Chihuahualar genelde küçük bedende büyük karakterli köpekler olarak tanımlanır. Öyle ki köpek uzmanlarına göre ilk on bekçi köpeği arasında gösterilmektedir. Bu köpekler Meksika’nın milli temsil sembolü haline gelmiştir. Kişilikleri eğlenceli ve uyanıktır. Soyu Colomb öncesine kadar dayanmaktadır ve bu sayede Amerika’nın en eski ırkları arasında gösterilmektedir.

Chihuahua genelde 6 kilodan daha ağır olmayan, dengeli ve zarif bir vücut yapısına sahiptir ve bu bakışta terrier benzeri bir yapıda sayılabilir. Elma şeklindeki kafası cinsi için ayırt edici bir özelliktir. Kulakları dik, gözleri kocaman, parlak ve etkileyicidir. Bunlarda fazlaca renk ve desen mevcuttur. Sadakat ve cesaret konusunda büyük köpeklerle eş değer bir tutuma sahiptir. Kolay eğitilebilir ancak evde diğer hayvanlara karşı baskıcı bir karakterleri vardır. Kendilerine güvenleri ve sahiplerine olan sadakatleri açsından ideal bir apartman köpeğidir. Soğuk havalarda çok hassas ve özen gösterilmesi gereken bir yapıya sahiplerdir. Çocuklarla kolay anlaşabilir olsalar da vücutlarının hassasiyeti açısından çok tercih edilmemelidir.

Fiziksel ve Sosyal Yapıları

Chihuahuaların kubbeli bir kafatası var. Bazılarında, başın üstünde kemiklerin katılmadığı yumuşak bir nokta vardır. Buna molera denir. Büyük sivri kulakları, kısa ve sivri ağızları vardır. Neredeyse 14 sene süren bir ömürleri vardır ve diğer köpeklere oranla bu uzun sayılabilecek bir süredir.

Chihuahualar gözünüzü arkada bırakmayacak kadar iyi refakatçi köpekler. Dikkatleri severler ve sahiplerine sadıktırlar. Kucak köpeği olarak kabul edilmelerine rağmen, aktiftirler ve oyun oynamaktan, koşturmaktan hoşlanırlar. İyi bir eğitimle rehabilite edildiklerinde iyi bir aile köpeği olabilir.

Birçok küçük köpek gibi, havlamaya bazı büyük köpeklerden daha eğilimli olabilirler. Ayrıca sahiplerine hükmetmeyi ve biraz yüz bulmayı da isteyebilirler.

Chihuahualar hem komik, hem de eğlenceli ayrıca çok sadık ufak köpeklerdir. Battaniyelerin altına girerler, arka ayakları üzerinde dans ederler, pençelerini havada sallarlar ve görebildikleri her şeyi yalarlar ancak sahiplenmeden önce iyi karar vermeniz gerekmektedir çünkü kesinlikle kişilikleri birbirinden tamamen farklı ve değişik huylarda olabilirler. Yani Chihuahua’lar oldukça değişkendir. Canlı veya sakin olan bireyler bulabilirsiniz, yüzsüz, çekingen, alıngan veya hassas.

Bir Chihuahua’nın nasıl ortaya çıktığı, büyük ölçüde ebeveynlerinin ve büyükanne ve büyükbabalarının gen haritasına bağlıdır. farklı bir söyleyişle, Chihuahuas’ın tüm çizgileri sosyal ya da antisosyal olarak bilinir.

Ancak sosyalleşme ve eğitim hala son derece önemlidir!

Chihuahuas’ın halk arasında meşhurluğu yoktur. Çok çabuk saldırma eylemi gösterebilirler. Sahipleri dışında yabancılara karşı nefret dolu ve mesafeli olabilirler. Ancak bir Chihuahua’ya çocuğu gibi davranan onu gittiği her yere götüren insan tiplerine rastlayabilirsiniz. Açıkçası bu tip davranışlardan ötürü nevrotik kişiliklere sahip olabilirler. Yani bir Chihuahua’ya yapacağınız en büyük kişilik sorunu onu şımarık büyütmeniz olabilir. Ayrıca bu tarz yetişen köpekler kendi ayakları üzerinde durmayı ve yaşamın zorlu şartlarına baş edemedikleri için fazla kırılgan ve hassas olabilir. Bu bir köpeğin doğasına aykırı olacaktır.

Chihuahuas’ın artıları ve eksileri

Artıları

• Bulunması kolaydır

• Her renkte ve çeşitte olabilir

• Eğlenceli ve komiklerdir

• Sahiplerine çok sadıklardır

• İyi bir yol arkadaşı olabilirler

• Fazla egzersize gerek duymazlar

• Sıcak güneşli havaları severler

• Genellikle uzun süre yaşar

Eksileri

• Fiziksel olarak kırılgan ve hassaslar

• Eğitimleri zor olabilir

• Kötü şöhretli ve inatçılar

• Havlamaya eğilimli

• Şımarmaya meyillidir

Chihuahua Çeşitleri

İki çeşit Chihuahua köpek çeşidi bulunur. Smoth coats ve Long Coats. Bu kısa tüylü ve uzun tüylü iki ayrı cinsin birisi aplle diğeri de deer yani elma kafa ve geyik kafalıdır. 

Sağlık Sorunları

Ne yazık ki, 2 veya 3 kilonun altındaki Chihuahua’lar sağlık söz konusu olduğunda daha büyük risk altındadır. Kemikleri daha kırılgandır. Ağızlarında sağlıklı dişler için yeterli yer yoktur. Kan şekerini düzenlemekte güçlük çekebilirler ve yemeden çok uzun kalırlarsa hipoglisemik şoka girebilirler. İç organları genellikle zayıftır ve aniden başarısız iflas edebilir. Aşırı yemeye ve az yemeye karşı çok çabuk reaksiyon verirler. Deri ve kanser gibi rahatsızlıkları çok görülmez ancak diş konusunda çok dikkatli olmalısınız. Öyle ki dişlerine bakmaları için her gün çiğnemeleri için bir oyuncak vermelisiniz.