Belçikalı Malinois (Mal), zekasını ve yoğun odağını işe koymayı seven, yüksek enerjili bir çoban ırkıdır. Belçika Malinois ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 55 ila 60 cm
 • Ağırlık: 18 ila 36 kg
 • Ömür: 14 ila 16 yaş
 • Cins Boyutu: Büyük (61-100 lbs.)
 • İle Birlikte İyi: Aileler
 • Mizaç: Nazik oyuncu uzak koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: kahverengi / çikolata / karaciğer Geyik yavrusu
 • Desenler: Samur
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, Tımar etmesi kolay, Son derece bölgesel, Yüksek av sürüşü, Soğuk havaya dayanıklı, Sıcak havaya dayanıklı, Güçlü sadakat eğilimleri, İyi yürüyüş arkadaşı

Dört Belçika çoban ırkından biri olan ve sevgiyle adlandırılan Belçikalı Malinois, güçlü ama zarif bir vücuda sahip orta ila büyük bir köpektir. 

Bu yüksek enerjili cins, bol miktarda günlük yorucu egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar, ancak bunun dışında az bakım gerektirir. Güçlü iş ahlakı ve yüksek zekasıyla saygı duyulan Balgian Malinois, polis ve askeri K-9 birimleri için en iyi seçimdir. 

İş yerinde parkta olduğundan daha sık görülmesine rağmen, Mal’ın nazik, eğlenceli tavrı ve sadakati onu harika bir aile arkadaşı yapabilir. 

Görünüm

Belçikalı Malinois ( MAL-in-wah olarak telaffuz edilir ), orta ila büyük bir sürü köpeğidir. Çalışmak için getirilen Mals, güçlü kaslarla doludur, ancak vücutları zarif bir görünüme sahiptir. 

Uzun boyludurlar “omuzları 60 cm kadar!” ve her zaman uyanık, dik kulakları, kibar, bitter çikolata gözleri ve hafif gür bir kuyruğu vardır. Mal’ın kalın, kısa paltosu maun rengine kadar açık kahverengi tonlarında gelir ve siyah bir maske ve kulaklar görmek yaygındır. 

Bir bakışta, Mal genellikle bir Alman çoban olarak yanılmaktadır. Benzer görünümlere sahip olsalar da “ve her ikisi de dünyanın her yerindeki polis ve orduların favorisi” bu köpekler birbirleriyle alakasız, benzersiz ırklardır.

American Kennel Club’a göre, erkek Mals genellikle dişi köpeklerden daha büyük olan 40 ila 80 pound ağırlığında olacaklar.

Mal’ın su geçirmez ceketinin bakımı kolaydır. Haftalık fırçalama, tüylerinin tüylerinden arındırılır ve sağlıklı yağlar dağıtır, Malınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Bu cins, yılda iki kez ceketini havaya uçurur – bu dönemlerde, günde en az bir kez fırçalamaya devam etmek veya evinizin köpek tüyleri tarafından taşması riskini almak isteyeceksiniz. 

Kaygan paltoları sayesinde Mals, banyolar arasında bir süre gidebilir ve kokulu bir şeyle yuvarlanmadıkları sürece, yılda birkaç defadan fazla tamamen yıkanmalarına gerek kalmaz.

Mizaç

Belçikalı Malinois’in çalışan köpekler arasında favori olmasının iyi bir nedeni var. Güçlü, güçlü vücudu ve kendine güvenen tavrı ile bu köpeğin başaramayacağı pek bir şey yok. Gönderen Deniz Kuvvetleri SEALS ile çalışan evde ailesini korumaya, Mal sadık bir arkadaştır. 

Son derece sadık ve memnun etmeye istekli olan Mals, itaat eğitimine iyi bir şekilde giriyor ve buna ihtiyaçları olacak. Tatlı, hassas ve kendini adamış olmasına rağmen, Mal yoğun bir köpektir ve deneyimsiz sahibi için çok fazla olacaktır. 

“Safkan bir köpek ararken aradığınız özellikler nelerdir? Bunlar özel olarak yetiştirilmiş çalışan köpeklerdir; Connecticut’taki bir eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, evcil hayvan değiller ve kesinlikle acemi bir sahip için de değiller” diyor.

Mals, keskin zekaya sahip son derece enerjik köpeklerdir ve çok sayıda günlük fiziksel egzersiz ve zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyacaktır. Yüksek av güdüsü ve kesintisiz enerji seviyeleri, uygun şekilde yönlendirilmezse sorunlu hale gelebilir. 

Yoğunlukları ve çalışma istekleri nedeniyle, Mals, bir aile hayvanı olarak tutulmaktan daha çok bir işte istihdam edilir. On yıllardır Mals, yaşlılara, hastalara veya engellilere arama ve kurtarma, bomba ve narkotik, izleme ve terapi yardımı için mükemmel bir seçim yaptı.

Düpedüz veya aşırı saldırgan olarak kabul edilmese de Mals bölgeye hakim olabilir ve halkını koruyabilir. Uyanık doğası ile birleştiğinde, bu onları bekçi ve bekçi köpekleri olarak harika kılar. Diğer insanlarla ve hayvanlarla erken sosyalleşme, farklı görüntü ve seslere maruz kalma ve itaat eğitimi, çok yönlü bir Mal için bir zorunluluktur. 

Hareket eden avı sürmek için getirilen Mals, küçük çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için çok fazla olabilir. Bir Mal’ı mevcut çocukları veya evcil hayvanları olan bir aileye getirmeyi planlıyorsanız, genç yaşta tanıtılan Mals daha iyi yapma eğiliminde olduğundan, bir köpek yavrusu daha iyi bir seçim olabilir. 

Çocuklara köpeklerle nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek önemlidir ve her zamanherhangi bir köpekle oynarken onları denetleyin. İşe koymaya istekliysen, büyük ödüller kazanacaksın çünkü Mals bulabileceğiniz en sadık ve sevgi dolu köpeklerden bazılarıdır.

Yaşam İhtiyaçları

Belçikalı Malinois, tarihsel olarak koyun gütmek için saatlerce yetiştirildi. Günümüzde çoban köpeği olarak nadiren kullanılsa da dayanıklılıkları devam etmektedir. Mals, çok sayıda günlük açık hava egzersizi ve zihinsel uyarı gerektirir. 

Pek çok yaşam durumuna uyum sağlayabilmesine rağmen “uygun şekilde çalıştırılırsa apartman daireleri de dahil” bir Mal, bacaklarını uzatmak için geniş, güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir evde en mutlu olacaktır. Erkek arkadaşlar dışarıda vakit geçirmekten hoşlanırlar ama en çok istedikleri şey senin sürekli arkadaşlığın.

Mals, sahipleriyle yoğun bağlar kurar ve insanlarına her şeyde ve yaptıkları her şeyde eşlik etmekten en mutludurlar. Bu dindar sadakat, onları uzun süre yalnız kalmaya elverişsiz hale getirir ve yalnız bir Mal, muhtemelen ayrılık kaygısı geliştirir. 

Ayrıca, çok sayıda sevgi dolu arkadaşlığa ihtiyaç duydukları için açık hava köpekleri olmaları amaçlanmamıştır. Düzgün bir şekilde uygulanmazsa veya bakım yapılmazsa, mutsuz ve sorunlu hale gelebilir.

Keskin zekaları ve yüksek enerji seviyeleri, köpeğiyle kaliteli zaman geçirmek isteyen aktif, kendini işine adamış bir sahip için onları harika bir seçim haline getirir. 

Uzun maceralarda size eşlik edecek korkusuz bir arkadaş arıyorsanız “bisiklet, yürüyüş ve koşma harikadır!” Mal sizin için uygun olabilir. Amerikan Belçika Malinois Kulübü, evde yanınızda oturacak güzel bir köpek arıyorsanız, bir Mal’ı sahiplenmenin muhtemelen iyi bir fikir olmadığını söylüyor. 

Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bir Belçikalı Malinois’in size uygun olup olmadığını görmek için bir Belçikalı Malinois yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile konuşun.

Bakım

Belçika Malinois, tüy dökülmesini kontrol etmek ve sağlıklı bir kürk elde etmek için haftalık fırçalama gerektiren tımar açısından oldukça az bakım gerektirir. AKC, Mals’ın mevsimsel olarak döküldüğünü, bu yüzden fırçalama rutininizi günde bir kez, paltolarını uçururken artırmak isteyeceğinizi söylüyor. 

Kalın, su geçirmez ceketleri çoğu pisliği uzak tutar, bu da daha az banyo anlamına gelir! Mal’ınız kokulu bir şeyde yuvarlanmaya yatkın değilse, banyolar arasında haftalarca veya aylarca sürebilirsin.

Düzenli fırçalama, tüy parlaklığı (donuk saçlar diyette besin eksikliği anlamına gelebilir), tırnak uzunluğu, kulak sağlığı ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. Zemine vurduklarını duyabiliyorsanız çiviler kırpılmalıdır. Kulak kanalları soluk pembe renkte ve çok az ve oldukça kokusuz olmalıdır. 

Kanalda herhangi bir hareket belirtisi (akarlar!) Ve yabancı cisimler aradığınızdan emin olun, özellikle siz ve köpeğiniz dışarıda çok zaman geçiriyorsanız veya yakın zamanda uzun otlarda bulunduysanız. 

Köpeğinizin zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak da aynı derecede önemlidir. Erkeklerin mutlu olmak ve can sıkıntısından kurtulmak için sahipleriyle bol miktarda zihinsel uyarıma ve sosyal etkileşime ihtiyacı vardır. Tutarlı eğitim, köpeğinizle bağ kurmanın harika bir yoludur ve çok yönlü, eşit huylu bir Mal’ı şekillendirmede son derece önemli olacaktır. 

Kilcommons, “Belçikalı Malinois gibi bazı köpekler insanlarla çalışmak üzere yetiştirildi” diyor. “İnsanlar eğitim köpek merkezli hale eğilimindedir yapmanız şey için köpek yerine ile köpek. Çok büyük bir fark var. İki şey üzerinde çalışıyorum: ilişki ve davranış. 

Çünkü davranışın kalıcı olması için ilişkinin orada olması gerekir. Övgü konusunda cömert olun ve köpeğinizle çalışmanın tadını çıkarın. Bir ilişkiniz olduğunda, güven ve olumlu deneyimler üzerine inşa edilmeli ve sınırlar koyulmalıdır. İlişki, eğlenceli şeyler yaparak zaman geçirmekten ve köpeğin nasıl iletişim kurduğunu öğrenmekten kaynaklanıyor. “

Sağlık

AKC’ye göre Belçika Malinois, 14-16 yıllık bir ömre sahip genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. Tüm ırklar gibi, Belçika Malinois da belirli hastalıklara eğilimlidir. Resmi cins kulübü olan Amerikan Belçika Malinois Kulübü, kayıtlı yetiştiricilerin kalça displazisini, dirsek displazisini test etmesini ve kapsamlı bir göz muayenesini tamamlamasını gerektirir. 

Kulüp ayrıca epilepsi ve kanser, özellikle hemanjiyosarkom için test yapılmasını önerir. Tiroid veya kardiyak sorunların geçmişini ve genel mizacı tartışmak da önemlidir. 

Tüm Mals ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaz, ancak bu cinsi düşünürken bu ortak endişelerin farkında olmalısınız. Ve tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak önemlidir. Evlat ediniyorsanız, kurtarıcıdan mevcut tüm sağlık geçmişini isteyin.

Tarih

Belçikalı Malinois, geçerken Alman çobanına benzese de cinsler farklı ve tarihsel olarak ilgisizdir. Mals başlangıçta kuzeybatı Belçika’da “Malines şehri yakınlarında, dolayısıyla adı” bu güçlü, zeki ırkın çalışkan karakteriyle ödüllendirildiği ve koyun ve sığır gütmek için kullanıldığı yerde yetiştirildi. 

O zamanlar, dört Belçika çoban çeşidinin tümü (Malinois, Tervuren, Laekenois ve Groenendael) tipik olarak tek bir cins halinde toplanmıştı. Göre Amerikan Kennel ClubMals, Amerika’ya getirilen ilk Belçikalı çoban köpeklerinden biriydi (1911’de) ve Avrupa ithalatını durduran II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine kadar uzun bir popülerlik çizgisi yaşadı. 

Belçikalı çoban köpekleri, 1959’da AKC tarafından ayrı ırklar olarak resmen tescil edildi ve Mal, ilginin yeniden canlandığını gördü (popülerlikte diğer üç Belçikalı çobanın gerisinde kalmasına rağmen).

Belçikalı Malinois, orduda sıklıkla kullanılmış ve bildirildiğine göre I.Dünya Savaşı’nda mesaj taşıyıcıları, ambulans köpekleri olarak ve makineli tüfekleri çekmek için kullanılmıştır.

Aslında, cins hizmetlerinden ötürü o kadar saygı duyulur ki, Fayetteville’deki askeri köpeklere bir anıt, Kuzey Carolina, gerçek boyutlu bir Mal heykeline sahiptir. Daha yakın zamanlarda ve belki de en ünlüsü, Kahire adlı bir Mal, terörist Usame Bin Ladin’i öldüren 2011 baskınında Seal Team Six’e yardım etti. 

Bugün bu cins, sürü gütmekten ve çiftlik hayvanlarını korumadan polislerin yanında hizmet vermeye kadar aranan bir çalışan köpek bu roller için Alman çobanlarından bile daha fazla talep görüyorlar. 

Nazik, eğlenceli tavırları ve güçlü sadık eğilimleriyle modern Mals, aynı zamanda harika aile hayvanları yapar. 2020 itibariyle, Belçika Malinois, AKC’ler41. en popüler cins.

Eğlenceli gerçekler

 • Belçikalı Malinois, dünyadaki en hızlı ırklardan biridir ve saatte 48 km hızla koşabilmektedir.
 • AKC, Mals’ın 1. Dünya Savaşı’nda mesaj taşımak, ambulans arabaları çekmek ve Kızıl Haç’a yardım etmek gibi önemli işler yaptığını yazdı.
 • Belçikalı Malinois, yapacak bir işi olmasını sever. Ancak bazen coşkularını kanalize etmek zordur.