Kökeni konusunda farklı görüşler olmakla birlikte Galler bölgesine ait bir cins olduğu bilinmektedir. Varsayımlardan biri 800’lü yıllarda Vikingler tarafından Galler’e getirilen Swedish cinsi köpeklerden köken aldığı şeklindedir. Bir diğer varsayım ise, Keltler tarafından M.Ö 1200 yıllarında Galler’e gelmiş oldukları şeklindedir. Kelt dilinde Corgi kelimesi ‘’köpek’’ anlamında kullanılmaktadır. Cardigan fiziksel yapısı itibarıyla çoban köpekleri arasında en küçük boyutlara sahip olmasına rağmen çok iyi bir güdücüdür. Bu özelliği sayesinde oldukça popüler bir ırk haline gelen Cardigan Welsh Corgi cinsi köpekler, 1935 yılında AKC tarafından tescil edilerek resmi olarak kabul görmüştür.

Cardigan Welsh Corgi Irkına Ait Özellikler

Cardigan Welsh Corgi ırkına mensup köpekler zekâsı, koruma içgüdüsünün güçlü oluşu ve sahibine karşı itaatkâr tavırlar sergilemesiyle bilinir. Yabancıların bulunduğu ortamda çekingen tavırlar sergilemekle birlikte sahipleriyle geçirdikleri zamanlarda oldukça enerjik ve aktif köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etmekten hoşlanan Corgi’ler, çok iyi bir oyuncu olması sebebiyle oyunlarını çocuk, yaşlı veya engelli bir bireye kolayca adapte edebilme yeteneğine sahiptir. Dişileri diğer pet ve köpek cinsleriyle iyi anlaşmasına rağmen, erkekler diğer köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Hoşnut olmadığı durumlarda fazla havlamaya eğimli bir yapıya sahiptir.

Cardigan Welsh Corgi Irkının Fiziksel Özellikleri

Kısa boyu ve uzun vücuduyla birçok köpek ırkından fiziksel olarak farklı olan Cardigan Welsh Corgi ırkı köpekler, erkeklerde 25-33 cm, dişilerde ise 24 ila 32 cm yüksekliktedir. Erkek Corgi’ler 11 ila 14 kg arasında iken, dişiler yaklaşık 10 ila 13 kg ağırlıktadır. Ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasında değişen Corgi cinsi köpeklerin kafaları vücutlarıyla orantılıdır. Yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir ve bu yapı buruna doğru incelmektedir. Genellikle göğüs ve boyun kısımlarında beyaz lekeler bulunan Corgi’ler, kırmızı, açık kahverengi, siyah, gri veya siyah beyaz karışık kürk rengine sahip olabilmektedir.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Cardigan Welsh Corgi ırkına mensup köpekler içgüdüsel olarak gütme eylemine meyillidir. Bu özelliği sebebiyle havlama yoluyla üstünlük kurmaya isteklidir. Küçük yaşlarda eğitim verilmesi halinde oldukça kısa sürede sahibi tarafından verilen davranış kalıplarına uygun hareket ederler. Kaliteli gıda ve uygun yaşam koşulları sağlandığında kusursuz bir ev arkadaşı haline dönüşen Corgi’ler, apartman veya bahçeli ev ayrımı yapılmadan beslenebilen köpeklerdir. Yabancılara karşı tedirgin edici davranışlarını eğitmek adına ilk dönemlerde dominant sahip profili çizilmelidir.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Bakımı

Orta uzunlukta tüylere sahip olan Cardigan Welsh Corgi ırkına mensup köpeklerin çift katmanlı ve suya dayanıklı kürkleri vardır. Tüy bakımları kolayca yapılabilen bu tür köpekler sadece gerek görüldüğünde banyo ihtiyacı giderilmelidir. Yılda 2 kez tüy değiştirme özelliğine sahip olan Corgi cinsi köpeklerin tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Beslenme ve egzersiz konusunda özenli davranılmaması halinde obezite sorunu yaşanması kaçınılmazdır. PRA ve Glokom gibi göz hastalıklarına karşı duyarlılığıyla bilinen bu tür köpeklerin karşılaşması muhtemel sağlık sorunlarından biri de, omurilik dejeneratif miyelopatisidir. Bu tür hastalığa yakalanması halinde ayaklarını birbirine anormal derecede yakın tutarak hastalığın belirtisini gösterir.

Cardigan Welsh Corgi Irkının Karakteristik Özellikleri

Oldukça aktif ve çevik bir yapıya sahip olan Corgi cinsi köpeklerin en önemli karakteristik özelliği sadakatli oluşudur. Genlerinde çoban köpeğinin davranışsal özelliklerini barındırması sebebiyle ‘’gütme’’ içgüdüsüne sahiptir. Kediler ve diğer hayvan cinsleriyle uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi adına erkenden sosyalleşme eğitimlerine başlanmalıdır. Çocuklarla iyi iletişim kurması ve korumacı olma özelliği sebebiyle çocuklu aileler için ideal bir köpek türüdür. Yabancılara karşı her an tetikte bekler ve dostlarının bulunduğu bölgeye girilmesine kolay kolay izin vermez.

Cardigan Welsh Corgi Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Cardigan Welsh Corgi, haftada birkaç kez fırçalanması gereken orta uzunlukta tüy yapısına sahiptir. Sık ve yumuşak olan tüyleri çift katmanlı ve su geçirmez özelliktedir. Tıraş ve banyoya çok fazla ihtiyaç duymamakla birlikte, ara sıra kuru şampuanla yıkanabilir. Çok fazla tüy dökmeyen Corgi cinsi köpeklerin tüyleri düzenli aralıklarla fırçalandığında, sağlıklı ve parlak görünümünü korur.