Sadık ama bağımsız, sevecen bir Avustralya sığır köpeği, zekasını, yüksek enerjisini, detaylara olan ilgisini ve aktivite seviyesini paylaşan herkes için harika bir eşleşmedir. Bu olağanüstü çoban köpeği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yükseklik: 45 ila 50 cm
 • Ağırlık: 15 ila 22 kg
 • Ömür: 12 ila 16 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar aileler
 • Mizaç: Kasıtlı dışa dönük oyuncu uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Kısa
 • Renkler: kırmızı, mavi, gri
 • Desenler: Benekli / işaretli / benekli merle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Avustralya sığır köpekleri sadece çevrenizde daireler çizmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi kaldırımda, garaj yolunun karşısına ve arabanıza da sürülecektir. ACD’ler de denildikleri gibi, yapılması gereken işler olduğunu bilirler ve çeviklikleri, beyin güçleri ve verimlilikleri onları bu işte son derece iyi kılar. 

Real Food for Healthy Pets kitabının yazarı ve Dr. Becker’s Bites’in kurucu ortağı Karen Shaw Becker, hayvan koruyucularının hayvanlarının sağlığını en üst düzeye çıkarmak için bilgili kararlar vermelerinin gerekli olduğuna inanıyor. “Avustralya sığır köpekleri hem zeki çalışan köpeklerdir hem de bir çoban ırkıdır, bu yüzden günlük yapacak işlere ihtiyaçları vardır,” diyor. “Koruyucuları olarak, onlar için olumlu, ilgi çekici ve uygun işler yaratmazsanız, kanepeyi sökmek gibi kendi yıkıcı görevlerini yaratacaklar.”

ACD’ler iş-yaşam dengesinin önemini anlıyor. Kompakt ve hızlı, arkadaşlarınızı Frisbee, disk golf veya oynamak istediğiniz diğer açık hava oyunlarındaki hünerleriyle şaşırtacaklar, ardından hak ettikleri bir dinlenme için geceleri kucaklaşacaklar.

Görünüm

Dikkatle parıldayan oval kahverengi gözleri ve kalkık kulaklarıyla, bir Avustralya sığır köpeği tüm dikkatini size yöneltir. Niyeti, meraklı ifadesi “Sırada ne var?” Diye soruyor. Başı kavisli ve geniş, ağzı kısa ve keskindir ve hafif burçlu kuyruğu arka kısmından gevşek bir şekilde sarkmaktadır. 

Bir ACD’nin gövdesi, bir çift katın altında duran yalın, sarmal enerjiyi yansıtır. Tıknaz veya kaslı olmasa da eşit orantılı, sağlam gövdesi güç ve dayanıklılığı destekler, omuzlarda yaklaşık 48 cm uzunluğunda ve 15 ila 22 kg ağırlığındadır. Dışı kısa ve kıllıdır, yumuşak alt kaplama ise aşırı sıcaklıklara karşı yalıtım sağlar. 

Avustralyalı bir sığır köpeğinin renkleri, dalmaçyalı, collie ve vahşi Avustralya dingo soyu dahil olmak üzere çok kültürlü mirasını temsil eder. Kürk modeli, beyaz, gri, mavi, siyah veya kırmızı tonlarıyla benekli veya benekli olup, bu da çarpıcı bir görünüm yaratır. 

İki kat hiçbir zaman tamamen aynı değildir, ancak birçok sığır köpeğindeki tutarlı bir unsur, namlu ağzı renginden farklı olan bir veya iki gözün üzerinde zıt bir renk yamasıdır.

Mizaç

Bazı insanlar köpekleri itaat eğitimine sokmanın onların tasasız doğalarını bastırdığını düşünüyor. Ancak tüm köpekler, özellikle Avustralya sığır köpekleri olmak üzere, uygun bir pozitif güçlendirme ve rehberlik gerektirir. Onlar sahip keskin intellects, istisnai problem çözen ve ciddiye koruma sorumluluklarını alır. ACD’ler, sınırsız bir enerji ve çevikliğin yanı sıra sınırsız öğrenme potansiyeline sahiptir.

İzleme, itaat ve çeviklik oyunları gibi belirli etkinliklerde temel köpek eğitimi, ona, ondan önemli bir iş yapmasını isteyen sürü lideri olduğunuzu öğretmeye yardımcı olur ve ayrıca güçlü zihinsel ve fiziksel sağlığı teşvik eder. 

Fasulye direkleri, yüksek atlamalar, merdivenler ve tünellerle dolu bir köpek engelli parkurda onu deneyin. 30 saniye içinde tamamlayacak ve daha fazlası için hazır olacak! Hatta bazı ACD’ler oyuncaklarını oyun süresinden sonra kaldırmayı bile öğrenirler.

Avustralyalı bir sığır köpeği size sadık, hoş ve şefkatlidir, ancak yabancıları kabul etmek kadar çabuk olmayabilir: Bu, keskin havlamasını en çok o zaman duyacaksınız. Sürüsünü tehdit edebilecek herhangi bir şey için bölge taraması yaparken her zaman tetiktedir.  

En iyi duygusal sağlık için Becker, sığır köpeklerinin yetiştiriciden başlayarak erken sosyalleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Becker, “Bu davranış, bu köpeklerin hayatlarının geri kalanı boyunca yabancılarla, diğer hayvanlarla ve çocuklarla uygun şekilde etkileşimde bulunmak için gerekli sosyal becerileri kazanmasını sağlamak için yaşamın ilk yılı boyunca devam etmelidir” diyor.

Becker ayrıca itaat dersinden mezun olduktan hemen sonra bir koku-çalışma dersi başlatılmasını tavsiye ediyor. “Bu süper zeki köpekler, ikinizin de ömür boyu keyif alabileceği bu etkileşimli, beyin uyarıcı oyunda mükemmeldir,” diyor.

Bir sığır köpeğinin inanılmaz bir dayanıklılığı vardır ve spor yapan bir kişinin nimet arkadaşıdır. İster avlanmak, balık tutmak, bisiklete binmek, kamp yapmak, koşmak, yürüyüş yapmak, kano yapmak, ister kayak yapmak “bir köpek tarafından çekilerek kros kayağı yapmak” sizin yanınızda. Bir çiftliğiniz varsa, o, birçok çiftlik hayvanı yetiştirmek için olağanüstü bir varlıktır.

Avustralya sığır köpekleri, doğaları gereği verimli ve görevlidir. Birinin haddini aştığını düşündüğünde, onun topuklarını kıstırır. Buna siz, çocuklar ve diğer köpekler dahildir. 

Bu davranış, sürü eğilimleri nedeniyle basitçe içgüdüsel olsa da, ailede kabul edilemez. İtaat eğitiminde öğrenilen uygun pozitif şartlandırma ve yeniden yönlendirme, bu alışkanlığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Avlanmak, balık tutmak, bisiklete binmek, kamp yapmak, koşmak, yürüyüş yapmak, kayak yapmak veya kayak yapmak istiyorsanız, Avustralya sığır köpeğiniz yanınızda olacak.

Yaşam İhtiyaçları

Kasvetli taşrada geniş bir alanda dolaşan bir Avustralya sığır köpeğini hayal edin. Gün doğumundan gün batımına kadar sürüsünü yönetiyor, tehditleri tarıyor ve sahibinin sahip olabileceği diğer tüm görevleri yerine getiriyor. Bu senaryoyu akılda tutarak, neden bir apartman dairesinde asla mutlu olmayacağını veya insanlarının eve dönmesi için saatlerce beklemeyeceğini anlamak kolaydır.

Görevde yanınızda değilse, ev ortamını yüksek, güvenli çitlerle güçlendirin, böylece vahşi yaşamı kovalamadan veya arabaların yanından geçmeden getirme ve diğer arka bahçe oyunlarını güvenle oynayabilir. Birçok sığır köpeği sahibi, özellikle bir Frizbi için atlarken, iyi bir başlangıçla 1,8 m yüksekliğindeki bir çitin üzerinden atladıklarını anlatır. 

Sürüyü korumak için doğası gereği, ACD’lerin yüksek av tahrikleri vardır, bu nedenle ailedeki kedilerle ve diğer köpeklerle ilk karşılaştıklarında yavru olmadıkları sürece sorunlar olabilir. Bir aileye katılan yaşlı Avustralya sığır köpekleri, evdeki tek hayvan onlarsa, genellikle daha iyi olurlar. 

Avustralya sığır köpekleri, geceleri dışarıda büyük kümeslerde koşabilir ve içe kıvrılmak için güvenli yuvalar olabilir, ancak iç mekanda yanınızda olmayı tercih ederler. Sonra tekrar, ikiniz günü bol bol aktiviteyle doldurduysanız, yarın sizinle aynı şeyi yapacağına dair güvence olduğu sürece geceleri nerede uyuduğunu pek umursamayabilir. 

Bakım

Kalın çift postu kısa ve işlevsel olmaya şartlandırılmıştır. Şık, temiz ve çok fazla yağ içermiyor, bu yüzden kısa kıllı bir fırçayla haftada bir fırçalamak elinden gelenin en iyisini yapmak için tek ihtiyacı olan şeydir. Ayrıca çoğu zaman oldukça güzel kokuyor, ancak her iki ayda bir banyo yapmak yardımcı olur. 

Çift tüylü köpekler yılda iki kez “tüylerini uçurur”, bu da genellikle ilkbahar ve sonbaharda çok sayıda tüy dökülmesine neden olur. Bu süre zarfında Avustralya sığır köpeğinin bakımı bir istisna değildir: Gevşek, ölü tüyleri çıkarmak için haftada birkaç kez fırçalanması ve taranması gerekecektir. 

Sağlıklı dişler, diş etleri ve taze nefes için düzenli evde diş bakımına ihtiyacı olacak özellikle bir köpek yavrusu gibi sık tırnak kesimleri; ve temizlik ve kulak kirinin çıkarılması için haftalık kulak muayeneleri. 

Sağlık

Avustralya’nın Outback’i dünyadaki en öngörülemeyen ve zorlu ortamlardan biridir, ancak ülkenin sığır köpekleri inanılmaz dayanıklılığa sahip olacak şekilde yetiştirildi ve hem yoğun sıcağa hem de dondurucu soğuğa tahammül edebiliyorlar. Aynı koşullarda kendi rahatlıklarını yargıla onlara kendin gibi bakarsan sağlıklı olurlar.

Becker, biyolojik olarak uygun yiyeceğin ve bir Avustralya sığır köpeğinin yakın çevresinin sağlığı, canlılığı ve yaşam süresini belirlemede en önemli faktörler olduğuna inanıyor. Geleceğini anlamak için geçmişini araştırmalısın.

“Doğuştan kalıtsal sağırlığa ek olarak, yavruları olan Avustralya sığır köpekleri kalça, göz ve kalp problemlerinin yanı sıra patellar lüksasyon veya kaymış dizkapağı için taranmalıdır ” diyor. “Ayrıca progresif retinal atrofi adı verilen kalıtsal bir göz rahatsızlığına da yatkındırlar. Yavru köpeğin ebeveynlerinin bu hastalıklar için tarandığından emin olun. Lütfen bu test sonuçlarının kopyalarını şahsen gözden geçirene kadar bir köpek yavrusu almayın.”

ACD’ler gibi çalışan birçok köpek dejeneratif bir eklem rahatsızlığı olan kalça ve dirsek displazisinden mustariptir. Veteriner hekiminiz sizi yaşamın farklı aşamalarında önerilen testler hakkında bilgilendirmelidir. Yağsız, sağlıklı beslenme ve uygun egzersiz gibi önleyici tedbirler, genellikle 12-16 yaş arası uzun bir yaşam süresine sahip olmasına yardımcı olur.

Tarih

Çok az ırkın Avustralya sığır köpekleri gibi çok çeşitli ataları vardır. Ülkedeki hayvancılar, geniş batı otlaklarına yayılmış binlerce hayvanı idare edebilecek ve bu iş için doğru hayvanı yetiştirmek için hatırı sayılır zaman harcayacak güvenilir köpek çobanlarına ihtiyaç duyuyordu. 

Kullanılan ilk köpekler olan İngiliz Smithfields, yüksek sıcaklıklara ve zorlu arazilere tahammül edemedi. Bu nedenle, 19. yüzyıl boyunca yetiştiriciler, Smithfields’ı ülkenin yerli vahşi cinsi, dingoları ve daha sonra İskoç Highland collies ile karıştırdı. Thomas Hall, Hall’un topuklarını üretti – bu, bazen ACD’lerin mavi, kırmızı, Avustralyalı ya da Queensland topuklu ayakkabılar olarak anılmasının nedenlerinden biri. Yani Avustralya sığır köpekleri ve mavi topuklu ayakkabılar aynı hayvandır!

Avustralya Sığır Köpek Kulübüne göre, iki kardeş, Jack ve Harry Bagust, bazı dalmaçyalı özelliklerin Hall’un topuklarının insanlara karşı daha sevecen olmasına yardımcı olacağına karar verdiğinde ve siyah ve ten rengi Kelpie çalışma yeteneklerini geliştirdiğinde entegre üreme devam etti.

Şimdi, Dalmaçyalı atalarının bir kanıtı olarak, çoğu Avustralya sığır köpek yavrusu beyaz doğar ve olgunlaştıkça kendilerine özgü desen ve renklerini geliştirir. 20. yüzyılda devam eden üreme iyileştirmelerinden sonra, American Kennel Club, Avustralya sığır köpeğinin 1980 yılında saf bir cins olduğunu kabul etti.

Eğlenceli gerçekler

 • Yaşayan en eski köpeklerden biri, Bluey adlı bir Avustralya sığır köpeğiydi. 1910’da doğdu, 20 yaşındaki olgun yaşlı köpek, insan yaşına göre yaklaşık 103’e kadar yaşamıştı.
 • Avustralya sığır köpekleri için yaygın bir takma ad, sahiplerine yakın kalmak istediklerinden dolayı “gölge köpekler” dir. Film yıldızları Matthew McConaughey ve Owen Wilson gibi ünlülerin yanı sıra “American Pickers” dizisinden Mike Wolfe gibi ünlülere cırt cırt gibi yapıştıkları biliniyor.
 • Kısa kuyruklu Avustralya sığır köpekleri gördüğünüzü düşünüyorsanız, bunlar aslında American Kennel Club’ın Amerikan kısa kuyruklu sığır köpekleri olarak sınıflandırdığı şeydir – kuzenlerdir, ancak belirgin şekilde farklı ırklardır.