Cairn teriyerleri, yürüyüşlerde bize eşlik ettikleri kadar kucaklaşmaktan mutlu olan sadık, zeki ve eğlenceli küçük köpeklerdir. Cairn teriyerlerinin davranışları ve özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Yükseklik: 22,5 ila 25 cm arası
 • Ağırlık: 5,5 ila 6 kg arası
 • Ömür: 13 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, oyuncu, endişeli
 • Zeka: yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Teriyer
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa tel gibi
 • Renkler: Kırmızı, krem, siyah, gri, beyaz
 • Desenler: Brindle
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, yalnız olmaya tahammül eder, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Cairn toprakları sevecen, zeki, sadık ve genellikle halkının dikkatini çeken fantastik küçük arkadaşlardır. Sarılmayı severler, ancak başlangıçta İskoçya’daki sığınaklarından tilki avlamak için yetiştirildikleri için, sahipleri ile yürüyüş yapmayı veya bahçede iyi bir boğuşmanın tadını çıkarmayı da severler.

Çocuklar ve diğer köpekler için harika olan cairns, mükemmel aile hayvanları yapar ve makul egzersiz ihtiyaçları karşılandığı sürece hemen hemen her türlü yaşam durumuna (apartmanlar dahil!) Uyarlanabilir. Cairn terrier, minimum dökülme ile bakımı kolay, kısa ve tüylü bir ceketi vardır.

Hiçbir köpek %100 hipoalerjenik olmasa da köpek alerjisi olan insanlar bu cinsle ilgili daha az sorun bildirme eğilimindedir ve sağlam küçük yavruların çok az sağlık sorunu olma eğilimindedir. En tanınmış cairn terrier, orijinal Oz Büyücüsü filminde başrol oynadı – Dorothy’nin küçük Toto köpeği!

Görünüm

Küçük cairn terrier, kısa bacakların üstünde geniş bir kafa ile sağlam bir gövdeye sahiptir. Nadiren 25 cm’den daha uzun ve yaklaşık 6 kg ağırlığında olan cairn, sahibinin kucağında uzun kucaklaşma seansları için mükemmel boyuttadır, ancak kaba oyun süreleri için yeterince sağlamdır. 

Gözleri koyu kahverengi ve zeki görünür ve yüzü bazen “tilki gibi” olarak tanımlanır. Bu küçük adam aslında İskoçya’daki kaya yığınlarından “tilkiler de dahil!” haşereleri çıkarmak için yetiştirildiğinden ironik bir ifadeye sagiptir. 

Cairn terrier renkleri, bir dizi farklı desen ve işaret ile beyaz hariç hemen hemen her tonu içerebilir. Cairns fazla tüy dökmez ve kısa, tüylü paltoları minimum tımar gerektirir. Teknik olarak hiçbir cins aslında hipoalerjenik olmasa da, köpeğe alerjiniz varsa sahip olunması gereken en iyi köpeklerden biri olarak kabul edilirler.

Mizaç

Cairn teriyerleri, çok kişiliğe sahip tatlı köpeklerdir. Wash., Bellevue’deki Factoria Hayvan Hastanesinin kurucusu, aynı zamanda bir cairn terrier sahibi olan Shlomo Freiman, onların harika küçük evcil hayvanlar olduğunu söylüyor. “Cairns, yaramaz bir tarafa ve yüksek bir zeka ve aktivite seviyesine sahip oldukları için ‘terrier-lite’ olarak adlandıracağım şeydir, ancak sadece go-go-go değiller ve sahip olmak diğer terrier türlerine göre çok daha az zorlar., ”Diyor Freiman.

Sevecen ve sadık kahinler de çocuklara karşı naziktir, diğer köpeklerle iyi geçinme eğilimindedir ve iyi bir oyun seansını sever. Köpekleri pek korumasalar da sizi kesinlikle eve gelen bir yabancıya karşı uyarırlar. 

Bu köpekler de zekidir, bu da onlara kolayca öğretilebilir oldukları konusunda bir ün kazandırır. İlk kez köpek sahipleri için iyi bir seçim olabilirler ve Freiman, küçük bir cins arıyorlarsa müşterilerine genellikle cairn’i tavsiye ettiğini söylüyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Cairn teriyerleri, günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşıladıkları sürece evlerde ve hatta apartman dairelerinde iyi performans gösterebilen uyarlanabilir yavrulardır. Küçük olsalar da çok fazla enerjiye sahipler, bu nedenle köpek parkına düzenli yürüyüşler veya ziyaretler bir zorunluluktur. Bir seferde saatlerce yalnız bırakılırsa, cairn’ler yıkıcı hale gelebilir. Bu nedenle, eğer bütün gün evden çıkarsanız, eve getirilecek en iyi köpek bu olmayabilir. 

Arka bahçenizin çitle çevrili olduğundan emin olun, çünkü avcılık içgüdüleri sayesinde küçük hayvanlar kolayca dikkatini dağıtır ve onları kovalamak için kaçabilir.

Çok sevecen bir cins olan cairns, hemen hemen her tür köpek sahibi için harika arkadaşlar olur ve aile hayvanları olarak harikadır. Birçok cairn terrier sahibi, köpeklerinin kedileriyle iyi anlaştıklarını, ancak evin dışındaki kedilerle bu kadar güneşli ilişkilere sahip olmayabileceklerini bile bildiriyor (işte yine o korkunç içgüdüler!). 

Cinsin haşere avcıları olarak geçmişinden dolayı, büyük olasılıkla kahvenizi gerbil veya hamster gibi diğer küçük evcil hayvanların etrafında bulundurmak da iyi bir fikir değildir. 

Cairns, sahipleriyle eğlenmeyi ve kanepede sarılmayı sever, ancak aynı zamanda harika açık hava arkadaşları da olabilirler. Freiman, “Kahinim benimle birlikte yürümektedir, ancak genellikle gelme konusunda sınırsız bir enerjisi olan Jack Russell’ımdan daha az heveslidir,” diyor. 

“Yani aktifler, ancak günde birkaç iyi yürüyüş ve bir süre onlarla birlikte bir top fırlatmak egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak ve onları mutlu edecek.”

Bakım

Cairn terrier tımarları oldukça sade. Her hafta bir fırça, tüylerinin düzenli ve en iyi durumda görünmesini sağlar. Çoğu küçük köpek gibi, kairler de diş sorunlarına eğilimli olabilir, ancak düzenli diş fırçalama olası sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. 

Cairns genellikle aktif bir cins olduğundan, sahipleri ile iyi yürüyüşleri veya oyun seanslarını severler. Onlara bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım vermek, onları mutlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Freiman, “Her zaman bu köpeklerin ne için yetiştirildiğine ve bu uyarılma ihtiyaçlarının hala nasıl karşılanması gerektiğine bakmalıyız” diyor. “Eğer bu uyarımı almıyorlarsa, sorun çıkarabilirler.” 

Cairns çok sosyaldir ve insanlarıyla birlikte olmayı ve diğer köpeklerle oynamayı sever. Bu akıllı küçük yavrular genellikle eğitilmeleri kolay olarak kabul edilir – ancak tutarlılık, olumlu pekiştirmeyle birlikte anahtardır. 

Güçlü kişiliklere sahip olduklarından, herhangi bir davranış sorunundan kaçınmaya yardımcı olmak için itaat eğitimine erken başlayın veya çizginin aşağısındaki “sınır testini” yapın. Tutarlı bir yaklaşım olması ve yavru köpeğinizin sınırların tam olarak ne olduğunu bilmesi için evdeki herkesi yardım edin. 

Sağlık

Diğer teriyer ırkları gibi, cairn’ler de uzun ve sağlıklı hayatlar yaşayabilir – bazen 15 yıla kadar. Freiman onları sağlıklı ve sağlam, “dayanıklı küçük bir cins” olarak tanımlıyor. Ancak yaşlandıkça, lüks patella ve katarakt gibi retina problemleri yaşayabilirler.

Bunlar tipik olarak genetik sorunlar olduğundan, Freiman, köpeğinizin yetiştiricisinden onlar için taranıp taranmadığını öğrenmenizi önerir. Rutin tıbbi bakım her zaman önemlidir ve evcil hayvanınızı eve getirdikten hemen sonra bilmeniz gereken kırmızı bayraklar hakkında veterinerinizle konuşmak çok önemlidir.

Tarih

Cairn terrier aslen İskoçya’daki Skye Adası’ndan geliyor ve neredeyse bir yüzyıl boyunca cins kısa saçlı Skye teriyeri olarak biliniyordu. Başlangıçta kemirgen-yakalayıcılar olarak kullanılan bu çalışma köpekleri mükemmel içine kazma için inşa edilmiş cairns olarak kullanılan “Geleneksel İskoç kaya yığınları arazi sınır belirteçler” ve kayaların altında evlerini yapan kemirgenleri dışarı kovalayan sorumluydu. 1900’lerin başlarında, Birleşik Krallık Kennel Kulübü, cinsi kendi başına tanıdı (Skye bölgesindeki diğer teriyerlerin dışında) ve cairn terrier modern adını aldı.

Eğlenceli gerçekler

 • Cairn terrier Terry, şimdiye kadarki en büyük köpek filmlerinden birini üstlendi: Dorothy’nin arkadaşı Toto, 1939’da Oz Büyücüsü’nde
 • Sevimli bir cairn terrier karışımı (Lhasa apso, Chihuahua ve biraz kaniş ile birlikte) Norbert, 850k + takipçisi olan bir Instagram fenomenidir. LA Çocuk Hastanesi’nde terapi köpeği olarak çalışıyor.
 • Cairn teriyerlerinin ünlü sahipleri arasında Liza Minelli (The Wizard of Oz’da Toto ile birlikte rol alan Judy Garland’ın kızı) ve Prince Edward ve Wallis Simpson yer alıyor.