Akıllı, sevecen ve inanılmaz derecede sevimli olan bichon frise, bir çocuğun oyuncağıyla kolayca karıştırılabilir. Bu mutlu-şanslı cins, Akdeniz adalarında doğmuştur, bu yüzden bu kadar rahat ve eğlenceyi severler. Bichonlar aileler, yaşlı çiftler ve aradaki herkes için mükemmel bir arkadaştır.

 • Yükseklik: 22,5 ila 30 cm arası
 • Ağırlık: 5,4 kg 8,4 kg
 • Ömür: 14 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, yaşlılar, köpekler, kediler, aileler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Orta
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: kısa Kıvırcık
 • Renkler: Beyaz krem
 • Desenler: İki renkli
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, eğitilmesi kolay, çok tımar gerektirir, apartman dostu, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi

Bichon frise (bizimle birlikte söyleyin: BEE-shon Free-ZAY), muhteşem görünen Fransız isminin önerdiği kadar güzel. Bu Pamuk Prenses köpek güzel, zarif ve alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir. Zeki ve kurnazlar, numaralar öğreniyorlar ve tüm aileyi güldürüyorlar. Ve bir bichon 8,4 kg’ı geçmeyeceği için hem apartman dairelerinde hem de evlerde başarılı olurlar.

Debbie Hollan, sekreteri Amerika Bichon Frise Kulübü, olmuştur üreme ve üzeri 35 yıldır Bichons gösteren. Hollan, “Neredeyse herkesin evine sevgi dolu ve hoş eklemeler yapıyorlar” diyor. Ayrıca yaramaz bir çizgileri var, diye ekliyor: “Sizi ayak parmaklarınızın üzerinde tutacaklar.”

Görünüm

Safkan bir bichon frize’ye bir kez bakın ve anında aşık olacaksınız. Bichonlar 5,4 kg 8,4 kg arasında herhangi bir yerde olabilir ve 22,5 ila 30 cm arası uzunluğunda olabilir. Paltoları her zaman beyaz, gözleri ve burunları siyahtır.

Aslında hipoalerjenik bir köpek diye bir şey olmasa da bir bichon frizinin az dökülen paltosu ve salyasız eğilimleri, onu, yavruların etrafında burnunu çekip hapşırmaya eğilimli olanlar için uygun hale getirebilir. 

Ancak not alın: Az tüy dökmesine rağmen, çift ceketi tımar söz konusu olduğunda yüksek bakım gerektirebilir. Dış ceket vücuttan uzakta durarak ona özel pamuklu top görünümü verir.

Mizaç

“Bu aptal, arkadaş canlısı, sosyal ırkta sevilmeyecek ne var?” Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nde yazar, eğitmen ve uygulamalı davranışçı olan Sarah Hodges diyor. “Oyuncu olmak için yetiştirildiklerinin başlıca amacı insanları mutlu etmektir.”

Bichon frizleri memnun etmeyi sever ve hızlı öğrenme yetenekleriyle sahiplerini etkileyeceklerdir; Bichons’un sık sık köpek gösterileri yapması şaşırtıcı değil. Cinsin, kürkü kadar yumuşak ve sıkı bir tavrı var. İnsanlarıyla oynamayı ve kucaklaşmayı seviyor. Bichonlar, sizden, hayran hayranından hala büyük ilgi gördükleri sürece, kediler ve diğer köpeklerle de iyi geçinir.

Yaşam İhtiyaçları

Bichon frises, boyutları ve mizaçları nedeniyle mükemmel apartman köpekleri oluştururken, enerjilerini dışarı çıkarmak için yine de çok fazla oyun süresine ihtiyaç duyacaklar. 

Bahçeli bir evde yaşıyorlarsa, dışarıda daireler çizmeyi çok sevecekler. Küçük bacakları olabilir ama oldukça hızlı koşabilirler. Çitlerle çevrili bir boşluk, bir lazımlık molasının “yapabilirsen beni yakala” oyunuyla bitmemesini sağlamak için en iyisidir.

Arkadaş canlısı ve uyumlu olan bichon, çocukların ve diğer evcil hayvanların arkadaşlığından hoşlanır. Oynamak için insanlarla veya hayvanlarla dolu meşgul bir evi önemsemiyorlar, bu yüzden hemen hemen her aileye tam olarak uyacaklar. Hatta bir erteleme için bir çocuğun kucağına bile kıvrılırlar. İnsanlarından yeterince ilgi gördükleri sürece, onları memnun etmek kolay bir köpektir. 

Bir bichon frise, sık sık yalnız bırakılamaz. İnsanları olmadan kesinlikle nefret ediyorlar. Bichonlar genellikle kendi cihazlarına bırakılırlarsa ayrılık kaygısından muzdariptir, bu nedenle potansiyel sahiplerin tam zamanlı bir sorumluluk için hazırlanmaları gerekir. Hodges, “Göz ardı edildiklerinde veya izole edildiklerinde, yalnızlık ve kafa karışıklığıyla delirecekler” diyor. “Sevgiyi aşırı talep edebilirler.” Bir bichon frise, ona bolca şefkat gösterecek ve karşılığında tüm sevgisini verecek olan tutkulu bir aileye ihtiyaç duyar.

Bakım

Bir bichonun karakteristik kabarık beyaz ceketi tek başına muhteşem kalmayacaktır. Expect sık fırçalama, banyo profesyonel damat için, geziler.

Haftada birkaç kez bichon fırçalanmazsa (en azından!), Saçları mat oluşturur ve bu da ağrılı cilt sorunlarına yol açabilir. Evde fırçalamayla birlikte, bichons frises, banyo, saç kesimi ve tırnak kesimi için her dört ila altı haftada bir bakım setini görmelidir. Ayrıca haftada iki ila üç kez dişlerini fırçalamalısın. Günlük ağız bakımı, onları diş hastalıklarından daha da fazla koruyacaktır.

Bichonların enerji seviyesi yüksektir, ancak sadece orta düzeyde egzersize ihtiyaç duyarlar. Bahçede eğlenmek veya günde birkaç kez oyuncaklarla oynamak onları tatmin etmek için yeterli olacaktır. Parlak zihinlerini göstermek için itaat denemeleri veya çeviklik kursları gibi yarışmalara katılmaktan da zevk alırlar.

Bichon frise ile bağ kurmanın en iyi yollarından biri eğitimdir. Cins, hileleri ve komutları öğrenme konusunda oldukça yeteneklidir ve köpek gösterilerine yabancı değildir. Bichon öğrenmeye çok açık olabilirken, aynı zamanda biraz kurnazdırlar. Hollan, “Senin olduğun için daha akıllı olduklarını düşünüyorlar,” diyor. 

“Çok akıllı olduklarından, eğitiminizde çok çalışkan olmalısınız.” Bichonlar azarlamayı ciddiye alır, bu yüzden öğrenmeyi teşvik etmek için her zaman olumlu pekiştirme kullanın. Bir bichon frisi yetiştirmek için sağlam ama nazik bir el gerekir.

Bichonların enerji seviyesi yüksektir, ancak sadece makul miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Bahçede eğlenmek veya günde birkaç kez oyuncaklarla oynamak onları tatmin etmek için yeterli olacaktır.

Sağlık

Özellikle bichonlar için, yetiştiriciler, kalça displazisi, dirsek displazisi, hipotiroidizm ve kanın etkili bir şekilde pıhtılaşma kabiliyetini etkileyen von Willebrand hastalığı için Ortopedi Hayvanları Vakfı’ndan (OFA) sağlık izni sağlamalıdır. Ebeveyn yavruları tamamen sağlıklıysa, bir bichon mutlu bir 14-15 yıl yaşamalıdır. 

Küçük köpekler ağız sağlığı sorunlarına daha yatkın olduğundan, Bichonların enfeksiyon kapmamalarını sağlamak için düzenli diş bakımına ihtiyaçları vardır. Ayrıca, yiyecek kasesini 7 gün 24 saat dolu tutmak yerine cins, ölçülerde beslenmelidir. 

Texas, Leonard’daki Traditions Veteriner Merkezlerine göre obezite, bichon frizleri için önemli bir sağlık sorunu olabilir. Dahası, diş problemleri ve kilo alımı kombinasyonu kalp hastalığına neden olabilir. Bichonlarda herhangi bir kalp sorununu önlemenin en iyi yolu, her zaman yiyeceklerine ve dişlerine göz kulak olmaktır. 

Mesane enfeksiyonları ve alerjiler bu cins için de nadir değildir, bu nedenle düzensiz idrar veya aşırı kaşınma belirtileri olup olmadığını bir veteriner hekime danışın.

Tarih

Bichon frise, 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Akdeniz’deki adalardan gelen bu cins, benzer özelliklere ve mizaçlara sahip küçük beyaz köpekler olan Barbichon ailesinin bir üyesidir. Bichon frise yakın kuzenleri arasında Malta, Havanese ve Bolognese bulunur. 

Göre Amerika’nın Bichon Frise Kulübü, tarihçiler Bişon onları adalardan geri getirdi denizciler tarafından Avrupa’ya tanıtıldı inanıyoruz. Muhteşem görünümü ile bichon frise, Avrupa asaleti arasında hızla popülerlik kazandı. Oluyor söylenen Kral Henry III gittiği her yerde onunla onun Bichons taşımak için yapılmış özel bir sepet vardı. 

Yıllar geçti ve Bichon Frise iyi hayata alıştı. Yani, 1700’lerin sonundaki Fransız Devrimi’ne kadar, soylular (ve dolayısıyla bichonlar) iktidar ve ayrıcalık konumlarını kaybettiğinde. İnanılmaz zekaları olmasaydı, Bichon Frise soyu tükenmiş olabilirdi. 

Bunun yerine, şov dünyasında sokak sanatçıları ve sirk gösterileriyle numaralarını gösteren yeni bir yuva buldular. Dünya savaşlarının sonrasına kadar resmi bir cins standardı kabul edildi ve Fransız yetiştiriciler, bichonları korumak için çalıştılar. 

Onlara, “kıvırcık saçların bichonu” anlamına gelen poil frisé adını verdiler. Daha sonra isim bichon frise olarak kısaltıldı. Küçük beyaz yavrular 1950’lerde ABD’ye getirildi ve bu küçük tüylü toplar 1972’de AKC tarafından resmen tanındı.

Eğlenceli gerçekler

 • Güney Kore’de yaşayan bir bichon frisi olan Tori’nin Instagram’da 300.000’den fazla takipçisi var – kendi gardıropu ve üstü açılır minyatür Mercedes Benz’i de.
 • Ünlü İspanyol ressam Francisco Goya, 18. yüzyılda eserlerinde birçok bichon kullandı. En ünlüsü “Beyaz Düşes”