Boston terrier cinsleri, zeki ve sevimli bir kişiliğe sahiptirler. Ancak bazı zamanlarda huysuzlaşabilirler. Bu sebeple düzenli bakımı ve ilgi konusunda yeterli olmanız gerekmektedir. Boston terrier cinsi köpekler diğer bir isimle Amerikan beyefendisi olarak bilinmektedirler. İnsanlara karşı sevecen bir tavır takınırlar. Büyüklere karşı sevecen oldukları kadar küçüklere karşı da ilgilidirler ve şefkatle yaklaşmaktadırlar. Uygun şekilde evcilleştirildikleri sürece insanların etrafında olmaktan dolayı mutluluk duyarlar.

Boston Terrier Tarihi

Boston terrier tarihi yaklaşık olarak 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Boston terrier cinsi köpeklerin eski zamanlarda dövüş köpeği olarak kullanıldıkları rivayet edilmektedir. Ayrıca bir av köpeği olarak da kullanılmıştır. Boston terrier cinsi ilk olarak 1893 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olarak açıklanmıştır. Boston terrier cinsi köpekler zamanla dövüş gibi alanlardan çıkarak, günümüzde evcil hayvan olarak sahiplenilmektedir. Boston terrier cinsleri karakter olarak neşeli ve insan canlısıdırlar. Bu özellikleri sayesinde apartman dairelerinde bakımı hızlı yayılmıştır. Dünyanın birçok noktasında boston terrier cinsi köpeklere ilgi gösterilmektedir. Oldukça zeki ve sevimlidirler. Sahiplerinin verdiği komutlara eğitildiği sürece kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Küçük yaşlardan sosyal bir yaşama alıştırılması sonucunda insan ilişkileri de çok iyi gelişim göstermektedir.

Boston Terrier Karakteri

Boston terrier cinsi köpekler sadık ve uyumlu bir yapıya sahiptirler. Öncelerden av, bekçi ve dövüş köpeği olmaları da dikkat çekmektedir. Sahibine karşı sadık ve duygu yüklü yaklaşmaktadır. Boston terrier cinsi köpeklerin çocuklarla arası da oldukça iyidir. Önceden sağlanmış bir eğitim ile çocuklara karşı dikkatli, sabırlı ve sevecen yaklaşmaktadırlar. Boston terrier cinsi köpekler genellikle iyi huyludur ve eğitimleri kolaydır. Ev içerisinde başka bir hayvan besliyor iseniz boston terrier cinsleri onlarla da iyi anlaşacaktır. Fakat köpeklere karşı bu durum değişkenlik gösterebilir. Boston terrier karakteri genel hatlarıyla bu şekildedir.

Boston Terrier Bakımı

Boston terrier bakımı bazı diğer köpeklere nazaran daha kolay yapılmaktadır. Boston terrier cinsi köpeklerin cildi düzenli aralıklarla taranmalı ve sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Tüylerinden dolayı tarama işleminin en az seviyede tutulması önerilmektedir. Boston terrier cinsi köpeklerin yüzleri ve kulak kısımları günlük olarak ıslak ve yumuşak bir bezle nazikçe silinmelidir. Boston terrier cinsi köpeklerde ağız enfeksiyonlarından korunmak amacıyla diş fırçalaması da yapılması gerekmektedir. Ayrıca boston terrier cinsi köpeklerde düzenli olarak tırnak bakımı da gereklidir. Tırnak bakımı yapılmadığı sürece bu onlara ağrı ya da rahatsızlık verebilmektedir.

Boston Terrier Görünümü

Boston terrier görünümü dendiğinde bu cins köpeklerin ilk olarak büyük yuvarlak gözleri ve küçük, kısa bedenleri dikkat çekmektedir. Boston terrier cinsi köpekler küçük ve dik kulaklara ve geniş göğse sahiptirler. Tüyleri kısa ve düzdür.

Boston Terrier Egzersiz İhtiyacı

Boston terrier cinsi köpeklerde enerji seviyeleri orta düzeylerdedir. Boston terrier cinsi köpeğe sahip olmanız halinde günlük 30dk ya da 1 saat yaptıracağınız yürüyüşler bu cins köpekler için yeterli olacaktır. Ayrıca boston terrier cinslerinde köpekten köpeğe fark olabilmektedir. Bazı boston terrier cinsleri fazla egzersiz ihtiyacı duyarken bazıları da duymayabilir. Bu durumlarda gözlem yaparak boston terrier egzersiz ihtiyacı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Huysuz ve mutsuz bir tavır sergileyebilirler.

Boston Terrier Sağlık

Boston terrier sağlık bakımından incelenmesi ve takip edilmesi gereken bir cinstir. Boston terrier cinsi köpekler oldukça büyük gözlere sahiptirler. Bu sebeple gözlerine karşı yaralanma ve enfeksiyon kapma risklerine karşı açıktırlar. Boston terrier cinsi köpekler keskin bitkilere karşı da gözleri için korunmalıdırlar.