Mastiff ve Buldogg köpeklerinin melezlenmesiyle elde edilen Bullmastiff köpekleri ‘Yerin Koruyucusu’ unvanı ile tanınırlar. Bullmastifflerin böyle tanınmasında sağlam duruşları ve dostlukları etkili olmuştur. Bullmastiff köpeklerinin başları genelde düz şeklindedir. Sürekli olarak uyanık gözlerle çevreyi gözetleyen Bullmastiff köpekleri bir şeylerle meşgulken yüzleri kırışık bir hal alır. Bullmastiff köpeklerinin kulakları düşüktür ve genellikle vücutlarına oranla koyu renktedir. Bullmastiffler kısa ve sert tüylere sahiptir. Burunları geniş ve basıktır ve genellikle siyah renktedir. Güçlü görünüşleriyle insanlarda korku uyandıran Bullmastiff köpekleri bekçilik içinde biçilmiş kaftanlardır. Bu özelliğiyle ‘Gece Köpeği’ olarak da bilinir. Ne kadar korkutucu bir görüntüsü olsa da bu köpekler iyi eğitildiklerinde ve sosyal hayata katıldıklarında uysallık gösterirler. Bullmastiff köpeklerinin  kuyrukları ayaklarına kadar iner ve indikçe incelir. Genellikle renkleri sarı ya da kızılımsıdır.

Bullmastiff  Cinsinin Karakteri

Aşırı derecede güçlü olan Bullmastiff cinsinin karakteri de bir o kadar güçlüdür. Korkusuz olan bu köpekler sahiplerine karşı itaat etmekte sorun yaşamazlar. Sahibi ile kuvvetli bir bağ kurduklarında itaati severler. Fakat bir inatçılık durumunda sahiplerine karşı da gelebilirler. Pek zorluk çıkaran bir köpek değildir. Bullmastiff cinsi köpekler sıkı bir disiplin ve iyi bir eğitim gördükleri sürece sorun yaratmazlar. Büyük alanlardan hoşlanan Bullmastiffler apartman yaşamına uyum sağlayamayabilirler. Bir yere kapatılmaktan hoşlanmazlar. Korkusuz ve cesur olmaları,  Bullmastiffleri koruma açısından güvenilir hale getirmiştir. Hareketli olan Bullmastiffler tembellikte yapabilirler. Bu tembellikleri kilo almalarına sebep olur. Kilo alma konusunda çığır açmışlardır. Bu yüzden egzersizleri düzenli ve sık yapılmalıdır. Çocuklara karşı naziktir ve onlara uyumluluk gösterir. Tanımadığı insanlara karşı mesafelidirler. Eve gelen misafirlere saldırgan davranmazlar.  Diğer hayvanlara karşı özellikle diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Bu yüzden iyi bir itaat eğitimi almaları gerekmektedir. 

Bullmastiff  Cinsinin  Eğitimi

Bullmastiff cinsinin eğitimi her şeyden önce itaata bağlıdır. Ne kadar küçük yaşta sahiplenilip eğitime başlanırsa o kadar iyidir. Disiplinli ve güçlü sahipler eğitim konusunda daha başarılı olacaklardır.

Bullmastiff  Cinsinin Bakımı

Bullmastiff cinsinin bakımı çok zor değildir. Tüyleri kısa olduğu için haftada bir taranması yeterli olur. Karıştırmaya meraklı olduklarından çöpler uzanamayacağı yerlere konm alıdır. Ayrıca sağlıklı olarak olarak büyüyebilmesi için yaşadığı ortamın sık temizlenmesi gerekmektedir. Bunun dışında enfeksiyon kapmaması için düşük kulakları temizlenmelidir. Tırnakları uzadığında kesilmeli, hasta olabilecekleri için sık banyo yaptırılmamalıdır. Nemli bir bezle vücudunun silinmesi yeterli olacaktır. Yatacağı zemin sert olursa derisini rahatsız edebilir bu yüzden yatması için yumuşak bir alan hazırlamalıdır. Horlama ve salya akıtma eğilimleri vardır. Yaşayabileceği en uygun yer bahçeli bir evdir. Eğer ki bir apartmanda yaşayacaksa mutlaka ezgersiz yapacağı bir alan oluşturulmalıdır.

Bullmastiff  Cinsinin  Kökeni

Birçok insanın hayranlık beslediği Bullmastiff cinsinin kökeni Bulldog ve Mastiff köpek cinslerine dayanır. Bullmastiffler bu iki ırkın melezlenmesiyle üretilmiştir. Günümüz anlamda Bullmastiffler  19. Yüzyılın başlarından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Bu köpekler ilk zamanlar üretilirken av için üretilmiştir. Bullmastiffler gücünü üretilmiş olduğu Mastifflerden hızını ise Bulldoglardan almışlardır. Bu dönemlerde zengin ve ava ilgisi olan insanların çokluğu bu köpeklerin üretilmesinde etkili olmuştur. Bullmastifflerin fiziki ve kişilik yapısı av için çok uygundur. Güçlü köpekler oldukları için ava çıkarma amacıyla beslenilmişlerdir. Bunun dışında bu dönemde büyük arazilere sahip insanlar da Bullmastifflerin hızından yararlanmış. Özellikle hırsızlar ve kaçak avcıların bulunmasında ve yakalanmasında  Bullmastifflerden fayda sağlamışlardır.  Ayrıca bu köpeklerin yakaladıkları kişileri ısırmamaları bu dönemde öğretilmiştir. Bullmastiff cinsi köpekler 1933 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmıştır.