Cane Corso ırkının eski Roma döneminde Mastiff ırkı ile İtalya’ya özgü eski köpek ırklarının soyundan geldiği düşünülmektedir. Sağlam, cesaretli ve sadık kişiliği ile Pugnaces ırkının torunları olduğuna inanılmaktadır. Oldukça yetenekli bir avcı türü olarak bilinen Cane Corso köpeği ırkı keskin bakışları ile insanları etkilemektedir. İtalya’ya özgü Cane Corso cinsi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalsa da günümüzde bu cinsin meraklıları ırk çoğaltma çabaları içerisindedir.

Refakatçi bir ırk olarak da bilinen Cane Corso köpeği koruma ve avlama hissiyatına ve yeteneğine sahip olmaktadır. İnsanları etkileyen görünümüne ek olarak bulunan nazik ve nezaketli kişilik özelliği şimdi bile İtalya’nın en beğenilen ırkı olmasını sağlamaktadır. Sayıca epey az olması yüzünden dünyanın en yüksek fiyatlı köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Cane Corso Görünümü

Çok kuvvetli ve esnek görünüme sahip Cane Corso görünümü oldukça kaslı bir cinstir. Bir hayli etkileyici olan bu köpek cinsi aynı zamanda Mastiff köpeklerine benzer büyük kafaları ile tanınır. Önden bakıldığında çok az kavisli ve geniş bir kafa yapısına sahip Cane Corso cinsi güçlü çenesi ve sivri dişleri ile dikkat çeker. Gözleri ise normal bir büyüklüğe sahip olup, köpeğe keskin, uyanık ve zeki bir görünüm sağlar. Köpeğin sırtı ise oldukça kaslı ve sağlam görünür. Diğer bir yandan bu cinsin tüyleri oldukça yoğun ve parlaktır. Türün en çok görülen renkleri siyah, gri, açık gri, koyu gri ve kahverengi tonlarıdır. Cane Corso köpek cinsinin yaklaşık kütlesi 39 ile 45 kg arasında değişiklik gösterir. Erkek türleri dişi türlerine göre daha geniş omuz yapısına sahiptir.

Cane Corso Sağlık Durumu

Cane Corso sağlık durumu iyi olması ve uzun yaşayabilmesi ve iyi bir hayat sürebilmesi için sürekli ve daima kaliteli köpek maması ile beslenmelidir. Aynı zamanda yediği besinlerin diyete uygun olarak sarf edilmesi köpek için çok önemlidir. Düzenli yemek aralıkları ile gerçekleştirilecek olan yemeklerin yanı sıra bu köpek cinsinin bakım uygulamalarını da ihmal etmemeye çalışılmalıdır. Cane Corso köpek cinsinin ortalama yaşam süresi 10 ile 11 yıl arasında değişiklik gösterir.

Cane Corso’nun Egzersizi

Cane corso’nun egzersizi zinde ve fit kalması için günlük olarak yaptırılması gerekmektedir. Bu egzersizler genel olarak doğal yaşam ortamında yapacağınız bir saat yürüyüş ya da frizby oyunu oynatılabilir. Unutulmamalıdır ki sadece Cane Corso köpek cinsi değil tüm köpek cinsleri sevgi, saygı ve ilgi ile büyütülmesi durumunda çok daha sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.

Cane Corso Karakter Yapısı

Cane Corso Karakter Yapısı, çok yetenekli, sahibine sadık, gözetici ve zeki bir köpek cinsidir. Eğitilmesi diğer köpek cinslerine oranla daha kolaydır. Bu özelliklerinin yanı sıra hızlı sinirlenen, tetikte ve kendinden emin karaktere sahiptir. Bu yüzden iyi bir bekçi köpeği olabilir. Cane Corso cinsleri agresif bir yapıya sahip değildir fakat gerektiği zaman sahiplerini koruma iç güdüsü ile agresifleşebilir. Acıya fazla dayanıklı olmalarından ötürü kavga sırasında engellenemez. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı agresifliğini kontrol etmesi amacıyla erken yaşta sosyalleşmesi gerekir, ki aynı zamanda eğitilmiş olsalar dahi tanımadıklarına karşı agresif tavırlar gösterebilir.