Basenjiler, hayranlık uyandıran çatık kaşları, güçlü bir avlanma dürtüsü ve bağımsız bir kişiliği olan enerjik, zeki bir türdür. Basenji ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 40 ila 42,5 cm arası
 • Ağırlık: 10 ila 11 kg arası
 • Ömür: 13 ila 14 yaş
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Çocuklar, diğer köpekler, aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı kasıtlı oyuncu uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Ara sıra
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Av köpeği
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Kısa,
 • Renkler: Kırmızı, siyah, beyaz
 • Desenler: İki renkli, üç renkli, brindle
 • Diğer Özellikler: Hipoalerjenik, tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, yüksek av sürüşü, apartman dostu

“Havlamayan” köpek olarak bilinen Basenji sessiz olmaktan çok uzaktır. Güçlü bir av güdüsüne ve dipsiz bir enerji kaynağına sahip, Afrika’dan akıllı, zeki küçük bir türdür. 

Basenji, küçük olmasına rağmen güçlü ve kararlıdır. Basenji, bir kokuyu izlerken en mutlu olan köpeklerdendir, bu da onu dolaşma riski yüksek yapar. Bu yavru köpeğin özgürce dolaşmasına izin vermek yerine, enerjisini izleme, çeviklik gibi köpek sporlarına kanalize edin. 

Basenjiler inanılmaz derecede inatçı ve yaramaz olabilir, büyük bir sabır ve mizah gerektirir. Bu nadir tür, acemi köpek sahibi için değildir, ancak meydan okumaya hazırsanız, Basenji hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Görünüm

Basenji, yalın “ancak güçlü” ve kompakt boyutta ilkel bir av köpeği ırkıdır. Basenjilerin uyanık, sivri kulakları, badem şeklinde koyu ela veya koyu kahverengi gözleri ve sırtına sıkıca kıvrılan gür bir kuyruğu vardır. 

Alınlarındaki kırışıklıklar, bu yavrulara çok güzel bir endişe ifadesi verir. Kısa tüyleri doku bakımından incedir ve American Kennel Club tarafından tanınan dört ana renkte gelir: kestane kırmızısı, siyah, üç renkli (siyah ve kestane kırmızısı) veya brindle (kestane tabanında siyah çizgiler). Rengi ne olursa olsun, tüm Basenjilerin açıkça belirlenmiş beyaz bir göğsü, ayakları ve kuyruk ucu vardır.

Basenjiler düşük dökülmedir ve çok az bakım gerektirir. Aslında, Basenjiler çok kedi gibidir ve boş zamanlarının çoğunu kendilerini tımar ederek geçirirler. 

Bu titiz tımarlama nedeniyle, genellikle o “köpek” kokusuna sahip değiller ve sık sık banyoya ihtiyaç duymayacaklar (şanslısınız Basenjilerin ıslak olmaktan nefret etmesi yaygındır). 

Yine de Basenji’nizi haftalık olarak fırçalamanız ve son derece kirli olduğunda ara sıra banyo yapmanız önerilir. Amerika Basenji Kulübü, bir Basenji’yi tımar etmek için en iyi uygulamaların bu yararlı kılavuzunu yayınladı.

Mizaç

Afrika vahşi doğasında uzun avlar için uyanık olmak için getirilen Basenjis, bol miktarda günlük yorucu egzersiz ve zihinsel uyarım gerektiren son derece enerjik ve zeki bir türdür. 

Basenjiler, inatçı, zeki, yaramaz kişilikleriyle tanınan bağımsız düşünürlerdir. Connecticut’taki bir butik eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “Basenjiler akıllı, aktifler ve nasıl öğrendiklerini anlamanız gerekiyor,” diyor. 

“Tüm köpekler arasında en kediye benzeyen onlar. Ve bir söz var: Köpeklerle emir verirsiniz, kedilere önerilerde bulunursunuz. Eh, bu Basenji’den çok uzak değil. “

Geleneksel bir yip veya uluma yerine, Basenji bir çeşit çığlık sesi çıkarır. (Sevimli mi yoksa can sıkıcı mı? Buna siz karar vereceksiniz vereceğiz.) Davetsiz misafirleri engellemese de “bir bekçi köpeği olamayacak kadar çok küçük ve uzak” Basenji’niz muhtemelen alarmı çalacaktır.

Basenjiler çok eğlencelidir ve bağımsız olmalarına rağmen her zaman görüş mesafesinde olmanızı tercih ederler. Düzgün bir şekilde uygulanmazsa veya çok uzun süre yalnız bırakılırsa, Basenjiler yıkıcı ve gürültülü olma eğilimindedir ve birlikte yaşamak zor olabilir. 

Bir Basenji ile yaşamak bir mizah duygusu gerektirir, sahiplerinin Basenjilerinin yok ettiği tüm eşyalarla şaka yollu övündükleri bilinmektedir. Artı tarafı, bu yavruların sizi bir evi dağınıklıktan uzak tutmaya zorlayacak olmasıdır.

Her cinste olduğu gibi, Basenji’nizi bir köpek yavrusu olarak uygun şekilde sosyalleştirmek önemlidir. İyi ayarlanmış bir Basenji, kediler, diğer köpekler (evin yalnız Basenji’si olmayı tercih etse de) ve daha büyük çocuklar için iyi olabilir. Çocuklara köpeklerle nasıl doğru bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek ve herhangi bir köpekle oynarken onları her zaman denetlemek önemlidir.

Yaşam İhtiyaçları

Bir Basenji’nin bağımsızlığını yalnız kalma arzusuyla karıştırmayın. Bu av köpekleri, sahiplerini göz önünde tutmayı tercih ederler ve kucağınıza sarılmasalar da biraz ilgi istediklerinde size haber verirler. 

Bu yüksek enerjili cins bol miktarda egzersize ihtiyaç duyar ve en iyi çitlerle çevrili bir bahçeye sahip bir ev için uygundur ve dışarıdayken daima onlara göz kulak olun. Onlar kaçış sanatçıları. Hiçbir çit tırmanamayacak kadar yüksek değildir” diyor Kilcommons.

Küçük boyutları ve temiz katlarıyla, iyi egzersiz yapılmış bir Basenji apartman hayatı için iyi bir seçim olabilir. Bu cinsin yıkıcı ve gürültülü olduğu bilindiği için onu çok uzun süre yalnız bırakmayın. Havlamıyorlar! Evet, bu doğru, ama şarkı söylüyorlar ve çığlık atıyorlar. Ve eğer sıkılırlarsa, son derece yıkıcıdırlar” diyor Kilcommons. 

Evde başka bir evcil hayvana sahip olmak, bu sürü köpeğinin arkadaşlık ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır, ancak Basenjilerin, onların nadir bir tür olduklarını ve bu şekilde davranılmayı sevdiklerini bildiklerini unutmayın, kendi türleriyle keskin olma eğiliminde olabilirler.

Basenjilerin keskin bir koku alma duyusu ve güçlü bir av sürüşü vardır. Düzgün bir şekilde emniyete alınmazsa, bununla ilgili bir soru yok: kovalayacaklar. 

Kilcommons, “Etrafta bir sincap varsa ve Basenji’niz tasmasızsa, kuyruğunun ufukta ilerlemesini izleyebilirsiniz” diyor. “Hiç tasmasız Basenjiler oldu mu? Evet, ama bunlar istisna, norm değil. Yapılabilir, ancak çok çalışma gerektirir.” 

Köpek parkına gitmek yerine, bir Basenji’nin enerjisini ve yırtıcı sürüşünü izleme, çeviklik ve cazibeli gezinti gibi köpek sporlarına yönlendirin. Bu sporlara dahil olmak, bir Basenji’yi fiziksel ve zihinsel olarak çalıştırmanın ve önyükleme yapmak için bir bağ kurmanın harika bir yoludur.

Evde bir Basenji ile bolca eğleneceğinize emin olabilirsiniz. Bu minyon yavruların büyük kişilikleri var. Basenjiler, köpeğiyle kaliteli zaman geçirmek isteyen ve dış mekana hızlı erişimi olan veya köpek sporlarına katılmak isteyen bir sahip için en uygun olanıdır. 

Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Basenji’nin sizin için uygun olup olmadığını görmek için bir Basenji yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile konuşun.

Bakım

Basenjiler, öz bakım söz konusu olduğunda titizdir ve kediler gibi, kendilerini tımar etmek için saatler harcayacak ve onları çok az bakım gerektiren bir cins haline getirecektir. Bu, daha az banyo ve minimum fırçalama anlamına gelir – sadece haftada bir, Basenji’nizin cildinin sağlıklı ve tüylerinin parlak görünmesini sağlamalıdır.

Düzenli fırçalama, tüy parlaklığı (donuk tüyler diyette besin eksikliği anlamına gelebilir), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. Zemine vurduklarını duyuyorsanız, tırnaklar kırpılmalıdır. 

Basenjis’in kulak kanalları soluk pembe olmalı ve çok az ve oldukça kokusuz olmalıdır. Kanalda herhangi bir hareket belirtisi (akarlar!) Ve yabancı cisimler aradığınızdan emin olun. Bir Basenji’nin dişleri sık sık fırçalanmalıdır. Herhangi bir endişeniz varsa daima veterinerinize ulaşın.

Basenjiler akıllı köpeklerdir, ancak bu eğitimin basit olduğu anlamına gelmez. Bu zeki tür, eğitim söz konusu olduğunda sabır, yaratıcılık ve pek çok olumlu pekiştirme gerektirir. 

Kilcommons, “Çok hassastırlar” diyor. Onları sadece hoşunuza gitmeyen bir şey için düzeltecekseniz, muhtemelen bir saldırganlık probleminiz olacak – ağır bir eli tolere etmezler. “Kilcommons, Basenjis’e eğitim sırasında bol miktarda ödül vermenizi ve olabildiğince eğlenceli bir deneyim yaşayın.

Sağlık

Basenji, 13 ila 14 yıllık bir ömre sahip genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. Tüm cinsler gibi, Basenji de belirli hastalıklara eğilimlidir. Resmi cins kulübü olan Basenji Club of America, kayıtlı yetiştiricilerin kalça displazisi, otoimmün tiroidit, Fanconi sendromu, progresif retina atrofisi (PRA) için test yapmasını ve 6 yaşına kadar, daha sonra her iki yılda bir yıllık kapsamlı bir göz muayenesini tamamlamasını zorunlu kılar. 

Farkında olunması ve yetiştiricinizle veya kurtarma birliğiyle konuşmanız gereken ek Basenji sağlık sorunları şunlardır:

 • Basenji enteropati
 • Kalıcı pupiller membranlar (PPM)
 • immünoproliferatif ince bağırsak hastalığı (IPSID)
 • koloboma
 • piruvat kinaz eksikliği (PKD).

Elbette tüm Basenjiler ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacaktır, ancak bu cinsi düşünürken bu ortak endişelerin farkında olmak önemlidir. Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak önemlidir. Evlat ediniyorsanız, kurtarıcıdan mevcut sağlık geçmişini isteyin.

Tarih

Basenjiler, sessiz doğaları, patlayıcı hızları, keskin görüşleri ve koku alma duyularıyla ödüllendirildikleri Orta Afrika’dan ilkel bir av türüdür. Bu köpeklerin eski Mısır firavunlarına hediye olarak Nil’i yetiştirdiğine ve Babil ve Mezopotamya sanatında tasvir edildiğine inanılıyor, ancak tasvirlerin aslında bugün bildiğimiz Basenjilere mi yoksa bir ata türüne mi ait olduğu tartışılıyor. 

Kongo Teriyeri (veya Kongo Köpeği) olarak da bilinen Basenjiler, kabileler tarafından çalılıktan küçük avları sürmek ve daha büyük, tehlikeli avcıları uyarmak için kullanıldı.

1800’lerin sonlarında Basenji cinsini İngiltere’ye ihraç etmeye yönelik ilk girişim, üreme çiftinin geldikten kısa bir süre sonra ölmesiyle trajediyle sonuçlandı. 1930’lardaki ikinci bir girişim de benzer bir trajediyle sonuçlandı ve Bois adında yalnız bir erkek hayatta kaldı. 

Bois (1944’te Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil ettirilen ilk Basenji oldu) Amerika’ya getirildi ve Kongo’dan ithal edilen bir dişi ile başarılı bir şekilde yetiştirildi. 1980’lerde sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için Afrika’dan daha fazla Basenjis ithal edildi ve bu da brindle rengini getirdi. 

Halen nadir görülse de 1954 yapımı Good-bye, My Lady filminde bir Basenji oynadıktan sonra cins daha popüler hale geldi.

Basenjiler, Kongo’da hala av köpekleri olarak kullanılmaktadır. Amerika’da, tipik olarak aile hayvanları olarak tutulurlar ve genellikle cazibeli gezilerde veya gösteri köpekleri olarak yarışırken görülürler. 2018 itibariyle Basenji, AKC’nin 87. en popüler cinsiydi.

Eğlenceli gerçekler

 • Basenjiler, kısa tüylü kürklerini neredeyse kokusuz ve temiz tutarlar ve kendi kendilerine baktıkları için neredeyse kedi gibidirler.
 • Tipik bir havlama yerine, Basenjiler çığlık sesleri çıkarır.
 • Eski zamanlarda Basenjiler, Mısır firavunlarına hediye olarak Orta Afrika’dan Nil’e getirildiler.
 • Basenjiler, orta Afrika kabileleri tarafından değerli av köpekleri olarak kullanıldı.