Çok iyi bir ev arkadaşı olabilen bir cinstir. Beagle enerji verir ve çok hareketlidir. Yerinde alsa duramayan bu köpeğin bakımı elbette hareketli olduğundan zor gelebilir. Bu yüzden kısıtlı hareketi seven kişiler için bakımı uygun bir cins değildir. İz sürme konusunda çok yeteneklidir ve aradığı şeyi çabuk bulur. Sıcağı çok seven bir cinstir.

Yetişkinlik döneminde uyum konusunda iyi değildir, bu yüzden başka bir hayvan ile birlikte yaşanması isteniyorsa küçük yaşta sosyalleştirilmelidir. Çocuk, yetişkin ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. En iyi anlaştıkları hayvan ise diğer cins av köpekleridir. Ağırlıkları ortalama 10 kilogram civarındadır. Kulakları yuvarlak ve eğimli tatlı bir kuyruğa sahiptir. Kısa ve sert bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri soğuk hava koşullarını geçirmezler ve dayanıklıdır.

Eğitimi

Bağımsız olmayı sever ve özgürlüğüne düşkündür. Biraz fazla inatçıdır. Bu yüzden özel olarak itaat dersi alması gerekir. Eğitim aldıktan sonra oldukça itaatkar ve sevimli olur. Sahibini mutlu etmeyi ister ve mutsuz gördüğü zaman enerjisi ile sahibinin etrafında pervane olur.

Bakımı

Beagle evde bakılabilecek bir ırktır. Her hafta sürekli olarak fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Kulaklarının içi özel olarak bir bez ile temizlenmeli ve hastalıklara karşı mikroplardan arınması sağlanmalıdır. Omurlar ile alakalı sağlık sıkıntısı yaşayabilir. Ancak genele bakıldığında çok sağlıklı bir ırktır. 13-15 yıl arasında bir yaşam sürerler.

Yavrulama sayıları çok değişkendir. 3-14 arası yavrulama yapabilir. Ilık bir yaşam ortamını çok sever. Ancak çevresinde daima birilerini ister ve yalnız kalmayı sevmez. Dışarıda tasma ile dolaştırılmalıdır. Aksi takdirde av köpeği olarak iz sürmeye başlar ve gözden kaybolabilir. Bir arayış içerisinde iken hiçbir şeyin farkında olmayabilir. Apartman yaşamına çok meyilli olmasalar bile aktif bir dışarı gezmesi yaşadığı zaman, apartmanda yaşayabilir.

Karakteri

Beagle çok insanı sever ve iyi anlaşır. Kendisini yorgun düşürmeyi sever ve sürekli hareket etmek ister. Her zaman oyun için hazırdır. Saldırgan olmayan, sakin bir yapısı vardır. Çok dikkatlidir ve öğretilen bir şeyi unutmaz. Kavga ya da tehlike esnasında uzun havlamak yerine kesik kesik havlar. Kendisini sevdirmeyi çok sever.

Kökeni

İngiliz av köpeği olarak bilinen Beagle 1300’lü senelerden beri oldukça popülerdir. Uzman bir tavşan avcısı olarak yetiştirilmiş bir ırktır. Bu ırkın yaygın olarak beslenmesinin sebebi eskiden cebe rahat sığabilecek bir boyutta olmasıdır. Cebinde taşıyabildiği köpeği sayesinde rahat bir av gerçekleştiren avcılar tarafından çok tercih edilmiştir.

Günümüzde hala geyik gibi hayvanlar avlanırken Beagle cinsine ihtiyaç duyarlar. Koku alma yetileri oldukça gelişmiştir ve bağımlılık verici maddelerin hemen kokusunu alabilir. Amerika’da oldukça popüler olan bu cins çocukların güvenliğini sağlamak isteyen aileler tarafından da çok beslenmiştir. İz sürme konusundaki yetenekleri tartışmaya kapalı bir şekilde ortadadır.