Köpek ırkları arasında en özel ırklardan biri olarak dikkat çeken Boston Terrier; yetenekleriyle görenleri oldukça şaşırtan bir köpek cinsidir. Çok fazla saldırgan davranışlar içerisinde olmayan Boston Terrier, çocuklarla kurabildiği güzel bağ; diğer hayvanlarla rahatlıkla iletişim kurabilmesi gibi konular sebebiyle çok sayıda kişi tarafından sahiplenilmektedir. Eğitim açısından da sahibine herhangi bir zorluk çıkarmayan Boston Terrier, oldukça küçük dönemlerde eğitim almaya başlayabilir. Bu sayede yaşamının geri kalanında; “uslu köpek”, “akıllı köpek” söylemlerini sık sık dile getireceğiniz bir köpek olacaktır. Peki Boston Terrier özellikleri nelerdir? İşte Boston Terrier ile ilgili tüm detaylar…

Boston Terrier Fiziksel Özellikleri

Boston Terrier, görünüş bakımından erişkin döneme geldiğinde ürkütücü bir tipe bürünse de; altında şirin mi şirin bir karakter yatmaktadır. Fiziksel olarak 4.5 ila 11.3 kilogram arasında olan Boston Terrier, günümüz şartlarına göre bu sayıların 1-2 kilogram altı veya üstünde olabilmektedir. Boyut olarak da 38 – 43 cm arasında değişiklik gösteren bu cins; yine +/- 2 cm boya sahip olabilir.

Boston Terrier, günümüz köpek türleri arasında en adeleli, bunun yanı sıra en tıknaz köpekler olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Boston Terrier isminin yanı sıra Boston Bull ismiyle de sıkça anılan bu cinsin gözleri oldukça büyüktür ve tamamen oval yapıdadır. Kulaklarının boyutu küçük ve daima diktir. Kürkleri ise parlak, kısa ve sert olarak kendini göstermekte olup; bazı türlerde beyaz veya kaplan desenleri de görülmesi muhtemeldir.

Boston Terrier Sağlık Durumu

Boston Terrier, her köpek gibi; iyi bakıldığı takdirde oldukça sağlıklı bir cinstir. Fakat vücut dirençleri diğer cinslere kıyasla bir tık daha hassastır. O yüzden bakımının özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konu verilen mamadır. Sindirim sistemleri oldukça hassas olan Boston Terrier cinsi köpekler beslenirken, Premium köpek mamaları tercih edilmelidir. Eğer tüm bakımları eksiksiz yapılır ve hassasiyetle yaklaşılırsa 13 – 15 yıl arasında yaşamaktadır. Vücut direncini dengede tutmak, bağışıklık kazandırmak için aşılara oldukça dikkat edilmelidir.

Boston Terrier Karakteri ve Genel Huyları

Boston Terrier, özellikle çocuklarla kurabildiği güçlü bağ ile, çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Harika bir ev hayvanı olan Boston Terrier, apartmanda rahatlıkla beslenebilir. Sahibine oldukça sadık olan bu cins; bazen oldukça inatçı olabilir. İnatçı olduğu dönemlerde istemediği hiçbir şey yaptırılamaz. Bu yüzden zorlamamak gerekir.

Evcil hayvanlara, yabancı kişilere ve hatta kendi bölgesini istila etme arzusunda olan köpeklere dahi kaba şekilde yaklaşmayan ve oldukça nazik olan Boston Terrier, saldırgan ve kavgacı bir köpek değildir. Görünüşünden tamamen farklı bir karaktere sahiptir.

Boston Terrier cinsi köpeklerin üretim sebebi dövüştürmektir. İlk üretildiklerinde oldukça saldırgan olan bu köpekler, nesil aktarıla aktarıla bu özelliklerinden tamamen soyutlanarak; tam tersi özelliğe sahip olmuşlardır. Sürekli yeni bir şeyler öğrenip keşfetmeyi oldukça seven bir ırk olan Boston Terrier her türlü ses tonuna karşı da oldukça duyarlı bir cins olmasıyla dikkat çeker.

Boston Terrier Tarihçesi

Boston Terrier, ilk olarak 1800’lü yılların başında üretilmiştir. Bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunmasa da tahminler bunu göstermektedir. Hakkında pek çok efsane olan Boston Terrier ile ilgili bilinen en önemli efsane ise; zengin bir ailenin köpek dövüşlerinde kullanmak üzere üretip, yetiştirdiği olmaktadır.

Boston Terrier cinsi köpekler, ilk üretildikleri tarihten 93 yıl sonra Amerikan Kennel Kulübü’nce safkan köpek ırkları listesinde yer almaya başlamıştır. İlk ortaya çıktıklarında avcılık amacıyla kullanılan ve küçük boyutlu av hayvanlarının yakalanarak getirilmesi noktasında çevikliği ve hızından son derece fayda elde edilen bu cins, günümüzde süs köpeği olarak kullanılmakta olup, avcılık ve diğer tüm konulardan uzaklaştırılmıştır.

Boston Terrier Bakımı

Boston Terrier bakımı konusunda veterinerden bilgi almak çok daha yararlı olacaktır. Çünkü bu cins, özel bir cinstir ve bu cinse ait olan tüm köpeklerin bakımı aynı şekilde değildir. Sağlık durumuna göre veteriner tarafından en iyi bakım çizelgesi oluşturulacaktır.

Boston Terrier, eğer düzenli bir şekilde tüy dökerse, sağlık durumu iyi olacaktır. En yaygın olan tüyü gümüş rengi, siyah renk, siyah – kahverengi 2’li rengi, ve üç rengin beyazla bütünleşmesi olarak bilinmektedir. Boston Terrier tüy yapısı noktasında kırmızı, ciğer, açık kahverengi renklere ulaşmak da mümkündür fakat bu renklere oldukça ender şekilde rastlanılmaktadır.

Boston Terrier Bakımı, diğer süs köpeklerine göre oldukça kolaydır. Tüyleri çok sık taranmak istemez, çok sık banyo yapmaktan hoşlanmaz, sürekli olarak kendini kirleten yaramaz bir köpek değildir. Rutin bakımları haftalık olarak yapıldığında yaşamına normal koşullarda devam edebilen bir ırktır.

Boston Terrier Beslenmesi

Boston Terrier beslenmesi, oldukça önemli bir konudur. Buna kesinlikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü yemek onlar için bir yaşam tarzıdır. Asla bayat yemek, mama vermemeli; beslenmesinde içeriği zengin Premium mamalar tercih etmelisiniz. Suyu daima taze olmalıdır. Eğer bu noktalara dikkat edilirse, bu cins oldukça mutlu olup, mutluluğunu etrafa da saçmaktadır. Her canlı gibi enerjisini besinlerden alan Boston Terrier için pet shoplar da satılan Premium içerikli; vitamin ve mineral bakımından diğer mamalara kıyasla yüksek olan özel mamalar tercih edilebilir.

Boston Terrier Temizliği

Boston Terrier, enerjik bir hayvandır. Fakat temizlik noktasında kişiyi fazla zorlamamaktadır. Yani kendini sık sık kirleten bir hayvan değildir. Temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta; bu cinsin suyu çok sevmediğidir. Hatta temizliğinde kuru şampuanlar tercih edilirse, çok daha iyi olacaktır. Çünkü aksi takdirde huysuzlaşıp, inatlaşabilir. Kuru köpek şampuanı bulunmadığı takdirde, normal köpek şampuanı tercih edilebilir.

Boston Terrier temizliği yapılırken asla insanlar için üretilen şampuanları kullanmamalısınız. Çünkü bu şampuanlar köpek derisinde tahrişe sebebiyet verebilir ve bu noktada önüne geçemeyeceğiniz cilt sorunları oluşturabilir. Bu yüzden, en dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi budur.

Boston Terrier Egzersizi

Boston Terrier cinsi köpeklerin çok yüksek egzersiz ihtiyacı bulunmamaktadır. Fakat apartman dairesinde barınıyorsa, günlük egzersizlerinin yapılması gerekir. Egzersiz konusunda unutulmaması gereken en önemli konu; bu cins köpeklerin aralıksız 5 saat boyunca evde tutulmaması gerektiğidir. Uyku saatleri haricinde; bu kadar uzun süre evde kalması hem psikolojik açıdan, hem de fiziksel sağlığı açısından sorun yaratabilir. Bu yüzden düzenli olarak dışarı çıkarabilirsiniz.

Egzersiz uygulaması yapılırken rutin ısınma hareketlerini yaptırdıktan sonra, patilerinde germe işlemine geçebilirsiniz. Ardından top, oyuncak, ip gibi dikkatini çekebileceğiniz herhangi bir şeyler alarak; atıp getirmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle enerjisini atacaktır.

Boston Terrier Eğitimi

Boston Terrier cinsi köpeklerin en dikkat çeken özellikleri eğitimi oldukça kolay algılamasıdır. Bu cinsi eğitmeye yazının başında da belirttiğimiz üzere oldukça küçük yaşlarda başlayabilirsiniz. Verilen eğitimi hemen alma kapasitesine sahip olan Boston Terrier, eğitim konusunda kendini oldukça geliştirmiş bir hayvandır.

Yavruyken ilk verilmesi gereken eğitim tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi verilirken uygulanması gereken yöntem ise kesinlikle ceza yöntemi değil, ödül yöntemidir. Çünkü oldukça hassas yapıya sahip olan Boston Terrier, herhangi bir şekilde ceza yöntemi uygulandığında psikolojik olarak bunalıma girebilir.

Tuvalet eğitiminin ardından dur, otur, kalk, zıpla, yat gibi komutlar yine ödül yöntemleriyle öğretilmeli, ardından ise tüm eğitimleri tamamlanınca düzenli uygulamalar yapılmalıdır. Özel bir cins olan Boston Terrier eğitimi konusunda profesyonel birinden yardım almak, köpeğinizin sağlığı ve yanlış bir adım atmamanız için gereklidir.

Boston Terrier cinsi köpeklerle ilgili aşağıda yer alan konulara dair herhangi bir ekleme – çıkarma yapmak ister, soru – görüş – öneri ve isteklerinizi belirtme arzusuyla sesinizi duyurmak isterseniz yorum bölümünden bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

  • Boston Terrier Fiziksel Özellikleri
  • Boston Terrier Sağlığı
  • Boston Terrier Karakter ve Genel Huyları
  • Boston Terrier Tarihçesi
  • Boston Terrier Bakımı
  • Boston Terrier Beslenmesi
  • Boston Terrier Temizliği
  • Boston Terrier Egzersizi
  • Boston Terrier Eğitimi

Hemen alt bölümde yer alan yorum bölümünden, istediğiniz konu başlığını ekleyerek düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.