Chiweenies, büyük kişilikleri olan küçük köpeklerdir. Havlamaya olan tutkuları ve ilgi odağı olma ihtiyaçları onları bir avuç dolusu yapabilir, ancak uygun eğitimle ömür boyu bir kucak köpeği olacaklar.

 • Yükseklik: 15 ila 25 cm
 • Ağırlık: 2,2 ila 5,4 kg
 • Ömür: 12 ila 16 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Yaşlılar, aileler, çocuklar, köpekler, kediler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, ürkek kasıtlı, oyuncu, endişeli
 • Zeka: Orta
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • PostUzunluğu / Doku: kısa uzun tel gibi
 • Renkler: Geyik yavrusu, kahverengi / çikolata / karaciğer, siyah, beyaz
 • Desenler: Samur, iki renkli, merle, brindle
 • Diğer Özellikler: tımar etmesi kolay, apartman dostu, yüksek kilo alma potansiyeli, güçlü sadakat eğilimleri

Onlara chiweenies veya choxies diyebilirsiniz, ama biz onlara sevimli diyoruz. Düzenli yürüyüşler, mama dolu kaseler ve çok fazla sevgi karşılığında, chiweenies olarak bilinen dachshund ve Chihuahua karışımları sadık ve sevecen bir kucak köpeği rolünü oynayacak. Cinsin nasıl ortaya çıktığı hakkında çok az şey biliniyor “ve chiweenieler hala “tasarımcı köpekler” olarak kabul ediliyor ve gerçek bir cins değiller” ancak bir şey açık: Bu köpekler popülerdir. 

Soylarına sadık olan chiweenies, tıpkı dachshund’lar ve Chihuahualar gibi güçlü kişiliklere sahiptir ve sahipleriyle derin bağlar geliştirir. Hayattaki ana görevleri? Her zaman ilgi odağı olmak.

Görünüm

Hiç kimse birbirine benzemez. Ebeveynlerinden miras aldıkları özelliklere bağlı olarak, chiweeni’lerin kısa bacakları, uzun vücutları, dik kulakları ve şişkin gözleri veya uzun bacakları, kısa gövdeleri, sarkık kulakları ve şişkinlikleri olabilir ya da bu özelliklerin baş döndürücü sayıdaki kombinasyonlarından biri olabilir. Annelerine veya babalarına daha çok benziyorlarsa, tüm chiweenieler minyon, sadece 15 ila 25 cm uzunluğunda ve 2,2 ila 5,4 kg ağırlığındadır.

Hem dachshunds hem de Chihuahuas’ın iki palto türü vardır: Pürüzsüz ve uzun saçlı ve dachshund’ların da tel saçlı bir ceketi vardır. Chiweenie kürkü üçünden herhangi birinde olabilir. 

Düz tüyleri olanlar tipik olarak telli veya uzun tüylü tüylü olanlardan daha az tüy dökerler, ancak hiçbir şekilde “hipoalerjenik ” olarak kabul edilmezler. 

Uzunluk veya doku ne olursa olsun, kaplama renkleri beyaz, ten rengi, kahverengi ve siyahı içerebilir; hatta merle ve brindle chiweenies bulabilirsiniz. Proxy Rescue’dan Doxie’nin başkan yardımcısı Jennifer Gregory, pürüzsüz, ten rengi açık kahverengi en yaygın olanı diyor.

Mizaç

Chiweenielerin görünüşleri soylarına göre farklılık gösterdiği gibi, mizaçları da farklıdır. Dachshund’ların oldukça iradeli oldukları bilinirken, Chihuahuas en iyi alıngan (veya “şımarık”) olarak tanımlanır. Chiweenies, yavru ebeveynlerinden herhangi bir özelliği miras alabilir. 

Texas Chihuahua Rescue’nun kurucusu Catherine Gorton, “Chiweenies hemen hemen her aile durumunda çalışacak” diyor. “Her iki cinsin de en iyisini sunan ve Chihuahua’lardan çok daha iyi aile köpekleri yapan mutlu-şanslı köpeklerdir.” 

Gregory, chiweeni’leri, sadık bir şekilde sadık olan ve sahipleriyle sıkı bağlar kuran “büyük köpek kişiliklerine sahip küçük köpekler ” olarak tanımlıyor. Cins, eğlenceli, sevecen ve sevimli kucak köpekleri olabilirken, chiweenies genellikle kişiliklerinin daha tatlı tarafını sahiplerine ayırır. 

Gregory, yabancılardan şüphelenme eğiliminde ve en sevdikleri oyuncakların, rahat yataklarının veya nefis atıştırmalıkların bu yabancı insanlar tarafından kaçırılacağından endişe duyabileceklerini söylüyor. 

Yeni insanlar etrafında ve yeni durumlarda rahat olmayı öğrenebilmesi için chiweenie’nizi yaşamın erken dönemlerinde sosyalleştirdiğinizden emin olun. 

Tutarlı pozitif pekiştirme eğitimi ve ikramlar gibi ödüller kullanmak, kendine güvenen çiweenie’nizin geliştirebileceği istenmeyen davranışları azaltmanıza yardımcı olabilir. 

Dachshund mirası sayesinde, chiweenies cesur ve iradeli olabilir ve ne yapacaklarının söylenmesine direnebilir; dikkatlerini çekmek için eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli tutun.

Yaşam İhtiyaçları

Böylesine küçük bir köpek ırkı için, bir chiweenie’nin yaşam durumu hakkında büyük fikirleri vardır ve size tam olarak ne istediğini söylemekten korkmaz. Listesinin başında: Kendini şefkat göstermeye ve ilgi odağı olduğundan emin olmaya adamış sadık sahipler. 

Küçük boyutlarına rağmen, tüm chiweenieler apartman yaşamına uygun değildir. Gregory, onları teslimat kamyonlarına, geçen komşulara, uzaktan havlayan köpeklere ve (gerçekten) kuvvetli rüzgarlara karşı uyaracak ” profesyonel havlayanlar” olarak tanımlıyor. 

Ancak unutmayın: Her köpek bir bireydir ve uygun eğitimle chiweenie’nizi apartman sakini olarak gelişen ve komşularla barışı koruyan sessiz bir beyefendiye dönüştürebilirsiniz. 

Çocuklar küçük chiweenie’yi sevebilir, ancak sevgi her zaman karşılıklı değildir. Küçük boyutları nedeniyle, cins kolayca kazara yaralanabilir ve bu küçük köpeklere paylaşım doğal olarak gelmez. Ancak pek çok çiweeni, daha büyük çocuklu bir evde başarılı olur. 

Bir chiweenie evlat edinmeyi düşünüyorsanız, küçük çocuklarla dolu yoğun bir evde büyüyecek bir köpek bulmak için koruyucu temelli kurtarmalarla iletişime geçin. 

Her köpekte olduğu gibi, her zaman çocuklarla oyun zamanını denetleyin ve çocuğunuza evcil hayvanlarla nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceğini öğretin. 

Chiweenies, dört ayaklı arkadaşları konusunda da seçici olabilir. Gregory, bazıları evlerini kediler ve diğer köpeklerle mutlu bir şekilde paylaşırken, diğerlerinin evdeki tek evcil hayvan olmayı tercih ettiğini söylüyor. Tipik olarak, birçok ırkta olduğu gibi, chiweenies, köpek yavrusu ile tanıştıklarında tüylü kardeşlerle en iyisini yapar. 

Ve aklınızda bulundurun: Dachshund’lar, porsukların peşinde yeraltı tünellerine girerek, başlangıçta avcılar olarak yetiştirildi. Bu nedenle, chiweenies daha küçük hayvanları kovalamaya eğilimli olabilir bu yüzden kediler, hamsterler veya diğer küçük evcil hayvanlarla bir evde iyi geçinemeyebilirler. 

Bu av sürüşü, sincapların aynı zamanda direnemeyecek kadar cazip olduğu anlamına da gelebilir, bu yüzden onu dışarı çıkardığınızda chiweenie’nizin tasma takılı olduğundan veya çitle çevrili bir bahçede tutulduğundan emin olun. 

“Tüm köpeklerin yapması gereken işler var. Yürümek, zihinsel olarak çocuklara meydan okuyor ve kısa bir yürüyüş olsa bile koklamak ve keşfetmek onları yıpratıyor.”

Bakım

Gorton, chiweenies’i “az bakım gerektiren ve az dökülen” bir cins olarak tanımlar. Düzgün kaplanmış çiweenielerin, minimum bakım gerektiren “yıka ve çıkar” katları vardır; En iyi şekilde görünmesini sağlamak için ara sıra banyo yapmak ve dişlerini fırçalamak yeterlidir. 

Soğuk iklimlerde, pürüzsüz kaplamalı chiweenies “tıpkı iki ebeveyn cinsi gibi” onları sıcak tutmak için şık bir süvetere veya paltoya ihtiyaç duyabilir.

Tel saçlı veya uzun saçlı kızıllar da ara sıra banyoya ihtiyaç duyar, ancak tüylerinin paslanmayı önlemek için daha sık fırçalanması gerekecektir. Gregory onları haftada birkaç kez fırçalamasını tavsiye ediyor. 

Palto tiplerine bakılmaksızın, tüm çiweeni’lerin zeminde tıklama yapmalarını önlemek için düzenli tırnak süslemelerine ihtiyacı vardır. Ve bu küçük adamlar diş hastalıklarına yatkın olabileceğinden, rutin diş fırçalamak çok önemlidir.

Kucağınızda kıvrılacak kadar küçük olmasına rağmen, chiweenies her zaman orada kalmak istemeyecektir. Hem dachshund’lar hem de Chihuahualar, sahiplerinin peşinden gitmeyi severler, genellikle onları odadan odaya takip ederler (ve zaman zaman yanlışlıkla sizi rahatsız ederler). Chiweenies de eylemin bir parçası olmak için aynı ihtiyaçlara sahip. 

Border collies veya Labrador retriever gibi aktif ırkların gerektirdiği miktarda egzersiz yapmanız gerekmeyecek, ancak chiweenie’niz günlük walkies ve düzenli oyun süresi gerektirecektir. Oturma odanızdan bir çekişme veya çekişme oyunu bile onu mutlu edecektir.

Gorton, “Tüm köpeklerin yapacak bir işe ihtiyacı var” diyor. “Yürümek onları zihinsel olarak zorlar ve kısa bir yürüyüş olsa bile koklamak ve keşfetmek onları yıpratır.”

Yorgun chiweenies mutlu bir şekilde kucak köpeği statüsünü iddia edecek ve en sevdikleri insanların yanında uzun bir şekerleme için kıvrılacaklar.   

Sağlık

Bu küçük köpeklerin uzun ömürleri vardır ve 12-16 yıl yaşarlar. Karışık cins köpeklerin genellikle safkan köpeklerden daha az sağlık sorununa sahip olduğuna inanılırken, chiweenies ataları ile aynı sağlık sorunlarından bazılarına eğilimlidir.

Chiweenies, dachshund’lar gibi, intervertebral disk hastalığı adı verilen dejeneratif bir omurga hastalığı gibi sırt sorunları için risk altındadır. Diskler arasındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olan bir malzeme olan intervertebral diskin sertleşmesi IVDD’ye neden olur. Hastalık şiddetli ağrıya neden olur, hareketi bozar ve kısmi felce yol açabilir. Ağır vakalarda, IVDD için tek tedavi cerrahidir. 

Gregory, “IVDD’yi dachshund’lar gibi uzun sırtları olan chiweeni’lerde daha sık görüyoruz” diyor. Hastalık, Chihuahua benzeri bedenlere sahip olan chiweenies’de bir sorun olmayabilir. Tıpkı dachshund’larda olduğu gibi, chiweenies’in kilosunu kontrol altında tutmak ve mobilyanın üzerine veya dışına atlamasına izin vermemek, sırt yaralanmaları ve IVDD riskini en aza indirebilir.

Lüks patella, chiweenie gibi küçük ırklarda yaygın olan başka bir sağlık sorunudur. Diz kapağı normal konumundan çıktığında teşhis edilir ve bu da köpeğin etkilenen bacağına ağırlık vermesini zorlaştırır. 

Her ne kadar lüks bir patella genellikle ağrıya neden olmasa da “ve bazı köpekler diz kapağının yerine oturması için bacaklarını nasıl dışarı atacaklarını öğreniyor” daha ciddi nedenler kronik çıkıklara neden olabilir ve yırtık çapraz bağlar gibi diğer yaralanma riskini artırabilir. Cerrahi, daha şiddetli veya kronik vakaların düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Tüm küçük köpek ırkları gibi, chiweenies de diş hastalığı için yüksek risk altındadır. Ağız kokusu, tartar oluşumu ve şişmiş, kırmızı diş etleri, tedavi edilmeden bırakıldığında enfeksiyon riskini artıran diş hastalığının erken belirtileridir. 

Gregory, düzenli profesyonel temizlemelere ek olarak, diş çiğnemeleri ve evde diş fırçalama rutini içeren bir evde diş bakımı programının, yavrularınızın dişlerinin taze görünmesine (ve kokmasına) yardımcı olabileceğini söylüyor.

Pürüzsüz kaplamalı çiweenie’ler, minimum bakım gerektiren “yıka ve çıkar” kaplamalarına sahiptir; En iyi şekilde görünmesini sağlamak için ara sıra banyo yapmak ve dişlerini fırçalamak yeterlidir.

Tarih

Chiweenie, bir Chihuahua-dachshund melezidir ve Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından resmi bir cins olarak tanınmamaktadır. Bu nedenle, geçmişleri hakkında çok fazla belge yoktur.

Gregory, bir dachshund ve Chihuahua’nın çok sevimli bir yavru köpek ürettiğinden şüpheleniyor ve “cins” için talep fırladı. Bu yavrular, bloktaki yeni köpeklerdir ve popülariteleri son birkaç on yıldır artmaktadır.

“Gerçek olamayacak kadar iyi” chiweenies’e dikkat edin, çünkü birçok tasarımcı melezlemesi yavru değirmen planlarının ürünüdür. Bu, refahlarına odaklanan sağlıklı bir ortamda doğmayabilecekleri anlamına gelir. İşte potansiyel bir köpek yavrusu dolandırıcılığının bazı uyarı işaretleri: 

 • Bir web sitesi, yavru köpekler için belirli bekleme sürelerini belirtir.
 • Bir yetiştirici, satış için birden fazla melez ırk sunar. 
 • Yetiştiriciyi ziyaret etmenize veya köpekleri hakkındaki sorularınıza tatmin edici cevaplar almanıza izin verilmez. 
 • Bir yetiştirici, yavru köpekleri göndermeyi teklif ediyor.
 • Yetiştiricinin web sitesinde telefon numarası yok, e-posta yok gibi belirsiz iletişim bilgileri var, yavrularınız ve çevresinin video veya yüz yüze önizlemelerini sunmuyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Tuna adlı bir chiweenie’nin Instagram’da 2,1 milyon takipçisi var ve burada dünyevi maceralarının kukla resimlerini paylaşıyor. 
 • Chiweenies, Chihuahua ve dachshund’un kökenlerinden dolayı bazen “Meksikalı sosisli sandviç” veya “Alman tacos” olarak adlandırılır.