Bull Terrier köpekler türlerine ait değişik görünümleri ile ayrılırlar. Kafatasları üçgen şekline benzeyen bu köpeklerin Bull Terrier ve Minyatür Bull Terrier adlarında olan iki adet cinsi vardır. Bir köpek sahiplenmeden önce o köpeğin karakteri, fiziksel özellikleri ve davranışlarını bilmek düzgün bir eğitim verebilmek için çok önemlidir. Bull Terrier önceden dövüş köpeği olarak kullanılırdı fakat bu sizde bir önyargı oluşturmasın. Bütün köpeklere benzer olarak Bull Terrier de fazlasıyla dost canlısı bir köpektir. Bull Terrier ailesine de oldukça sadık bir cinstir. Sert oyunlar oynamak da çok hoşuna gitmektedir.

Bull Terrier Eğitimi

Bull Terrier köpekler eğitim almada en iflah olmaz köpeklerdendir. Köpeklerin bu eğitime alışma süreci oldukça uzundur bu yüzden bu eğitim kesinlikle bir uzman tarafından verilmelidir. Saldırgan bir karakterde olan bu köpekler yabancı şeylere karşı koruma eğilimindedir. Sahiplerini paylaşmaktan hiç hoşlanmazlar bu özelliklerini bir nebze azaltmak için eğitimleri sosyallik ağırlıklı verilmelidir. Genç yaşta itaat eğitimleri verilmelidir. Yetişkin olduklarında eğitim verilmesi ve güçlerini kontrol altına alması zorlaşmaktadır.

Bull Terrier Karakteri

Bull Terrierler kaliteli bir eğitim alırlarsa güçlerini dengeli kullanırlar ve oldukça insan canlısı olabilirler. Bull Terrier Karakteri olarak oldukça cesur yapıya sahiptirler bu özellikten ötürü yüksek derecede koruma iç güdüleri bulunur. Fakat bu saldırgan olacakları anlamına gelmemektedir. Zaman zaman tehlikeli olabilen bu hayvanları bazı ülkelerde tasmasız sokağa çıkarmak ve ağızlık takmadan sokağa çıkarmak yasaktır. Bull Terrierler kulaklarının veya kuyruklarının çekilmesinden çok rahatsız olurlar. Bulundukları ortamda köpeklere nasıl davranmasını henüz bilmeyen çocuklar var ise köpek gözetim altında tutulmalıdır. Eğer köpeğiniz çocuklar ile aynı ortamda yaşayacak ise çocuğa da eğitim verilmelidir.

Bull Terrier Özellikleri

• Bull Terrier özellikleri içinde en belirgin olanı enerjileridir. Enerji düzeyi diğer köpeklere oranla orta düzeydir.

• Egzersiz ihtiyacı yine diğer köpeklere oranla orta düzeydir.

• Koruma özelliği yüksektir.

• Başka hayvanlarla geçinme özelliği de ortadır.

• Oyun oynamak onlar için bir tutkudur. Fazlasıyla oyuncudurlar.

Bull Terrier Beslenmesi

Bull Terrier beslenme düzeni köpek hangi yaştaysa ona göre ve yararlı besinler içerir olmalıdır. Yemek artığı ile beslemek çok doğru değildir. Sindirim sistemleri biraz hassastır bu yüzden çok sık verilmemelidir vermek zorundaysanız bile dikkat edilmelidir. Özellikle yağlı olan pişmiş kemikleri yemeleri doğru değildir. Köpekler için özel olarak üretilmiş kuru mama ve eğitim alırken ödül maması verilebilir. Ancak köpekler için ödül maması miktarına dikkat etmek önemlidir köpeklerde obeziyete neden olabilir. Bull Terrierlerin genç dönemlerinde diyetine dikkat edilmelidir. Köpeğinizin kilosu ile ilgili bir endişeniz var ise veterinere şüphesiz götürmelidir.

Bull Terrier Tüy Bakımı              

Bull Terrier tüylerinin bakım aşaması kolaydır çünkü tüyleri genelde kısa haldedir. Ancak tüylerinin kısa olmasından dolayı kış aylarında çabucak üşüyebilirler. Bull Terrierler fazlasıyla hareketli ve enerjiktir. Köpek giyisileri giydirerek onu dışarı çıkarmak iyi bir fikir olacaktır.