Mastiff ve Buldogg köpeklerinin melez çiftleştirilmesi ile elde edilmiş Bullmastiff köpekleri ‘Yerin Koruyucusu’ adı ile bilinirler. Bullmastifflerin bu şekilde bilinmesine kuvvetli duruşları ve sadık dost olmaları etkendir. Bullmastiff köpeklerinin baş kısımları genel olarak düzdür Sürekli olarak uyanık gözlerle çevreyi gözetleyen Bullmastiff köpekleri bir şeylerle meşgulken yüzleri kırışık bir hal alır. Bullmastiff köpeklerinin düşük halde kulakları vardır ve genelde bedenlerine göre koyu renktelerdir. Bullmastiffler’in sert olan kısa tüyleri vardır. Burunları basık geniştir ve genelde siyah renklidir. Güçlü görünüşleriyle insanlarda korku uyandıran Bullmastiff köpekleri bekçilik içinde biçilmiş kaftanlardır. Bu özelliği sayesinde ‘Gece Köpeği’ olarak da tanınır. Ne kadar korkutucu bir görüntüsü olsa da bu köpekler iyi eğitildiklerinde ve sosyal hayata katıldıklarında uysallık gösterirler. Bullmastiff köpeklerinin  kuyrukları öyle uzundur ki ayaklarına dek gider ve gittikçe incelir. Genel olarak renkleri sarı ya da kızılımsı bir tonda olur.

Bullmastiff  Cinsinin Karakteri

Kuvvetinin haddi hesabı olmayan Bullmastiff cinsinin karakteristik özellikleri de o kadar kuvvetlidir. Korkusuz olan bu köpekler sahiplerine karşı itaat etmekte sorun yaşamazlar. Sahibi ile kuvvetli bir bağ kurduklarında itaati severler. Fakat bir inatçılık durumunda sahiplerine karşı da gelebilirler. Pek zorluk çıkaran bir köpek değildir. Bullmastiff cinsi köpekler sıkı bir disiplin ve iyi bir eğitim gördükleri sürece sorun yaratmazlar. Geniş mekanlarıseven Bullmastiffler apartman hayatına uygun denilemez. Bir yere kapalı kalmayı sevmezler. Korku bilmez ve yürekli oluşları,  Bullmastiffleri kollamacılık bakımından güvenilir hale getirmiş sayılır. Hareketli olan Bullmastiffler tembellikte yapabilirler. Bu tembellikleri kilo almalarına sebep olur. Kilo alma konusunda çığır açmışlardır. Bu yüzden egzersizleri düzenli ve sık yapılmalıdır. Çocuklara karşı naziktir ve onlara uyumluluk gösterir. Tanımadığı herkese mesafeli davranırlar. Eve gelen misafirlere saldırgan davranmazlar. Başka hayvanlara karşı özel olarak başka köpeklere karşı saldırgan davranışları olur. Bu sebeple itaat eğitimi gerekmektedir. 

Bullmastiff  Cinsinin  Eğitimi

Bullmastiff cinsinin eğitiminin her aşaması itaat ile dolaylı olarak bağlıdır. Ne kadar küçük yaşta sahiplenilip eğitime başlanırsa o kadar iyidir. Disiplinli ve güçlü sahipler eğitim konusunda daha başarılı olacaklardır.

Bullmastiff  Cinsinin Bakımı

Bullmastiff cinsinin bakımları oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olduğu için haftada bir taranması yeterli olur. Karıştırmaya meraklı olduklarından çöpler uzanamayacağı yerlere konm alıdır. Ayrıca sağlıklı olarak olarak büyüyebilmesi için yaşadığı ortamın sık temizlenmesi gerekmektedir. Bunun dışında enfeksiyon kapmaması için düşük kulakları temizlenmelidir. Tırnakları uzadığında kesilmeli, hasta olabilecekleri için sık banyo yaptırılmamalıdır. Nemli bir bezle vücudunun silinmesi yeterli olacaktır. Yatacağı zemin sert olursa derisini rahatsız edebilir bu yüzden yatması için yumuşak bir alan hazırlamalıdır. Horlama ve salya akıtma eğilimleri vardır. Yaşayabileceği en uygun yer bahçeli bir evdir. Eğer ki bir apartmanda yaşayacaksa mutlaka ezgersiz yapacağı bir alan oluşturulmalıdır.

Bullmastiff  Cinsinin  Kökeni

Neredeyse her insanın hayran kaldığı Bullmastiff cinsinin kökenleriBulldog ve Mastiff köpek cinslerine dayanmaktadır. Bullmastiffler bu iki ırkın melezlenmesiyle üretilmiştir. Zamanımız anlamında Bullmastiffler  19.  Yüzyılın başlarından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Bu köpekler ilk zamanlar üretilirken av için üretilmiştir. Bullmastiffler kuvvetini köklerinde olduğu Mastifflerden hızını ise Bulldoglardan almış hayvanlardır. Bu dönemlerde zengin ve ava ilgisi olan insanların çokluğu bu köpeklerin üretilmesinde etkili olmuştur. Bullmastifflerin fiziksel ve karakteristik yapıları av için çok elverişlidir. Kuvvetli köpekler olmaları sebebiyle ava çıkarmak için bakılmışlardır. Bu haricinde bu zamanda geniş arazileri olan insanlar da Bullmastifflerin hızından yararlandı. En çok hırsızlar ve kaçak avcıların yerini bulması ve yakalamakta  Bullmastifflerden fayda sağlamıştır bu köpekler.  Ayrıca bu köpeklerin yakaladıkları kişileri ısırmamaları bu dönemde öğretilmiştir. Bullmastiff cinsindeki köpekler 1933 senesinde Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tescillenmiştir.