Borzoi, evde sessizce koşmayı ve rahatlamayı seven eski aristokrat Rus köpekleridir. Daha önce “Rus kurt köpeği” olarak bilinen bu sighthounds, ayakları üzerinde hızlı ve görünüşte muhteşemdir. Bir borzoi ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 65 cm ve üstü
 • Ağırlık: 27 ila 46 kg arası
 • Ömür: 9 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı
 • Zeka: Orta
 • Tüy Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Sessiz
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz, Geyik yavrusu, altın / sarı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, smokin, brindle, eyer / battaniye, merle, siyah ve bronz, alacalı, tüysüz, benekli, samur, mavi ve ten rengi, üç renkli, benekli / işaretli / benekli, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: Çok tımar gerektirir, soğuk havaya dayanıklı, iyi yürüyüş arkadaşı

Borzoi (BOR-zoy olarak telaffuz edilir), hem görünüşte hem de köken olarak aristokrat bir köpektir: Rusya’da kurt avlamak için koşucular olarak yetiştirildiler ve sonunda Rus aristokrasisinin sembolü haline geldiler. 

Borzoiler, koşmak için bolca alana erişimle en iyisini yapan uzun, sessiz, nazik köpeklerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle yaygın olmasa da uzun, zarif hatları ve ipeksi ceketleri anında tanınır ve özellikle 1920’lerin ve 30’ların Hollywood yıldızları arasında popülerdi.

İngilizce konuşulan dünyada, cins, 1936’ya kadar, Rusça “hızlı” kelimesinden sonra borzoi olarak yeniden adlandırılıncaya kadar “Rus kurt köpeği” olarak adlandırıldı.

Görünüm

Bir borzoyla ilgili ilk fark edeceğiniz şey boyutudur: Bunlar küçük köpekler değildir. Erkek yavrular 70 cm ve daha uzun, 32 ila 46 kg ağırlığındayken, dişiler 65 cm ve üstü, 27 ila 37 kg ağırlığındadır. 

Aerodinamik ve uzun bacaklı borzoi, tarlalarda ve yüksek hızlarda (35-40 mil / saate ulaşabilirler) geçmek için inşa edildi.

İpeksi kürkleri, Roma burunlu yüzleri ve uzun, zarif kıvrımlı kuyrukları ile Borzoi, zarif görünümleriyle tanınır (onları erken Hollywood yıldızları ve lüks reklamlarla popüler yapan şey budur). Göre American Kennel Club cins standardına, borzoi renklerin herhangi bir renk veya birlikte gelebilir ve ipeksi ve düz veya dalgalı (ama asla yünlü) olan bir orta uzun ceket sahip olmalıdır.

Mizaç

50 yılı aşkın deneyime sahip bir yetiştirici olan Karen Staudt-Cartabona, “Onlara köpek aristokratları diyorlar” diyor. “Çok sakin köpekler ve çok yumuşak başlılar.” Aktif olsalar da diğer köpeklerin olabileceği gibi eğlenceli olmadıklarını açıklıyor, bu yüzden diğer köpekler koşup onlara çarparak strese veya yaralanmaya neden olabileceği için borzoi’nizle köpek parkından kaçınmanızı öneriyor.

Genel olarak, borzoi sürü hayvanlarıdır ve yabancılara karşı dikkatli olsalar da diğer köpeklerle iyi geçinirler. Ayrıca eve bir köpek yavrusu olarak getirilir ve kedinin yanında büyütülürse kedilerle iyi geçinmeleri de mümkündür. Borzoi genel olarak çocuklara karşı naziktir, ancak Borzoi Club of America küçük çocuklara köpeklere karşı nasıl dikkatli olunacağının öğretilmesi gerektiği konusunda uyarır çünkü borzoi çok büyüktür, küçük bir çocuğu yanlışlıkla yere serebilirler. Daha yaşlı, daha az aktif olan Borzoi yaşlılar için iyi bir arkadaş olabilir ve diğer bazı cinslerin sahip olduğu ürkek selamlama eğilimlerine sahip değiller.

Bu sakin tavır havlamaya kadar uzanır: Borzoi büyük havlamacılar değildir. Staudt-Cartabona gülerek, “Hatta bazen insanlar beni arar ve ‘Biliyorsun, borzoilerimde bir sorun olduğunu düşünüyorum, asla havlamaz’ derler.

Yaşam İhtiyaçları

Borzoi köpekleri çalıştırdığı için, büyük, çitle çevrili bir avluya sahip bir ev, cins için en iyisidir. Apartman sakinleri, bir borzoi için düzenli ve kapsamlı egzersiz sağlamaya adanmalıdır. Yürüyüş köpeği veya koşan köpek (her zaman tasmalı) arayan aktif aileler için mükemmel arkadaşlardır ve evde sessiz, sakin arkadaşlardır. Kafalarını kucağınıza koyun.

Borzoi soğuğa toleranslıdır “Tarihsel olarak, paltoları onları soğuk Rus kışlarından korur” ve sıcağında pek iyi performans göstermezler. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, köpeğinizi günün en serin saatlerinde dolaştırmayı hedefleyin, kapalı köpek parkları arayın ve köpeğiniz için bir çocuk havuzu gibi serinletici su oyun zamanı sunun.

Bakım

Tımar, bir borzoi’ye bakmanın büyük bir parçasıdır: American Kennel Club, ceketlerini birkaç günde bir fırçalamanızı, ara sıra banyo yapmalarını ve tırnaklarını kesmelerini önerir. Pençe pedleri arasındaki tüyler de düzenli olarak kesilmelidir. Borzoinin güçlü bir köpek kokusu yoktur, bu yüzden sık banyo yapmak gerekmez.

Bir borzoyu eğitmek biraz sabır gerektirir. Bazen inatçılığı onlara düşük zeka itibarı kazandırır, bu hiç de doğru değil. Borzoi akıllı, ama aynı zamanda bağımsız ve iradelidir. 

Diyelim ki, bir Alman çoban köpeği gibi emirleri kabul etmek ya da sizi memnun etmek için o kadar da hevesli değillerdir. Staudt-Cartabona, “çemberden atlama tipi köpekler değiller” diyor. “Her zaman bir tür kedi mizacına sahip olduklarını söylerim.” Nazik ikna ve sabır anahtardır. Saygın bir yetiştirici aracılığıyla bir köpek yavrusu bulmak, köpeğinizin eve gelmeden önce sosyalleşmesini sağlar.

Sağlık

Genel olarak, borzoi, boyutları için uzun bir yaşam süresine sahip nispeten sağlıklı köpeklerdir: 9-14 yıl. Bununla birlikte, çok düşük vücut yağına sahip diğer cinslerde olduğu gibi, borzolar anesteziye duyarlı olabilir. 

Ve diğer derin göğüslü köpekler gibi, bir köpeğin midesinin hava ile dolduğu ve kan akışını kesen tıbbi bir acil durum olan şişkinlik yaşayabilirler. Köpek sahipleri şişkinlik belirtileri konusunda kendilerini eğitmeli ve köpeğinizi derhal veterinere götürmeye hazır olmalıdır.

Eklemlerin kısmen çıkmasına neden olan genetik koşullar olan kalça ve omuz displazisi cinste nadiren bulunur. Semptomlar geliştirseler de tedavi olmamakla birlikte, çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Tarih

Borzoi’nin kökleri, Moğol istilacıları tarafından 13. yüzyılda Rusya’ya getirilen saluki köpeklerine kadar uzanmaktadır. Bu cins, soğuğa toleranslı, hızlı koşan bir cinsle sonuçlanmak için kuzeydeki daha sert, İskandinav köpekleriyle çaprazlandı. 

Borzoi ataları, Rusya’nın küçük temiz tarlalarında ve çayırlarında avlanmak için kısa mesafelerde hızlanmak üzere yetiştirildi.

1800’lü yıllarda, modern borzoi daha hızlı olması için tazılarla geçti ve Rus aristokratları köpekleri büyük kurt, tilki ve tavşan avı için kullandı. Bu avlar 100 veya daha fazla köpeği içerebilir ve bayramlarda yapılabilirdi. 

Bu aristokratların bazılarının 400’den fazla köpeği olan kulübeleri vardı. 1861’de serflerin özgürleşmesi, bu soyluların çoğunun artık böyle bir savurganlığı destekleyemeyeceği anlamına geliyordu ve borzoi sayıları azaldı.

Ancak cinsi neredeyse tamamen ortadan kaldıran 1917 Bolşevik Devrimi idi: Çarın sembolleri ve aristokrasinin eski muhafızları olarak, köpekler çok sayıda öldürüldü. Staudt-Cartabona, devrimden sonra Moskova’da 10’dan az borzoi kaldığını söylüyor.

Neyse ki, yüzyılın başından çok önce, borzoylar İngiltere ve ABD’ye getirilmişlerdi ve 1936’da resmi olarak “borzoi” olarak yeniden adlandırılıncaya kadar “Rus kurt köpeği” olarak adlandırıldılar. “Borzoi” kelimesi Rusça’dan geliyor. “hızlı” anlamına gelen “borzyi” kelimesi. 1990’larda, Rus yetiştiriciler Staudt-Cartabona’ya ulaştı. Borzoi’yi onlarca yıldır, eski Rus stoğuna doğrudan bir soyla yetiştiriyordu ve Rusya’da cinsin yeniden kurulmasına yardım edebildi.

Eğlenceli gerçekler

 • Borzoi’nin zarafet konusundaki ünü, Art Deco döneminde onu bir sansasyon haline getirdi. Rus-Fransız sanatçı Erté’nin önemli bir baskısı da dahil olmak üzere, modaya uygun giyimli kadınlarla birlikte günün illüstrasyonlarında sık sık tasvir edildi.
 • Beyaz perdenin yıldızları kısa sürede bu cinse sahip oldu: Fransız aktris Sarah Bernhardt’ın bir borzo’su vardı (şu anda Paris’teki Petit Palais’de asılı duran ünlü bir portrede ayaklarının dibinde resmedilmiş). Yüzyıl ortası film yıldızı Mae West’in iki borzo’su vardı ve 1920’lerin ve 30’ların İsveçli-Amerikalı aktris Greta Garbo’nun da bir borzo’su vardı. Bir borzoi’ye sahip olmak, yüksek modanın zirvesiydi.