Bloodhounds, burunlarından yaşayan, özel bakıma ihtiyaç duyan ve insanlarını seven yetenekli izleyicilerdir.

 • Yükseklik: 58 ila 68 cm arası
 • Ağırlık: 34 ila 50 kg arası
 • Ömür: 10 ila 12 yıl
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaşabildikleri: Çocuklar aileler köpekler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı kasıtlı
 • Zeka: Orta
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Sakin
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: Siyah, Geyik yavrusu, kırmızı, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: iki renkli, siyah ve bronz, karaciğer ve bronzluk
 • Diğer Özellikler: Çiğneme eğilimi, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Bloodhounds, evde takılırken nazik, uysal köpekler ve koku içindeyken istekli, acımasız izleyicilerdir. Tazıların dedektiflik çalışmalarıyla ünlü olmasının bir nedeni var. Diğer köpek türlerinden daha keskin bir koku alma duyusuna sahipler.

Bir tazı sahibi olmak önemli oranda iş gücü isteyebilir. American Bloodhound Club’ın da belirttiği gibi, “Büyükler, güçlü bir yapıya sahipler, salyalar ve çok yiyorlar.” Ancak çaba göstermeye istekliysen, seni güldürecek ve seni sonsuza dek sevecek sadık bir arkadaşla ödüllendirileceksin. Kederli gözler, buruşuk yüzler ve uzun, sarkık kulaklar, tazıya uykulu yaşlı bir adam görünümü verir ve onları nesillerdir köpek sahiplerine bu şekilde sevdirir.

Görünüm

Kaliforniya’da kayıp evcil hayvanları bulmada uzmanlaşmış bir tazı bakıcısı olan Landa Coldiron, “Bloodhounds, kırışmış derileri ve uzun, sarkık çeneleri ve kulakları, kokuları yoğunlaştırmaya yardımcı olan tüm özellikleri nedeniyle çok etkili izleyicilerdir. 

Cinsin kendine özgü sarkık göz kalıpları bile bir rol oynar: Burunları yere değdiğinde deri aşağı düşer ve gözlerini kapatarak dikkatlerini koku izine odaklamalarını sağlar.

Bloodhounds ayrıca inanılmaz dayanıklılığa sahiptir; uzun bir süre boyunca pek çok yeri kaplayabilirler. Erkek köpekler tipik olarak 63,50 ila 68,50 cm boyunda 40 ila 50 kg ağırlığındayken, dişiler 58 ila 60 cm boyunda ve 36 ila 45 kg ağırlığındadır. Bazı tazılar daha da büyüyebilir, bu yüzden hazırlıklı olun.

Bloodhound’ların renkleri derin eladan sarıya değişen gözleri vardır ve üç standart renkte gelen kısa, yoğun bir kürkü vardır: siyah ve ten rengi, karaciğer ve ten rengi, kırmızı. Bir basset tazı ile karıştırılmaması için, tazılar kısa bacaklı kuzenlerinden çok daha büyük ve daha ağırdır.

Mizaç

Verandada uykulu bir şekilde uzanmış tazı görüntüsüne rağmen, bu cins aslında oldukça aktiftir. Sıkılmış tazılar (özellikle yavru köpekler) mobilyaları çiğnemeye, kazmaya ve yok etmeye başvuracaktır. Yürüyüşe çıkmayı severler. Tazılar, sürü hayvanları olarak diğer köpeklerle ve hatta kedilerle iyi geçinir. 

“Kesinlikle nazik devlerdir” diyor Coldiron. “Hiç de agresif bir cins değiller.” Bloodhound’lar çocuklarla iyi anlaşırlar, ancak American Bloodhound Club, büyük köpeğin istemeden çok küçük çocukları devirebileceğini belirtir.

Genel olarak, tazılar bekçi köpeği olarak kullanılmaz. Sık havlamazlar, ilginç bir şey kokladıklarında (uzun bir “rooo” sesi çıkararak) yer gösterme eğilimindedirler. Çoğu tazı sahibi, köpeklerinin inatçı olduğunu ve her zaman köpek itaat sınıfının yıldızı olmadığını bildiriyor. 

Ancak, zekidirler ve doğru tekniklerle eğitilebilirler; Birkaç rahatsız edici kokunun olduğu bir alanda başlayın ve kısa, sık seanslar halinde çalışın.

Unutma ki bir tazı, tek yönlü bir zihne sahip olabilir. Bir kokuyu yakaladıklarında ister çöpünüzdeki bir şey ister caddenin karşısına çıkan bir patika veya en sevdiğiniz tişörtünüz olsun, o kokuya dikkatle odaklanacaklar.

Yaşam İhtiyaçları

Tazıların ne kadar büyük ve aktif olduğu göz önüne alındığında en iyisini büyük, çitle çevrili bir avluya sahip bir evde yaparlar. Çit en az 1,8 metre yüksekliğinde ve yer altına sabitlenmiş olmalı çünkü tazılar kazar ve ilginç bir şeyin kokusunu yakaladılarsa, ne pahasına olursa olsun peşinden giderler. 

Coldiron, “Onlar kaçış sanatçıları” diyor. “Kesinlikle yolculuk tutkusu var.” Köpeğinizin mikroçipli olduğundan ve üzerinde bir tür kimlik bulunduğundan emin olmanızı önerir.

Bloodhound’lar açık havayı severler ve yürüyüşlerin ve suda sıçramanın tadını çıkarırlar (ancak genellikle yüzme için yaratılmamışlardır). Koku sürüşleri nedeniyle, açık havada iken tazılarınızı her zaman tasmalı tutmak önemlidir. Aksi takdirde kilometrelerce bir kokudan sonra havalanabilirler ve hatta karşıdan gelen trafikte dolaşabilirler.

Evde yiyecek ve çöplerin güvende olduğundan ve tezgâhlarda yenilebilir hiçbir şeyin kalmadığından emin olmanız gerekir. 

Bakım

Tazıların kısa tüyleri vardır, ancak yılda bir veya iki kez tüy dökerler. Haftalık fırçalama, tüylerini mobilyanızdan uzak tutmanıza yardımcı olur ve düzenli banyo yapmak, tazı köpeğinin köpek kokusunu azaltmaya yardımcı olur.

Tazı sağlığı için düzenli bakım da gereklidir. Kabuk oluşumunu önlemek için gözlerini her gün bir mendil veya pamuklu bezle silmek ve kokusuz bebek mendilleri veya sıvı bir kulak kurutma solüsyonu ile kulaklarını temizlemek önemlidir. 

Nem kolayca kıvrımlara sıkışabileceğinden yüzlerinin etrafındaki cilt kıvrımlarında kaşıntı veya koku olup olmadığını kontrol edin. Bloodhounds da biraz salya akıyor, bu da onlara izleyici olarak yardımcı olan başka bir özellik. Salya akıntısı aroma veren her şeyi nemlendirerek kokmayı kolaylaştırır. 

Tazınızı aktif ve mutlu tutmak için düzenli egzersize ihtiyacı olacaktır. Her tazı biraz farklıdır ve genç köpeklerin yaşlı köpeklerden daha fazla egzersize ihtiyacı vardır. Tazınızı yürüyüşlere veya yürüyüşlere çıkarabilir veya onunla bir getirme oyunu oynayabilirsiniz.

Sağlık

Düzenli bakım, tazılarınızın sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır. Derileri ve kulakları nemi kolayca barındırabildiğinden, kulaklarında ve deri kıvrımlarında renk değişikliği, aşırı kaşıntı ve kötü kokulara dikkat etmek önemlidir.

Tazıların kırmızı gözlere eğilimli olduğunu da fark edebilirsiniz. Bunun nedeni genellikle tazı derisinin çok sarkık olması, göz kapaklarını aşağı çekmesi veya kirpiklerin gözü tahriş etmesine ya da gözyaşı kanallarını gözlerden uzaklaştırmasıdır. Tazınızın göz durumunu tartışmak ve en iyi hareket tarzını belirlemek için veterinerinizle konuşun.

Ek olarak, tazılar, köpeğin midesi gerildiğinde ve döndürüldüğünde ortaya çıkan ve organlara kan akışını kesen yaşamı tehdit eden bir durum olan GDV olarak da adlandırılan şişkinliğe özellikle eğilimlidir. Köpek sahiplerinin şişkinliğin belirtilerini öğrenmesi ve durum ortaya çıktığında köpeğini derhal veterinere götürmesi önemlidir.

Tarih

Üçüncü yüzyılda yaşamış Romalı bilim adamı Aelian, bazı tarihçilerin erken dönem bir kan tazı olduğunu söylediği, benzersiz koku alma yeteneklerine sahip bir tazıdan bahseder. Bu tazı türü köpek, muhtemelen Konstantinopolis’ten getirilen Haçlı Seferleri’nden çok önce Avrupa’da ortaya çıktı.

Bundan sonra, bugün bildiğimiz tazı, yüksek rütbeli kilise yetkilileri tarafından Batı Avrupa manastırlarında özenle geliştirildi. “Bloodhound” adının geldiği yer burası; onlar aristokrat kandan köpeklerdi. İlk tazılar Belçika’daki Saint-Hubert manastırında yetiştirildi, bu yüzden köpeğe Fransızca’da “chien de Saint-Hubert” deniyor.

Aziz Hubert’in avcıların koruyucu azizi olması tesadüf değil. Tazılar, ortaçağ avları sırasında domuzların ve geyiklerin kokusunu almak için kullanılıyordu. Ayrıca, türün ilk günlerinden beri insanları izlemek için de kullanılıyorlardı: Bazen karanlık amaçlar için (kaçan köleleri takip etmek gibi) ve diğerlerinde asil olanlar için (kayıp çocukları bulmak gibi).

Modern tazı, 1885’te Amerikan Kennel Association tarafından tanındı ve hala birçok polis departmanı ve dedektif tarafından istihdam ediliyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Ünlü tazılar, Mickey Mouse’un köpeği Pluto ve The Beverly Hillbillies’den Duke gibi sevilen kurgusal karakterlerden, 1900’de doğan Nick Carter gibi gerçek hayattaki dedektif av köpeklerine kadar uzanır. Nick 650’den fazla kişi buldu, bunlardan biri 12 günlük bir izdi!
 • Tipik bir tazı burnu, 230 milyon koku reseptörü ile kaplıdır (bir insanın sahip olduğundan yaklaşık 40 kat daha fazla).