Kökeni konusunda farklı görüşler olmakla birlikte Galler bölgesine ait bir cins olduğu bilinmektedir. Düşünülenlerden biri 800’lü senelerde Vikingler ile Galler’e getirilmiş Swedish cinsi köpeklerin kökeninden olduğudur. Bir diğer varsayım ise, Keltler tarafından M.Ö 1200 yıllarında Galler’e gelmiş oldukları şeklindedir. Kelt dilinde Corgi kelimesi ‘’köpek’’ anlamında kullanılmaktadır. Cardigan fiziksel yapısı itibarıyla çoban köpekleri arasında en küçük boyutlara sahip olmasına rağmen çok iyi bir güdücüdür. Bu ayrıcalığı ile birlikte fazlasıyla meşhur bir ırk olan Cardigan Welsh Corgi cinsi köpekler, 1935 senesinde AKC tarafından tescil edilerek resmi olarak kabul görmüştür.

Cardigan Welsh Corgi Irkına Ait Özellikler

Cardigan Welsh Corgi ırkına ait köpekler aklı, kollama güdüsü, kuvvetli olması ve bakanına karşı itaatkâr davranışlarıyla bilinmektedir. Yabancıların bulunduğu ortamda çekingen tavırlar sergilemekle birlikte sahipleriyle geçirdikleri zamanlarda oldukça enerjik ve aktif köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etmekten hoşlanan Corgi’ler, çok iyi bir oyuncu olması sebebiyle oyunlarını çocuk, yaşlı veya engelli bir bireye kolayca adapte edebilme yeteneğine sahiptir. Dişileri diğer pet ve köpek cinsleriyle iyi anlaşmasına rağmen, erkekler diğer köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Hoşnut olmadığı durumlarda fazla havlamaya eğimli bir yapıya sahiptir.

Cardigan Welsh Corgi Irkının Fiziksel Özellikleri

Dikey boyuna kısa ve yatay boyuna uzun bedeniyle çoğu köpek ırkından fiziki açıdan değişik Cardigan Welsh Corgi ırkı köpekler, erkeklerde 25 ve 33 santimetre, dişilerde de 24 ile 32 santimetre yükseklik sahibidir. Erkek Corgi’ler 11 ila 14 kg arasında iken, dişiler yaklaşık 10 ila 13 kg ağırlıktadır. Ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasında değişen Corgi cinsi köpeklerin kafaları vücutlarıyla orantılıdır. Yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir ve bu yapı buruna doğru incelmektedir. Genellikle göğüs ve boyun kısımlarında beyaz lekeler bulunan Corgi’ler, kırmızı, açık kahverengi, siyah, gri veya siyah beyaz karışık kürk rengine sahip olabilmektedir.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Cardigan Welsh Corgi ırkına ait köpekler içgüdülerine dayanarak bir şeylere hüküm sürme eylemine meyil ederler. Bu özelliği sebebiyle havlama yoluyla üstünlük kurmaya isteklidir. Küçük yaşlarda eğitim verilmesi halinde oldukça kısa sürede sahibi tarafından verilen davranış kalıplarına uygun hareket ederler. Kaliteli gıda ve uygun yaşam koşulları sağlandığında kusursuz bir ev arkadaşı haline dönüşen Corgi’ler, apartman veya bahçesi olan ev ayrımı yapmadan bakılabilen köpeklerdir. Yabancılara karşı tedirgin edici davranışlarını eğitmek adına ilk dönemlerde dominant sahip profili çizilmelidir.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Bakımı

Ne uzun ne kısa tüyleri olan Cardigan Welsh Corgi ırkına ait köpeklerin çift katlı ve suya dayanan kürkleri bulunur. Tüy bakımları kolayca yapılabilen bu tür köpekler sadece gerek görüldüğünde banyo ihtiyacı giderilmelidir. Yılda 2 kez tüy değiştirme özelliğine sahip olan Corgi cinsi köpeklerin tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Beslenme ve egzersiz konusunda özenli davranılmaması halinde obezite sorunu yaşanması kaçınılmazdır. PRA ve Glokom gibi göz hastalıklarına karşı duyarlılığıyla bilinen bu tür köpeklerin karşılaşması muhtemel sağlık sorunlarından biri de, omurilik dejeneratif miyelopatisidir. Bu tür hastalığa yakalanması halinde ayaklarını birbirine anormal derecede yakın tutarak hastalığın belirtisini gösterir.

Cardigan Welsh Corgi Irkının Karakteristik Özellikleri

Oldukça aktif ve çevik bir yapıya sahip olan Corgi cinsi köpeklerin en önemli karakteristik özelliği sadakatli oluşudur. Genlerinde çoban köpeğinin davranışsal özelliklerini barındırması sebebiyle ‘’gütme’’ içgüdüsüne sahiptir. Kediler ve diğer hayvan cinsleriyle uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi adına erkenden sosyalleşme eğitimlerine başlanmalıdır. Çocuklarla iyi iletişim kurması ve korumacı olma özelliği sebebiyle çocuklu aileler için ideal bir köpek türüdür. Yabancılara karşı her an tetikte bekler ve dostlarının bulunduğu bölgeye girilmesine kolay kolay izin vermez.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Cardigan Welsh Corgi, haftada en çok 2 kez taranması gerekli olan ne uzun ne kısa boyda tüy yapısına sahiplerdir. Sık ve ipeksi dokusu olan tüyleri çift katlıı ve suya dayanıklı özellikleri var. Tıraş ve banyoya çok fazla ihtiyaç duymamakla birlikte, ara sıra kuru şampuanla yıkanabilir. Çok fazla tüy dökmeyen Corgi cinsi köpeklerin tüyleri düzenli aralıklarla fırçalandığında, sağlıklı ve parlak görünümünü korur.