Sevgi dolu bir arkadaşlık için, çok az ırk akıllı, sevimli ve eğlenceli cavapoo ile karşılaştırılır. Bu melez, düşük alerjenli bir evcil hayvan olarak da iyi bir seçim olabilir.

 • Yükseklik: 22,5 ila 35 cm arası
 • Ağırlık: 4 ila 11 kg arası
 • Ömür: 10-15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar, yaşlılar, aileler, köpekler, kediler
 • Mizaç: Dışa dönük, nazik, arkadaş canlısı, oyuncu, endişeli
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Uzun orta Kıvırcık
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, kahverengi / çikolata / karaciğer, Geyik yavrusu, krem, beyaz
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, çok tımar gerektirir, düşük av sürüşü, iyi yürüyüş arkadaşı, apartman dostu, eğitilmesi kolay, güçlü sadakat eğilimleri, sağlık sorunlarına eğilimli, suyu sever, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi

Cavapoo nedir? Bir Cavalier King Charles spaniel ve minyatür veya oyuncak bir kanişin popüler, kalp eriten tasarımcı melezlenmiş yavrularıdır. Arkadaş canlısı bir sosyal kelebek, insanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı nazik ve her zaman olduğu yerde olmayı seven sevgi pıtırcığı! 

Bir cavapoo, ilk kez köpek sahipleri, çocuklar için sevimli bir oyun arkadaşı arayan aileler veya sevecen bir arkadaş isteyen yaşlılar için müthiş bir köpek yavrusu.

Bu köpeklerin sıklıkla yüksek talep görmesinin bir başka nedeni de düşük tüy dökücü kaniş genlerinin, kavapoların hipoalerjenik olma olasılığını artırdığı inancıdır. Mayo Clinic, hiçbir köpeğin alerjen içermediğini vurgulasa da, bazı insanlar bir cavapoo’nun kepeği, tükürüğü ve idrarda bulunan proteinlere daha az tepki verebilir.

Görünüm

Bir cavapoo köpeğinin yuvarlak gözleri sıvı çikolata gibidir: yumuşak, sıcak ve davetkardır. Siyah bir düğme gibi küçük bir kısa bir buruna sahiptir. Cavalier King Charles spaniel ve kaniş ebeveynlerinden bir cavapoo, yüzünü çevreleyen uzun, ipeksi, sarkık kulakları ve bazen de tüylü küçük bir bıyık oluşturan ağzının etrafındaki tüylü kürkü miras alır.

Bir cavapoo’nun kürkü, çok kabarık ve dokunması hoş olan dalgalı, pürüzsüz buklelere sahiptir. Her iki ebeveyni de kapsamlı renk kombinasyonları sağlar, ancak geleneksel bir Cavalier King Charles gibi üç renkli olması pek olası değildir. 

Bunun yerine, cavapoo renkleri genellikle siyah, gri, kırmızı, kahverengi, ten rengi, bej ve beyaz dahil olmak üzere bir dizi düz renk tonundadır. Bazı cavapoo yavruları kırmızımsı kahverengi gibi tek renk kürkle doğarlar, ancak olgunlaştıkça tüyleri başka bir renge dönüşür! Ayrıca namlu çevresinde, kulaklarının ve pençelerinin uçlarında ve göğsünde farklı bir renk tonu olan bir cavapoo da bulabilirsiniz.

Bir cavapoo’nun boyu minyatür veya oyuncak bir kaniş ebeveyne sahip olmasına bağlı olarak değişir, bu nedenle boyu 22,5 ila 35 cm arasında değişir ve ağırlık ortalamaları 4 ila 11 kg arasındadır. Tam olarak küçük bir oyuncak cinsi olmasa da ne olursa olsun “Eğer uyarsam otururum” bir kucak köpeği olacak!

Mizaç

DVM’den Patrick Singletary, Ga Marietta’da Good Dog Veterinary Care’in sahibi. Bu tasarımcı melezinin belirli nitelikleri geliştirmek için geliştirildiğini söylüyor. “Cavapoo yetiştiricileri, bir Cavalier King Charles spaniel ve tüy dökmeyen, hipoalerjenik minyatür kanişin nazik ama eğlenceyi seven mizacından bir melez ürettiler.”

Bu, bir cavapoo’nun sadık en iyi arkadaşınız olabileceği ve size ve ailenize tatlı bir ilgi gösterebileceği anlamına gelir. İnsan ruh hallerine duyarlıdır ve fazladan köpek sevgisine ihtiyacınız olduğunda hemen anlar.

Kanişler en zeki köpek ırklarından biridir ve Cavalier King Charles da oldukça parlaktır. Dolayısıyla, bu soyla, cavapoo’nuzun eğitilmesi muhtemelen kolaydır, ancak davranışını şekillendirmek ve sizinle olan bağını güçlendirmek için tutarlı, olumlu pekiştirmeye ihtiyaç duyar. 

Bazı cavapoo yetiştiricileri, köpekler yaklaşık 8 haftalıkken temel becerileri öğretebilir, ancak aşılardan sonra 10-12 haftada bir yavru anaokulunda ve diğer davranış sınıflarında eğitimine devam ederseniz çok daha iyi davranan bir köpeğe sahip olacaksınız. 

Makul miktarda günlük egzersize ihtiyacı olduğundan, bunu bağlanma zamanı olarak kullanın ve daha sonra meşgul ve duyarlı kalmasına yardımcı olmak için bir numara veya beceri seansı ekleyin. İlgiye ve size neler yapabileceğini gösterme fırsatına bayılacak. Cavapoos ayrıca bol iyi titreşimlerini ve zekalarını olağanüstü terapi köpekleri olmaya yönlendirebilir. 

Bir cavapoo’nun insanlara güçlü bağlılığı, çok uzun süre yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı geliştirebileceği anlamına gelir. Genelde kedilerle ve diğer köpeklerle iyi geçinse de özellikle de bir köpek yavrusu olarak sosyalleştiğinde, evde bu yaratıklara sahip olmak, dikkatinizi çekme arzusunu engellemeyecektir. Sıkıntılı bir cavapoo, aşırı havlama, çiğneme ve kazma gibi davranışlara varsayılan olabilir.

Yaşam İhtiyaçları

Singletary, kavapoların apartman yaşamından büyük mülklere kadar birçok ortamda iyi performans göstermesine rağmen, yine de çok sayıda belirlenmiş aktiviteye ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyduklarını söylüyor. 

Bir Cavalier King Charles daha rahatken, bir kaniş daha fazla egzersiz yapmayı takdir ediyor. Cavapoo’nuzun kişiliği ikisinden de biraz olabilir. Düzenli yürüyüşler her zaman iyidir ve çocuklar ve yaşlılar için günde iki veya üç kez yapmak kolaydır. 

Eğlenceli çeviklik, hazine avı ve saklambaç oyunları da cavapoo’nuzu en iyi formda tutmanıza ve önemli sosyal bağlantıları güçlendirmenize yardımcı olur. 

Tüm kabarık tüyleri, bir cavapoo’nun aşırı sıcaklıklarda rahat olacağı anlamına gelmez. Kışın ekstra koruma için ona özel botlar ve kazaklar giydirmeniz gerekebilir. Yaz aylarında, daha iyi soğuması için kürkünü düzeltebilir ve bol miktarda gölgeli nokta, su ve soğuk oyuncaklar da sağlayabilirsiniz.

Cavapoos, küçük köpekler için köpek parklarında oynamayı sever, ancak yine de aksiyonun bir parçası olmanızı isterler. Yürüyüşe çıkarken onu tasmalı tutmak en iyisidir. Yüksek bir av sürüşüne sahip olmadığı halde, doğal spaniel izleme genleri kedi kovalamaca oyununa yol açabilir!

Bakım

Bu köpeğin insanları sevmesi iyi bir şey çünkü cavapoo bakımı çok fazla dikkat gerektiriyor. O lüks paltoyla başlayalım.

Singletary, “Sürekli tımar için hazırlıklı olun ve bakımın bu önemli yönü için buna göre tasarruf edin” diyor. “Düzenli bakım, kulak, göz ve cilt enfeksiyonlarını önleyebilir, bu nedenle köpeğinizin sağlığının önemli bir yönü olarak göz ardı edilmemelidir.” 

Düzgün bir fırça ve maddeden arındırma ile sık sık (haftada en az üç kez) fırçalama, altı haftada bir profesyonel tımarla birlikte kaliteli bir kürk için programda olmalıdır. 

Kuyruk, arka kısım ve alt karın çevresinde paspaslanma özellikle yaygındır ve bazı köpekler bu bölgelerde oldukça hassastır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. 

Cavapoos dökülür mü? Biraz, genellikle ilkbahar ve sonbaharda. Tutarlı tımar alışkanlıkları gevşekliği en aza indirmeye yardımcı olur. 

Birçok kişi kaniş genleri ile bu ve diğer tasarımcı melezler onlar beri iyi seçimler olduğuna inanıyoruz kadar döken yok umarım daha az alerjenleri ve daha az karmaşa anlamına gelen. 

Ancak kavapoo dökülmesinin azalması, alerjik reaksiyonlara karşı bir garanti değildir. Bu gerçekten bir kişinin bağışıklık sisteminin bir hayvanın tüyü, tükürüğü ve idrarında bulunan Can f1 proteinine nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Bir veteriner, cavapoo’nuzu bu protein seviyesi için test edebilir ve önerilerde bulunabilir. 

Singletary ayrıca cavapoo sahiplerine yavrularının dişlerini günlük olarak fırçalamalarını tavsiye eder. “Çoğu cinse göre daha hızlı ilerleyen diş hastalıklarına yatkınlar” diyor. “Diş fırçalama, uygun çiğneme oyuncakları, diş tedavileri ve tabii ki yıllık profesyonel diş temizliği gibi düzenli koruyucu bakım, köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini korumanıza yardımcı olacaktır.”  

Cavapoos gibi bazı safkan ırklar ve melezler bazen kırmızımsı kahverengi gözyaşı lekeleri geliştirir. AKC’ye göre bunun sayısız nedeni var. Genellikle bunları her gün ılık, ıslak bir bezle silebilirsiniz. 

Sağlık

Cavapoo’nuzun ne kadar sağlıklı olacağını bilmek için “ve bu çok önemlidir, çünkü o, 15 yıla kadar sadık, sevgi dolu arkadaşınız olabilir!” İlk önce köpeklerin melezleme sürecini anlamalıyız.

Singletary, “Üreme ve genetiğin temel kavramı, dişi ve babanın en güçlü özelliklerinin (fenotip) yavrulara aktarılmasıdır” diyor. “Köpeklerin 39 kromozomu vardır. Bir erkek ve bir dişi yetiştirildiklerinde, yavrularının her biri için 39 kromozomun tamamında taşınacak 20.000 geni geçirmek zorundadırlar.

Bu genler genotipi oluşturur. Ayrıca, geçen kötü genler de olacaktır. Bu da belirli ırklarda belirli sağlık sorunlarına yol açar. Bu ‘kötü genler’ nesilden nesile aktarılır. “

Singletary, bir müşteriyle cavapoo yetişkin köpeklerinde hangi sağlık sorunlarının farkında olması gerektiği hakkında konuşurken, yavruya hangi genlerin aktarıldığını tahmin etmenin bir yolu olmadığı için her iki ebeveyn ırkını da tartıştığını ekliyor.

Cavapoos genellikle sağlıklı pooches olmasına rağmen, bilmeniz gerekenler:

 • Cavalier King Charles Spaniel Kulübü, sağlık sorunlarının çeşitli kalp rahatsızlıklarını, siringomiyeli adı verilen kalıtsal ilerleyici nörolojik bozukluğu ve “kiraz gözü” ve kuru gözü içerebileceğini belirtiyor.
 • Poodle Club of America’ya göre, bu cins, adrenal bezleri, diyabet gibi endokrin hastalıkları, Cushing hastalığı ve şişkinliği etkileyen Addison hastalığına eğilimlidir.

Singletary ayrıca, her iki cinsin de kalça displazisi gibi eklem sorunları olabileceğine ve diz kapağının yerinden çıktığı patella luksasyonuna sahip olabileceğine dikkat çekiyor. 

Veterinerlik Klinikleri ve hastaneleri, birçok küçük ve oyuncak ırkın patellayı lüks hale getirmek için genetik bir yatkınlığa sahip olduğunu göstermektedir. 

Veterinerinizden cavapoo’nuzu da alerji için kontrol etmesini isteyin. Singletary, kanişlerin ve melez yavrularının genellikle gıda ve çevresel alerjilere daha duyarlı olduğunu söylüyor. 

“Ek olarak, düzenli pire ve kenenin önlenmesi, herhangi bir köpek için, ancak özellikle genel olarak alerji riski daha yüksek olan bir köpekte pire alerjisi dermatitini önlemek için önemlidir.”

Tarih

Çok az sayıda tasarımcı melez köpeğin kendine özgü kökenleri vardır, ancak AKC, oyuncak grubunun bir parçası olan her iki Cavalier King Charles spaniel için uzun ve ayrıntılı bir tarihin ana hatlarını çiziyor ve spor yapmayan grupta kategorize edilen kanişler.

Singletary, kavapoları geliştirmek için yetiştirme bilimini açıklar. “Genetikte F1 melezi, bir melez veya melez oluşturmak için iki bireyin üremesine atıfta bulunur. Örneğin, minyatür bir kanişle yetiştirilen bir Cavalier King Charles spaniel, bir F1 çocuğu, cavapoo üretecektir” diyor. 

“F2 hibrid, iki F1 hibridinin birlikte yetiştirilmesiyle yaratıldı. Bir F1 hibrit cavapoo’nun bir F2 cavapoo oluşturmak için başka bir F1 hibrit cavapoo ile üretilmesi. Bu karmaşıklıkları bilmek akrabalılık nedeniyle önemlidir.”

Düşük alerjen faydaları potansiyeli nedeniyle, kavapolara yüksek talep var. Singletary, özellikle yetiştiricileri ve cavapoo maliyetlerini değerlendirirken, yeni bir yavru seçmeye zaman ayırmanızı önerir.

Singletary, “Herhangi bir köpeğin seçilmesi, birisinin bir yetiştiriciyi araştırmak ve incelemek için ayırması gereken zamana bağlı olarak aylar ila yıllar boyunca yapılmalıdır.

Bu, özellikle melez ırklar için geçerlidir” diyor. “Yetiştiricilerin yavru köpek sahiplerini de güçlü bir şekilde incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Yetiştirici size zor sorular soruyorsa, muhtemelen yaptıkları konusunda tutkuludurlar ve köpeklerinin sağlığı ve zindeliği akıllarının ön saflarında yer alır.” 

Başarılı bir yetiştirme operasyonu yaratmaya ve sürdürmeye çok fazla zaman, bilgi ve tutku harcandığına inansa da, “melez köpekler için çok yüksek fiyatlar da var.” 

Singletary, kalbiniz belirli bir tasarımcı melezlemesine bağlanmadan önce, yetiştiricilere ne sormanız gerektiği ve belirli hibrit hatlarda nelere bakmanız gerektiği konusunda bilgi edinmek için bir teriyogenologa (üreme uzmanı) veya köpeğe özgü bir veterinere danışmanızı tavsiye eder.

Singletary ayrıca cavapoo seçimiyle ilgili bir uyarı kelimesini de genişletiyor, çünkü birçok melez ırk, yavru değirmen planlarının ürünü. Bu, refahlarına odaklanarak sağlıklı bir ortamda doğmayabilecekleri anlamına gelir. İşte potansiyel bir köpek yavrusu dolandırıcılığının bazı uyarı işaretleri: 

 • Bir yetiştirici, satış için birden fazla melez ırk sunar. 
 • Yetiştiriciyi ziyaret etmenize veya köpekleri hakkındaki sorularınıza tatmin edici cevaplar almanıza izin verilmez. 
 • Bir yetiştirici, yavru köpekleri göndermeyi teklif ediyor.
 • Bir web sitesi, yavru köpekler için belirli bekleme sürelerini belirtir.
 • Bir web sitesinde telefon numarası yok, e-posta yok gibi belirsiz iletişim bilgileri var, yavrularınız ve çevresinin video veya yüz yüze önizlemelerini sunmuyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Bir cavapoo’nun birçok takma adı vardır: cavadoodle, cavoodle, cava-doodle, cavipoodle ve canoodle. (Tamam, sonuncusu hakkında şaka yapıyoruz.) Temel olarak, Cavalier King Charles spaniel ve kaniş isimlerinin herhangi bir türevi işe yarar!
 • İnsanlar genellikle cavapoos ve cockapoos’u merak eder. Bir minyatür ya da oyuncak kaniş ebeveyne paylaşmalarına rağmen cockapoos standart var cocker spaniel tamamen farklı özelliklere tanıtır onların diğer ebeveyni olarak.
 • Cavapoos, çok büyük Insta etkileyicileridir! 50.000’den fazla kişi, Enzo’nun Ne Yaptığı üzerine Enzo ve erkek kardeşi Rumi’nin istismarlarını takip ediyor; Aşk ile Kaden ve Adalynn de bu tüylü kardeşler arasındaki özel bağı kutluyor ve Cooper the Cavapoo, “bacakları olan bir tavuk nugget” sevimli bir model.