Pug ve Japon Chin ırklarının melez çiftleştirilmesi ardından meydana gelen Cavalier King Charles ırkı, King Charles Spaniel ırkına bağlı köpeklerin başka bir türü olarak bilinir. 1500-1600 senelerinde  asiller tarafından da köylüler tarafından da bakılmaya başlanan bu cins köpeklere, ismini almış olan Kral Charles devrinde parlamento binası da içinde olmak üzere tüm kamu binalarına serbest şekilde girmesi için kanun çıkarılmış. Yıllar boyunca genetik yapılarında meydana gelen değişiklik sonucu burunları kısalan ve cüsseleri küçülmüştür.  Bu dönem sonrasında görünüşleri sebebiyle popülerliği hızla artmış, 1996 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınarak ırk tescili yapıldığı bilinir.

Cavalier King Charles Irkına Ait Özellikler

Küçük bir görünüşte olan bu ırkın genel özellikleri, iyi karakterli (hırçın olmayan) ve cana yakın olmalarıdır. Öyle ki, sempatik yapıları sebebiyle canları yandığında bile çok büyük tepki vermekten kaçınırlar. Bu yönüyle çocuklar için ideal bir arkadaş aileler için neşe kaynağı olarak görülmektedir.

Cavalier King Charles Irkının Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutlarda bir köpek türü olan Cavalier King Charles ırkının en önemli fiziki özelliklerinden biri Golden türü köpeklere benzeyen uzun kulaklarıdır. Kafanın vücuda tam orantılı olması sebebiyle çok sevimli bir fiziksel görünüme sahiptir. Göz yapısı da kafayla uyumlu büyüklükte olmasına rağmen pek de belirgin sayılmaz. Bedeni biraz uzun bir görünüme sahip olmasına rağmen bacak boyları oldukça kısadır. Erkekleri de dişiler gibi ortalama 30 ila 33 cm yüksekliğe sahiptir. Her iki cinsi de genellikle  5-8 kilogram ağırlıkta olan Cavalier King Charles ırkına bağlı köpekler, neredeyse 10 ila 15 sene yaşarlar. En önemli fiziksel özelliklerinden biri de, taşıdığı renklerdir. 3 farklı renk kombinasyonuna sahip bulunan bu tür köpekler, siyah ve bronz karışık, kızıl, kulak ve göz çevresi kızıl, vücut tamamen beyaz tüylerle kaplı renklerde olabilmektedir.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Cavalier King Charles cinsi köpeklere alması gereken eğitim doğru zamanlamada verildiği durumlarda sahiplerini asla  üzecek hareketler yapmazlar. Kısa sürede ailenin bir ferdi gibi kaynaşarak aile fertlerinin neşeli zaman geçirmesine büyük katkı sağlarlar. Eğitime ve öğrenmeye açık bir köpek olmasına rağmen eğitim sırasında kibar davranılmadığı takdirde beklenen sonuçların alınması uzun zaman bekletebilir.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Bakımı

Tüy dökme özelliği sebebiyle haftada bir kereden fazla fırçalanmamalı, gerekli görülmesi halinde banyo yaptırılmalıdır. Sıcak mevsimlerde ve sıcak havalarda hassaslık gösteren Cavalier King Charles cinsi köpekler, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle anestezi alması durumunda da hassasiyet gösterebilir. Kalp ve belkemiği ile ilgili hastalıklar sağlıkları ile ilgili risk faktörleri arasında yer alır.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Gerekli eğitim verilmezse kendi düşünceleri etrafında kurulan bir hayatı seçen Cavalier King Charles cinsi köpekler çok hareketli ve neşeli bir karaktere sahiptir. Otur, kalk gibi eğitimleri çok kısa sürede kavrayan bu tür köpekler tuvalet eğitimlerinde de hiç zorluk çıkarmazlar. Kucak köpeği olarak popüler olmakla birlikte bu ırkın en önemli karakteristik özelliklerinden biri koku alma ve görme duyularının ileri derecede gelişmiş olmasıdır. Bu sebeple iz sürme konusunda oldukça yeteneklidir. Sahipleriyle vakit geçirmekten fazlasıyla keyif almaları sebebiyle oyunculuk özellikleri çok gelişmiştir. Çok sık havlamayı sevmemekle birlikte bazı yabancı ortamlarda havlama, çekingenlik, inatçılık gibi davranışlar gösterebilirler.

Cavalier King Charles Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Biraz dalgalı, ne uzun ne kısa ve ipek yumuşaklığında bir tüy yapısı bulunan Cavalier King Charles cinsi köpekler, azın biraz üstünde çoğun biraz altında derecede tüy dökerler. Banyo ihtiyaçları giderildikten sonra kulak içi ve parmak aralarında büyüyen tüylerin kontrol edilmesi, gerektiği zaman kısaltılması tüy bakımı açısından önemlidir. Tüylerinin kuru şampuanla 3-4 haftada bir yıkanması tavsiye edilmektedir.