Bernedoodles, kanepede sarılmayı sevdikleri kadar dışarıda oynamayı da seven şapşal, sevimli köpeklerdir. Mükemmel bir aile köpeğidir ve çocuklara karşı özel bir düşkünlüğü vardır. Ayrıca, kaniş mirasından neredeyse hipoalerjenik bir kürk miras alırlar.

 • Yükseklik: 57,5 ila 72,5 cm arası
 • Ağırlık: 31 ila 40 kg arası
 • Ömür: 12-18 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, aileler, köpekler
 • Mizaç: Nazik, arkadaş canlısı, dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Seyrek
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Melez
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun Kıvırcık
 • Renkler: Kahverengi / çikolata / karaciğer, siyah, beyaz
 • Desenler: İki renkli, Üç renkli, samur, brindle, smokin, merle, siyah ve bronz
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, çok tımar gerektirir, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

İlk olarak 2003 yılında tanıtılan Bernedoodle, bir Bernese dağ köpeği ile bir kaniş arasında bir melezdir. Sadece arkadaşlık için yetiştirildiler. Ailelerinden gelen ilgiyi ve çok sayıda kucaklamayı severler. 

Bernedoodles, insanlarının yanında bir patikada yürürken, kanepede kıvrılmaktan mutlu olur. Yavru köpekler olarak inatçı olabilen ancak kaniş ebeveynlerinden miras aldıkları zeka sayesinde oldukça eğitilebilir olan eğlenceli ve aktif köpeklerdir. 

Hepsinden iyisi, alerjisi olanların Bernese’ye benzer daha büyük bir köpeğe sahip olmalarını mümkün kılar. Tüm doodle türleri gibi, içlerinde ne kadar çok kaniş bulunursa, hipoalerjenik olmaya o kadar yakın olurlar.

Görünüm 

Çok çeşitli kaniş türleri sayesinde, bu karalamaların çoğu bir dizi renk ve boyutta gelir. Bernedoodle yetiştiricileri tipik olarak küçük, minyatür ve standart bir boyut sunar, bu da her bir yavrunun bakımı ve yaşam ihtiyaçları konusunda esneklik sağlar. 

Daha küçük bir karışım, bol yürüyüş ve egzersiz yaptıkları sürece bir apartman dairesinde kolayca yaşayabilir. 

Standart Bernedoodle, 57,5 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir ve 40 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Bir mini 45 55 cm boyunda ve 9 ila 20 kg ağırlığındadır. United Bernedoodle Registry’ye göre, oyuncak bir kanişten üretilmiş minicik, sadece 30 ila 42,5 cm uzunluğunda ve 4,5 ila 10 kg ağırlığındadır.

En yaygın olarak, bir Bernedoodle, ebeveyn cinsi Bernese dağ köpeğine benzer üç renkli bir ceketi (siyah, beyaz ve kahverengi) içerir. Ayrıca saf siyah, siyah beyaz veya rastgele bir karışım olabilirler. İçlerinde ne kadar çok kaniş varsa (örneğin, bir F2B Bernedoodle yüzde 62,5 kaniştir), muhtemelen o kadar kıvrımlı olacaktır. 

Ceket ne kadar düz olursa, o kadar çok dökülür. Her iki durumda da bir Bernedoodle yelesinin kalınlığı, bu cinsi daha soğuk sıcaklıklar için uygun hale getirir.

Mizaç 

Sevecen ve eğlenceli Bernedoodles, mükemmel bir aile hayvanıdır. Bunlar genç çocuklar özellikle düşkün ve çocukların büyüyüp yetişkin harika hayat boyu arkadaşı sağlarlar. Zeki olsalar da biraz saçma olma eğilimindedirler ve insanlarının ilgisini severler. 

Bu köpekler tipik olarak agresif değildir, ancak bazıları yabancılara bir endişeyi miras alır. Ebeveynleri gibi onlar da hassas ve ürkek olabilirler. Onlar edilmiştir Sağlanan düzgün socialized, hatta yabancılarla etrafında komutları ve sosyal ipuçlarını almak mümkün olacak. 

Sosyalleşme ayrıca bir Bernedoodle’ın diğer hayvanların yanında rahat hissetmesine yardımcı olur. Doğru eğitimle çok çekici ve karizmatik olabilirler.

Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nde yazar, eğitmen ve uygulamalı davranışçı olan Sarah Hodgson, Bernedoodle mizacını seviyor. Hodgson, “Bir eğitmen olarak, yıldızlarının yükselişini 10 yılı aşkın süredir izliyorum” diyor.

“Bu karışımda sevdiğim şey, dikkatli, sorumlu bir yetiştiriciden bir Bernedoodle aldığınızda, bir Bernese’nin sosyalliği, zekası ve mizah anlayışıyla harmanlanmış tatlı, yumuşak mizacını elde etmenizdir.”

Yaşam İhtiyaçları 

Bernedoodles, her iki dünyanın da en iyisidir ve dışarıda aktif olmayı severler (yürüyüş yapmayı, yüzmeyi, koşmayı vb. Düşünün), ama aynı zamanda kanepede oturan arkadaşınız olmayı da seviyorlar. 

Kişisel alan, kelime dağarcığının bir parçası değildir. Bu nedenle çok fazla yalnız bırakılmamaları gerekir. Yalnızlık, sızlanma veya çiğneme gibi sinirsel alışkanlıklara neden olabilecek ayrılık kaygısına neden olabilir. Neyse ki, bir doodle’ı yalnız zamana tahammül etmek için eğitmenin yolları var.

DVM’den Adam Christman, “[Bernedoodles], pençelerini germek ve çalışmak için çok fazla alan gerektirir,” diyor. “Onlara yapacak bir iş verin… yürüyüşlere, çeviklik denemelerine gitmek, hatta sırtlarına bir sırt çantası koymak, bir işi taklit etmeye yardımcı olabilir. Daha tatmin olmuş hissetmeye son verecekler ve daha az kaygılı, OKB davranışlarına sahip olacaklar.”

Küçük veya küçük boyutlu bir Bernedoodle, sık sık dışarıda vakit geçirdikleri ve çok fazla ilgi gördükleri sürece bir apartman dairesinde kolayca yaşayabilir. 

Bu melez özellikle yumuşak huylu ve çocukları seviyor. O kadar kibarlar ki, aslında iyi bekçi köpekleri yapmıyorlar. Seyrek havlarlar ve onları korkutmaktansa davetsiz misafirlerle arkadaş olma olasılıkları daha yüksektir.

Bakım

Çoğu zaman, bir Bernedoodle, alerjisi olanlar için ideal olan dalgalı veya kıvırcık bir postu olacaktır. Bazı durumlarda, bir Bernedoodle, Bernese dağ köpeğininkine benzer daha düz bir postu olabilir. 

Bu, daha fazla tüy dökecekleri ve evcil hayvan tüylerine alerjisi olan bir sahiple aynı fikirde olmayabilecekleri anlamına gelir. Çöp birkaç haftalık olduğunda, bir yetiştirici, doğru köpeği doğru sahibiyle eşleştirmek için her bir yavru köpeğin ne tür bir kürke sahip olacağını söyleyebilecektir.

Ceket ne kadar kıvrılırsa, o kadar sık ​​tımar gerekir. Bernedoodles çok az tüy döker, bu yüzden ağrılı matlaşmayı önlemek için sık sık fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Çoğu karalama, fırçalanmayı sever ve rutin, sahibinin köpeğiyle bağ kurmasını sağlar. 

Çok kıvırcık, hipoalerjenik bir köpeğin birkaç ayda bir kırpılması gerekeceğini aklınızda bulundurun çünkü az tüy dökmeleri, az bakım gerektirdikleri anlamına gelmez.

Standart Bernedoodles, etrafta koşmak ve oynamak için bir avluyla en iyisini yapar. Enerji seviyelerini yakmak için günlük bir yürüyüşe veya yürümeye ihtiyaçları olacak, ancak fiziksel ihtiyaçları karşılandığı sürece, muhtemelen kötüye dönmeyeceklerdir. 

Olumlu davranışları pekiştirmek için tutarlı sosyal uyarılmaya da ihtiyaçları olacak. Yeni evcil hayvanlara ve insanlara ne kadar çok maruz kalırlarsa, yabancı bir kişi veya durumla tanıştıklarında iyi davranma olasılıkları o kadar artar.

Bernedoodles’ın yüksek zeka seviyesi, eğitilmelerini kolaylaştırır. Aynı zamanda davranışları (iyi veya kötü) çabucak öğrenebilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, köpek yavrusu günlerini geçmişte bile eğitime ayak uydurmak önemlidir. 

Bir Bernedoodle eğitimi, olumlu pekiştirme ve bazı durumlarda yüksek düzeyde sabır gerektirir. Hodgson, “Tüm [Bernedoodles] eğitime duyarlı olsa da kendi benzersiz kişiliklerine sahipler ve tamamen safkan bir köpek kadar tekdüze bir şekilde öngörülebilir değiller,” diyor. 

Yavru köpek Bernese’nin inatçılığını veya kanişin yüksek enerjisini miras alırsa, zamanınıza ve ilginize daha fazla ihtiyaç duyacaktır. “Bir kanişin yoğun bir şekilde odaklanıp odaklanmayacağından emin olmadığınız için eğitim süreci bir şekilde isabet veya ıskalama olabilir,” diyor.

Sağlık 

Bir Bernedoodle’ın ömrü 12-18 yıldır. Neyse ki, melez cins Bernese dağ köpeği ile aynı sağlık risklerini miras almıyor. Soylarının Bernese tarafı sadece yedi yıllık bir yaşam beklentisine ve yüksek bir kanser, kalça ve dirsek displazisi, kalp hastalığı ve epilepsi oranına sahiptir. 

Christman, Bernedoodles, safkan bir Bernese’den çok daha sağlıklıdır, ancak yine de ” kalça displazisine, dirsek displazisine, oküler hastalıklara ve bazı alerjilere yatkın olabilirler” diyor. “Genel olarak, Bernedoodle sağlıklı bir cinstir ve harika bir aile katılımı sağlar. Sadece aşırı salya akması ve hızlı bir şekilde kilo alma becerisine dikkat edin. “

Kalın katları nedeniyle bu karışımda sıcak noktalar gibi cilt sorunları da yaygın olabilir. Sıcak noktalar öncelikle bir bölgenin aşırı yalamasından veya çiğnenmesinden kaynaklanır. 

Bu yüzden tımarlamaya ayak uydurmak çok önemlidir çünkü bir Bernedoodle, paltosu kirli ve keçelendiğinde derisini toplama olasılığı daha yüksektir. Her şeyden önce, Bernedoodles, ebeveynlerinden her ikisinden de daha sağlıklı olma eğilimindedir ve ciddi hastalık riski azalır.

Tarih

Nispeten yeni bir tür olan Bernedoodles hakkındaki tarih kitabı kısadır. SwissRidge Bernedoodles’ten Sherry Rupke, yıllarca Bernese dağ köpeklerini ürettikten sonra safkanları hipoalerjenik ve ırkı rahatsız eden sağlık sorunlarından arındırmanın bir yolunu istedi. 

Sherry, goldendoodles’ı başarıyla ürettikten sonra, Bernese’nin aynı sağlık sonuçlarını elde eden bir versiyonunu yaratıp yaratamayacağını merak etti. Böylece, Bernedoodle (veya en azından bir Bernese dağ köpeği ile bir kanişin ilk kasıtlı eşleşmesi) 2003 yılında doğdu. Şimdi, her yerdeki köpek sahipleri, kucaklanabilen bir oyuncak ayıya benzeyen sadık, sevgi dolu ırka aşık oldular.

Eğlenceli gerçekler

 • En iyi hayatını Colorado dağlarında yaşayan (Instagram ünlü) F1 mini Bernedoodle olan Timber ile Instagram’da tanışın. 
 • Oyuncu ve film yapımcısı Greta Gerwig’in küçük Bernedoodle, Büyücü’nü her yere yanında götürdüğü bildirildi. Hem Los Angeles Times hem de Vogue bize Büyücü’nün insanına olan bağlılığına dair bir fikir verdi.