Border terrier cinsi köpekler, terrier ailesinin en küçük üyeleridir. Söz konusu av olduğunda cesur bir tavır sergilerler. Av esnasında acımasız olan border terrier cinsleri, ev hayatında da oldukça arkadaş canlısıdır ve iyi yaklaşan çocuklara karşı özel bir yakınlık beslemektedirler. Avcı köpeği olmasından dolayı diğer hayvanların yanında tasmasız dolandırılması tavsiye edilmemektedir. Border terrier cinsi köpeklerin ömürleri yaklaşık olarak 12-15 yıl kadardır.

Border Terrier Cinsi Tarihi

Eski zamanlarda sansar, tilki gibi zararlı hayvanlardan korunmak amacı ile sahiplenilmiş köpeklerdir. Border terrier cinsi köpekler, terrier köpek cinslerinin arasında en küçük türdür. Border terrier cinsi köpekler küçük bir bedene sahip olmasına karşın zor koşullara uyum sağlayabilen güçlü bir bedenleri ve karakterleri vardır.

Border Terrier Cinsi Karakteri

Kendilerine ait karakteristik özellikleri vardır. Görüntü olarak çok dikkat çekmemelerine karşın, kendilerine ait karakteristik özellikleri sayesinde dikkatleri üzerlerinde toplayabilirler. Border terrier cinsi köpekler sahiplerine karşı bağımlı ve sadıktırlar. Border terrier cinsleri arkadaşlıklarının yanında iyi bir de avcı olabilirler. Border terrier cinsi köpeklerin diğer köpeklerle arasının pek iyi olmamasına karşın, fazla da bir tepki göstermezler. Kendine karşı kaba olan kişilere karşı kin besleyebilirler. Sahip oldukları küçük boyutları sayesinde eski zamanlarda da av görevlerinde kullanılmışlardır. Ava çıktıklarında küçük yerlere dahi girebilerek av konusunda sizlere yardımcı olabilirler. Her cins köpek gibi border terrier cinsi köpeklerin de küçük yaşlardan itibaren evcilleştirilmesi ve güzel bir şekilde ilgilenilmesi gerekmektedir.

Border Terrier Cinsi Bakımı

Border terrier cinsi bakımı, diğer evcil hayvanlardan istinade bakımı zor değildir. Haftalık tüy fırçalama ya da banyo gereksinimi olduğunda karşılanmalıdır. Eğer apartman dairesinde yaşıyor ise enerjisini atması için günlük yarım saat yürüyüşe çıkartabilirsiniz. Oyun oynamasını da sağlayarak enerjisini atmasına destek olabilirsiniz. Bu şekilde ilgilendiğinizde apartman hayatına da uygun bir cinstir. Border terrier bu özellikleri sayesinde bakımı kolay olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Border terrier cinsi köpekler hareketi ve oyunu severler. Hareketlerini ve formunu koruması için özellikle imkan varsa evlerin bahçesinde bakılması önerilmektedir. Fakat bahçe dışında ev içinde de gerekli hareket ve oyun sağlandığında uyum gösterebilirler.

Border Terrier Cinsi Görünümü

Border terrier cinsi görünümü aslında basittir. Genellikle karakter yapısı ile ilgi çeken bir köpektir. Bu köpeklerin ağırlıkları anormal bir durum olmadıkça 5 ila 7 kg arasındadır. Boyları dişilerde 28 ila 36 cm, erkek köpeklerde ise 33 ila 46 santimetre arasında değişebilir. Bu cins köpeklerin yüzlerinde sakal şeklini oluşturmuş tüylere sahiplerdir. Gövdelerinde ki tüyler oldukça uzunken, yüz bölgesinde ki tüyler gözleri kapatacak kadar uzun değildir.

Border Terrier Cinsi Egzersiz İhtiyacı

Doğası gereği hareketli bir yapıya sahip olan border terrier cinsleri, apartman dairesinde kaldıkları müddetçe günlük olarak oyun ihtiyacı ve yürüyüş gereksinimleri karşılanmalıdır. Aksi takdirde huysuz bir tavır sergileyebilirler.