Border collie cinsi köpekler, enerji dolu zeki köpeklerdir ve etraflarındaki her şeyi ve her şeyi gütmek için güçlü bir istek duyarlar. Border collies ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin

 • Yükseklik: 45 ila 55 cm
 • Ağırlık: 13 ila 25 kg
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Aileler köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı kasıtlı dışa dönük oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kısa orta
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, siyah, mavi, gri
 • Desenler: iki renkli, üç renkli, samur, eyer / battaniye, brindle, benekli / işaretli / benekli, smokin, merle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Border collie cinsi köpekler tonlarca enerjiye ve sıkı çalışma arzusuna sahip akıllı köpeklerdir. Bu çalışan tür, kompakt bir gövdede güçlü bir kütleye sahip (çoğu yalnızca maksimum 20 kg’a ulaşıyor), ancak boyutları ne olursa olsun yönetilebilir, bu onları şehir yaşamına uygun hale getirmiyor.

Çünkü onların içinde istihbarat ve aşırı enerji, çoban köpekleri mutlu olacak oldukça aktif sahibi ile oturma (yeni bir arayan muhtemelen bir günlük çalışma arkadaşı bir çiftlik veya çiftlikte yaşayan veya çeviklik kursunda rekabet). Eğlenceli, iyi huylu, kesintisiz çalışan bir köpek arıyorsanız, border collie sizin için uygun olabilir.

Görünüm

Border collies çalışmak için yetiştirildi ve görünüşleri faturaya uyuyor. Bu orta büyüklükteki çoban köpeği, tipik olarak 45 pound ağırlığa sahip, zayıf bir çerçeve üzerinde güçlü, çevik bir gövdeye sahiptir. İki tür kaplamaya sahip olabilirler: düz (kısa ve kaba) veya pürüzlü (orta uzunlukta ve tüylü). 

Her iki tip de sert hava koşullarına karşı koruma sağlamak için çift katlıdır ve çok çeşitli renk ve desenlere sahiptir, ancak siyah-beyaz veya üç renkli siyah, beyaz ve ten rengi bir desen en yaygın olarak görülür.

Border collie’ler merle olabilir; bu da onları bir Avustralyalı çoban köpeğine çok benzer yapar–Veya daha az yaygın olsalar da modelde hatta brindle. Border collie cinsi köpekler her zaman uyanık görünürler, kulakları başlarının üstüne oturtulmuş ve çoğu zaman kısmen uçlarından katlanmışlardır. Bazı çalışan ırkların aksine, kuyrukları uzun ve gür bırakılır ve asla sallanmayı bırakmaz.

Bu cinsin en ünlü özelliklerinden biri gözleri. Oval şekilli ve kahverengi veya açık mavi tonlarında gelen border collie’nin gözleri her zaman tetikte ve odaklıdır. 

Bu yoğun bakış sadece güzel görünmekten daha fazlasıdır. Keskin görüşleri tarlada çalışırken cinslere yardımcı olur. Border collie cinsi köpeklerin bir hayvanın gözlerine dikkatle baktığı ve sürüyü kontrol etmek için akıl hilelerini kullandığı bilinmektedir.

Mizaç

Bir border collie, enerji dolu akıllı bir köpektir ve etrafındaki her şeyi sürmek için güçlü bir istek duyar. En mutlu olduğu bir çiftlikte ya da çiftlikte, bütün gün koşabileceği bolca odası vardır ve hatta göreve bile konulabilir. 

Bu sevilen cins, köpeğini egzersiz yapmak için günlük çaba sarf etmeye istekli aktif sahip için harika bir aile hayvanı da yapabilir.

Conn, Bethlehem’deki bir eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “Border collie, bir Mensa öğrencisiyle metamfetaminler üzerinde yaşamak gibidir,” diyor ve ekliyor: “Genellikle en akıllı köpek olarak kabul edilir ve bu da yüksek enerji seviyesi anlamına gelir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak her gün tonlarca egzersiz gerektirir. Uygun egzersiz olmazsa, köpek büyük olasılıkla bir rahatsızlık kaynağı olacaktır. “

Bugün, border collie cinsi köpekler belki de en çok çeviklikleri ve çeşitli köpek sporlarında ince yönler alma becerileriyle tanınıyor. 

Bu istekli ırk, öğrenmesi hızlıdır ve dünyadaki en eğitilebilir köpeklerden biridir. İtaat ve hileleri öğrenmeye olan ilgilerine rağmen, border collie’ler güçlü fikirli ve bağımsız olabilirler. Bir border collie’den en iyi şekilde yararlanmak için sabırlı ve kendini adamış bir mal sahibi gerekir. 

Kilcommons, “Border collie cinsi köpekler gibi gerçekten zeki, aktif köpeklerle, onları alır almaz, onlara öğretmeye başladığınız yerde bir ilişki ve bağlantı kurmak istersiniz,” diyor. Köpekler öğrenir. Ne öğreneceklerine biz karar vermeliyiz. Ve onlara öğretmiyorsak, kendi oyunlarını geliştirecekler.”

Doğru egzersiz ve zihinsel uyarım, bir border collie’yi tüketmenin ve potansiyel istenmeyen davranışları azaltmanın anahtarıdır. İyi ayarlanmış bir border collie, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için iyi bir arkadaş olabilir, ancak border collie’lerin köpekleri doğaları gereği güttüğünü ve yeteneklerini hem çocuklar hem de diğer hayvanlar üzerinde kullanmaya çalışabileceklerini hatırlamak önemlidir. 

Çocuklara köpeklerle nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek ve herhangi bir yavru ile oynarken onları her zaman denetlemek önemlidir.

Bir border collie, çevresindekilerle arkadaşça ve eğlenceli olacaktır, ancak yabancılara karşı tereddütlü olabilir. Her cinste olduğu gibi, border collie’nizi genç yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirmek ve eğitmek önemlidir, böylece yeni insanlar arasında ve yeni durumlarda rahat olur.

Yaşam İhtiyaçları

Border collie’ler oldukça avuç olabilir ve günlük yorucu egzersiz ve zihinsel uyarım gerektirebilir. Tüm gün koşabilecekleri ve gönüllerinin içeriğine sürülecekleri bir çiftlik veya çiftliğin açık alanları için yetiştirilmiş olsalar da border collie’ler aktif bir sahiple şehir yaşamına uyum sağlayabilirler. 

Bu cinsin bol miktarda egzersize ihtiyacı var “günde en az bir saat yorucu oyun” ve içeride tıkılıp kalmaktan mutlu olmayacak. Egzersiz yapılmamış ve sıkılmış bir border collie, yastıklarınızdaki iç malzemeyi kaldırarak protesto edebilir.

Kilcommons, “Çeviklik kurslarında çok sayıda border collie göreceksiniz çünkü sürü koyacak koyunları yok” diyor. Köpekler genetik paketlerdir, bu tür şeylere bağlanırlar. Köpekle birlikte bir sürü dersi alın. Bunun için yaratıldılar ve bu tatmine ve bu egzersize ihtiyaçları vardır ve kesinlikle psikolojik uyarıma ihtiyaçları vardır.”

Tarladaki bağımsız çobanlar olsa da, border collie’lerin şefkat ve arkadaşlığa ihtiyacı vardır ve tüm köpekler gibi – ailenin bir parçası olarak görülmelidir. Bu nedenle bu cins uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. 

Border collie’ler bir koşu, bisiklete binme veya uzun yürüyüş için etiketlemeye çok heveslidir ve yorucu bir egzersiz gününün ardından kanepede kıvrılmaktan memnundur. Zeka ve enerji seviyeleri nedeniyle, border collies, ortalama bir köpek sahibi için bir avuç olabilir. 

Tarladaki bağımsız çobanlar olsa da, border collie’lerin şefkat ve arkadaşlığa ihtiyacı vardır ve – tüm köpekler gibi – ailenin bir parçası olarak görülmelidir.

Kilcommons, “O yoğun bakışları olan bir göze sahipler ve sıkıldıklarında sizi takip edecekler,” diyor. “İlgiye ihtiyaçları var ve yapacak bir şeye ihtiyaçları var. Bir border collie istediğinizi düşünüyorsanız, cins hakkında araştırmanızı yapın. Bir yetiştiriciye gidin ve nasıl olduklarını görmek için bazılarıyla takılın.” Bir border collie yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile konuşmak, bunun sizin için cins olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Bakım

Border Collie’nin çift katının, her türlü hava koşulunda uzun çalışma saatlerine dayanması gerekiyordu ve bu nedenle oldukça az bakım gerektiriyor. Üst kaplama iki uzunlukta ve dokuda gelir, ancak her ikisi de kendi kendini temizlemede oldukça iyidir (bu, daha az tam banyo anlamına gelir). 

Tipik bir border collie, tüy dökülmesini ve matlaşmayı kontrol etmek, birikintileri temizlemek ve sağlıklı bir cildi desteklemek için daha ince bir fırça ile haftalık fırçalamaya (muhtemelen daha uzun kürke sahipse daha fazla) ihtiyaç duyar. 

Bu köpekler yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy dökerler; bu, ayak uydurmak için fırçalama rutininizi günde en az bir kez artırmak isteyeceğiniz zamandır.

Düzenli fırçalama seansları, tüy parlaklığı (donuk saç, diyetinde besin eksikliği anlamına gelebilir ), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için mükemmel bir zamandır. 

Zemine vurduklarını duyabiliyorsanız çiviler kırpılmalıdır. Kulaklarını temizleyin, böylece kanallar çok az “ve oldukça kokusuz” balmumuyla soluk pembe olur. 

Kanalda herhangi bir hareket belirtisi (akarlar anlamına gelebilir) ve yabancı nesneler aradığınızdan emin olun, özellikle siz ve köpeğiniz dışarıda çok zaman geçiriyorsanız veya yakın zamanda uzun otlarda bulunduysanız.

Border collies, dünyadaki en zeki köpek ırklarından biri olarak kabul edilir ve onları zihinsel olarak uyarmak, genel sağlıkları, mutlulukları ve refahları için son derece önemlidir. Bu cins, itaatten başlayarak, tüm eğitim seviyelerinde öğrenmeye heveslidir ve üstündür. 

Border collies, bir çiftlik işçisi olarak yardım etmekten arama ve kurtarmaya, Frizbi yarışmalarında yarışmaya kadar her türlü iş için eğitilebilir.

Sağlık

Border collie cinsi genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir ve ömrü 12-15 yıldır. Ancak tüm ırklar gibi, border collie de belirli hastalıklara eğilimlidir. Resmi cins kulübü olan Border Collie Society of America, yetiştiricilere kalça displazisini test etmelerini ve kapsamlı bir göz muayenesini tamamlamalarını şiddetle tavsiye ediyor. 

Kulüp, progresif retinal atrofi (PRA), sağırlık, epilepsi, collie göz anomalisi (CEA), nöronal ceroid lipofuscinosis ve kapana kısılmış nötrofil sendromu için ek testler önermektedir. 

Elbette, tüm border collie cinsi köpekler ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaz, ancak bu ortak endişelerin farkında olmak ve hangi işaretlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak da önemlidir. Evlat ediniyorsanız, kurtarıcıdan mevcut tüm sağlık geçmişini isteyin.

Tarih

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’ne göre, bugün bir İngiliz / İskoç köpeği olarak tanınmasına rağmen, border collie’nin tarihi, antik Roma İmparatorluğu ile başlıyor. MS 43’te, imparator Claudius Britanya’yı başarılı bir şekilde fethetti ve Romalılar yerleştikçe köpekleri de yerleşti. 

Roma çoban köpekleri, yüzyıllar boyunca yaygın olarak kullanıldı. Sonra Vikingler işgal etti ve onların köpekleri de geldi. Vikinglerin köpekleri daha küçük ve daha hızlıydı ve yetiştiricilerin iki çoban ırkını birleştirmesi uzun sürmedi. Sonuç, sert ve kayalık İskoç dağlık bölgelerine uygun küçük ve hızlı bir çoban köpeğiydi.

1906 yılına kadar, border collies farklı bir cins olarak kabul edildi ve standartlar geliştirildi. Tipik cins standartlarının aksine, çoban köpekleri fiziksel özelliklerden çok çalışma yeteneğine odaklandılar. Bugünün sınırları hala dünyanın önde gelen çoban köpekleri olarak kabul ediliyor.

“Border collie cinsi köpekler gibi gerçekten zeki, aktif köpeklerle, onlara öğretmeye başladığınız yerde, onları alır almaz bir ilişki ve bağlantı kurmak istersiniz.”

Eğlenceli gerçekler

 • Babe filminde, koyun gütmek için bir domuza öğreten bir köpek olan Fly’ı oynaması için bir border collie seçildi.
 • Border collies, dünyanın en zeki köpekleri listesinde en iyiler arasındadır.
 • Border collie, dünyadaki en hızlı ırklardan biridir ve 48 km / saate kadar koşabilir.
 • Collie, İskoç çoban köpeği kelimesidir. Border collie, adını İskoçya ve İngiltere sınırındaki bir çoban köpeği olarak popülaritesinden almıştır.
 • Border collie cinsi, Kraliçe Victoria, Anna Paquin ve Stephen Moyer, Jon Bon Jovi, Ethan Hawke ve Tiger Woods gibi birçok ünlü insan arasında popülerdir.