20. yüzyılda tamamen geliştirilecek, AKC tarafından tanınan az sayıda ırktan biri olan Boykin spaniel, avlanma ve sudan avları alma konusunda gözü pek olan, parlak, enerjik, Amerikan av köpeğidir.

 • Yükseklik: 90 – 105 cm (dişi) / 105 – 115 cm (erkek)
 • Ağırlık: 11 ila 16 kg (kadın) / 14 ila 18 kg (erkek)
 • Ömür: 14 ila 16 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, aileler, köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Spor
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, suyu sever, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Tamamen Amerika Birleşik Devletleri içinde geliştirilecek birkaç ırktan biri ve tamamen 20. yüzyılın başından sonra, Boykin spaniel köpek bloğunda yeni bir cinsti.

Cinsin ilk yaratıldığı küçük Güney Carolina kasabasından adını alan Boykin spaniel, bataklık Amerikan güneydoğusu için özel olarak inşa edilmiş bir avcı olarak geliştirildi.

Keyifli ruhlu yoldaşlar, bu İspanyollar süper zeki, memnun etmeye hevesli ve enerjik. Oldukça uyarlanabilir yapıları, yeterince egzersiz yaptıkları sürece, neredeyse her ortamda onları harika evcil hayvan yapar. Avcılar ve aile üyeleri olarak olağanüstü, itaat, çeviklik ve geri getirme rekabeti işlerinde de ustadırlar.

Görünüm

Yetişkin Boykin spanieller 40 ila 45 cm uzunlukları arasındadır ve genellikle ölçekleri 11 ila 18 kg arasındadır. Onları boyut olarak İngiliz cocker ve İngiliz springer spaniel arasına yerleştirir. Boykinler düz renklidir, çikolata, karaciğer ve kahverengi tonlarında görülür, bazen göğüslerinde beyaz bir leke vardır. Gözleri benzer şekilde koyu renklidir, çoğunlukla kahverengi veya kehribar tonlarındadır.

Boykins’in kürkleri orta uzunluktadır ve köpekler soğuk ve nemli alanlarda onları sıcak ve kuru tutmaya yardımcı olmak için kalın alt kürkler de taşır. Kürklerinin göğsünde, bacaklarında, göbeğinde ve kulaklarında biraz tüy olabilir ve bazı Boykins’in Llewellin setterine benzer bir üst düğümü vardır. 

Boykins, doğumda vücutlarıyla hemen hemen aynı uzunlukta kuyruklarla gelir, ancak av köpekleri için bunlar genellikle daha uzun kuyrukların tarladaki çalılıklara veya ağaçlara yakalanmasını veya yaralanmasını önlemek için doğumdan kısa bir süre sonra kenetlenir. Ek olarak, perdeli ayakları onları mükemmel su toplayıcı yapar.

Mizaç 

Boykin spaniellerin mizaçları, İspanyol kuzenlerinin çoğunun mizacına benzer: Son derece zeki, memnun etmeye hevesli ve enerji dolu. İngiliz cocker spaniellerin uyarlana bilirliğini paylaşırlar ve egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla, çoğu yaşam ortamında başarılı olabilirler. 

Bir avcı değilseniz, egzersiz her gün uzun bir yürüyüş veya arka bahçede bir süre oyun oynamak kadar basit olabilir. Boykins inanılmaz bir dayanıklılığa sahiptir ve aynı zamanda harika yürüyüş, bisiklet ve koşu arkadaşlarıdır.

Bu enerji ve atletizm aynı zamanda Boykins’in çeviklik, avlanma ve itaat yarışmalarında hevesli katılımcılar olduğu ve ıslanmalarına izin veren her şeyi sevdikleri anlamına geliyor. Boykins’in geliştirdiği özelliklerden biri, bir tekneden avlanma yeteneğiydi. 

Sonuç olarak, bu “bataklık kanişleri” ve kano kullanan harika yolculardır ve hareket eden güvertelerde sakin kalmak gibi iyi bir üne sahiptir.

Boykins’in son derece sadık, insan merkezli kişilikleri nedeniyle, uzun süre yalnız bırakılmaları iyi değil. Sık sık kendi başlarına olan veya açık hava kulübelerinde yaşamaları beklenen boykinler stresli ve yalnız olabilirler, en çok yıkıcı çiğneme, kazma ve stres havlamasıyla kendini gösteren ayrılık kaygısı yaşayabilir.

Spaniellerin çoğunluğu gibi, Boykins de etkili bekçilerdir, ancak zayıf muhafızlar. Bir yabancı kapınıza her girdiğinde havlayacak kadar tetikte ve arkadaş canlısıdırlar. Evin içine yeni bir kişi girdiğinde, Boykins güçlü bölgesel özelliklere sahip olamayacak kadar misafirperverdir. 

Eğer bir avcıysanız, bu küçük kahverengi köpekten daha iyi bir arkadaş bulmak zordur. Boykins başlangıçta hindi ve su kuşu avcıları olarak yetiştirildi, Güney Carolina bataklıklarını düz dipli teknelerden veya kanolardan avladılar. Silah sesleri etrafında soğukkanlılığını koruyorlar ve el ve ıslık sinyallerini iyi öğreniyor ve bunlara cevap veriyorlar. 

Son derece yüksek dayanıklılıkları ve sıcak havaya toleransları onları güvercin tarlalarında mükemmel bir arkadaş haline getirdi ve büyüklükleri için iyi hızları ve avlanma istekleri onları geyik gibi daha büyük oyun sürmede bile etkili kıldı.

Yaşam İhtiyaçları

Bir top atabilir misin? Evinizdeki kapılardan en az biri dışarı çıkıyor mu? Tebrikler! Bir Boykin spaniel’i mutlu etmek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Boykins, insanlarıyla derin bağlar geliştirir ve her gün dışarı çıkıp bu enerjinin bir kısmını harcayabildikleri sürece, gittikleri yere gider ve yaşadıkları yerde yaşarlar.

Boykinler, acemi evcil hayvan sahipleri için uygun olduklarını idame ettirecek kadar kolaydır. Ancak Boykins’in her gün dışarıda bir veya iki saate ihtiyaç duyacağını ve denetlenmediklerinde kolayca sıkıldıklarını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, Boykins kesinlikle daha aktif olan hanelere uygun olduğundan, yaşlılar başka bir yere bakmak isteyebilir.

Çocuklu ailelerde çok başarılı olurlar, ancak her genç de iyi denetlenmeli ve köpekleriyle sorumlu bir şekilde nasıl oynayacaklarını öğretmelidir. Boykinler insanları sever, ancak birkaç kötü deneyim varsa, küçük olanların kendi çayları olmadığına çabucak karar verebilirler.

Boykinler diğer köpeklerle iyi yaşar ve av sürüşü düşüktür, bu nedenle kediler de sorun olmamalıdır. Yine de bir köpek yavrusu alacaksanız, ilk birkaç ay içinde onu sosyalleştirmeye başlayın, böylece daha büyük köpeklere karşı korku tepkileri geliştirmez ve kedilerin arkadaş olduğunu anlar.

Bakım

Boykin’in kürkü kalın bir astara sahiptir, bu nedenle ne yaparsanız yapın mevsimsel dökülme bir faktör olacaktır. Spanielinizin ceketini enkaz ve paspaslardan korumak için haftada iki veya üç kez iyice fırçalayın. 

Bir avcı veya yürüyüşçüyseniz, herhangi bir aktiviteden önce ceketi hızlı bir şekilde ön fırçalamak, paltonun çapaklara ve sopalara yapışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. 

Ve Boykin’iniz ne zaman tuzlu suda veya yosunlu havuzlarda sıçrasa, hemen ardından ona bir tatlı su spreyi vermek isteyeceksiniz.

Normal fırçalamayla eşleştirilen Boykins, köpeğinizin saçlarının ne kadar uzun olmasını istediğinize bağlı olarak birkaç ayda bir kesilmeye dayanabilir. Boykinleri taze ve parlak tutmak için 90 günde bir banyo yapmalısınız. 

Sağlık

Boykinler nispeten sağlıklı köpeklerdir ve diğer köpeklerde yaygın olan birçok rahatsızlığın çok düşük örnekleri vardır. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken iki sağlık sorunu vardır. Her şeyden önce, Boykins’in kalça displazisine karşı çok yüksek bir duyarlılığı vardır ve ırkın yaklaşık yüzde 30’u bu durumdan mustariptir. 

Cins çok yeni olduğu için, Boykin Spaniel Vakfı, köpeklerin özelliklerini seçici olarak yetiştirmek için yetiştiriciler ve veteriner hekimlerle birlikte çalıştığı için bu sayı son yıllarda düşüyor. Ancak şimdilik, endişe verici sayıda Boykin’in sonraki yıllarında uğraştığı bir sorun.

Iowa’daki Des Moines’deki Riordan Evcil Hayvan Hastanesinden DVM’den Dennis Riordan, “Tüm bu köpek ırklarını seçici yetiştirme yoluyla yarattık” diyor. “Belirli özellikleri sağlamanın tek yolu, seçici bir şekilde çiftleşen köpeklerdir. Daha iyi bir kelime olmadığı için, bu türler “mükemmelleşene” kadar, bu (kötü) genlere de konsantre olacaksınız.”

Ek olarak, Boykin spanielinizi avcılık veya çeviklik yarışmalarında öne çıkarmak istiyorsanız, DNA’sını Egzersize Bağlı Çöküş (EIC) için test ettirmek isteyeceksiniz. EIC, öncelikle labradorlarda ve diğer çeşitli av köpeği türlerinde ve ayrıca Boykin spaniel’de bulunan genetik bir özelliktir. 

Riordan, “Aşırı ısınırlar veya fazla çalıştırılırlarsa yorgun düşerler” diye açıklıyor. “Bu bir nöbet değil, ancak bacaklarını yaklaşık 15 dakika hareket ettiremiyorlar. Bazı köpekler o şekilde büyür, bazı köpekler ise doğuştan alır, ancak yaşam süresini veya genel sağlığı etkilediği görülmemektedir. Bu sadece sahiplerin bilmesi gereken bir şey. “

Tarih

Boykin spaniel, 20. yüzyılda ve tamamen Amerika’da yaratılmış birkaç ırktan biri olma ayrıcalığına sahiptir. Ayrıca, 2009 yılında tam olarak tanınan en son AKC tescilli ırklardan biridir.

Cinsin ilk öncüsü, 1900’lerin başında bir gün kilisesinin yakınında yürürken, Alexander White adlı bir Spartanburg, SC’den hoşlanan, küçük, başıboş bir spaniel tipi köpekti. White, Dumpy adını verdiği küçük köpeği elinde tuttu ve geri alma yeteneği olduğunu fark etti. 

Bu yüzden Dumpy’yi daha ileri eğitim için komşu kasaba Camden’deki arkadaşı ve av ortağı Lemuel Boykin’e gönderdi. Boykin, Dumpy’yi eğitmek ve doğal avlanma yeteneklerini test etmek için zaman harcadı, onu çok etkili bir avcıya dönüştürdü. Sonunda, Dumpy, Boykin spaniel ırkının inşa edildiği temel oldu. 

Boykin, gelecekteki üremelerde Chesapeake Bay retriever, springer spaniel, cocker spaniel ve Amerikan su spaniel kullandığını bildirdi. On yıllardır Boykin spaniel, ülkenin diğer bölgelerinden gelen avcılar bölgenin küçük kıvrımlı su köpeğini fark etmeye başlayıncaya kadar, neredeyse yalnızca Camden, SC çevresindeki bataklık sulak alanlarda bulundu.

Eğlenceli gerçekler

 • Boykin spanieller, yaratılışlarından sorumlu olan ailenin adını alan Amerika doğumlu iki ırktan (Plott tazı ile birlikte) biridir.
 • Sadece bir Amerikan yaratımı değil, Boykin spaniel, benzersiz bir Güney Carolinian köpeğidir. Öyle ki, Güney Karolina Eyalet Köpeği ve 1 Eylül eyalette Boykin Spaniel Günüdür.