O uzun yüzü, o sarkık kulakları bilirsiniz. Basset av köpekleri mükemmel takip köpekleridir, ancak ailenizle uyumak için zaman harcamaktan da mutlu olurlar. 

 • Yükseklik: 32,5 ila 37,5 cm
 • Ağırlık: 18 ila 29 kg arası
 • Ömür: 13 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı kasıtlı uzak
 • Zeka: Orta
 • Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Düşük
 • Enerji Seviyesi: Tembel
 • Havlama Seviyesi: Uluyan
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Post Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: kahverengi / çikolata / karaciğer, kırmızı, altın / sarı, siyah
 • Desenler: Üç renkli
 • Diğer Özellikler: Tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü, yüksek kilo alma potansiyeli, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, güçlü sadakat eğilimleri

Komik bir şekilde üzgün, sarkık yüzleriyle sevilen basset tazıları, kucağında uyuklamayı severken, bir koku izinin peşinden koşan eşit derecede mutlu bir aile köpeğidir. Ancak kısa boyuna aldanmayın: Bu yaygın cins, küçük bir kalıba sahip güçlü bir köpektir. 

Tazıların gevşek, elastik derisi ve uzun sarkık kulakları yerden kokuları kaldırır ve hapsederek, basset tazılarının koku alma duyusunu yalnızca kuzeni, tazıdan sonra ikinci hale getirir. Nazik, arkadaş canlısı tavırları ve evde tembellik yapma tercihleriyle, basset tazıları çocuklar için harika arkadaş olabilir. Bu inatçı köpek ırkı, iyi bir sabır gerektirir, ancak bunun dışında bakımı nispeten kolaydır.

Görünüm

Kısa bacaklar sizi aldatmasın: Amerikan Kennel Club’a (AKC) göre, Basset tazıları 29 kg ağırlığa sahip, yerden sadece 37,5 cm yükselen büyük köpeklerdir. Ağır kemikli cins, kısa bacaklı uzun bir vücuda, uzun, kadifemsi sarkık kulaklara, sevimli üzgün görünümlü sarkık yüze ve uyanık bir kuyruğa sahiptir. 

Büyük pençeleri ve alçak yapıları, engebeli arazide manevra yapmak için onlara büyük bir denge sağlar ve koku izleyen bir tazı olarak kullanılması için idealdir. Basset tazı derisi gevşek ve elastiktir ve her türlü hava koşulunda saatlerce yalıtım sağlayacak kadar yoğun, kısa, sert bir post ile kaplanmıştır.

Amerika Basset Hound Kulübü (BHCA) beş ana renk desenleri ile tanır: siyah ten rengi ve beyaz üç renkli; siyah ve beyaz; kahverengi ve beyaz; kırmızı ve beyaz; veya limon ve beyaz. Basset tazıları da nadir bir mavi renkte olabilir, ancak bu renklendirme tipik olarak genetik mutasyonlarla ilişkili olduğundan dikkatli olun.

Basset tazı belki de en çok tanınan türlerden biridir ve insanlar bu sarkık, sarkık yüzü sever. Ancak bu bakışlar sadece kalbinizi eritmek için değil. Bir basset tazı köpeğinin kafasındaki hemen hemen her özellik, takip köpeğinin izini sürmesine yardımcı olur. 

AKC’ye göre, ciltteki kıvrımlar kokuları hapsederek köpeğin burnuna yakın tutuyor. Uzun kulaklar yürürken sürüklenir, yerden burunlarına kadar kokular yayılır. Ve sarkık, hafifçe çökmüş büyük kahverengi gözleri? Pekala, bunlar çoğunlukla sadece çekicilik ve, bilirsiniz, vizyon için.

Mizaç

Öyle görünmüyor olsalar da basset tazıları, dayanıklılık için yetiştirilmiştir. Bir kokuya dalma ve onu saatlerce takip etme yetenekleri, onları küçük oyun avcıları için en iyi seçenek haline getirdi. 

Hala sık sık av köpekleri olarak kullanılsa da günümüzün basset tazıları, uzun bir yürüyüşün ardından bütün gün evde uzanmayı tercih eder. Bu mutlu yavrular, en iyi arkadaşları olan sizinle rahatlamak için sıcak bir yer arıyorlar. Daha aktif olmayı tercih ediyorsanız, koku oyunları, basset av köpeğinizin en iyi becerisini geliştirmek ve onları zihinsel olarak meşgul etmek için harika bir yoldur.

Basset tazı, BHCA’nın cins rehberine göre, eşit bir öfkeye sahiptir ve sevecen ve sadıktır. Bir yük köpeği olarak yetiştirildikleri için, diğer evcil hayvanlarla – hem köpekler hem de kediler – iyi geçinirler ve her zaman arkadaş olmayı tercih ederler. Diğer köpeklerle sosyalleştiklerinde oldukça eğlenceli olabilirler. 

Sakin, nazik doğası ve her yönüyle samimiyeti, onları çocuklu aileler için harika kılar, ancak bekçi köpeği veya bekçi köpeği yoluyla pek bir şey beklemeyin. AKC, Basset av köpekleri herkesin kendi arkadaşı olduğunu düşünüyor, bu yüzden en büyük bekçi köpeği olmayabileceklerini söylüyor. 

Her cinste olduğu gibi, köpeğinizi uygun şekilde sosyalleştirmek önemlidir. Basetler agresif sayılmasa da çocuklara köpeklerle nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek ve herhangi bir köpekle oynarken onları her zaman denetlemek önemlidir.

Eğitim Bir Basset tazı yavaş bir süreç olabilir. Anahtar, sakin, sabırlı olmak ve her zaman pozitif kalmaktır. Sert muameleye iyi yanıt vermeyen zeki, hassas yavrulardır. The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “İnatçı değiller, bir av köpeğidir” diyor.

Connecticut’ta bir butik eğitim tesisi. Onlara takip etmeleri için bir yol veriyorsunuz, onlar bir roket bilimcisi. Onlarla uzun bir mesafe yaparsan, bu biraz daha zor. Yapılabilir, ancak çok daha fazla iş gerektirir. ‘İnatçı’ terimiyle ilgili sorunum, eğitimin tonunu belirlemesi. 

Onlarla bazı şeyleri başarmak diğerlerinden daha zor olacak çünkü bu onların gücü değil. Güçleri burnunu yere koymak, bir koku ve uğultu yapmaktır. İtaat işine hemen başlamayacaklar. “

Yaşam İhtiyaçları

Sevimli basset tazı çoğu yaşam durumuna uyum sağlayabilir. Bu düşük enerjili cins, uzun, günlük bir yürüyüşün ardından evde bolca Ar-Ge ile mutludur. Yavaş hareket etseler de basset av köpekleri tek izli olabilir ve çevrelerine bakmaksızın bir kokunun kokusuyla uzaklaşabilir. 

Kilcommons, “Yere yakınlar ve kısa bacakları var” diyor. Ama tavşan avlamak için yetiştirildiler. Koku alacaklar ve aniden otomatik pilota geçecekler. Bunları güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede veya tasma ile tutmak son derece önemlidir. Basset av köpekleri yavaş yürümeyi tercih eder ve her birini koklamak için yavaşlama konusunda iyi bir ders olabilir. tek. gül.

Basset tazıları yalnızlığa eğilimlidir ve yalnızlıkla birlikte uzun dönemler uğultu ve olası yıkım gelir. BHCA, basset av köpeğiniz için bir arkadaşınız “insan ya da hayvan” bu davranışları uzak tutmaya (ve komşularınızı mutlu etmeye) yardımcı olacaktır, diyor. 

Ağırlıkları ve yapıları nedeniyle, basset tazılarının çok fazla basamak tırmanması gerekmemelidir ve bu tekrarlanan sert hareketler ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden her zaman mobilyaların üzerine ve dışına (izin veriliyorsa) ve arabaların içine ve dışına kaldırılmalıdır.

Genel olarak, basset tazıları sayısız yaşam tarzı için harika evcil hayvanlar yapar. Günlük yürüyüşler ve sabırlı, tutarlı bir eğitim sağlayabilirseniz, yanınızda kalmaktan çok mutlu olacaklardır. Uzun süreler boyunca sık sık uzaktaysanız, bir basset hound’u yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. 

Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bir levrek köpeğinin sizin için uygun olup olmadığını görmek için bir yetiştirici veya kurtarma grubu ile konuşun.

Bakım

Basset köpeğinin kısa ceketi az bakım gerektirir ve bakımı kolaydır, ancak AKC dökülmeyi kontrol altında tutmak için haftalık fırçalamayı önerir. Aynı şey, levrek köpeğinizin gözleri ve yüz kıvrımları için de geçerlidir: Haftada birkaç kez herhangi bir kalıntıdan temizlenmeli ve cildi sağlıklı tutmak ve tazı kokusunu sınırlamak için periyodik banyolar yapmalıdır. 

Düzenli fırçalama, tüy parlaklığı (donuk saçlar diyette besin eksikliği anlamına gelebilir), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. 

Çiviler sık ​​sık kesilmelidir – zemine vurduklarını duyuyorsanız, çok uzundurlar. Basset Hound Club of America, haftada iki kez özel olarak formüle edilmiş köpek diş macunu ile bir basset tazı köpeğinin dişlerini fırçalamanızı önerir. 

Uzun sarkık şekli uygun hava dolaşımını önleyebileceği ve enfeksiyonlara yol açabileceği için, Basset tazıları kulaklarına haftalık ekstra bakım gerektirecektir. Kilcommons, “Bu kulaklar kokuları hapsedecek şekilde yapılmıştır” diyor. Onlar çamurluklar gibidir. Sahaya bırakırsınız ve kulaklarında her türlü ıvır zıvırla geri gelirler çünkü yerde sürüklenmeyi çok severler.” 

Basset köpeğinizin kulaklarını kontrol etmenin ve temizlemenin doğru yolu hakkında veterinerinizle konuşmak önemlidir. Basset tazılarının gözleri de enkaz toplamaya eğilimlidir, bu nedenle önlenebilir sağlık sorunlarından kaçınmak için göz çevresini her gün temizlemek önemlidir.

Bu cinsin odaklanma yeteneği izinde rakipsizdir, ancak itaat eğitimi başladığında aniden kaybolur. Basset tazıları inatçı olabilir ve bu nedenle eğitilmesi daha yavaştır. 

“İnsanlarla birlikte yürümek ve onlara dikkat etmek için yetiştirilmemişlerdi. Kilcommons, “Burunlarını yere koymaları, kokuyu takip etmeleri ve yol boyunca hiç ses çıkarmamaları için yetiştirildiler.” Bu onların dehası. Bu onlara bağlı. 

Bu türle ilerleme kaydetmek için, eğitimi birlikte yaptığınız bir şey olan bir oyuna dönüştürmelisiniz. Biraz yiyecek alın, oyuncak alın, yere yatın ve oynayın. Birdenbire burun yerden düşüyor. “

Sağlık

Basset tazı, 12-15 yıllık bir ömre sahiptir. Tüm cinsler gibi, Basset Hound da belirli hastalıklara eğilimlidir. Amerika Basset Hound Kulübü şiddetle için yetiştiriciler testi önerir thrombopathia ve kapsamlı opthamologist değerlendirmesini tamamlayın. Kulüp, dirsek ve kalça displazisi, glokom, hipotiroidizm, kanama bozuklukları ve lüks patella için ek testler önermektedir. 

Elbette tüm basset av köpekleri ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacaktır, ancak bu cinsi düşünürken bu yaygın endişelerin farkında olmak önemlidir. Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak önemlidir. Evlat ediniyorsanız, kurtarıcıdan mevcut tüm sağlık geçmişini isteyin.

BHCA, genellikle uyuşuk doğaları nedeniyle, basset tazılarının obeziteye yatkın olduğunu söylüyor. Bir basset tazı köpeğinin mamasını doğru şekilde porsiyonlamak (köpeğiniz için en iyi diyet hakkında veterinerinizle konuşun) ve günde bir uzun yürüyüşlük bir egzersiz programı tutmak önemlidir. Sarkık kulakları da enfeksiyona yatkındır. Doğru ve sık kulak değerlendirmeleri için veterinerinizin yönergelerini izleyin.

Tarih

Basset tazı, uzun süredir küçük av hayvanlarını avlamak için favori bir tür olmuştur, ancak yaygın olarak varoluşlarının bir şans olduğuna inanılıyor. 

BHCA’ya göre, köpeğin ünlü St. Belki de kasıtsız olarak, kısa bacaklı tür, kalın, alçak bir fırçayla küçük hayvanları “çoğunlukla tavşanları” izlemek için yararlı oldu.

Cins, iz avına saatler harcayan Fransız aristokratları arasında popülerdi. Fransız Devrimi’nden sonra, cins daha yaygın hale geldi. Büyük olasılıkla, sömürge dönemlerinde İngiltere yoluyla Amerika’ya geldi ve 1885’te Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından 10. cins olarak kabul edildi.

Sevgi dolu basset tazı, baskı ve film yoluyla Amerika’da kalpleri eritti. 1928’de Time dergisi, Madison Square Garden’daki 52. Westminster Kennel Club Dog Show’da tamamen bir basset tazı köpeğinin gözlerinden anlatılan bir kapak hikayesi yayınladı. 

Cins, 1960’larda Hush Puppy ayakkabı reklamlarında gıdıklayan köpek olarak daha fazla tanıtım aldı. Bir basset tazı, 1977 yapımı Smokey and the Bandit filminde Snowman için tercih edilen yavruydu ve Şerif Rosco Coltrane’nin yardımcısı Flash olarak ’79 –’85 gösterisinde The Dukes of Hazzard. 

Bugün, basset tazıları, İngiltere ve Fransa’da küçük oyunları avlamak için hala tercih edilen sürü türüdür. 2019 itibariyle, Basset Hound, AKC’nin 37. en popüler cinsiydi.

Eğlenceli gerçekler

 • Bas, Fransızca da “düşük” anlamına gelir.
 • Dikkatli ol! Basset tazılarının kulakları o kadar uzundur ki, özellikle yavruları için takılma tehlikesi yaratırlar.
 • 1956’da Elvis Presley, The Steve Allen Show’da “Hound Dog” un özel bir yorumuyla bir basset hound’a serenat yaptı.
 • İşte general geliyor: Amerikan Devrimi’nden sonra, General Marquis de Lafayette’in George Washington’a basset tazı hediye ettiği söylentileri var, ancak herkes onların gerçekten basset olduğundan emin değil.