Pug ve Japon Chin ırklarının melezlenmesi sonrasında ortaya çıkan Cavalier King Charles ırkı, King Charles Spaniel ırkına mensup köpeklerin bir türüdür. 1500-1600 yıllarında hem asiller hem de köylüler tarafından beslenmeye başlayan bu cins köpeklere, adını aldığı Kral Charles döneminde parlamento binası da dâhil olmak üzere tüm kamu binalarına serbestçe girebilmesi için kanun çıkarılmıştır. Yıllar boyunca genetik yapılarında meydana gelen değişiklik sonucu burunları kısalan ve cüsseleri küçülmüştür.  Bu dönem sonrasında görünüşleri sebebiyle popülerliği hızla artmış, 1996 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınarak ırk tescili yapılmıştır.

Cavalier King Charles Irkına Ait Özellikler

Minimal bir görünüme sahip olan ırkın genel özelliği, iyi karakterli ve sempatik oluşlarıdır. Öyle ki, sempatik yapıları sebebiyle canları yandığında bile çok büyük tepki vermekten kaçınırlar. Bu yönüyle çocuklar için ideal bir arkadaş aileler için neşe kaynağı olarak görülmektedir. Apartman dairelerinde beslenmek için alınabilecek en ideal ev köpeklerinden biri olan Cavalier King Charles ırkı köpekler, farklı cins hayvanlarla da çok iyi geçinir.

Cavalier King Charles Irkının Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutlarda bir köpek türü olan Cavalier King Charles ırkının en önemli fiziksel özelliklerinden biri Golden köpeklere benzer uzun kulaklara sahip olmalarıdır. Kafanın vücuda tam orantılı olması sebebiyle çok sevimli bir fiziksel görünüme sahiptir. Göz yapısı da kafayla uyumlu büyüklükte olmasına rağmen pek de belirgin sayılmaz. Bedeni biraz uzun bir görünüme sahip olmasına rağmen bacak boyları oldukça kısadır. Erkekleri de dişiler gibi ortalama 30 ila 33 cm yüksekliğe sahiptir. Her iki cinsi de ortalama 5 ila 8 kg ağırlığa sahip olan Cavalier King Charles ırkına mensup köpekler, yaklaşık 10 ila 15 yıl yaşamaktadır. En önemli fiziksel özelliklerinden biri de, taşıdığı renklerdir. 3 farklı renk kombinasyonuna sahip bulunan bu tür köpekler, siyah ve bronz karışık, kızıl, kulak ve göz çevresi kızıl, vücut tamamen beyaz tüylerle kaplı renklerde olabilmektedir.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Cavalier King Charles cinsi köpeklere temel eğitimleri zamanında verildiği takdirde sahiplerini hiç biz zaman üzmezler. Kısa sürede ailenin bir ferdi gibi kaynaşarak aile fertlerinin neşeli zaman geçirmesine büyük katkı sağlarlar. Eğitime ve öğrenmeye açık bir köpek olmasına rağmen eğitim sırasında kibar davranılmadığı takdirde beklenen sonuçların alınması uzun süreler alabilir.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Bakımı

Diğer köpek ırklarının birçoğunda olduğu gibi orta derecede tüy döken bu tür köpeklerin tüy dökülmesi engellendiği takdirde bakımları oldukça kolaydır. Tüy dökme özelliği sebebiyle haftada bir kereden fazla fırçalanmamalı, gerekli görülmesi halinde banyo yaptırılmalıdır. Sıcak havaya karşı duyarlılık gösterebilen Cavalier King Charles cinsi köpekler, herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle anestezi alması halinde de duyarlılık gösterebilmektedir. Kalp ve belkemiği ile ilgili hastalıklar sağlıkları ile ilgili risk faktörleri arasında yer alır.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Eğitim verilmeyip kendi başına buyruk bir yaşamı tercih eden Cavalier King Charles cinsi köpekler çok hareketli ve neşeli bir karaktere sahiptir. Otur, kalk gibi eğitimleri çok kısa sürede kavrayan bu tür köpekler tuvalet eğitimlerinde de hiç zorluk çıkarmazlar. Kucak köpeği olarak popüler olmakla birlikte bu ırkın en önemli karakteristik özelliklerinden biri koku alma ve görme duyularının ileri derecede gelişmiş olmasıdır. Bu sebeple iz sürme konusunda oldukça yeteneklidir. Sahipleriyle vakit geçirmekten fazlasıyla keyif almaları sebebiyle oyunculuk özellikleri çok gelişmiştir. Çok sık havlamayı sevmemekle birlikte bazı yabancı ortamlarda havlama, çekingenlik, inatçılık gibi davranışlar gösterebilirler.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Hafif dalgalı, orta uzunlukta ve ipeksi bir tüy yapısına sahip olan Cavalier King Charles cinsi köpekler, orta derecede tüy dökerler. Banyo ihtiyaçları giderildikten sonra kulak içi ve parmak aralarında büyüyen tüylerin kontrol edilmesi, gerektiği zaman kısaltılması tüy bakımı açısından önemlidir. Tüylerinin kuru şampuanla 3-4 haftada bir yıkanması tavsiye edilmektedir.