Bearded Collie ırk çok heyecanlıdır. Heyecanını zıplaması ve kuyruğunu sürekli olarak sallaması ile belli eder. Çok fazla hareket etme isteğine sahiptir. Çocuklar, bebekler, diğer hayvanlar ve misafirler ile oldukça güzel anlaşabilir. Enerjisi çok hareketli olduğu için istemese bile verebileceği zararı önlemek için, çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır.

Neşeli ve zeki bir cinstir. Kendi geldiği ırktan tamamen bağımsız olarak değerlendirilir ve bu yüzden “Class Clown” denilen bir ünvana layık görülmüştür. Çok hareketlidir ve kendisini sevdirir. Kafası büyüktür ve uzun kaşları vardır. Büyük bir gözlere sahiplerdir.

Bakımı

Bearded Collie çok ilgili bir bakım ister. Tüylerini haftada minimum 3 kez taranmasına ihtiyaç duyar. Tüyleri geriye doğru taranmalı ve nazik olunmalıdır. Tek bir yavrulama esnasında da 6-8 yavru meydana getirebilir. Cilt hastalıklarına karşı hassas olan bu köpeği pis alanlardan uzak durması lazımdır. Eklem iltihabı konusunda da bazı sıkıntılar yaşayabilir. Uzun süren yürüyüşlere çıkmaktan keyif alır ve yoğun geçen bir aktivite ister. Eğer her gün yürüyüş yapmaz ise zaman içerisinde sevecenliğini kaybedebilir. Bahçeli bir ev bu cins için oldukça ideal bir yaşam alanı olabilir. Ev içerisinde çok hareketli olacağı için eşyalara zarar vermesi mümkün olabilir. Hava koşulları bu cins için çok önemli değildir. Çok soğuk ya da çok sıcak havada da asla enerjisi düşmez. Her hava koşulu altında yürüyüşü tercih eder.

Eğitimi

Bu ırk çok kolay eğitilebilen bir köpek cinsidir. Fazla hızlı öğrenirler. Nazik ve anlayışlı olarak bir eğitim yapılmalıdır. Aksi durumda inat eder ve itaat etmez. Bearded Collie eğer nazik davranılır ise eğitime çok kısa sürede yanıt verir. Bir sürü esnasında koruma ve yarışma gibi alanlarda başarılı olabilecek bir ırktır. Sadakat eğitimi de verilebilir ve bu eğitim çok fazla tavsiye edilir. Sadakat eğitimi verilir ise sahibinin sözünden asla ayrılmayacak olan bir cinstir. Bu ırk ev içinde rahat hareket edemez ve ev için eğitilemez.

Kökeni

Bearded Collie kelimesi sakallı İskoç köpeği anlamına gelir. 1514 senesinde orada yaşayan İskoç köpekleri ile Polonyalı çoban köpeklerinden geldiği tahmin edilir. Bu çiftleşmenin sonucunda çok fazla yavrunun dünyaya gelmiş olduğu ve dünyaya gelen bu ırkın çoban köpekliği yaptığı düşünülür. 1900’lü senelerde bir kadının siparişinde karışıklık olmuş ve yanlışlıkla Bearded Collie cins bir köpekle karşılaşmıştır. Bu köpeğin sakallarını çok beğenen kadın bu cinsi beslemeye başlamış ve bu ırkın devamının gelmesini sağlamıştır. Irkın tüyleri kendisine özgü uzun ve sıktır. 1989 senesinde bir köpek gösterisinde bu cins bir köpek adını duyurmuş ve bu ırkın popülaritesi artmıştır.