

En büyüğünde, chow chow 31 kg ağırlığında ve omuzda 50 cm uzunluğunda duruyor. Kabarık, muhteşem görünümlü yelesi onu olduğundan daha büyük gösterebilir. Bir erkek köpek yavrusu, sadece 6 aylık olduğunda 40 kilodan fazla ağırlığa sahip olabilir. Chows iki farklı tipte kaplamaya sahip olabilir.

Kaba ceket en karakteristiktir ve pooch’a çok kalın ve yünlü bir yerleşik parka verir. Pürüzsüz kaplama daha yoğun, daha kısa bir versiyondur. Her iki tür de çeşitli düz renklere sahiptir: kırmızı, krem, açık kahverengi, siyah ve mavi. Gözler her zaman koyu kahverengidir. 

Ayı gibi ifadeleri ve görünümleriyle, insanların onları panda ayılarıyla karşılaştırması şaşırtıcı değil. Mavi dilleri, yemek yeminin benzersiz bir özelliğidir ve dikkate alınması ilginç olsa da araştırma henüz köpeğin mavimsi siyah ağzını açıklamamıştır. Eski Çin Efsaneleri. Günümüzde, özel mavi dil, safkan bir mama için bir cins standart gereksinimdir.

Mizaç

Chows, kralların bir parçası gibi görünüyor ve onlar da öyle davranıyor. Onlar, şefkatle pek ilgilenmeyen ciddi ve zarif bir köpektir. Sarılma arkadaşı arayan potansiyel sahipler, muhtemelen başka bir yere bakmalıdır, çünkü yemek yemi, sarılmak için bir şey değildir. 

Onlar edilir genellikle ayrılmış ve bir kedinin eğilim benzer kendilerine tutmak ister. İyi sosyalleştirilmiş bir yemek asla sorun yaratmamalıdır, ancak soğukkanlı olabilirler ve genellikle yabancılara güvenmezler. 

D&M Farm Kennel’in sahibi Maleah Allen, 22 yıldır inek yetiştiriyor ve köpeğin bazen saldırgan olarak yanlış değerlendirildiğini söylüyor. “Chows insanları kovalamaz” diyor, “kuma bir çizgi çekiyorlar. Çizginin dışında kal.” 

Cins zeki ama inatçıdır ve sevmedikleri herhangi bir şeye veya kimseye net bir uyarı verirler. Bununla birlikte, chow’lar ailelerine son derece sadıktır ve koruyucu eğilimleri vardır. Telaşlanmaktan hoşlanmasalar da en sevdikleri kişiye tutunur ve dikkatini ona verirler.

Yaşam İhtiyaçları

Yemek yemi büyük köpek kategorisine giriyor, ancak bu onun apartman dairesinde yaşayamayacağı anlamına gelmiyor. Aslında, çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz, bu nedenle bir apartman dairesinde yemek çok tatmin edilebilir. 

Onlar köpek dünyasının kedigilleridir. Allen, sosyal açıdan muhtaç olmadan çok temiz, çok sadık” diyor. “Öyle olması içeriğidir ile değil, sana üzerinde size.” 

Chows kolayca evde eğitilir ve tipik bir köpek kokusuna sahip değildir, bu da onları en temiz köpek ırklarından biri yapar. 

Bağımsız doğaları, diğer hayvanları pek umursamadıkları anlamına gelir, ancak özellikle onlarla birlikte büyümüşlerse, onlara tahammül edecekleri anlamına gelir. Karşı cinsten köpeklerle en iyisini yaparlar.

Daha büyük çocukların veya kendi ayrılmış doğalarını anlayan yetişkinlerin olduğu bir evde en iyisidir. Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nin yazarı, eğitmeni ve uygulamalı davranışçısı Sarah Hodges, “İnsanlarına sadık arkadaşlar edinirken, küçük çocukların kaosundan çekiliyorlar” diyor. 

Onurlu yemek yemeğinin sert oyunlar için fazla sabrı yoktur. Çocuklarla büyümüşse, onları kabul eder, ancak yine de tüm çocuklara karşı dikkatli olabilir. 

İş günü boyunca yalnız kalmaya kolayca uyum sağlayabildikleri halde, chow chow’lar eve geldiklerinde insanlarının yanında olmayı tercih edeceklerdir. Dışarıda bırakılmaları iyi değil. Dışarıda nemli veya güneşli ise bir yemek kolayca aşırı ısınabilir ve sıcak mevsimlerde dışarıda çok fazla zaman geçirmemelidir.

Bakım

Her iki tür kat, sert ve pürüzsüz, düzenli tımar gerektirecektir. Tımar seansları arasında, sağlıklı bir kürk ve cildi korumak için haftada birkaç kez bir mamanın fırçalanması gerekecektir. İlkbaharda ve sonbaharda kışlık ve yazlık paltolarını döktüklerinde çok ağır sundurmalar. 

Aksi takdirde minimum düzeyde dökülürler ve düzenli fırçalama evde aşırı tüy yumağı oluşumunu engellemelidir. Düzenli diş fırçalamak, herhangi bir ağız sağlığı sorununu önlemeye yardımcı olur (ve size o kötü şöhretli mavi dili yakından gösterir). Tırnaklarının yere çarptığını duyuyorsanız, çok uzundur ve kırpılması gerekir.

Chow chow’lar büyük köpeklerdir, ancak diğer büyük köpeklerin çoğunun yaptığı kadar fazla alana ihtiyaç duymazlar. Oldukça az egzersiz ihtiyaçları var. Günde birkaç 15 dakikalık yürüyüş veya daha uzun bir yürüyüş onları tatmin edecek. 

Güneşin o kadar sert olmadığı ve tüm bu kürkle aşırı ısınmayacağı sabah veya akşam düzenli yürüyüşlere zaman ayırın. Ve her yemek nasıl sosyalleştiklerine bağlı olarak farklı olsa da çoğu çok sık oynamak istemez. 

Eğer yaparlarsa, bu sadece yakın ailelerinde olacak. Sosyal ihtiyaçlara gelince, yemek yeme çok fazla değildir. Sevgiye ihtiyaç duymadan, yalnız bir kurt olmayı tercih ediyor.

Eğitim bir chow chow firması tutarlılık olan bir sahibi gerektirir. Davranış eğitimi genç yaşta başlarsa gururlu yemek çok disiplinli olabilir, ancak sadakatlerini tam olarak kazanmak için biraz sabır gerekir. “Güçlü bir sürü lideri olmalısın. İnatçı olabilirler,” diyor Allen. 

Avlanma ve korumadaki kökleri ile, chow chow’lar son derece onurludur ve en büyük saygıyı hak ettiklerini düşünürler. Olumlu ama tutarlı pekiştirme onlara doğruyu yanlıştan öğretecektir.

Bekçi köpeği ataları göz önüne alındığında, birçok yemek iyelik eğilimi gösterir ve eşyaları, özellikle de yiyecekleri üzerinde koruyucu hissedebilirler. 

Hodges, “Kaynakların korunması [chows] için alışılmadık bir durum olmasa da daha çok bir duruma hakim olma içgüdüsüne karşı bir öncelik duygusunu sürdürme isteğinden kaynaklanıyor,” diyor. 

“Kendi bakış açınızdan düşünün… Bir köpeğin bir kemiği, yemek veya dinlenme noktasını aşmasını istemek, çocuğunuzun iPad’ini teslim etmesi kadar etkilidir.” Chow chow’lar sadece ailenin değerli bir üyesi olarak saygı görmek ister.

Sağlık

American Kennel Club’a (AKC) göre görkemli yiyecekler genellikle 8-12 yıl yaşayacak, ancak göz kapağı entropiyonu, kalça displazisi, dirsek displazisi ve alerji gibi durumlara daha duyarlı olabilirler. 

Kalça ve dirsek displazisi kalıtsaldır, bu nedenle sorumlu bir yetiştirici, Ortopedi Hayvanları Vakfı’ndan (OFA) sağlık izinleri sağlayacaktır. 

Göz kapağı entropiyonu, göz kapaklarının içe doğru yuvarlanmasına neden olarak göz küresini tahriş edebilir. Yemeğinizin gözlerine veya cildine sürtündüğünü fark ederseniz, derhal bir veteriner hekime görünmelidir.

Göğüsler, derin göğüslü köpeklerde meydana gelebilen, gastrik dilatasyon ve volvulus olarak bilinen “aksi takdirde GDV veya bloat olarak da bilinen” bir duruma da yatkın olabilir. 

Mide hava ile dolar ve kan dolaşımını keserek köpeği şoka sokar. Şişkinlik, kapsamlı tedavide bile ölümcül olabilir. Dolayısıyla, bu durumu önlemek için sahiplerin yapabileceği pek bir şey olmasa da, riski azaltmak için yeme alışkanlıklarını izlemek yardımcı olabilir.

Chow Chow Club Incorporated (CCCI), chow’un kalın, kabarık ceketi ve kısa burnu onları sıcak çarpması için daha riskli hale getiriyor. Yaz aylarında onları klimada tutun ve havanın ciltlerinde dolaşabilmesi için her zaman iyice fırçaladıklarından emin olun.

Tarih

Chow chows, dünyanın en eski ırklarından biridir. AKC’ye göre, kabarık köpeklerin tasvirleri Han Hanedanı eserlerinde MÖ 206 gibi erken bir tarihte görülebilir. 

Sekizinci yüzyılda, bir Çin imparatorunun av köpeği olarak 5.000 chow tuttuğu söyleniyordu. Asalet için kraliyet yoldaşlarının yanı sıra, çoğunlukla avlanma ve korunma için kullanıldılar. 

Cins, 18. yüzyılda İngiliz tüccarlar tarafından satın alınana kadar birden fazla isimle (siyah dilli köpek veya ayı köpeği gibi) gitti. AKC, İngilizce ‘chow chow’ ifadesinin ticaret gemilerinde başka hiçbir kategoriye uymayan çeşitli eşyalara atıfta bulunduğunu söylüyor. 

Chow chow adı, Kraliçe Victoria daha sonra onlarla ilgilendiğinde popülaritesini hızla artıran cinsle aynı kaldı. 1809’da bir Amerikan köpek gösterisinde yer alan ilk chow yemeği üçüncü oldu ve AKC 1903’te resmi cinsi benimsedi.

Eğlenceli gerçekler

 • Martha Stewart, yıllar boyunca, birden fazla yemi de dahil olmak üzere birçok sevilen hayvana sahip oldu. Westminster Köpek Şovu’nu (En İyi Breed 2012) kazanan yiyecekleri Ghengis Khan’ın hayatındaki bir günü okuyun.
 • Chow chow’un kalın çift ceketi onları dalgalarda veya havuzda ağırlaştırabilir, bu nedenle güçlü yüzücüler olarak görülmezler. Yavru köpeğiniz su etrafındaysa dikkatli olun!
 • Sigmund Freud, hasta yemi Jofi’yi psikanaliz seanslarına getirdi çünkü hastalar üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğunu düşünüyordu. Jofi’nin hastayı okuyabildiğine inanıyordu. Sakin olsaydı konuya daha yakın yalan söylerdi ve endişeli görünseydi mesafesini korurdu.