Border Collie, İngiltere ve İskoçya arasında bulunan sınır bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu bölgede bulunan çiftçiler koyun sürülerini güdebilecek ve onları kaybetmeden geri getirebilecek bir canlıya ihtiyaç duymuşlardır. Oldukça zeki ve diğer köpeklere oranla daha az yorulan Border Collie bu sebeple çiftçilerin favori köpeği olmuştur. Kraliçe Victoria, bu köpeğin popülerleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. 1977 yılında resmi olarak Amerika Kennel Kulübü tarafından cins sıfatını almıştır.

Border Collie Özellikleri

  • Avcı olmak konusunda çok yeteneklidirler.
  • Çok enerjik bir hayvan olduğu için egzersizlere ihtiyaç duyar.
  • Her köpek gibi günlük gezintiye fazlaca ihtiyaç duyarlar.
  • Eğitime oldukça açıktırlar ve sosyalleşmeyi severler.
  • En kaliteli köpek maması ile beslenmelidir bu yüzden masraflı bir köpek türüdür.
  • Border Collie özellikleri arasında en önemlisi de ev ortamında başka köpeklerle pek iyi anlaşamamasıdır.

Border Collie Fiziksel Özellikleri

Border collie cinslerinin iki türünün tüyleri birinin kısa birinin uzundur. Kulakları diktir ve yarıya kadardır. Ortalama olarak ağırlıkları dişilerde 12-19 kg olurken erkeklerde 14-20 kg olabilmektedir. Ortalama boy ise dişilerde 46-53 cm erkeklerde ise 48-56 cm olmaktadır.

Border Collie Bakımı

Diğer köpeklerde olduğu gibi Border Collie de her zaman sağlıklı olması için düzenli bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Özellikle tüylerinin sağlıklı kalması çok önemlidir bu yüzden de tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Bunun ile birlikte yılda birkaç defa banyo yaptırılmalıdır. Çok hareketli bir köpek olduğundan kulaklarındaki tozların haftalık nemli bir bez ile temizlenmesi gerekir. Bu köpeğin dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Border Collie bakımı oldukça kolaydır.

Border Collie Yatkın Olduğu Hastalıklar

Collie Göz Anomalisi: Kalıtsal bir sorundur ve adından da anlaşılabileceği gibi özellikle Border Collie yatkın olduğu hastalıklar arasında yer almaktadır. Border Collie türünde ortalama 2 yaşındayken ortaya çıkan bu hastalığın ne yazık ki bilinen bir tedavisi henüz bulunamamıştır.

Epilepsi: Genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkabilen bir hastalık olan epilepsi ciddi olabilecek nöbetlere yol açabilir.

Kalça Displazisi: Uyluk kemiğinin kalça kemiğine tam oturmadığı kalıtsal bir hastalık olan kalça displazisi köpeklerin bir ya da her iki arka bacağında da görülen bir hastalıktır.

Progresif Retina Atropisi: Birçok ırk gibi Border Collie köpek ırkı da progresif retina atrofisi hastalığına yakalanma riski fazladır. Hastalığın erken döneminde gece körlüğü ile başlar ilerleyen döneminde ise körlük ortaya çıkar.