Enerji dolu ve memnun etmeye hevesli olan Brittany, sahipleriyle her türlü açık hava macerasından zevk alan orta büyüklükte bir türdür.

 • Yükseklik: 43,5 ila 51,5 cm arası
 • Ağırlık: 13,5 ila 18 kg arası
 • Ömür: 12–14 yaş
 • Cins Boyutu: orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Dışa dönük, arkadaş canlısı, oyuncu
 • Zeka: yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: yüksek
 • Enerji Seviyesi: aşırı
 • Havlama Seviyesi: gerektiğinde
 • Salya Miktarı: düşük
 • Cins Grubu: spor
 • Kürk Uzunluğu / Doku: orta
 • Renkler: kahverengi / çikolata / karaciğer beyaz
 • Desenler: İki renkli, benekli / işaretli / benekli, üç renkli, benekli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, iyi yürüyüş arkadaşı, yüksek av sürüşü, sıcak havaya dayanıklı

Kompakt, canlı, eğlenceyi seven bir av köpeği olan Brittany (Amerikan Brittany ve Brittany spaniel olarak da bilinir) güzel desenli bir kürk, uzun bacaklar ve enerji dolu bir cinstir. Bu coşku, büyük beyinleri, neşeli eğilimleri ve memnun etme istekleri ile birlikte, eğitimi hem köpekler hem de insanlar için eğlence haline getirir.

Brittany’ler, av köpeği olarak çalışmak veya köpek sporlarında baş döndürmek için bir iş verildiğinde başarılı olur. Gundog olarak yetiştirilirler, genellikle av arkadaşı olarak kullanılırlar. Ancak yönetilebilir boyutları, az bakım gerektiren tımar ihtiyaçları ve arkadaş canlısı kişilikleriyle Brittany, mükemmel bir aile hayvanı olabilir – bu ailenin yeterince açık havada olması ve yavrularına yetişmek için yeterli alan vermesi koşuluyla.

Görünüm

Uzun bacaklı ve çevik Brittany, 13 ila 18 kg arasında değişen kaslı, orta büyüklükte , mutlu bir köpektir. Düz veya dalgalı olabilen muhteşem kürkkleri, göz alıcı beyaz ve turuncu veya beyaz ve karaciğer rengindedir. “Tipik bir Brittany’nin gözlerinin ve kulaklarının üzerinde renkli bir maske ve vücutlarının üzerinde ince bir renk deseni vardır,” diyor Virginia’nın merkezindeki Altın Düzeyde Merit Yetiştiricisi olan Labyrinth Brittanys’den Karen Hanson . 

Bu atletik yavruların görünüşü hemen hemen her şey yapmak için doğdukları izlenimi veriyor: Güçlü vücutları ve uzun bacakları, birçok yeri hızla kontrol altına almalarını sağlar. Muhteşem kürkleri görünüşten daha fazlası içindir.

Kulaklarındaki ve bacaklarındaki küçük bir tüy, onlara çalışırken onları korumaya yetecek kadar kürk sağlar, ancak dallara dolanmak veya yakalanmak için yeterli değildir.

Bazı Brittany yavruları kuyruksuz doğarken, bazılarının kuyruğu sabit olabilir. Bu uygulama tartışmalıdır ve taraftarların kuyruğu kenetlemenin sahada yaralanmayı önlemeye yardımcı olduğuna inanması; ancak, Amerikan Veterinerlik Derneği , bu iddianın önemli bilimsel destekten yoksun olduğunu ve kenetlenmenin hayvan için acı verici olabileceğini söylüyor! 

Çok büyük olmayan boyutları da yaramaz bir geçmişe bağlı: Kaçak avcılar tarafından sülünleri ve diğer kuşları yasadışı olarak avlamak için kullanılıyorlardı . Hanson, “Brittany bir kaçak avcının köpeği olarak geliştirildi – hem av kuşlarını hem de tavşanları avlamak için komşu mülklere kayabilen daha küçük boyutlu bir işaret köpeği,” diyor. 

Yüzleri bile avlanmada rol oynar: Bu ağır kaşlar, tarlada gözlerini korumaya yardımcı olur ve nazik ifadeleri teknik olarak avlanmalarına yardımcı olmasa da , çoğu Brittany sahibi, bu tatlı yüzlere dayanamazlar

Mizaç

Avlanabileceklerini biliyorsunuz, ama Brittany spaniel iyi bir aile köpeği mi? Cevap coşkulu bir “evet!” Tatlı ve akıllı Brittany, sevmesi kolay hevesli bir köpektir. Ve o sevgiyi ailesine de geri veriyor. Hanson, “Brittany’lerin en iyi yaptığı şey, ailelerine eşlik eden köpekler olmaktır,” diyor Hanson, “Ve onları en mutlu eden şey, sahiplerinin yaptığı her faaliyete dahil olmaktır.” Yani, avlanmak için doğmuşken “eğer tüyleri varsa”, Brittany Sınırsız Enerjisi , dayanıklılığı, zekası ve itaatkar doğası ile denemek istediğiniz bir aktivite varsa, hemen yanınızda olacağı anlamına gelir.

“Brittany’lerin en iyi yaptığı şey, ailelerine eşlik eden köpekler olmaktır. Onları en mutlu eden şey, sahiplerinin yaptığı her faaliyete dahil olmaktır.” Karen Hanson, Altın Seviyesi Yetiştiricisi.

Brittany’ler çeviklik, flyball, izleme, havuz dalışı ve temelde enerjilerini kullanmalarına ve insanlarıyla zaman geçirmelerine izin veren diğer köpek dostu aktiviteler gibi birçok köpek sporunda iyidir. 

Arkadaş canlısı tavırları da onları olağanüstü terapi köpekleri yapar ve itaat söz konusu olduğunda şampiyon olurlar. Bu duygusal türle çalışırken tutarlılık, olumlu pekiştirme ve nazik bir yaklaşım hayati önem taşır, çünkü birkaç sert söz bile ruhlarını paramparça edebilir.   

Sülün avından flyball’a kadar her şeyde parlamalarını sağlayan aynı canlılık ve güç, aynı zamanda bazı zorluklar da ortaya çıkarabilir. Yani, bu tür kolayca sıkılabilir ve bu yüzden onlara yapacak bir şey sağlamak size kalmış. Enerjilerini atmalarını sağlamazsanız kanepenizi veya favori ayakkabılarınızı içeren kendi oyunlarını geliştirebilirler. 

Hem bedenleri hem de beyinleri günlük olarak ciddi uyarılmaya ihtiyaç duyar ve akşam yemeğinin işe yaramayacağı bir yerde hızlı bir yürüyüş yapmak ve “oturmak” için pratik yapabilirsiniz.

Brittany’ler çok sevecen olduklarından, hemen hemen her aktif aileye çok iyi uyum sağlayabilir ve çocuklarla iyi anlaşırlar, ancak küçük çocuklar etrafında denetime ihtiyaçları olabilir. Uzun bacakları ve heyecanlı karakterleri nedeniyle, etrafta dolaşırken yanlışlıkla daha küçük aile üyelerini devirebilirler. 

Herhangi bir cinste olduğu gibi, Brittany’nizi erken ve sık sık sosyalleştirdiğinizden emin olun, böylece çocuklar, yabancılar ve diğer hayvanlar etrafında uygun şekilde davranmayı öğrenebilirler. Küçük çocuklar, büyüklükleri veya cinsleri ne olursa olsun, herhangi bir köpekle oynarken daima denetlenmelidir. 

Yaşam İhtiyaçları

Hanson, “Yorgun bir Brittany tipik olarak mutlu bir Brittany’dir ve sıkılmış Brittany’ler yıkıcı olabilir” diyor. “Bu köpekler yapıcıdır. Hareket halinde olmak istiyorlar. Günün sonunda, aile ile birlikte kıvrılıp televizyon izlemeyi seviyorlar, ancak gün içinde sizinle bir şeyler yapmak istiyorlar.” 

Bu yüzden, kapılarınızı açmadan ve bu tüylü enerji topunun içeri girmesine izin vermeden önce, ona ihtiyaç duyduğu fiziksel ve zihinsel uyarımı sağlamaya hazırlıklı olmalısınız. 

Bu, genellikle büyük, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeye veya canlı evcil hayvanınızın tüm yıl boyunca bir alanı kaplayabileceği çok sayıda araziye erişimi olan bir yerde elde etmek için en kolay yoldur . 

Bununla birlikte, ihtiyacınız olan tek şey dolaşım alanı değil. Hanson, “Pek çok insan çitlerle çevrili bir arka bahçeye sahip oldukları için köpeklerinin kendi kendine egzersiz yapacağını düşünüyor; çoğu bunu yapmıyor” diyor. “Brittany’ler, uzun yürüyüşler, oyunlar vb. Gibi daha planlı egzersizlerle en iyisini yapar .” 

Macera bir Brittany’nin DNA’sında yer alır ve hiçbir eğitim onun kalbinde bir av köpeği olduğu ve göz açıp kapayıncaya kadar gözden kaybolma yeteneğine sahip olduğu gerçeğini değiştiremez . İyi sınırlar, kaliteli itaat eğitimi (çağrıldığında gelmeye odaklanarak!) Ve bol egzersiz – interaktif oyuncaklar ve yiyecek bulmacaları gibi beyin oyunları dahil – Britt’inizi beladan uzak tutmak için uzun bir yol kat edecek.  

Bu hassas ruhlar iyi köpek kulübesi hayvanı değildirler; Brittany’ler insanlarının yakınında olmayı severler, bu yüzden birlikte ne kadar çok maceraya atılırsanız, yavrularınızı o kadar mutlu edersiniz. Brittany’ler olağanüstü koşu arkadaşları olabilir ve Brittany’nizi bisiklete binerken veya yürüyüş yaparken yanınızda getiren bir koşucu değilseniz ona bu uzun bacakları esnetme şansı verecek başka aktiviteler sağlamalısınız. 

Tasmasız bırakılmalarına izin verilen bir bölgedeyseniz, geri çağırdığınızda size geleceğinden emin olun. Britt’iniz yeterince büyüdüğünde, çeviklik gibi köpek sporları, ikiniz adına bağ kurmanız için harika bir yol olabilir. Bu tür, maceralara odaklanmayı sever ve karda avlanmaya tahammül edebilir.

Ancak paltoları en kalın olmadığı için uzun süre dışarıda bırakılmamalıdır. Hava koşullarından rahatsızsanız, Brittany’nizin de öyle olduğunu varsayın. 

Brittany’ler, insanları ve diğer köpekleri sevme eğilimindedir, ancak küçük çocuklar veya yaşlılar için biraz fazla serseri olabilirler. Genellikle kedilerle iyi geçinirler , özellikle de gençken tanışırlarsa. Ancak, evcil hayvanlar veya kuşlar gibi diğer küçük hayvanların yanında dikkatli olun – avlanma geçmişi ve güçlü av sürüşü için yetiştirilmişlerdir.

Bakım

Brittany’nin güzelliği söz konusu olduğunda, hepsi doğaldır (minimum tımar ihtiyaçları vardır). Düşük bakım, hipoalerjenik oldukları anlamına gelmez; kalın kürkleri olmasa da düzenli olarak tüy dökerler . 

Haftalık bir fırçalama, bu dökülmeyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır, ancak çalıların arasından geçtikten sonra keneler, çapaklar, paspas haline gelmiş tüyler ve aldıkları herhangi bir kesik veya sıyrık olup olmadığını kontrol etmek için onları kontrol etmelisiniz.

Ormanda yürüyüşe çıkmadan önce onları fırçalamak, bu çapakların birkaçının da yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir. Onları sadece kirliyken yıkayın, tırnaklarını gerektiği gibi düzeltin (zeminde klik sesi çıkardıklarını duyuyorsanız, bu tırnaklarının çok uzun olduğuna işarettir) ve düzenli olarak dişlerini fırçalayın.

Tutarlılık ve nezaket , hassas Brittany’yi eğitmenin en önemli unsurlarıdır ; sert sözler onun hassas ruhunu ezebilir. Bu yüzden onu ödüllendirmek için ikramlar, oyuncaklar, oyun zamanı ve şefkat kullanarak olumlu pekiştirmeye bağlı kalın. 

Brittany’ler o kadar hevesli ve zekidir ki, bunu zor bir görev olarak görme olasılığınız düşüktür. Bu meraklı köpekler yeni komutları hızlı bir şekilde alır ve bir eğitim seansından diğerine öğrendiklerini korurlar. Bir Brittany’yi eğitmenin en zor yanı, onun öğrenme eğrisinin önünde kalmak olabilir!

Sağlık

Sarasota, Fla’daki Best Friends Hayvan Kliniği’nden DVM, CVA, Dr. “Brittany için başlıca hastalık yatkınlıkları, ne yazık ki çoğu sporcu ırkta ortak bir bulgu olan kalça displazisini içeriyor,” diyor Weber. “Bu çok faktörlü bir süreç, ancak eğer bir Brittany yavrusu alıyorsanız ebeveynlerin Ortopedik Hayvanlar için kalça derecelendirmesine sahip olduklarından emin olun ” diyor. 

PennHIP aynı zamanda iyi bir sertifika seçeneği olarak kabul edilir. Ve yavru köpeğinizin sağlığına bakarken, hem yavru hem de yavru köpeğin ebeveynleri için kalp sağlığı, gözler, patella ve tiroid gibi diğer sertifikalar hakkında yetiştiricinizle konuşmalısınız.

Weber , bir nöbet bozukluğu olan epilepsinin Brittany’lerde oldukça yaygın olduğunu ve ayrıca genellikle köpeğin burnunun renginde ve dokusunda değişiklikler olduğunda ilk kez fark edilen bir otoimmün cilt hastalığı olan diskoid lupus eritematozusa yatkın olduklarını söylüyor . Veterinerinize düzenli ziyaretler, bunların ve diğer sağlık sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Brittany kürkleri güzel görünümden daha fazlası içindir; kulaklarındaki ve bacaklarındaki küçük bir tüy, onlara çalışırken onları korumaya yetecek kadar kürk sağlar, ancak dallara dolaşmak veya yakalanmak için yeterli değildir.

Tarih

Brittany’ler güzeldir, bu nedenle, 17. yüzyıla kadar, türün kanıtlarının “ya da en azından karaciğer ve beyaz renk, Brittany tipi köpeklerin” Avrupa resimlerinde ve duvar halılarında görülebilmesi şaşırtıcı değildir. 

Cinsin adı, Brittany’nin doğduğu kuzeybatı Fransız Eyaletinden geliyor. Yine de bugün tanıdığımız tür, 1800’lerin ortalarında, yerel Fransız sporcularının spaniellerini İngiliz setörleriyle geçmeye başlamasıyla ortaya çıkmaya başladı ve bu, hızlı ve itaatkar bir şekilde işaret eden ve geri alınan kısa kuyruklu bir köpekle sonuçlandı.

Bu özelliklerle köpekler birkaç farklı çevrede popülerlik kazandı. Kaçak avcılar, yasadışı hayvanları kullanmak için daha küçük Brittany spaniel boyutunu, hızını ve becerisini kullanmaya başladı. Aynı zamanda, İngiltere ve Fransa’da köpek şovları popülaritesi artıyordu ve ortaya çıktığı gibi Brittany, sahada olduğu kadar ringde de doğaldı.

Cins, 1907’de Fransa’da ” Epagneul Breton ” veya Brittany spaniel olarak resmen tanındı. 1931’de ABD’ye gittiler ve Brittany spaniel, 1936’da American Kennel Club tarafından tanındı. 1982’de, AKC, cins adını Brittany’ye kısalttı ve köpeğin bir İspanyol’dan çok bir işaretçi gibi çalıştığı için “spaniel” i ekledi, ancak tam ad dünyanın diğer bölgelerinde tercih edilmeye devam ediyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Brittany, Westminster Kennel Club Dog şovunda gösterinin En İyisi’ni kazanmamış olsa da, diğer tüm spor türlerinin toplamından daha fazla ikili şampiyon (hem konformasyonda hem de sahada şampiyonluk kazanan köpekler) olmuşlardır.
 • II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki Brittany nüfusu durma noktasına gelmişti. Savaştan sonra, Fransız yetiştiriciler, siyah benekli köpeklerin tükenmiş Avrupa gen havuzunu çeşitlendirmesine izin vermek için standartlarını açtı. Siyah renk, diğer tüm ülkelere kıyasla ABD ve Kanada’daki cins standardı arasındaki en büyük farklardan biridir.
 • Bazı Brittany’ler kuyruksuz doğar ve bu, üremesi zor olan baskın bir özellikten kaynaklanmaktadır.