Boxer ırkı, iyi huylu, sadık, kin tutmayan ve çocuklarla arası iyi olan bir köpek ırkıdır. En çirkin köpek olarak bilinse de, iyi eğitim alabilirler. Görüntülerinden çok sadakatli ve güzel huylu olmaları dikkat çekmektedir. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı hassas bir cinstir. Bu yüzden dışarıda bakımları pek uygun değildir.

Kökeni

Kökeni olarak Almanya’da bulunan Bulldog ve şuan nesli tükenen Bullenbessier yani (boğa ısıran) ‘dan türetildiği ifade edilir. Isırma ve kovalama için yetiştirilen bir cinstir. Boxer köpeğinin adı, Alman bir kelime olan Boxl (kısa pantolon) olarak kullanılan ifade’den ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Boxer cinsinin dövüşürken, arka ayakları üzerinde duruyor olması ve ön ayaklarını sürekli hareket ettirme eğilimlerinden bu ismi aldıkları söylenmektedir.

İkinci Dünya Savaşından sonra popülerliği artan bu cins, Amerikan askerleri tarafından Amerika’ya götürülmüşlerdir. Yakın zamanlardan beri son yüzyıllarda, bekçi köpekleri, polis köpekleri, sığır yağlayıcı ve haberci köpekler olarak kullanılmaktadırlar.

Eğitimi

Boxer cinsi eğitilirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Eğitimi konusunda insanların üzerine zıplamamaları konusuna dikkat edilmelidir, çünkü boxerlar bunu çok sevmektedirler. Sportif faaliyetler için eğilimli olan bu cins, birçok sportif faaliyet öğretilebilir. Çabuk öğrenebilir ve çok yoğun eğitim alabilirler. İnatçı bir tutum sergileyebilirler fakat uyumlu cevaplar vermektedirler.

Bakımı

Kürkünün bakımı önemlidir. Ölü kıllarının temizlenmesi için fırçalanması çok daha önemlidir. Boxer ırkının, horlama alışkanlığı vardır. Salya akıtırlar ve mide gazları da olabilmektedir. Ayrıca beyaz  renkte olanlarının sağır olma ihtimali yüksektir. Genç yaşta bile atletik ve sağlıklı kalan bu ırkın, 10- 12 yıllık ortalama ömürleri bulunmaktadır. Dişilerinin bir kerede 2 ile 10 tane yavruları olabilmektedir.

Cinsi

Boxer ırkı özellikle çocuklarla çok iyi geçinmektedirler. Ayrıca diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi geçinirler fakat bilmedikleri, tanımadıkları köpeklere karşı agresif yapıda olabilmektedirler. Erken yaşta sosyalleştirilmeleri faydalı olacaktır, çünkü güçlü kişilikleri buna uygun olmaktadır. Dişi cinsi bazen kavgacı yapıda olabilmektedir. Sizleri ve ailenizi yabancılardan koruma eğilimi, doğal yapılarından kaynaklanmaktadır.

Karakter Özellikleri

Vefalı bir tür olan Boxer, arkadaş canlısı, mutlu, girişken ve akıllı bir cins olmaktadır. Aileleri ile güçlü bir bağ kurmaktadırlar. Oyun sever, oyuncu ve kaba olmalarının yanı sıra ciddi bir duruşta sergilemektedirler. Enerjileri yüksek bir şekildedir. Ağızlarıyla bir şey yakalamayı ve onu getirmeyi sevmektedirler. Bazen huysuzlardır, yemek kâseleri boş olursa bu huysuzluk görülebilir. Bunun dışında harika bir bekçi olmalarıyla da bilinirler. Karakter özellikleri maddeler hâlinde ifade edilirse şu şekildedir;

• Enerji düzeyleri orta derecededir.

• Oyunculuk yönleri çok fazladır.

• Egzersiz ihtiyaçları orta düzeydedir.

• Başka hayvanlarla geçimleri iyidir.

• Başka köpekler ile geçimleri iyidir.

• Yabancılara karşı davranışları iyi yöndedir.

• Çocuklara karşı davranışları iyi yöndedir.

• Eğitilebilirler.

• Koruma özellikleri iyi düzeydedir.

Tüy Yapısı

Boxer köpek ırkının; düz, parlak ve kısa şekilde tüy yapısı bulunmaktadır. Açık, koyu kırmızımsı ve sarı; kahverengilerdir. Yine açık, koyu çizgili kahverengi veya tam kırmızı renkte olabilen türleri bulunmaktadır. Burun ve çene etrafını saran siyah bir maske oluşumuna sahiptirler. Göğüsleri ile bacaklarının bulunduğu bölgede beyazlıklar görülmektedir. Fakat beyaz rengi Boxer cinsinin vücutlarının yüzde üçünden fazlasında bulunmamaktadır. Tüy dökümleri, orta düzeydedir.

Büyük boy olan bu ırkın ortalama yaşam ömürleri, 11 – 14 yıl arası bir sürededir. Ayrıca sıkı bir şekilde insanlarla arkadaşlık kuran bir türdür. Çok soğuk ile çok sıcak havaları sevmedikleri üzerinde durduk. Bu özellikleri nedeniyle dışarıda yaşamaya uygun değillerdir. Bir bahçeli ortam veya apartmanda yaşamlarını sürdürebilmektedirler.