Melez bir ırka sahip olan Bolognese, Bichon Frise ve Havanese cinslerinin çiftleştirilmesi sonrasında ortaya çıkmış bir köpek cinsidir. Güney İtalya bölgesinde yaşayan Bichon türüne ait soydan 11 veya 12. yüzyılda geldiği varsayılmaktadır. Adını İtalya’nın dünyaca tanınan ‘’Bologna’’ şehrinden alan bu tür köpekler, İtalyan lider Cosimo the elder tarafından İspanya kraliyet ailesine yapılan ziyarette hediye olarak verildikten sonra popüler hale gelmiştir. İtalya’da Francisco Goya ve Tiziano gibi ünlü ressamlar tarafından resmedildikten sonra özellikle kraliyet ve üst sınıf arasında oldukça popüler bir hale gelmiştir.

İlerleyen dönemlerde sayıları bir hayli azalmaya başlayan Bolognese ırkı köpeklerin soyunun devam ettirilmesi adına büyük çaba harcanmaktadır. İlk kez 2002 yılında yapılan ve dünyanın en büyük köpek gösterisi olan Crufts’ta boy gösteren bolognese, henüz Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Ancak soyun sürdürülebilir olmasını sağlamak adına AKC tarafından Anaç Tohumluk Hizmetine kaydı yapılmış bulunmaktadır.

Bolognese Irkına Ait Özellikler

Bolognese ırkına sahip köpeklerin en önemli özelliği, sürekli neşeli olmaları ve ailelerine bağlılıklarıdır. Yaşam alanlarında aile bireyleriyle hareket ederek sahiplerini yalnız bırakmayan bolognese’ler, verilen eğitimleri çabucak kavrayacak derecede akıllıdır. Neşeli olmasının yanı sıra, oyunculuk konusunda da bir hayli hünerli olan bu tür köpekler, oyun sırasındaki tavırları sebebiyle çocuklar ve diğer aile bireylerinin neşe kaynağıdır. Küçük bir köpek ırkı olması sebebiyle apartman yaşamına son derece uyumlu olan bolognese, sadece tehdit edildiğini hissettiğinde havlar. Uygun ortam koşulları ve iyi bir eğitim sonrasında ev içi ve sokak gezilerinde tamamen kontrol edilebilen bir hayvandır.

Bolognese Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Bolognese cinsi köpekler sahiplerini mutlu etmek adına oldukça uysal ve sevimli davranmayı kanıksamış bir yapıya sahiptir. Özellikle ilk yaşlarında eğitim verilmesi halinde sahiplerinin her sözünü dinleyerek kendilerini yaşadıkları ortama kolayca adapte edebilirler.

Bolognese Cinsi Köpeklerin Bakımı

Yaşamları boyunca çok fazla sağlık problemi yaşamayan bolognese cinsi köpekler, kürk yapıları sebebiyle sık sık bakıma ihtiyaç duyarlar. Birkaç gün taranmadığında tüylerinin birbirine dolanması sebebiyle her gün taranmaya ihtiyaç duyarlar. Her ay en az bir kez fırçalanması gereken bolognese cinsi köpeklerin tüylerini kırpmak veya kesmek estetik görünümlerinde kayıplara sebep olmaktadır. Ortalama olarak 12 ila 14 yıl yaşayan bu cinse ait köpekler ortalama 3 adet yavru dünyaya getirir.

Bolognese Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Küçük boy olarak sınıflandırılan bolognese cinsi köpekler erkeklerde 26 ila 30 cm, dişilerde ise 23 ila 28 cm yüksekliğe sahiptir. Erkekler 3 ile 5 kilo ağırlığa sahipken, dişi bolognese’ler 2 ila 4 kilo arasında ağırlığa sahip bulunmaktadır. İyi şartlarda bakım sağlanması halinde yaşam süreleri 12 ila 14 yıl arasındadır. Bolognese cinsi köpeklerin gözleri koyu, çeneleri yuvarlak dişleri oldukça keskindir.

Bolognese Irkının Karakteristik Özellikleri

Bolognese türü köpeklerin en önemli karakteristik özelliklerinden biri dost canlısı olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla kısa sürede arkadaşlık kurmaktan çekinmezler. Yabancıların yanında çekingen davranışlar sergilemelerine rağmen, ailesiyle birlikte zaman geçirdiğinde son derece neşeli ve oyuncudur. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bolognese’ler bu tür durumlarda tedirgin davranışlar sergileyebilmektedir. Ancak küçük bir fiziksel yapıya sahip olduklarından dolayı zarar görmemeleri adına çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Bolognese cinsi köpekler ihtiyaç duyduğu fiziksel aktiviteleri bulundukları kapalı alanlarda da gerçekleştirebilir. Ancak bahçede oynamak ve uzun yürüyüşlere çıkmaktan da çok hoşlanırlar.

Bolognese Cinsi Köpeklerde Tüy Yapısı

Diğer birçok köpek ırkına nazaran daha farklı bir kürk yapısına sahiptir. Astar kürkü denilen bir iç kürke sahip olmaması sebebiyle tüyleri asla kesilmemelidir. Tüm vücudu uzun tüylerle kaplı olan bolognese cinsi köpeklerin yüz bölgesindeki tüyler gövde tüylerine nazaran daha kısadır. Hipoalerjenik bir yapıya sahip olan bolognese cinsi köpekler, leke veya gölgelendirme içermeyen saf beyaz bir renge sahip bulunmaktadır.