Louisiana bayousları için bir av ve çoban köpeği olarak yaratılan Catahoula leopar köpeği, aktif bir çalışma ortamında yaşam sürdürmelidir.

 • Yükseklik: 55 ila 60 cm
 • Ağırlık: 22,5 ila 43 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler
 • Mizaç: Uzak, koruyucu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Yok
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı, altın / sarı, siyah
 • Desenler: Brindle, merle
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, suyu sever, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Louisiana’nın yemyeşil, nemli yeşilliklerine özgü Catahoula leopar köpekleri (bazen Catahoula leopar cur olarak da adlandırılır), oldukça çok yönlü çalışan köpekler olarak geliştirildi. Evlerinde, Catahoulas’ın sığır gütmek, bekçi köpeği gibi davranmak, su kuşlarını almak ve yaban domuzlarını avlamakla görevlendirildiğini göreceksiniz.

Yabancılara yakın olan Catahoula leoparları, aile birimleriyle güçlü bağlar geliştirir ve akılda uygun eğitimle ele alındıklarında harika aile köpekleri yaratabilirler. Güçlü bir bağımsız çizgi ile gelen Catahoulas, kendileri için ayağa kalkmaktan korkmaz ve bir konuda aynı fikirde olmadıklarında size haber verir.

Görünüm

Catahoula leopar köpekleri dikkat çekicidir. Yetiştirme stoklarının birincil endişesi çalışma ve gütme yetenekleri olduğundan, görünüm genellikle ikincil bir sorundur ve bu da köpekten köpeğe şaşırtıcı miktarda farklılığa izin verir.

Tarihsel olarak, günümüzün Catahoulas’larının tümü, her biri farklı boyut ve renklerde köpekler üreten üç üreme hattından gelmektedir. Yıllar geçtikçe, bu üç çizgi tekrar tekrar çaprazlandı ve bugün gördüğümüz varyasyonla sonuçlandı. 

Coats, siyah, kırmızı ve sarı gibi tek renklerden brindle ve çift brindle kaplamalara kadar çeşitlilik gösterir. Ayrıca siyah, mavi ve kırmızı tonlarında köpeğe adını veren merle veya “leopar” desenli kürkları da göreceksiniz. Varyasyon o kadar yüksektir ki, yetiştirilen iki tek renkli Catahoulas çoğu zaman bir benekli veya merle kaplı yavrularla sonuçlanacaktır.

Bu köpeklerin tipik olarak pürüzsüz, kısa tüyleri veya kaba, orta tüyleri vardır. Kısa ceket açık ara en yaygın olanıdır. Bu katlar vücuda çok yakın ve parlaktır, Catahoula’ya neredeyse boyalı bir görünüm verir. Tek kaplamalı olmasına rağmen, Catahoula düzenli olarak tüy döker.

Çarpıcı kaplama renklerine ek olarak, Catahoulas, genellikle açık renkler veya “cam” ve “kırılmış cam” desenleri olan ve onları arduvaz grisi, soluk mavi veya beyaz gibi gösterebilen gözleri ile tanınır. Catahoula ayrıca heterokromatik geni de taşır, bu nedenle sıklıkla iki farklı göz rengiyle görülürler.

Catahoulas, yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve ince, kaslı köpeklerdir. Yüzleri, Catahoula’ya tetikte, uyanık bir ifade veren kalın, geniş ağızlıklar ve büyük, hafif gözlere sahiptir. Çoğu Catahoulas uzun, ince kuyruklara sahiptir, ancak bazı köpeklerin birinci veya ikinci omurlardan sonra duran kısa kuyrukları vardır; bu doğal olarak oluşan bir varyasyondur ve kenetlenmenin sonucu değildir.

Mizaç

Catahoulas, aile köpeklerinden ziyade arkadaş köpeklerdir, çünkü etrafta uzanmaktan mutlu değiller. Doğal avlanma ve gütme eğilimlerini şımartabilecekleri bir ortamda olmaları gerekir. Bir çiftlikte ya da ormanda yaşamıyorsanız, Catahoulas büyük, çitle çevrili bahçeli evlerde ya da her gün yaklaşık bir saatlik yorucu egzersiz yapabilecekleri diğer yerlerde başarılı olacaktır. 

Ayrıca hem bedenlerini hem de zihinlerini aktif ve meşgul tutmaya yardımcı olan çeviklik, gütme ve itaat yarışmalarında başarılı olurlar. Bu nedenle sahibi, sabırlı, kendinden emin ve köpeğe bol miktarda egzersiz sunabilir. 

Catahoulas, eğitimi oldukça hızlı bir şekilde alan parlak köpeklerdir, ancak çok özel bir şekilde ele alınmaları gerekir. Doğal olarak istekli ve bağımsız olan bu köpekler, aile üyeleriyle güçlü bağlar geliştirir, ancak sert veya sabırsız bir şekilde ele alınmasına kesinlikle tahammül etmeyecektir. Kötü muameleye maruz kaldığını hisseden bir Catahoula, muhtemelen kendini savunacaktır.

Catahoula leoparları, tek hayvanlı hanelerde en iyisini yapar. Yavru köpekler olarak sosyalleştirilirlerse diğer köpeklere tahammül etmek için eğitilebilirler, ancak o zaman bile iki erkek Catahoulas birbirlerine karşı saldırgan olabilir. 

Catahoula av sürüşü, ezici olmasa da kesinlikle mevcuttur. Bu, onlara “kendilerine ait” oldukları öğretilen kedilerle yaşamak için eğitilebilecekleri anlamına gelir, ancak dışarıdaki veya bahçedeki kediler ve küçük hayvanlar muhtemelen adil bir oyun olacaktır.

Catahoulas’ın çocuklarla nasıl yaptığı, büyük ölçüde kaç yaşında olduklarına ve içinde bulundukları duruma bağlı olacaktır. Daha küçük çocuklar, aktif Catahoula tarafından yere serilme riskiyle karşı karşıya kalacak ve onlarla göz hizasında duran çocuklar, sunum yapıyormuş gibi yanılabilir köpeğe bir meydan okuma. Daha büyük çocuklar, özellikle kamp yapan veya avlananlar, onları arkadaş olarak seveceklerdir.

Catahoulas, yabancılara karşı doğal olarak şüpheli bir görüşe sahip oldukları için sağlam bekçiler de yapar. Hangi mülkiyetin “kendilerine ait” olduğunun farkında olan ancak özellikle agresif olmayanlar, yeni biri yaklaştığında seslerini çıkaracaklardır. Bununla birlikte, Catahoulas aynı zamanda mükemmel bir karakter hakimi olarak kabul edilir ve tehdit oluşturmayan insanlara oldukça hızlı bir şekilde ısınır.

Yaşam İhtiyaçları

Catahoula leopar köpekleri birçok kentsel ortamda perişan olacak. Apartman daireleri özellikle onlar için kötü seçimlerdir, ancak iyi büyüklükte, çitle çevrili bir avluya sahip olmayan herhangi bir şey, fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için sizden daha fazla gözetim anlamına gelecektir.

Kampçı, avcı, yürüyüşçü veya koşucuysanız, bu aktif, sadık köpekler sizinle birlikte gitmeye bayılacak. Ve tabii ki, bir çiftliğiniz veya çiftliğiniz varsa ve sürülecekleri bir şey varsa, yeni en iyi arkadaşınızı bulmuşsunuzdur. 

Bir sürünün arkasından çalışmak ve onları bir tabaktan diğerine yönlendirmek için eğitilen çoğu çoban köpeğinin aksine, Catahoulas doğrudan bir insanla çalışmak ve bir sürünün başına bir “köpek çit” koyarak onları dolaşmaktan alıkoyacak şekilde yetiştirilir. bir insan işleyicisi tarafından sürünün içinden çalıştırılırken.

Bakım

Catahoulas’ın kısa, tek katları düzenli olarak dökülür, bu nedenle haftada birkaç kez fırçalamak, sahip olduğunuz her şeyden tüylerden uzak durmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda genç yavrularla harika bir bağ kurma aktivitesi olarak hareket edebilir, aile birimlerinin kim olduğunu öğrenmelerine izin verir ve onları çok uzaklaşmaktan alıkoyar.

Banyolar kesinlikle ihtiyaç duyulduğunda olacak, bu da onları nerede yaşadığınıza bağlı olarak son derece nadir bir olay haline getirebilir. Enfekte olmamaları için kulaklarını kontrol edin ve temiz tutun ve dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve ayarlamalısınız.

Sağlık

Catahoula leoparı oldukça sağlıklı bir cinstir. Kalça displazisi çoğu köpek ırkı için ortak spektördür ve Catahoula da farklı değildir. Diğer endişe genetik sağırlıktır. Ağırlıklı olarak beyaz renge sahip bir Catahoula, tamamen veya tek taraflı olarak sağır olma olasılığı yaklaşık yüzde 80’dir. Benzer şekilde, her iki ebeveynin de merle desenli olduğu yavrulardan doğan yavruların (“çift merle” olarak adlandırılır) kör, sağır veya her ikisi olarak doğma şansı yüzde 25’tir.

Tarih

Louisiana’da doğup büyüyen Catahoula leopar köpeği, Louisiana Bölgesi’nin başlangıcına tarihleniyor. Kesin kökenleri biraz belirsiz olsa da genellikle de Soto ve İspanyol fatihleri ​​şehre gelip tazılarını Kızılderili sakinlerinin sahip olduğu köpeklerle yetiştirdiklerinde türün ortaya çıktığı varsayılır. 

Köpekler ayrıca 1700’lerde Fransız kürk avcıları tarafından Beaucerons’larıyla melezleştirildi ve bu da bugün bildiğimiz köpeklerle sonuçlandı.

Formdan ziyade işlevi göz önünde bulunduran Catahoulas, kürk ve göz renginde oldukça çeşitli bir görünüme sahiptir, ancak hepsi, onları gütme ve avlanma için çok kullanışlı kılan güçlü, dikkatli, çalışma eğilimini paylaşır.

Başlangıçta Catahoula leopar cur olarak adlandırılan “leopar” tanımlayıcısı, cinsin çoğunluğunun sahip olduğu benekli veya merle modeline bir referanstır. 

Catahoula Leopard Cur Derneği, ıslah uygulamalarını standartlaştırmaya ve köpek kulübesi klübü tanıma için cins standardını geliştirmeye yardımcı olmak için 1976’da kurulduğunda geliştirildikleri isim buydu. İsim resmen 1979’da Catahoula leopar köpeği olarak değiştirildi.

Ve cins, Louisiana’nın resmi Eyalet Köpeği olarak kabul edildi. 1996 yılında, cins Amerikan Kulübesi Kulübü’nün (AKC) Vakıf Stok Hizmetine kabul edildi, ancak 2020 itibariyle Catahoula leopar köpeği AKC kaydı için gereksinimleri karşılamadı ve AKC etkinlikleri için uygun değil. Cins, 1995 yılında United Kennel Club tarafından tanındı.

Eğlenceli gerçekler

 • Louisiana mirasından kaynaklanan Catahoulas, Veronica Mars ve Bones’un güneyde kızartılmış bölümleri ve Charlaine Harris’in Sookie Stackhouse vampir romanları da dahil olmak üzere, bayou’nun içinde ve çevresinde merkezlenmiş birkaç kurgu eserinde yer aldı.