Basset Hound ırkı bütün çocuklarla rahatlıkla oyun arkadaşı olabilen dost canlısı bir ırktır. Kalabalığı çok seven bir ırktır ve yalnız kalmayı sevmez. Bakışları insanı etkileyecek kadar derindir ve çok tatlı bir duruşları vardır. Uzun ve sarkan kulaklarının yanı sıra gözlerinin yanlarındaki derileri de sarkan bir biçimdedir.

Salyasının akabileceği bilinmelidir. Ayakları yere yakın olan bir cinstir. Ortalama olarak 11 sene süren bir yaşamı mevcuttur.  Kısa bir bacak yapısına sahip olduğu için yerdeki izleri daha iyi takip edebilir. Burunları sivri ve koku alma duyusu gelişmiştir.

Türleri kısa ve parlak olur. Pürüzsüz yapıları ile her renk tüye sahip olabilecek bu ırk oldukça güzel bir görünüme sahiptir.

Bakımı

Kulakları oldukça hassas olan bir ırktır ve oluşabilecek enfeksiyonlara karşı kirli kalmamasına özen gösterilmelidir. Basset Hound ırkı sahip olduğu vücut yapısı ve şeklinden dolayı obezite olabilir. Hatta iskelet sisteminde dahi bazı sorunlar olabilir. Gaz şişkinliği yaşama sorununa meyilli bir ırktır. Yani GDV hastalığı olarak bilinen hastalığa karşı çok duyarlıdırlar. Bu yüzden yeme içme düzenlerine özen gösterilmelidir. Obezite ve gaz sorunu yaşamaması adına çok yemek yememelidir. Düzenli bir şekilde beslenen bu ırkta bu sorunlara daha az rastlanma ihtimali vardır. Evde çok rahat yaşayabilir ve çok iyi bir dost olabilir. Tüyleri hafta boyunca 2-3 kez taranır ise ölü tüylerden rahatlıkla arınacaktır.  Her daim özel bir bakım istemez ve özgür yaşayabilir.

Karakteri

Sakin ve sosyal bir yapıda olan bu ırk dost canlısıdır. Oyun oynamayı çok severler ancak özür bir ruha da sahiptirler. Yetiştirildiği yere karşı çok sevgi doludurlar. Yemek yemeyi çok severler. Fakat bakışları çok yumuşak yapılıdır ve türlü yaramazlık yapsalar bile hemen kendilerini affettirmeyi başarabilirler. Çok hareketli olmalarının yanı sıra saldırganlıkları çok nadirdir. Evde bir av görmediği sürece sakin yapısını koruyacaktır.

Eğitimi

Basset Hound ırkına mükafat olarak yemek verme yöntemiyle eğitmek gereklidir. Sabır gerektiren bir eğitim süreci vardır. Sürekli olarak aktif hareket etmesi sağlanmalı ve ilgisini çekecek oyunlar bulunmalıdır. Yemeği ödül olarak bildiği süre boyunca sözlere dikkat etmeye daha çok başlar. Bu ırk köpekleri sahibine karşı çok sadık olur. Eğitimi özenli ve doğru bir şekilde verilmelidir. Aksi takdirde çok asi bir tavır içerisinde yaşamını sürdürebilir.

Kökeni

Orta çağ döneminde Fransa’da ortaya çıkmış olan bir ırktır. Ortaya çıkma amaçları iz sürmesidir. Aziz Hubert Manastırı’nda ortaya çıkmışlardır. O dönemde özellikle tavşan avlarında kullanılmıştır. 2. Napolyon Basset Hound cinsini çok severdi. 3. Napolyon birkaç tane kendisine ait bu ırktan köpek edinmiştir. Bir dönem meşhur bir hale gelmiş olan bu ırk adına yarışmalar bile düzenlenmiştir. 2010 senesinde ırk olarak kabul edilmiştir.