Bir zamanlar değerli bir sığır ve koyun çobanı olarak değer verilen Cardigan Welsh corgi, aile üyeleriyle iyi bir bağ kuran ve maceraya hazır olan aktif bir arkadaştır.

 • Yükseklik: 27,5 ila 31 cm
 • Ağırlık: 11,5 ila 17 kg
 • Ömür: 12 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Aileler çocuklar köpekler kediler
 • Mizaç: Dışa dönük nazik arkadaş canlısı oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: siyah, kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, beyaz
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, brindle
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, düşük av sürüşü, eğitilmesi kolay, yüksek kilo alma potansiyeli, güçlü sadakat eğilimleri, apartman dostu, suyu sever, iyi yürüyüş arkadaşı

Öğrenme yeteneği, bol enerjisi ve olumlu pekiştirme eğitimine istekli tepkisi nedeniyle aktif aileleri olan köpek sahipleri arasında sevimli bir favori. Corgis’lerini uyarmak için “kaliteli zenginleştirme sunmak” için zaman ayırmaya istekli insanlar, bir Cardigan için en uyumlu evcil hayvan ebeveyni türüdür.

Dünyanın en popüler çoban köpeklerinden biri olarak bir mirasa sahip “o küçük minik bacakları üzerinde oldukça zahmetli görünür!” ama denemek istediğiniz hemen hemen her numara, spor veya aktivitede ustalaşacak dayanıklılığa ve zekaya sahip.

Görünüm

Cardigan Welsh corgi yavruları son derece sevimli ve yakışıklı, orta büyüklükte yetişkinler olarak büyüyorlar, ortalama 11 ila 17 kg ve omuzda 25 ila 31 cm boyunda olabiliyorlar. Bir corgi’nin temel özelliklerinden biri, kısa, hafif kavisli bacaklara sahip uzun, sağlam bir gövdedir. 

Bu, onların bir tür cücelik yaratan evrimsel bir gen mutasyonuna sahip olan kondrodisplastik ırklar olarak bilinen bir köpek ailesinin parçası oldukları anlamına gelir. Sonuç olarak, Cardigans, Pembroke Welsh corgis, Dachshunds, basset hounds ve Pekingnese gibi diğer uzun destekli köpeklerin kuzenleridir. 

Bu köpekler, genellikle beyaz ve tüylü yumuşak olan bir alt katman ve farklı renklerde şık bir üst kat ile kalın, orta uzunlukta çift katlara sahiptir. 

Kabarık bir Cardigan Welsh corgi’ye sahip olup olmadığınız üremesine bağlıdır. Genellikle aile evcil hayvanlarının daha doğal tüyleri vardır ve gösteri köpekleri saç dağılımında biraz daha rafine olurlar: önden daha kısa ancak arkada daha uzun, konformasyon yargıçlarının “pantolon” dediği şeyi oluşturmak için.

Cardigan Welsh corgi renkleri, siyah, kahverengi, kırmızı veya farklı tonlardan oluşan bir desen olabilen dış katlarıyla aynı tonda olan maskeler ile oldukça çeşitlidir. 

Oldukça etkileyici, geniş, köşeli kulaklarla süslenmiş geniş kafaları, aynı son kat rengine sahip olabilir veya uzun ağızlıklarının uzunluğu boyunca ilerleyen bir şerit halinde daralan bir beyaz yamaya sahip olabilirler. 

Tricolor Cardigan Welsh corgis, kırmızı, siyah ve kahverenginin hoş bir karışımına sahiptir. Bazı corgiler ayrıca son katın içinde başka bir renkte lekeler olan brindle vurgulara da sahip olabilir.

Burun ve kulaklar hakkında konuştuk, şimdi arkaya bir göz atalım! Corgi kuyrukları, inkar edilemez tatlılıkları nedeniyle  komik bir rahatlama kaynağıdır.

Ancak bu, Cardigan Welsh corgi ve Pembroke farkını hemen fark edeceğiniz yerdir: Hırkaların puflu tilki benzeri kuyrukları vardır ve Pembrokes genellikle kenetlenmiş kuyruklara sahiptir. 

Ve bu iki köpek, tıknaz vücut şekillerinde oldukça benzer görünseler de Cardigans biraz daha büyüktür ve kalçaları daha açılıdır. Bu kuzenlerin bir başka önemli yönü de aslında farklı köpek ailelerinden gelmeleridir. 

Mizaç

Bir Cardigan’ın geniş gülümsemesi, onun arkadaş canlısı tavrının dışa dönük bir örneğidir. Sevecen ve tatlı huylu, çocuklarla, yetişkinlerle, kedilerle ve hatta diğer köpeklerle iyi bir bağ kurar. 

Sara Austin, DVM, Beaufort, NC’deki Austin Veteriner Hastanesinin sahibidir ve Salty Creek Cardigan Welsh Corgis’de bir yetiştiricidir. En eski Cardigan’ı Panda’yı “kalp köpeği” olarak tanımlıyor ve bu cinsin zeki, sevgi dolu ve biraz da yaramaz olduğunu biliyor. 

Bir Cardigan sahibi olmak için diyor ki, “Bir espri anlayışınız olmalı! Sizi test edecekler ve sınırlarınızı zorlayacaklar, ama eğer gülebilir ve eğlenebilirseniz, size her şeyi verirler! Çok sadıklar ve eğlenceyi seven köpekler! “

Cardigans her zaman gezmeli mi? Hayır. Austin, “açma ve kapama” anahtarları olduğunu söylüyor. “Oturup film izledikleri için mutlular, ama aynı zamanda bir sonraki maceraya atılmaya da hazırlar. Kayıkla gezmeyi, yürüyüş yapmayı, kano yapmayı, kürek çekmeyi ve aileleriyle birlikte diğer aktiviteleri seviyorlar. Son derece çok yönlüler.” 

Bir Cardigan’ın gütme içgüdüleri ve hızlı öğrenme yeteneği, onu zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmak için çeşitli ve ilgi çekici görevlerde elinden gelenin en iyisini yaptığı anlamına gelir. Austin, “Sahiplerini memnun etmek için kendi yollarından çıktıkları için ‘itaatkar’ köpekler değiller,” diyor. 

“Ancak sahipleri her şeyi eğlenceli ve ilginç tuttuğu sürece birçok farklı spor dalında, hatta itaatta bile başarılı olabilirler.”

Cardigan Welsh corgi yavru köpeğiniz köpek hilelerini oldukça hızlı öğrenebilir. Yaşlandıkça yeni şeyler dene! Yere yakın olabilir ama hızlıdır, bu yüzden Hızlı CAT gibi heyecan verici bir kurs yeteneği testi düşünün. Sizinle engelli parkurda manevra yaptığı çeviklik eğitimi de bir başka iyi seçenektir. Denemeler ve koku çalışmaları ile doğal gütme yeteneğinden de yararlanın. 

Yaşam İhtiyaçları

Yavru bir köpek olarak erken sosyalleşme, Cardigan Welsh corgi’nin tüm aile için iyi bir arkadaş olmasına yardımcı olur ve diğer insanlara ve hayvanlara iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. O kadar başarılı biri olduğu için, tüm aşılarını aldıktan sonra 12 haftalıkken çeşitli eğitim türlerine başlayabilir. 

Austin, Cardigans’ın hak ettikleri zihinsel uyarım verildiği sürece küçük bir şehir apartman dairesinden çiftlik hayatına kadar her ortamda başarılı olduklarını söylüyor. Ancak unutmayın oldukça konuşkanlar.

Bir Cardigan’ın egzersiz ihtiyaçları için çitle çevrili bir arka bahçeniz yoksa, köpek parklarında sık sık karşılaşmak harika bir seçenektir. Etkileşim veya yapılacak şeyler olmadan çok uzun süre yalnız bırakılırsa çiğneme ve kazma gibi faaliyetlere eğilimlidir. Gömülü oyuncakların olduğu özel bir kum havuzu gibi “onun” alanlarını kurmak veya oynamak için eğlenceli oyunları koordine etmek, bu cesur köpeği eğlendirecek ve mutlu edecektir!

Bakım

Cardigan Welsh corgis gibi çift tüylü köpekler, tüy dökülmesini en yoğun şekilde ilkbahar ve sonbaharda, alt katmanları “şişme ceket” adı verilen bir işlemden geçirdiğinde yaşarlar. Sonra, kürk yaklaşık bir ay kadar dökülür.

Düzenli tüy dökmeyi minimumda tutmak (ve robotunuza yeniden şarj olma şansı vermek!) İçin, yavrunuzu bir iğne fırçası ve tüy alma tırmığı ile fırçalayın, haftada birkaç dakika işe yaramalı. 

Neyse ki, Cardigans oldukça temiz köpeklerdir ve çok fazla banyo gerektirmez, ancak gerekirse tırnakları kontrol etmek ve kesmek için tımar zamanını kullanın. 

Ayrıca bir dakikanızı ayırın ve dişlerini ve diş etlerini inceleyin. Düzenli diş fırçalamak nefesini taze tutar, ancak daha da önemlisi, yıllık profesyonel muayenesi ve temizliğinden önce sağlıklı dişler sağlamak için yapabileceğiniz kolay bakımdır. 

Sağlık

Cardigan Welsh corgis genellikle dayanıklı, sağlıklı köpeklerdir ve 15 yıla kadar uzun ömürlüdür. Sarılmanın tadını çıkarmak için çok zaman var! Veteriner hekiminizle bir sağlık planı oluşturabilmeniz için not edilmesi gereken birkaç sağlık sorunları var. 

Austin, koruma korgi yetiştiricilerinin çoğunun kalça displazisi gibi kalıtsal hastalıkları tarayacağını ve bu da birçok sağlık sorunundan kaçınmalarını sağladığını söylüyor. 

“Bununla birlikte, kaçınamayacağımız bir şey, bunun uzun destekli bir kondrodisplastik cins olmasıdır. Bu, doğaları gereği büyüme anormalliklerine ve intervertebral disk hastalığına (IVDD) daha yatkın oldukları anlamına gelir ” diyor. “Neyse ki, IVDD insidansı dachshunds gibi ırklarda gördüğümüzden çok daha az, ama bu bir risk.”

Austin, sırt yaralanması olasılığını azaltmak için, genç yaşta yüksek etkili aktivitelerden kaçınmanın ve asla yüksek yüzeylerden atlamaya izin vermemenin önemli olduğunu söylüyor. 

Rampalar, köpeğinizin yataktan veya koltuktan yukarı ve aşağı hareket etmesi ve evinizdeki merdivenlerin derinliğini ve köpeğinizin de yardıma ihtiyacı olup olmadığını göz önünde bulundurmanız için yardımcı olabilir.

VCA Hastaneleri ayrıca yetiştiricilere dejeneratif miyelopati, omuriliğin bir durumu ve katarakt ve progresif retinal atrofi gibi göz problemleri için taramaları hakkında sorular sorulmasını önermektedir. 

Bazı Cardiganslar biraz fazla muamele isteyebilir (kesinlikle anlıyoruz!), Bu nedenle aktif kalmak ve veterinerinizle birlikte bir beslenme programı geliştirmek, onu sağlıklı bir kiloda tutmak için bir zorunluluktur.

Tarih

Cardigan Welsh corgi, AKC’ye göre, kökleri MÖ 1200 civarında Avrupa’dan Galler’e Kelt göçlerine kadar uzanan eski bir cinstir. Galce’de cor “cüce” ​​anlamına gelir ve ci / gi “köpek” anlamına gelir, ancak bazı köpek tarihçileri “corgi” nin kökeninin Keltçe köpek anlamına gelen “kergie” den geldiğine inanır. 

İsimlerinin daha fazla açıklaması, Galler’in güneybatısındaki kendi bölgeleri Cardiganshire’dan geliyor. Bu, ülkenin güneyindeki Pembrokeshire’dan gelen Cardigan Welsh corgis ile Pembroke Welsh corgis arasındaki tartışmadaki bir başka ayrımdır. 

Yukarıda belirtildiği gibi, iki cins benzer ancak farklıdır, ancak The Kennel Club onları ayrı ırklar olarak kategorize ettiğinde 1930’lara kadar Birleşik Krallık’ta iç içe geçmişlerdir. AKC, 1934’te Pembrokes’u ve 1935’te Cardigans’ı tanıdı. 

Galli çiftçiler, komşu sığırları topraklarından uzak tutmak için doğal sınır koruyucusu olarak Cardigan Welsh corgis’in gütme becerilerini kullandılar. Genellikle drover olarak anılan Cardigans, hayvanların yer değiştirmesi ve mera bekçileri olarak da gerekliydi. 

Kısa boy ve dayanıklılık, hızlı hareket eden toynaklı sığırlar ve koyunlar tarafından tekmelenmekten kaçınmalarına yardımcı oldu ve dikkatli doğaları ve hızlı temeli, sorunlara anında yanıt vermelerini sağladı. AKC çoban grubundaki birçok modern köpek gibi, Cardigan Welsh corgis de onları harekete hazır hale getiren soylara sahiptir!

Eğlenceli gerçekler

 • AKC’ye göre, “Eski Galler yasası, bir Cardigan Welsh corgi’ye zarar veren veya çalan herkese ağır cezalar verilmesi çağrısında bulundu çünkü yetenekleri ailesinin ekonomik durumunu belirlemeye yardımcı olabilir.”
 • Galli efsanesi, elfler ve periler tarafından “arabalarını çekmek ve savaşta atları olmak” için seçilen büyülü köpekler olarak corgis’in hikayelerini örüyor ve bir corgi’nin sırtındaki ve omuzlarındaki desen, bir koşum takımı ve eyerin nerede olduğuna dair bir ipucu.