Cane Corso, köpek cinsleri Dünyası’nın en çok dikkat çeken cinsi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Cano Corso, koruma köpeği olarak bilinmektedir. Oldukça iri ve kaslı görüntüye sahip olan bu cins, çoğunluğun söylemine göre “korkutucu” bir görünüme de sahiptir. Koruma içgüdüsü en yüksek köpekler arasında yer alan Cane Corso’nun sahibine gelebilecek en ufak tehdit karşısında bu cins oldukça saldırgan olabilir. Fakat bu durum yabancılar ve tehdit uyandıranlar için geçerli. Sahibine ve ailesine oldukça sıkı bağlarla tutulu olan Cane Corso, oldukça sevecen bir köpektir.

Cane Corso Fiziksel Özellikleri

Cane Corso, oldukça iri yapılı, kaslı ve mükemmel sağlamlıkta vücuduyla bulunduğu ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran oldukça özel bir köpek ırkı olarak dikkat çekmektedir. Büyük boyuttaki kafası, kürkünün altından dahi belli olan kasları ve sürekli olarak tetikteymiş gibi görünen yüz ifadesi sebebiyle koruma konusunda; karşıdakini caydırma anlamında en iyi köpekler arasında yer almaktadır. Genel olarak tam yetişkin erkek Cane Corsolar 64 ila 68 cm aralığında boya sahipken, dişiler için söz konusu ölçü 60 ila 64 cm aralığında değişim göstermektedir. Kilogram olarak ise erkeklerin 45 – 50 kilogram aralığında olduğu bilinirken, dişilerde bu 40 – 45 kilogram aralığındadır.

Cane Corsoların kafa yapısı, vücutlarına orantılı olarak oldukça büyüktür. Kafanın uzunluğu, omuzun başlarından yere kadar olan uzunluğun 1/3’i kadardır. Burun bölgesi çok güçlü görünen Cane Corso’nun burnu kare görünümündedir. Bu bölge ise kafatasından daha kısadır. Burun delikleri oldukça büyük ve açık bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda güçlü ve kalın bir çeneye sahip olan Cane Corso, dikkatleri üzerine çekme noktasında üzerine farklı bir köpek cinsi tanımamaktadır. Gözleri orta büyüklükte, ovale yakın bir şekildedir. Kürk rengiyle uyumlu olmak üzere mümkün olduğunca koyu göz renklerine sahipti. Kulakların şekli üçgeni andırmaktadır. Çok büyük ya da çok küçük olarak nitelendirilemeyecek kulakları, orta büyüklükte ve sarkık bir görünüme sahiptir. Kuyruğu sırt hizasının bir tık üstünden başlayan Cane Corso, aksiyona girdiğinde kuyruk otomatik olarak yukarıya kalkar fakat tamamıyla hareket halinde olmaz. Ya da kıvrılma gibi bir durum meydana gelmez.

Kalın ve sıkı bir deri yapısına sahip olan Cane Corso’nun kürkü kısa, parlak ve yoğundur. Renkleri ise oldukça farklı şekillerde kendini gösterebilir. Siyah – Gri, Barut Grisi, Açık Gri, Açık Kahverengi, Koyu Kahverengi, Koyu Buğday Rengi gibi farklı renkleri mevcuttur. Göğsünde, ayaklarında ve burun köprülerinde küçük beyaz yamalar olması normaldir.

Cane Corso Sağlığı

Cane Corso, rahatsızlık açısından çok sabıkalı bir köpek değildir. Kronik olarak 4 farklı rahatsızlık görülebilir ve bu rahatsızlıkların görülme sıklığı binde birdir. Gerekli bakımları, egzersizleri yapıldığında; düzgün beslenimi sağlandığında bu hastalıklar herhangi bir şekilde boy göstermeyecektir. Söz konusu hastalıklar aşağıdaki gibidir:

  1. Dejeneratif eklem hastalığı
  2. Kalça-dirsek çıkığı
  3. Entropiyon-ektropiyon
  4. Kiraz göz

Ortalama ömürleri 9 ila 12 yıl arasında olan Cane Corsoların bakımına dair detayları alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Cane Corso Karakteri ve Genel Huyları

Cane Corso karakteri tamamen sahibinin karakteriyle uyumludur. Karakterini tam olarak yansıtabilmesi ve karakteristik ruhsal özelliklerini sergileyebilmesi için en önemli kriter sahibidir. Sahibi ne kadar korkusuzsa Cane Corso cinsi köpek bir o kadar korkusuz olacaktır. Cane Corso sessiz, kendinden oldukça emin, alanında her daim korumacı ve çevresine karşı her daim tetikte olan bir köpek cinsi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Genel olarak sessiz ve kendine yaklaşanlara kayıtsız olsa da, eğer herhangi bir tehdit hissetme durumu söz konusu olursa; bu sessizlik tamamıyla bozulacaktır.

Eğer güçlü, koruma içgüdüsü yüksek bir köpek sahibi olmak istiyorsanız Cane Corso sizin için kuşkusuz en iyi seçim gibi görünüyor. Cane Corsoların genel olarak alışılmış diğer koruma köpeklerine göre farkı ise, eğitimini daha geniş çaplı alabilmesi, daha az inatçı tavırlar sergilemesidir. Yani eğitim noktasında bireylere çok fazla sorun yaşatmazlar.

Cane Corso, oldukça sadık bir hayvan olmasıyla birlikte tanınmıştır. Kendisini ailesine adayan bu cins, onları korumak adına elinden gelen her şeyi eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedir. Bölgeci yapısından dolayı koruma görevlerinde de ailesini korumada olduğu gibi oldukça yüksek başarı sahibidir. Eğer küçük yaşlardan itibaren aile içerisinde yetiştirilirse; ailenin tüm üyeleriyle aynı seviyede bir ilişkiye sahip olur. Tek bir kişi tarafından yetiştirildiğinde ise sadece o kişiye bağlanmaktadır. Cane Corso’nun kesinlikle bağımsız bir kişiliği bulunmaktadır. Tek başına uzun vakitler geçirebilme özelliğine sahiptir. Özellikle ılıman iklimde, dışarıdaysa çok uzun süre boyunca kimseye ihtiyaç duymadan beslendiği takdirde yaşayabilir. Ailesinin yanında olmayı çok seven Cane Corso, şımarık tavırlar sergilemez, ağır başlı bir köpektir.

Ailesine tehdit getirmeyen yabancıları görmezden gelen Cane Corso, bu kişilerin varlığını tamamıyla reddeder. Fakat uygun eğitim ile sosyalleştirme sayesinde yabancılara karşı çok daha toleranslı bir hal alabilir. Cane Corso, dominant ve baskın bir ırktır. Kendinden üstün ırk olduğunu görmez. Eğer herhangi bir şekilde otoritede boşluk olduğunu hissederse bu noktada hemen içgüdüleri devreye girecektir. Bundan dolayı sahibinin her zaman dominant olan tarafından kendisi olduğunu hissettirmesi gerekir. Disiplin kesinlikle elden bırakılmamalıdır. Bir Cane Corso için en önemli konu disiplin olarak ön plana çıkmaktadır.

İnatçı ve eğitimi bir o kadar zor olan Mastiff tipi köpeklerin tam tersi Cane Corso oldukça gönüllü ve uyumlu bir yapıya sahip olup bu noktada eğitim veren kişiyi asla üzmemektedir. Zeki olan bu köpek ırkı, komutları oldukça çabuk bir şekilde öğrenebilmektedir.

Cane Corsolar, enerji seviyeleri yüksek olan ve oyun oynamaktan son derece zevk alan köpeklerdir. Yeterli egzersiz yapıldığı takdirde sesiz yapısının da avantajıyla apartman hayatına oldukça uyum sağlayabilir. Fakat Cane Corso’nun yaşam alanı açık alan olduğu için bahçeli bir evde bakılması mantıklı olacaktır.

Cane Corso Tarihçesi

Cane Corso, Molossers olarak isim verilen iş grubu köpeklerin bir alt kategorisine dahil köpek cinsidir. Roma İmparatorluğu’nun güç noktasında en güçlü olduğu dönemler içerisinde Yunan adalarını işgal altına alan Roma lejyonları, bu Molosser köpeklerini İtalya’ya götürmüş ve onlardan İtalyan türleri üretmişlerdir.

Yunan adalarından getirilen söz konusu köpeklerin çarprazlanma yoluyla çiftleştirilmesinin sonucunda alınan yavrular, modern Cane Corso’nun ve yine onun büyük akrabası olarak bilinen Napoliten Mastiff’in ataları olarak bilinmektedir.

Bu köpeklerin Roma ordusunda birçok görevi yerine getirdiği bilinmektedir. 5. Yüzyılda Batı İmparatorluğu’nda yavaş yavaş dağılma sinyalleri ortaya çıktığında; İtalya’nın lejyonları ve köpekler işsiz kalmaya başlamıştır. Corsolar bu dönem içerisinde özellikle domuz avı, çiftçilik, besi hayvanı gütme, çiftlik ve kümesleri koruma gibi görevlerde kullanılmıştır. İtalya’da yer alan kırsal kesimlerde, çiftliklerde ve çayırlarda yüzyıllar boyunca yaşamlarına devam etmişlerdir. Fakat İtalyan yarımadasının ve Sicilya’nın durmadan istila altına alınması; ekonomik ve politik karışıklıklar ve mekanize çiftçilik birleşince Cane Corsoların sayısında çok tehlikeli bir azalış meydana gelmiştir. 20. Yüzyılın ortalarına gelindiği dönemde, tür tamamıyla yok olma tehlikesi altında kalmıştır. İtalya’nın taşralarındaki köpekler sayesinde tür yok olmaktan tamamen kurtulmuştur.

Yıl 1970’i gösterdiğinde, türün hayranı olan bir grup İtalyan, türün tekrardan canlandırılabilmesi için bir araya toplanmıştır. 1983 yılında Cane Corso Sevenler Topluluğu resmen açılmış ve beraberinde gelen 1993 yılına kadar Cane Corsolar Avrupa’daki köpek şovlarında sergilere çıkarılarak ünlendirilmiştir.

Cane Corso Bakımı

Cane Corso bakımı oldukça basittir. Bu yüksek yapı ve cüsseye sahip olan Cane Corsoların tüy dökümü orta – düşük seviyededir. Haftada bir taramak gerekir. Haftada bir süreyle taranması, onun tüylerinin parlak ve bakımlı bir şekilde görünmesini sağlayacaktır. İhtiyaç durumunda banyo yaptırılabilen Cane Corso ile ilgili birçok bakım konusu bulunmaktadır. Temizliği, beslenmesi, egzersizi ve eğitimini yazımızın devamından görebilirsiniz.

Cane Corso Beslenmesi

Cane Corso’yu onun yaşına uygun olacak şekilde, zengin içerikli mamalarla beslemelisiniz. Bu mamaların kaliteli olmasına ne kadar özen gösterirseniz, köpeğiniz o kadar kaliteli bir şekilde beslenecektir. Cane Corsolar için yapılan en büyük hata, yemek artıklarının, kemiklerin verilmesidir. Cane Corso cinsinin sindirim sisteminin en büyük düşmanı yemek artıkları, kemikler ve aşırı yağlı gıdalar olmaktadır. Bundan dolayı bu gıdalardan olabildiği kadar uzak durmak gerekmektedir.

Köpeklere özel olarak üretilen küçük bisküvi parçaları ya da kuru mama tanecikleri, eğitim gerçekleştirildiği esnada ödül maması olarak tercih edilebilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak beraberinde obezite sorununu getirecektir. Köpeğin beslenmesi veya kilosuna yönelik herhangi bir endişe hissediyorsanız bu durumda direkt olarak veterine başvurmak gerekmektedir. Cane Corso beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta taze su konusudur. Bu köpeğin suyununun her daim ulaşabileceği bir yerde olması gerekir.

Cane Corso Temizliği

Cane Corso cinsi köpeklerin tüy döküm seviyeleri orta – düşüktür. Haftada bir tarama durumu onun tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır. İhtiyaç durumunda banyo yoluna başvurulabilir. Yavruyken kuru şampuan, erişkinken normal şampuan tercih edilmeli ve kesinlikle insan şampuanı kullanılmamalıdır.

Cane Corsoların kulakları oldukça hassastır. Bu sebepten dolayı kulak kiri takibi hassas bir şekilde yapılmalı ve her sabah / her gece kontrol edilmeli; en ufak kir görülse temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü kulak kiri bu cinste enfeksiyon meydana getirebilmektedir.

Eğer doğal yollarla aşınma meydana gelmemişse tırnaklar düzenli bir şekilde kesilmeli ve temizlenmelidir. Tırnaklardan mikrop kapma riski bulunduğu gibi; yürüme ve koşma durumlarında köpeğe acı yaşatabilmektedir. Dişlerinin de oldukça dikkate alınması gerektiği sık sık belirtilen Cane Corso, eğer diş temizliğine dikkat edilmezse belirli bir erişkinlik seviyesi sonrasında dişlerini kaybetme tehlikesi yaşayabilir.

Cane Corso Egzersizi

Genel olarak mastiiff türü köpeklerin aksine Cane Corso köpek cinsi son derece enerjik bir cins olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Her gün ciddi fiziksel aktivite ihtiyaçları vardır. Her gün düzenli bir şekilde, uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekir. Onun hem sağlığına, hem de müthiş kas kütlesini korumasına yararlı olacaktır. Doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarında size oldukça büyük bir mutlulukla eşlik edecek olan Cane Corsolar, işçi grubu bir köpek olarak bilinmektedir. İşçi grubu köpek olması sebebiyle kendisine görev verilmesi ve bu görevleri eksiksiz olarak yerine getirmek onun için oldukça büyük bir mutluluk kaynağı olmaktadır. Bu tür fiziksel egzersiz kadar zihinsel egzersize de ihtiyaç duymaktadır. Eğer mental bir şekilde yeterine rahatlık sağlanamazsa, yıkıcı davranışlar meydana gelebilir. Bu konuya da çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cane Corso Eğitimi

Cane Corso için eğitim, olmazsa olmazların başında gelmektedir. Eğitim hayatın en erken safhalarında başlamalıdır. Dominant bir tür olması sebebiyle ona karşı disiplinin kesinlikle elden bırakılmaması gerekmektedir. Dominant olmasına rağmen eğitimi Mastiff tipli diğer türlere göre oldukça kolaydır. Eğitimlerde daha katılımcı olan Cane Corsolar, komutları çok çabuk öğrenme yeteneğine sahiptirler. Tüm köpeklerde olduğu gibi erken sosyalleştirme ve yavru eğitimleri, Cane Corsolar için oldukça büyük önem taşımaktadır.