Cavachon, bir Cavalier King Charles spaniel ve bir bichon frise arasında melezlenmiş cesur bir arkadaştır. Kompakt yavru, ipeksi bir cekete sahip.

 • Yükseklik: 30 ila 32,5 cm arası
 • Ağırlık: 6,8 ila 9 kg
 • Ömür: 10 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Düşük
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta Kıvırcık
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, siyah, beyaz
 • Desenler: Üç renkli iki renkli
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, sağlık sorunlarına eğilimli, yüksek kilo alma potansiyeli, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri

Cavachon, diğer iki popüler köpeğin özelliklerini birleştiren oldukça yeni ancak giderek yaygınlaşan bir melez köpek ırkıdır: Cavalier King Charles spaniel ve bichon frize. Sonuç, küçük, özenli, atletik ve neredeyse hipoalerjenik kişiliğe sahip bir köpek. 

Cavachons, son derece sadık oldukları ve sahiplerini memnun etmeyi sevdikleri için genç aileler için zeki ve sevgi dolu arkadaşlar olurlar. Tipik olarak daha az evcil hayvan tüylerine sahip olsalar da yavruların kabarık kürklerini korumak için hala düzenli bakımlara ihtiyaçları vardır. Cavachons hem aktif oyun arkadaşları hem de sevimli sarılma arkadaşlarıdır.

Görünüm

İle Cavalier King Charles spaniel ve bichon fries veliler, Cavachons küçük tarafında. Tam yetişkin bir Cavachon, omuzda 30 ila 32,5 cm uzunluğundadır ve 6,8 ila 9 kg ağırlığındadır.

Waterloo, Iowa’daki Den Herder Veteriner Hastanesinde DVM’den ve Daily Paws Danışma Kurulu üyesi Alicen Tracey, “Cavachonlar çok farklı kürklere sahip iki cins arasında bir karışım olduğu için, Cavachon’un kürkünün görünümü değişiklik gösterecektir” diyor. 

Çoğu Cavachon, kahverengi, beyaz ve siyah kürk ile kahverengi gözlü bir kombinasyona sahip olacaktır. Tüyleri tipik olarak ipeksi, orta uzunlukta ve çeşitli dalga veya kıvrılma seviyelerine sahiptir. Tracey, “Cavachonlar çok az tüy döküyor, ancak ince tüylerinin uzaması nedeniyle sık sık tımar edilmeleri gerekiyor,” diyor. 

Hiçbir köpek gerçekten yüzde 100 hipoalerjenik değildir çünkü tüm köpekler tüylerini döker, Cavachons kürkü onları alerjisi olanlar için düşük alerjenli bir evcil hayvan yapar.

Mizaç

Cavachons çok sadık, eğlenceli ve sevecen köpeklerdir. Yabancılara havlama eğiliminde olsalar da yeni insanlarla tanışmaktan ve hızlı ve kolay bir şekilde arkadaş olmaktan zevk alırlar. Cavachons, özellikle yavru köpekler olarak aktiftir, ancak aynı zamanda harika kucak köpekleri ve kucaklaşan arkadaşlar da olurlar.

Tracey, “Basit komutları ve hileleri eğitmek çok kolay” diyor. Yavru köpekler olarak uygun sosyalleşme ve eğitim olmadan, Cavachons yabancıların veya yeni ortamların etrafında gerginleşebilir. Tracey, “Cavachon yavrularına yeni insanlar ve durumlarla olumlu deneyimleri doğru bir şekilde tanıtmak ve geliştirmek son derece önemlidir” diyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Büyük ev veya küçük apartman, Cavachons özel değildir. Tüm ortamlara son derece uyarlanabilirler ve etkinlik için geniş bir açık alan gerektirmezler. Dışarıda vakit geçirmekten keyif alacaklar, ama aynı zamanda kanepede kucaklaşmayı da dört gözle bekliyorlar.

Tracey, “Cavachonlar, başkalarının arkadaşlığından zevk aldıkları ve yalnız kalmayı tercih etmedikleri için sahiplerinin çok ilgisini gerektirir,” diyor. Bu nedenle, Cavachons harika aile köpekleri ve küçük çocuklar için harika arkadaşlardır. 

Çocuk oyunlarına hevesle katılırlar veya kucaklarında otururlar. Küçük köpekler kırılgan olabileceğinden, küçük çocuklara kendi başlarına bir Cavachon almamaları öğretilmelidir, ancak gürültüye ve kargaşaya da toleranslı olma eğilimindedirler.

Cavachons son derece sosyaldir ve uygun tanıtımlar ve eğitimlerle evcil hayvan kardeşleriyle iyi geçinebilirler. Sahiplerinden adil pay aldıkları sürece, Cavachons mutlu benlikleri olarak kalacaktır.

Bakım

Tracey, “Cavachonlar, tüyleri sürekli uzadıkça banyo yapmayı ve düzeltmeyi içeren rutin bakım gerektirir ” diyor. Cavachon ebeveynlerinin her iki ila üç ayda bir bakım randevuları almalarını tavsiye ediyor. 

Randevular arasında, saç oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için göz çevresindeki tüylerin kısa tutulması özellikle önemlidir. Sahipler ayrıca gözlerinin altını ılık bir bez veya gözyaşı lekeli mendillerle düzenli olarak temizlemelidir.

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, Cavachons da rutin yürüyüşler ve oyun zamanı gerektirir. Bununla birlikte, Cavachon’ların egzersiz gereksinimleri nispeten düşüktür ve yarım saatlik bir yürüyüş genellikle yeterlidir. Cavachons genellikle çok aktif ve eğlencelidir, bu yüzden daha fazlasını istiyorlarsa şaşırmayın. 

Herhangi bir köpek için en iyi eğitim, olumlu pekiştirme eğitimidir. Cavachons ile gençken davranış eğitimine başlamak ve onlara birçok olumlu deneyim sağlamak önemlidir.

Tracey, “Her küçük köpek ırkında olduğu gibi, onları ayaklarıyla oynamaya, kulaklarına bulaşmaya ve gençken farklı pozisyonlarda tutulmalarına alıştırmak önemlidir,” diyor. Bu, diş fırçalama ve tırnak kesme gibi farklı durumlarda onları rahat ettirmek için maruz kalmayı sağlar ve ayrıca bunları sağlık sorunları açısından inceleme fırsatı verir.

Sağlık

Bir Cavachon’un tipik ömrü 10 ila 12 yaş arasındadır. İki cinsin bir karışımı olan Cavachons, iki ebeveyn ırkının (ve genel olarak küçük köpeklerin) daha eğilimli olduğu sağlık koşullarını geliştirme potansiyeline sahiptir.

Küçük bir köpek ırkı olarak Cavachons, diş hastalığı, göz problemleri, medial patella luksasyonu, sebasöz adenomlar ve çökmekte olan trakealar gibi sorunlara eğilimlidir. 

Tracey, “Tüm küçük cins köpekler, bakteri ve kalıntıların birikmesi için daha fazla alan olduğu için diş hastalıklarına yatkındır” diyor. Diş hastalıklarını önlemenin en iyi yolu, bir veteriner muayenehanesinde günlük diş fırçalama ve yıllık diş temizliğidir. 

Küçük köpekler ayrıca kuru göz (keratokonjunktivit olarak da bilinir), göz ülseri ve kiraz gözü gibi göz sorunlarına eğilimlidir.

Birçok küçük köpek ırkı, arka bacaklarında medial patella luksasyonuna veya kayan dizkapağına eğilimlidir. Cavachon gibi küçük köpekler de sebasöz adenomlar adı verilen küçük, tüysüz, düzensiz büyümeler geliştirmeye yatkın görünmektedir. 

Tracey, veterinerinizi ve bakım uzmanınızı Cavachon’unuzdaki herhangi bir yeni topak veya çarpma konusunda uyarmanızı önerir. Küçük köpekler ayrıca, köpeğin soluk borusunun çökmeye başlayarak tahrişe ve öksürüğe neden olduğu bir durum olan çökmekte olan trakeanın gelişmesinden de mustarip olabilir.

Cavalier King Charles spanieller dejeneratif mitral kapak hastalığının gelişimine son derece yatkındır, bu nedenle Cavachon sahipleri köpeklerindeki semptomları izlemelidir. Bu tür kalp hastalığı, genellikle veteriner hekiminiz tarafından tespit edilebilen bir üfürümle karakterizedir.

Cavachons özellikle obeziteye ve artrit gibi sonraki eklem hastalıklarına eğilimlidir. Tracey, ” Köpeğinizin vücut kondisyon puanı veya boyuna ve yapısına göre göreceli ağırlığını ve köpeğinizi optimum kilosunda nasıl tutacağınızı öğrenmek önemlidir,” diyor. Cavachons ayrıca alerjiye eğilimlidir ve kaşıntılı hale gelebilir veya sık cilt veya kulak enfeksiyonlarına sahip olabilir.

Tarih

Yetiştiriciler, ilk kez 1990’larda olduğu gibi Cavalier King Charles spaniel ve bichon frize’yi kasıtlı olarak karıştırmaya başladı. Cavachons, arkadaş canlısı bir doğa, zeka, nezaket, küçük boyut, düşük egzersiz gereksinimleri ve düşük veya tüy dökmeyen bir kürk dahil olmak üzere birçok insanın bir arkadaş veya aile köpeğinde aradığı özelliklere sahiptir. Son yıllarda ABD genelinde ve dışında bir refakatçi köpek olarak melez ırka olan talep artmıştır.

Bir Cavachon’u ailenizin bir parçası yapmaya çalışırken akılda tutulması gereken bir şey, melez ırklar söz konusu olduğunda yavru dolandırıcılığının yaygınlığıdır. Ne yazık ki, bazı köpek türleri hızla popülerlik kazandıkça, köpeklerin insanlık dışı koşullarda yetiştirildiği, sağlıklarına veya iyiliklerine bakılmaksızın yavru köpek fabrikası planları daha yaygın hale gelebilir. Yeni evcil hayvanınızı ararken dikkat etmeniz gereken bazı kırmızı bayraklar şunlardır:

 • Aynı yetiştiriciden birden fazla melez cins satılmaktadır.
 • Web sitesi yavru köpekler için bekleme süreleri sunar
 • Damızlık yavruları sevk etmeyi teklif eder
 • Yetiştirici iletişim bilgilerini belirlemek zordur (telefon numarası, iletişim e-postası vb.)

Eğlenceli gerçekler

 • Cavachon en yaygın cins adı olsa da Cavashon, Cavalier-bichon veya bichon-King Charles olarak adlandırılan bu küçük pofuduk toplarını da duyabilirsiniz.
 • Cavachon ile Cavapoo arasındaki fark nedir? Bu melez ırkların her ikisi de Cavalier King Charles spaniel’i ebeveyn olarak paylaşıyor, ancak Cavachon’un diğer ebeveyni bir bichon frize ve bir Cavapoo’s bir minyatür kaniş. Her ikisi de samimiyetleri ve alerjisi olan haneler için düşük dökülme seçeneği olma eğilimleriyle bilinir.