Cavoodle olarak da tanınan Cavapoo cinsi köpekler, Cavalier King Charles Spaniel ve Poodle cinsi köpeklerin melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmış bir ırktır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından safkan bir köpek türü olarak kabul görmese de, Amerikan Canine Melez kulübü tarafından kabul görmüş bir türdür. Kendisini meydana getiren ırkların bazı özelliklerini taşımakla birlikte kendisine ait herhangi bir karakteristik özelliği yoktur. Ancak, oluşumunda pay sahibi olan Poodle cinsi köpekler gibi tüy dökmeme özelliğine sahip bulunmaktadır. Farklı ırkların çiftleşmesinden meydan gelmiş olmasından kaynaklı olarak atalarından farklı özellikler gösterebilmektedirler.

Cavapoo Irkına Ait Özellikler

Cavapoo cinsi köpeklerin en belirgin ortak özelliği hiç kuşkusuz enerji dolu ve arkadaş canlısı olmalarıdır. Aktif bir köpek olan Cavapoo, oyuncu yapısıyla etrafındakilerin neşe kaynağıdır. İnsanlarla iletişim halinde olmaktan son derece memnun olan yapıları sebebiyle, sahiplerini sürekli takip etmeye meyillidirler. Çok uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşnut olmazlar ve bu tür durumlarda kederli bir tavır takınabilirler.  Yüksek enerjiye sahip olmaları sebebiyle bazen yaramazlık yapsalar da, sahipleri tarafından verilen komutları hemen yerine getirecek derecede zekidirler.

Cavapoo Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Cavapoo cinsi köpeklerin en bariz fiziksel özelliği, küçük boyutlarda bir köpek cinsi olmasıdır. Erkekleri 4 ila 9 kilo civarında, dişileri ise yaklaşık 3 ila 8 kilo ağırlığa sahiptir. Erkekler 27 ile 35 cm yüksekliğe sahipken dişileri 24 ila 32 cm yüksekliktedir. Ortalama 12-15 yıl yaşayan Cavapoo cinsi köpekler altın rengi, siyah, kahverengi ve beyaz renklerin karışımı renklere sahip olabilmektedir.

Cavapoo Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Eğitiminde kibar ve ölçülü yaklaşımlar sergilendiğinde verilen talimatları oldukça kısa sürede kavrama özelliğine sahiptir. Zeki bir köpek olması sebebiyle eğitimleri de kolaydır. Sahiplerini lider olarak görmeleri sebebiyle onları mutlu edebilmek için talimatlarını eksiksiz yerine getirmek için uğraşır. Ev ve tuvalet eğitimleri doğru verildiği takdirde ortama çok çabuk uyum sağlayarak beklenilen davranışları sergiler.

Cavapoo Cinsi Köpeklerin Bakımı

Kaliteli bakım yapıldığı takdirde ortalama ömürlerinin 15 yıldan 20 yıla kadar çıkabildiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple beslenme ve bakım konusunda profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir. Tüylerinin sıkça birbirine dolanması sebebiyle her hafta fırçalanması gerekir. Ayak tırnakları ve kürkünde olması muhtemel maddelerin sürekli kontrol edilmesi ve bulunması halinde temizlenmesi gerekir. Genel sağlığına ilişkin risk faktörleri mitral kapak (kalp hastalığı) ve siringomiyeli  (belkemiği) ile ilgili hastalıklardır. Ayrıca nadiren de olsa katarakt veya benzeri göz hastalıkları görülebilmektedir. Cavapoo çok enerjik bir köpektir. Bakımı sırasında günlük ve düzenli egzersizlere ihtiyaç duyar. Park ve sokaklarda daha mutlu olmakla birlikte, egzersiz ihtiyacı ev içerisinde de karşılanabilir. İhmal edilmeleri halinde mutsuz olurlar ve bu hallerini sergileyen davranışlar sergilerler.

Cavapoo Irkının Karakteristik Özellikleri

Cevap ırkına mensup köpeklerin en önemli karakteristik özelliklerinden biri, çocuklar ve yaşlılarla kolayca arkadaşlık kurabilecek bir yapıya sahip olmasıdır. Öyle ki, yabancılar ve farklı canlılarla da arkadaşlıkta sorun yaşamazlar. Çok iyi eğitilebilirlik düzeyine sahip olan Cavapoo, oyunculuk konusunda da oldukça iyidir. Küçük çocuklarla oynarken ona oyuncak gibi davranılmasını engellemek adına sıklıkla kontrol etmek gerekir.

Cavapoo Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Sık ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin yumuşak olması sebebiyle sıklıkla birbirine karışır. Poodle ırkı köpeklere benzer bir kürke sahip olan Cavapoo cinsi köpekler altın rengi, siyah, beyaz veya kahve gibi renklerin karışımından oluşan tüy rengine sahip olabilmektedir.