Belgian Malinois dikkatli bir köpek ırkıdır. Tüyleri kısa olur, kahverengi veya sarımsı bir renge sahip olur. Bekçi köpeği olarak ideal bir köpektir. Korumacı bir yapısı vardır ve sahibini korumak için çok özen gösterirler. Hareketi seven ve yerinde duramayan bir yapısı vardır, bu yüzden de sık bir şekilde yürüyüş yapmayı severler. Onların yorulabileceği ve koşabileceği oyunlar oynanırsa çok keyif alırlar. Enerjisi çok yüksek bir ırktır. Çok zekidir ve çevresindeki birçok şeyi hemen fark eder. Ortalama 13-14 yıl arasında bir yaşam sürerler.

Karakteri

Belgian Malinois başka türden hayvanlara karşı çok iyi davranmama ihtimali vardır. Bu yüzden başka bir hayvan ile yaşayacaksa buna küçük yaşta alışmalıdır. Yabancı yetişkinleri çok sevmemelerine karşın çocuklara karşı çok iyi yaklaşır. Çok ilgi bekleyen ve oyun isteyen bir ırktır. Bu yüzden çok vakit ayıramayacak kişiler için uygun bir ırk değildir. Her gün düzenli olarak aktivite ister. Zeka gerektiren oyunlardan daha çok keyif alır ve kendisini ortaya koymak ister.

Bakımı

Sahibi ile birlikte vakit geçirmeyi çok sever ve sürekli oyun oynamak ister. Sadece tek bir kişiye çok sadakat duymaya meyillidir. Bu yüzden sahibine karşı çok bağlı olur. Yavru iken bazı şeylere karşı korkuları olsa bile büyüdükleri zaman korkusuz bir cins olurlar.  Tüylerinin haftada 2 ya da 3 kere fırçalanmasına ihtiyaç duyar. Tüy döktüğü belirli bir dönemi vardır ve bu dönemde tüyler daha fazla fırçalanmalıdır. Yılda 1-2 defa çok fazla miktarda tüy dökecektir. Ancak dikkat edilmelidir ki fazla fırçalamak tüylerine zarar verir. Bu yüzden kürkünün ihtiyacına göre bir fırçalama ihtiyacı gerçekleştirilmelidir. Eğer her gün dışarıda yeteri kadar aktivite yapıyorsa evde beslenebilir. Ancak bahçeli bir evde daha mutlu olacağı açıkça ortadadır. Özellikle sıcak ya da soğuk hava koşullarına meyilliği yoktur. Her hava şartında yaşamını sürdürebilir.

Eğitimi

Kaba davranışlar karşısında itaatsizlik etmeye meyillidir. Yüksek sesli emirler ya da sert fiziksel temaslar ile tamamen laf dinlemez bir hale gelir. Bu yüzden kibar bir şekilde davranılmalıdır ve eğiten kişi Belgian Malinois cinsine karşı net olmalıdır. Net bir emir karşısında hemen istenileni yerine getirir. Çeşitli ödüller ile eğitmek bu cins için daha kolay olabilir. Ödül mamaları ile daha verimli bir eğitim gerçekleştirilebilir. Eğitim sırasında aynı komutu defalarca yapmak istemezler ve bu onlara kendilerini iyi hissettirmez. Aktif hareket edebilecekleri ve koşabilecekleri tarzda eğitim aldıkları zaman hızlarını arttırabilirler. Eğitim esnasında iz sürme ile ilgili özel olarak üzerinde durulursa şüphesiz ki güzel bir bekçi köpeği olacaktır. İz sürme ve takip konusunda başarılı olur ve çok keyif alır.

Kökeni

1891 senesinde tanınan Belçikalı Shepherd ile bağlı olan dört farklı ırkı vardır. Bu cinslerin hepsi bekçi köpeği olarak bilinirler. Belgian Malinois’in adı Belçika ülkesindeki Mechelen ilinden gelir. Adını aldığı ülkede çok bilinir ve yaygın olarak kullanılan bir köpek cinsidir. Dünya üzerinde en çok kullanılan polis köpeğidir ve tam bir iz sürücüdür. Nadir olarak da evlerde beslense bile daha çok görev alma işleri için bakılır.