Border terrier cinsi köpekler, terrier ailesinin en küçük üyeleridir. Özellikle geçmiş zamanlarda av köpeği olarak kullanılmışlardır. Söz konusu av olduğunda cesur bir tavır sergilerler. Av esnasında acımasız olan border terrier cinsleri, ev hayatında da oldukça arkadaş canlısıdır ve iyi yaklaşan çocuklara karşı özel bir yakınlık beslemektedirler. Avcı köpeği olmasından dolayı diğer hayvanların yanında tasmasız dolandırılması tavsiye edilmemektedir. Border terrier cinsi köpeklerin ömürleri yaklaşık olarak 12-15 yıl kadardır.

Border Terrier Cinsi Tarihi

Border terrier cinsi tarihi 1700’lü yıllara dayanmaktadır. 1700’lü yıllardan itibaren İngiltere ve İskoçya içerisinde kendisini gösteren bir türdür. Eski zamanlarda sansar, tilki gibi zararlı hayvanlardan korunmak amacı ile sahiplenilmiş köpeklerdir. Border terrier cinsi köpekler, terrier köpek cinslerinin arasında en küçük türdür. Border terrier cinsi köpekler küçük bir bedene sahip olmasına karşın zor koşullara uyum sağlayabilen güçlü bir bedenleri ve karakterleri vardır.

Border Terrier Cinsi Karakteri

Border terrier cinsi karakteri cesur ve zeki olarak tanımlanabilir. Kendilerine ait karakteristik özellikleri vardır. Görüntü olarak çok dikkat çekmemelerine karşın, kendilerine ait karakteristik özellikleri sayesinde dikkatleri üzerlerinde toplayabilirler. Border terrier cinsi köpekler sahiplerine karşı bağımlı ve sadıktırlar. Sahiplenildiği ortama uyum sağlamak konusunda genellikle sıkıntı yaşamazlar ve sizlere çok iyi arkadaşlık edebilirler. Border terrier cinsleri arkadaşlıklarının yanında iyi bir de avcı olabilirler. Border terrier cinsi köpeklerin diğer köpeklerle arasının pek iyi olmamasına karşın, fazla da bir tepki göstermezler. Kendine karşı kaba olan kişilere karşı kin besleyebilirler. Sahip oldukları küçük boyutları sayesinde eski zamanlarda da av görevlerinde kullanılmışlardır. Ava çıktıklarında küçük yerlere dahi girebilerek av konusunda sizlere yardımcı olabilirler. Her cins köpek gibi border terrier cinsi köpeklerin de küçük yaşlardan itibaren evcilleştirilmesi ve güzel bir şekilde ilgilenilmesi gerekmektedir.

Border Terrier Cinsi Bakımı

Border terrier cinsi bakımı, diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi gerekli durumlarda gözlemlenerek yapılmalıdır. Haftalık tüy fırçalama ya da banyo gereksinimi olduğunda karşılanmalıdır. Eğer apartman dairesinde yaşıyor ise enerjisini atması için günlük yarım saat yürüyüşe çıkartabilirsiniz. Oyun oynamasını da sağlayarak enerjisini atmasına destek olabilirsiniz. Bu şekilde ilgilendiğinizde apartman hayatına da uygun bir cinstir. Border terrier cinsi çift katmanlı tüyleri sayesinde soğuk hava şartlarına karşı korunabilmektedir. Çok fazla dökülmeyen tüylere sahiptirler. Border terrier bu özellikleri sayesinde bakımı kolay olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Border terrier cinsi köpekler hareketi ve oyunu severler. Hareketlerini ve formunu koruması için özellikle imkan varsa evlerin bahçesinde bakılması önerilmektedir. Fakat bahçe dışında ev içinde de gerekli hareket ve oyun sağlandığında uyum gösterebilirler. Diğer cinsler gibi border terrier cinsi köpekler de enerjilerini atamadıkların huysuz bir tavır sergileyebilirler.

Border Terrier Cinsi Görünümü

Border terrier cinsi görünümü dikkatleri üzerine fazla toplamaz. Dikkatleri üzerine daha çok karakteri ile toplamaktadır. Border terrier cinsi dişi köpekler ağırlık olarak 5-6,5 kg arası değişmektedir. Border terrier cinsi erkek köpekler ise 6-7 kg arasında değişim göstermektedir. Erkek köpeklerde boyu 33-40 cm dişi köpeklerde ise genel olarak 28-36 cm boyutlarındadır. Border terrier cinsi köpekler yüz bölgelerinde sakala benzer şekilde fazla tüy bulundururlar. Gövdelerinde ise aksine kısa ve sık tüyler bulunmaktadır.

Border Terrier Cinsi Egzersiz İhtiyacı

Border terrier cinsi egzersiz ihtiyacı hemen hemen diğer cins köpeklerle benzerlik göstermektedirler. Doğası gereği hareketli bir yapıya sahip olan border terrier cinsleri, apartman dairesinde kaldıkları müddetçe günlük olarak oyun ihtiyacı ve yürüyüş gereksinimleri karşılanmalıdır. Aksi takdirde huysuz bir tavır sergileyebilirler.