Bull teriyerleri sadık, dağınık ve sevecen yoldaşlardır. Bu oyuncu cins, biraz da yaramaz olabilir ve kesinlikle benzersiz fiziği ile dikkat çeker. Bull teriyer ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 35 ila 40 cm arası
 • Ağırlık: 11 ila 15,4 kg (dişi) / 12,5 ila 17 kg (erkek)
 • Ömür: 12 ila 14 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, oyuncu
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: orta
 • Cins Grubu: Teriyer
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Kırmızı, Geyik yavrusu, siyah, mavi, beyaz
 • Desenler: İki renkli brindle
 • Diğer Özellikler: Çiğneme eğilimi, yüksek kilo alma potansiyeli, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri

Görünüş aldatıcı olabilir ve bu hiçbir zaman Bull Teriyer ile olduğundan daha doğru olmamıştır. Kaslı yapıları ve üreme mirası sayesinde pek çok kişi tarafından saldırgan, düşmanca köpekler olduğu düşünülen sevecen Bull korkunç insanlarla bağlı olarak vakit geçirirken saldırganlaşıyor.

American Animal Hospital Association’ın seçilmiş başkanı olan DVM’den Pam Nichols, “Bull Teriyer sevimli palyaço köpekleridir” diyor. “Komik bir mizah anlayışları var ama aynı zamanda çok inatçı. Çoğunlukla çok tatlı köpekler olsalar da ebeveynleri memnun etmekle pek ilgilenmiyorlar. ”

Az bakım gerektirmelerine rağmen, eğitim ve denetim söz konusu olduğunda oldukça isteksizdirler. Bull Teriyer’ler, yavru olduklarında orta yaşlara kadar meşgul köpeklerdir ve “köpek kostümü giyen çocuk” takma adını kazanırlar.

Arkadaşlığı severler ve çok eğlencelidirler, ancak aynı zamanda yaramaz ve yıkıcı da olabilirler, özellikle kendi başlarına bırakılabilirler. Bull Teriyer’ler, onları eğlendirerek veya hayal kırıklığına uğratarak, sahipleri için hayatı her zaman ilginç kılar.

Görünüm

Bull korkunç başka hiçbir şeye benzemeyen bir yüze sahiptir. Kafaları uzun ve yumurta şeklindedir, bir Roma burnuna doğru eğimlidir ve sivri kulaklarla kaplıdır. Üçgen şekilli gözleri olan tek tescilli cinstir. Boyutlarına gelince, Bull teriyerleri gerçekten değişebilir, bazıları daha küçük tarafta sadece 15 ile 35 kg’a kadar ulaşabilirler. 

Büyük kemikli köpeklerdir ve yürüyüşleri güçlerini ve çevikliklerini gösterir. Tüyleri parlak görünen ve sert hissettiren kısa, düz tüylerden oluşur. Beyaz “hatta düz beyaz” ya da 20’den fazla farklı kombinasyonla çeşitli işaretlerle renklendirilebilirler. 

Mizaç

Eşsiz görünümleri sayesinde Bull Teriyer sert ve korkutucu görünse de tatlı ve nazik bir cinstir. Onlar goofballs, köpek dünyasının sınıf palyaçosu ve sahipleri komik kişiliklerinden zevk alıyorlar. Oynamayı ve eşit ölçüde başlarını belaya sokmayı severler. Bu dışa dönük yavrular, sizi görmekten ve diğer insanlarla tanışmaktan her zaman mutlu olurlar, genellikle selamlarında alıngan olurlar. 

Kesinlikle bazı kişilik tuhaflıkları var. Bull Teriyer’ler daha agresif bir cins olma eğiliminde olabilir. Ateşle dolu oldukları için, baskın özellikleri, müdahale olmaksızın hoş olmayan şekillerde tezahür edebilir. Bull teriyerinizin sahiplenici veya kıskanç hale gelmediğinden emin olmak istersiniz, böylece diğer köpeklere karşı saldırgan olmazlar. Nichols, sık sık obsesif kompulsif bozukluklara veya OKB’ye sahip olduklarını söylüyor, bu da takıntılı bir şekilde kuyruğunu veya kendi gölgesini kovalamak veya kompulsif olarak hızlanmak anlamına geliyor. Bunlar gördüğünüz davranışlarsa, veterinerinizle konuşun.  

Köpeğinizi gençken sosyalleştirdiğinizden, sevgi dolu ve sıkı bir eğitim verdiğinizden, bol miktarda fiziksel ve zihinsel egzersiz yaptığından ve sizinle olabildiğince çok zaman geçirdiklerinden emin olursanız, kazanırsınız. Daha sadık veya eğlenceli bir yavru bulamazsınız.

Yaşam İhtiyaçları

Eve bir Bull Teriyer getirirseniz, onunla çok zaman geçirmeyi planlayın. Çok aktif köpeklerdir ve gün boyu arkadaşlığa ihtiyaçları vardır. Kendi başına bir Bull teriyeri bırakmak felaket için bir reçetedir. Buldukları herhangi bir şeyi yerler, bu nedenle acil veteriner ameliyatlarından kaçınmak için eviniz Bull Teriyer korumalı olmalıdır. 

Sert oynadıkları için, çocuklu bir aileye bir Bull Teriyer getirilmesi dikkatlice düşünülmelidir. Küçük çocukları olan evler için tavsiye edilmezler, ancak onunla nasıl etkileşim kuracağını bilen daha büyük çocuklar enerjilerini yakmalarına kesinlikle yardımcı olabilir. Bull Teriyer’lernin tanımadıkları çocuklara saldırgan olabileceğini ve genç insanları zorlu oyun sırasında arkadaşlarından koruyabileceklerini unutmayın. 

Aynı cinsten köpeklere karşı agresif olsalar da Bull teriyerleri karşı cinsten köpeklerle iyi geçinme eğilimindedir. Kedilere veya diğer küçük hayvanlara kesinlikle tahammülleri yoktur. Bununla birlikte, Bull teriyerleri, bomba tespiti, arama ve kurtarma, servis, yardım, sağlık uyarısı ve terapi köpekleri rollerinde iyi hizmet veriyor.

Bakım

Bull teriyerinin ceketi kısa ve parlak olduğu için çok az tımar gerektirir. Yumuşak kıllı bir fırça ile haftada bir fırçalamak, kir ve gevşek tüylerin giderilmesine yardımcı olur. Bu imza, önemli kulakların gerektiği gibi düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Ve Bull Teriyer tırnakları, rahatsız edici bir şekilde yürümemeleri için kısa tutulmalıdır. 

Kokmuş bir pisliğe girmedikçe sık sık banyo yapmaya ihtiyaçları yoktur ve kuru şampuanla yıkanabilirler veya nemli bir bezle silinebilirler. Paltoları onları soğuk havalarda sıcak tutmaz ve neyse ki bir süveter veya palto giymeyi umursamazlar.

Hem spor hem de arkadaşlık için yetiştirildiklerini akılda tutarak, Bull Teriyer’lernizi günlük yarım saat ila bir saatlik yürüyüşe çıkarmak idealdir. Güçleri ve maharetleri sayesinde, enerjilerine meydan okumanın harika yolları olan itaat eğitimi, izleme ve çeviklik kurslarında da yeteneklidirler. 

Ama özellikle zıplayan köpek yavrularıyla temkinli davranın. Mobilyaların üzerine atlamak veya Frizbi oynamak gibi yüksek etkili aktiviteler gelişen eklemlere zarar verebilir. Ayrıca zihinlerini çalıştırmaları ve etkileşimli oyuncakların meydan okumasını sevmeleri gerekir. 

Sabırlı olun ve Bull Teriyer eğitim sürecinde biraz gülmeye istekli olun. Çekingen ve ilk kez köpek sahiplerinin başvurması gerekmez. Terrier oldukları için oyuna iş ahlakından daha çok önem veriyorlar. Bu nedenle, herhangi bir eğitim zamanı geldiğinde, zorbanız için eğlenceli olmasını sağlayın. 

Olumlu pekiştirmeye iyi yanıt verirler “yiyecekleri ve oyuncakları getirirler, ancak ham derilerden kaçınırlar” onlara sert davranmadan veya fiziksel cezalar kullanmadan sorumlu olduğunuzu gösterirler. Bağımsız düşünürler, Bull teriyer eğitmek zor olabilir, bu nedenle özellikle ev eğitimi sırasında tutarlı olun. Sandık eğitiminde başarılı olurlar, bu da onları beladan uzak tutmaya yardımcı olur.

Bull Teriyer için sosyalleşme önemlidir; doğal olarak yabancılardan şüphelenirler ve diğer hayvanlara, özellikle aynı cinsten köpeklere karşı saldırgan olma eğilimindedirler. Evinize gelen ziyaretçileri nasıl karşılayacaklarını bildiklerinden emin olun.

Sağlık

Bull Teriyer’ler için dikkate alınması gereken birkaç sağlık sorunu var. Kalıtsal nefrit, erken yaşlardan itibaren bile Bull Teriyer içinde bulunabilen ciddi bir böbrek hastalığı şeklidir. Hastalık böbreklerin arızalanmasına neden olur ve genellikle bu rahatsızlıktan mustarip bir köpek üç yaşından büyük yaşayamaz. 

Özellikle tüm beyaz Bull teriyerleri için benzersiz tüyleri, alerjilere ve kızarıklık, yaralar ve tahriş gibi diğer cilt sorunlarına da yol açabilir. Bull Teriyer’ler de kalp hastalığından mustarip olabilir ve bu tipik olarak bir kalp üfürümüyle gösterilir. 

Ayırt edici gözleri, ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilen, ancak aynı zamanda gözlerin çıkarılmasına da yol açabilen lens luksasyonuna eğilimlidir. Ve belirtildiği gibi, Bull Teriyer’lernin OKB ile baş etmesi veya kontrol edilmediği takdirde saatlerce kuyruğunu kovalaması muhtemeldir. Aşırı vakalarda fenobarbitol, anafranil veya Prozac gibi ilaçlarla veya daha hafif vakalarda can sıkıntısını ortadan kaldırarak tedavi edilebilir. 

Tarih

Bull teriyerleri ilk olarak 1830’larda, şimdi soyu tükenmiş beyaz İngiliz teriyeri ile bir bulldog’u geçerek ve daha sonra boyutlarını artırmak için İspanyol pointer dövüş köpekleri olarak yetiştirildi. Köpek dövüşü ringinde gladyatör olarak kabul edildiler, güçleri ve azimleri için ödüllendirildiler.

Sonra 1860’larda, köpek dövüşü yasaklandığı ve nihayet popülerliğini yitirdiği için, Bull teriyerleri, beyler için modaya uygun bir arkadaş olarak tamamen beyaz olacak şekilde yetiştirildi. Köpek dövüşüne cesur yaklaşımları, insanlara karşı kibarlıkları ve tatlı tavırları sayesinde “Beyaz Cavalier” lakabını kazandılar. 

İlk Bull Teriyer 1885’te American Kennel Club tarafından tescil edildi. Daha sonra Amerika Bull Terrier Kulübü 1897’de kuruldu. Renkli Bull Teriyer 1936’da ayrı bir çeşit yapıldı ve minyatür Bull Teriyer 1992’de ayrı bir cins oldu.

General George S. Patton, aktris Dolores Del Rio, yazar John Steinbeck ve Başkan Woodrow Wilson da dahil olmak üzere birçok önemli Bull Teriyer sahibi var. 

Belki de en ünlü Bull Teriyer, Juneau, Alaska’nın resmi karşılayıcısı Patsy Ann’dir. Patsy Ann, 1930’larda denizcileri selamlarken ve turistlerle fotoğraf çekerken Juneau’da rıhtımda oturdu. 1992’de yaptırılan bir hatıra heykeli sayesinde ruhu Juneau’da yaşıyor. 

Eğlenceli gerçekler

 • 1980’lerin sonlarında Budweiser reklamlarında kullanılan kurnaz bir Bull Teriyer olan Spuds Mackenzie, türün popülaritesinin artmasına yardımcı oldu. 
 • Hedef, resmi sözcüsü olarak da bir Bull Teriyer kullanmaya karar verdi. Bullsye’yi 1999 yılında toksik olmayan boya sayesinde gözünde bir nokta olarak görünen Hedef logosu ile tanıttılar. 
 • Bull Teriyer’ler de kitaplarda ve beyaz ekranda popüler olmuştur. Zorbalar Oliver TwistThe Incredible Journey ve Nancy Drew serilerinde yer alıyor. Aslında, Jumanji ve The Polar Express yazarı Chris Van Allsburg, yazdığı her kitapta “Fritz” adında bir Bull Teriyer den bahsediyor. Filmlere gelince, Bull teriyerleri Toy StoryFrankenweenie ve Next Friday’de birkaç isim olarak yer aldı.