Beagle, süs köpekleri arasında son zamanlarda popülerliği artmış ve Türkiye’de binlerce kişi tarafından sahiplenilmiş özel bir köpek cinsidir. İlk bakıldığında av köpeğinin fiziksel yapısını ve taşıması gereken tüm özellikleri taşıdığından dolayı av köpeği olarak düşünülen Beagle, bunun çok üstünde bir cinstir. Büyük burna, sallanan kulaklara, tamamen ciddi ve kararlı bakışlara, oldukça fit bir vücuda, yere basan sert ve sağlıklı adımlara sahiptir. Bu yönleriyle bir av köpeği olarak düşünülse de; Beagle bir av köpeğinin çok daha fazlasıdır.

Beagle Fiziksel Özellikleri

Beagle fiziksel özellikleri, Beagle ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Kompakt yani bütün bir vücut yapısına sahip olan Beagle, günümüzde köpek sınıfları içerisinde orta boy köpekler sınıfı üyesidir. Hem dişi için hem de erkek için 33 cm ila 40 cm arasında olan Beagle, kilogram bakımından da 9 – 14 kilogram aralığındadır. Günümüz şartlarına göre hem boy hem de kilo açısından bu değerler değişebilir.

Oldukça uzun bir kafa yapısına sahip olan Beagle’ın, kubbeli denebilecek bir yapısı bulunmaktadır. Burnun üst çizgisi oldukça düz bir yapıda kendini gösterirken, kulaklar ise kenarlardan yanlara sallanmaktadır. Sarkan bu kulakların başlangıç noktası diğer cins köpeklerle kıyaslandığında oldukça aşağıda kalmaktadır. Eğer öne doğru çekilirse, burnun ucuna değdiği görülebilir.

Göz yapıları da diğer cins köpeklerden farklı olan Beaglelar, iri ve koyu kahverengi ya da ela gözlere sahiptirler. İki göz arasında belirli mesafe bulunmakta olup, tüy yapısı bakımından iki gözün artasından ağza kadar beyazlık inmektedir.

Tamamen koyu renkli burna sahip olan Beagle’ın burnu orta uzunlukta olup üçgen – kare arası bir görünüme sahiptir. Vücudu ise dikdörtgeni anımsatmaktadır. Bunun yanı sıra kuyruğu da dikkat çeken Beagle’ın kuyruğu diğer cins köpeklere kıyasla oldukça uzundur ve başlangıç noktası da oldukça yukarı seviyededir. Sürekli dik veya sürekli aşağıda taşımayan Beagle için kesin bir düzen yoktur ve kuyrukta kesinlikle kıvrım görülmemektedir.

Kürk yapısı yoğun olan Beagle, hem sert hem de zorlu hava koşullarına dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tüyleri orta uzunlukta olup, genel olarak safkan Beagle tazı renklerini taşımaktadır. Beagle’ın tüy yapısında en fazla görülen renk ise siyah – beyaz ve bronz olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra mavi – beyaz ve bronz – beyaz tarzında farklı kombinasyonları da bulunmaktadır.

Beagle Sağlık

Beagle sağlıksal açıdan oldukça sağlam bir köpektir. Fakat her ırkta olduğu gibi bazı kronik rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bu kronik rahatsızlıklar için belirli aralıklarla veterinere giderek tedavi olması gerekmektedir. Epilepsi bunların başında gelirken, glokom ve patella luksasyonu diğer kronik hastalıklar olarak dikkat çekmektedir.

Gözlerinde katarakt sorunu da görülebilen Beagle, hipotiroid hastalığı diyince de ilk akla gelen köpek cinslerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Köpek Distikazisi bulunan Beagle, bu hastalıklar görülmediği ve bakımları iyi yapıldığı takdirde ortalama olarak 10 ila 15 yıl aralığında yaşam süresine sahiptir.

Kronik hastalıkların bulunduğu Beagle cinsi köpeklerde bu hastalıkların görünme oranı oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı herhangi bir şekilde korkmanıza gerek yok. Bakımları yerine getirilmediğinde ve düzenli olarak tedavi edilmediğinde görülür. Fakat bakımları yapılıp, sağlığına dikkat edildiğinde bu hastalıklardan herhangi birisi görülmeyecektir.

Beagle Karakteri ve Genel Huyları

Beagle, iki farklı eşsiz özelliğe sahiptir. Bu 2 özellik ise koku alma yeteneği ve karakter olarak dikkat çekmektedir. Bloodhound ile Bassethound ile birlikte Dünya üzerinde yer alan en gelişmiş koku duyusu sahibi olan 3 köpek arasında ilk sırada dikkat çeken Beagle, özellikle yerde bulunan kokuları takip etme noktasında rakibi olmayan bir köpek olarak öne çıkmaktadır.

Sevgi dolu bir köpek olan Beagle, sadakat açısından yine onlarca cins köpekten daha sadıktır. Özellikle sahibini, sevimli tavırlarıyla her konuda etki altına almayı başarabilecek kadar da zeki bir köpektir. Tüm yaştan insanlarla oldukça sıkı bir bağ kurmayı başarabilen Beagle, enerji seviyesi yüksek olduğu için çocuklarla oynarken bir takım sıkıntılar yaşanabilir. Bundan dolayı çocuklarla tek bırakılmamalı gözetim altında olmalıdır.

Beagle cinsi köpekler kesinlikle yalnızlıktan hoşlanmayan, sürekli sevgi ve ilgi isteyen köpeklerdir. Yalnız kalmayı sevmediği için, eğer iş, okul gibi durumlarınız varsa Beagle almamanızı öneriyoruz. Çünkü hassas bir psikolojik yapıya sahip olan bu köpek bu durum karşısında oldukça üzülebilir.

Beagle yukarıda da belirttiğimiz üzere bir av köpeğinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Av köpeğine göre farkı ise eksiği değil fazlası olmasıdır. Bu yüzden dolayı evde yer alan tavşan, hamster gibi hayvanları avlanma içgüdüsüyle asla rahat bırakmayacaktır. Diğer köpeklerle ve özellikle kendi cinsine ait köpeklerle oldukça iyi anlaşabilen Beagle, diğer hayvanları pek sevmez.

Enerji bakımından Dünya üzerinde en yüksek enerjiye sahip köpek ırkları arasında ilk sırada yer alan Beagle, günlük yalnızca yarım saatlik yürüyüşe çıkma fırsatı olan, geri kalan sürelerde evde olan kişiler için de uygun bir köpek değildir. Saatlerce dışarıda oyun oynaması ve egzersizlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gereken Beagle cinsi köpekler aralıksız 4 saatten fazla evde kalmamalı, uyku saatleri hariç maksimum her 4 saatte bir dışarı çıkarılmalıdır.

Beagle için apartman dairesi dışarı çıkarıldığı takdirde uygundur. Fakat dışarı çıkma konusunda bazı sıkıntılar bulunuyorsa bu konuda bahçeli eve sahip olan kişiler tarafından sahiplenilmesi daha faydalı olacaktır. Oldukça gelişmiş koku alma duyusuna sahip olan Beagle, yüzlerce metre uzaklıktaki bir nesnenin kokusunu aldığında asla tutulamayacak ve kokunun peşine gidecektir. Bu yüzden sahibine alışana kadar tasmasız gezdirilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Beagle Tarihçesi

Beagle tarihçesi ile kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Antik türler arasında yer aldığı bilinen Beagle, tarih boyunca sürekli olarak tahminler ve efsanelerin konuğu olan bir cinstir. Bu konuda isminin nereden geldiği dahi net olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, Beagle’nin Galce olarak küçük anlamı taşıyan Beag kelimesinden türetildiğini, bazı kişiler ise tazıların ve av köpeklerinin avlandıkları esnada çıkardıkları sesin tabiri olan Fransızca “be”guele kelimesinden geldiğini söylemektedir.

M.Ö. 55 yılında Roma Lejyonları’nın varışından çok daha önceki yıllarda İngiltere üzerinde bulunan av köpeği sürülerinin tavşan ve yaban tavşanı avlamak için Beagle kullandığıyla ilgili birçok kanıt bulunmaktadır. 1500’lü yıllara gelindiği vakit birçok İngiliz soylusu, geyik tarzındaki büyük avlar için büyük av köpeklerinden meydana getirilen sürüler ve yaban tavşanı için bunlara nazaran daha küçük olan avlar için küçük av köpeklerinden meydana getirilen sürüler oluşturmuştu. Bu oluşturulan küçük av köpekleri, bugünkü Beagle cinsi köpeklerin atası olarak bilinir.

Beagle Bakımı

Beagle bakımı diğer cins köpeklere kıyasla çok zor değildir. Normal bir çaba sonucunda bakımı yapılabilir. Beslenme, temizlik, egzersiz ve eğitim konularında bir tık daha hassas olunması gereken Beagle cinsi köpekler sahibine oldukça yüksek seviyede bağ ile bağlanması sebebiyle kızmalardan, ses yükseltmelerden ve özellikle şaka amacıyla dahi olsa vurmalardan hoşlanmaz. Bu yüzden ona karşı son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Beagle Beslenmesi

Beagle cinsi köpekleri; onun yaşına uygun şekilde tüm besleyici ögeleri içeren ve içeriği oldukça zengin olan Premium marka mamalar ile beslemeniz tavsiye edilmektedir. Yemek artıkları sindirim sisteminde bozulma meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı asla yemek artığı tüketmesi tavsiye edilmez. Özellikle pişmiş kemikler ve yine yağ oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulması gerekir.

Köpekler için özel olarak üretilen küçük bisküviler, kuru mama tanecikleri ve yaş mama eğitim için ödül maması olarak tercih edilebilir. Beagle tüm bunları oldukça fazla şekilde sevmekte ve en çok bunları yediğinde mutlu olmaktadır. Ödül maması konusundaki sıkıntı şudur; eğer gereğinden fazla tüketilirse bu oldukça fit bir vücuda sahip olan özel köpekler obezite olabilir. Köpeğin beslenmesi veya kilosuyla ilgili herhangi bir şekilde korkunuz bulunuyorsa bu konuda veterinerinize danışmanızı tavsiye ederiz. Beagle beslenmesi hususunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise suyunun her zaman yanında hazır olması gerektiğidir.

Beagle Temizliği

Beagle’ın oldukça güzel görünen, tamamen pürüzsüz ve yoğun yapılı tüy yapısı bulunmaktadır. Söz konusu tüy yapısının çift katmanlı olduğu bilinmektedir. Kürkü her geçen sürede bir tık ağırlaşmaktadır. Bundan dolayı her yılın bahar ayı Beagle için tüy dökme dönemi olarak bilinmektedir. Yıl boyunca tüy dökümü ise orta seviyededir. Yani ne çok, ne fazla tüy dökümü görülür.

Her hafta düzenli olarak yapılacak tarama, ölü tüylerinin alınması için yeterli olacaktır. Tarama işlemi sayesinde bu cins köpek ölü tüylerden kurtulurken, bunun yanı sıra bu ölü tüylerin altından çıkacak olan yeni tüylere de fırsat tanıyacaktır.

Beagle cinsi köpekler çok fazla kirlenmediği takdirde banyo yaptırmamanızı, yaptırıyorsanız da tercihinizin kuru şampuan olmasını öneririz. Çünkü banyo yapmayı pek sevmezler buna fazla ih5tiyaç duymazlar. Enfeksiyonla sonuçlanıp, ciddi sağlıksal problemler yaratabileceğinden dolayı kulaklar her gün düzenli olarak kontrol edilmeli ve kulak kiri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Uzun tırnakların da bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü uzun tırnaklar sebebiyle Beagle cinsi köpekler hem yürürken, hem de koşarken batma sebebiyle acı yaşayabilir. Dişleri de düzenli bir şekilde fırçalanmalı ve çürütülmemelidir.

Beagle Egzersizi

Beagle ile ilgili yazının en başından itibaren ne kadar enerji seviyesi yüksek olan bir köpek olduğunu belirtmiştik. Eğer kişi için dinlenmek demek çay veya kahve alıp TV karşısına geçip battaniyeyi de üzerine alıp uzanmaksa, Beagle cinsi köpekleri tercih etmemelerini öneririz.

Bir Beagle, saatler gündüzü gösterdiğinde koşar, oynar, saatler boyunca yerinde asla duramaz. Akşam da evin çocuklarıyla aynı enerji seviyesiyle oynamaya devam eder. Günlük 1 saatlik egzersizler Beagle için asla geçerli olmamaktadır. Bir Beagle minimum 5-6 saat boyunca hareket etmelidir. Çünkü üzerinde biriken yoğun enerjiyi bir şekilde harcaması gerekir. Beagle cinsi köpeklerle bu kadar yoğun bir şekilde ilgilenemeyecekseniz, bu durumda yanına bir tane daha Beagle cinsi köpek almanız onun açısından da kendi açınızdan da oldukça faydalı olacaktır. Fakat evde hareket sevmeyen biriyseniz bu durumda oldukça problem yaşayabilirsiniz. Çünkü tek Beagle bile evi darmaduman hale getirebilirken, 2 tanesinin yapabileceklerinin sınırı yoktur.

Beagle Eğitimi

Beagle, Dünya’da bulunan en zeki köpekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Beagle ile ilgili birçok efsane vardır ve efsanelerin büyük bölümü zeki olmadığı, eğitimi algılayamadığı ile ilgilidir. Fakat bu tamamen yanlış. Eğer Beagle cinsi köpeğinizi tamamen tanır, eğitimde hangi adımların atılacağını detaylı bir şekilde öğrenirseniz; oldukça kısa sürede vermek istediğiniz eğitimleri kavrayacaktır. Beagle cinsi köpekler içgüdüsel olarak inatçı köpeklerdir. Biraz da başına buyruk davranabilir. Bu durum sizi her ne kadar sabırsal anlamda zorlasa da, böyle anlar yaşandığında köpeğinizi rahat bırakıp zorlamamanız en mantıklısı olacaktır. Sert eğitim tekniklerinin asla uygulanmaması gerektiği Beagle, pozitif ve ödül yoluyla verilen eğitimler verildiğinde daha iyi bir şekilde o eğitimi algılayabilmektedir. Tüm köpeklerde olduğu gibi Beagle’da da ilk verilmesi gereken eğitim tuvalet, sonrası sosyallik sonra ise itaattır ve bu 3 eğitim de 1 aylık süre içerisinde tamamlanmalıdır.