Avustralyalı çobanlar, sahipleriyle keşfederek kaliteli zaman geçirmeyi seven zeki, sadık ve enerjik köpeklerdir.

 • Yükseklik: 45 ila 57,5 cm arası
 • Ağırlık: 18 ila 28 kg
 • Ömür: 12 ila 15 yaş
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Aileler çocuklar köpekler
 • Mizaç: Arkadaş canlısı kasıtlı dışa dönük oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme Miktarı: Mevsimlik
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aşırı
 • Havlama Seviyesi: Sık
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: Orta
 • Renkler: Kırmızı, mavi, siyah
 • Desenler: üç renkli, iki renkli, merle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, Tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, sağlık sorunlarına eğilimli, yüksek av sürüşü, suyu sever, soğuk havaya dayanıklı, sıcak havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

İsmin aksine, Avustralyalı çobanlar “sevgiyle Aussies olarak adlandırılır” Amerikan Sınırında çoban ve çalışan köpekler olarak yetiştirildi. 1800’lerde piyasaya sürülmelerinden bu yana, aktif, eğlenceli ve şaşmaz bir şekilde sadık Avustralyalı, ülkenin en popüler köpek ırklarından biri haline geldi. 

Yüksek zekaları ve memnun etmeye istekli doğaları, hızlı öğrenen kişiler anlamına gelir, bu eğitim için harika bir özelliktir, ancak aynı zamanda acemi sahipler için biraz avuç olabileceği anlamına gelir.

Yüksek bir av sürüşü ve güçlü bir sürü içgüdüsü ile, Avustralyalıların enerjilerini tutarlı eğitim ve egzersiz yoluyla doğru şekilde nasıl yönlendireceklerini bilen deneyimli bir mal sahibine ihtiyacı vardır. 

Bu kesintisiz yavrular ister arazide çalışarak ister çiftlik hayvanlarıyla mücadele ederek veya sahipleri ile birlikte patikaları yöneterek işgal edildiklerinde en mutlu oldukları zaman. Açık havada saatlerce eğlenme yeteneklerine rağmen, Avustralyalıların tımar ihtiyaçları çok azdır. 

Bütün gün yanınızda olmaktan başka hiçbir şeyi sevmeyecek aktif bir arkadaş arıyorsanız, Avustralya çoban köpeği sizin için doğru köpek olabilir.

Cins, 1993 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmen tanındı ve 2020 itibariyle (2019 istatistiklerine göre), AKC’nin 13. en popüler cinsidir.

Görünüm

Uzun bir gövdeye sahip olan Avustralyalı çoban, renkleri ve desenleri büyük ölçüde değişebilen orta büyüklükte, sağlam yapılı bir çoban köpeğidir. Avustralyalıların iki katmanlı bir kaplaması vardır: düz veya hafif dalgalı, hava koşullarına dayanıklı orta uzunlukta saçtan bir üst kat ve hem sıcağa hem de soğuğa uyum sağlamalarına yardımcı olan bir astar.

Avustralyalılar tam banyolar arasında haftalarca sürebilir, ancak birikintileri dışarıda tutmak ve keçeleşmiş kürkü önlemek için haftalık fırçalama gerektirir.

Yaklaşık beş Avustralyalı’nın kuyruğundan birinin doğal olarak kısaldığı, yani doğumda daha kısa oldukları, diğerlerinin ise tarihsel olarak köpek yavrularına kenetlendiği düşünülmektedir. 

Buradaki düşünce, kuyruğu daha kısa tutmanın tarlalarda çalıştıkları sırada yaralanmaları önlemeye yardımcı olacağıydı, ancak Amerikan Veteriner Hekimler Birliği artık kuyruk yerleştirmeyi önermiyor ve bunu aslında yarardan çok zarar verebilecek tamamen kozmetik bir prosedür olarak görüyordu.

Avustralya çobanlarının renkleri ve desenleri büyük ölçüde değişebilir, ancak Amerika Birleşik Devletleri Avustralya Çoban Derneği bu dört ana kategoriyi tanır: siyah, kırmızı, kırmızı merle ve mavi merle (merle, bir köpeğin ceketinde meydana gelen ve genellikle benekli yamalar olarak görünen genetik modeldir. renk). 

Kırmızı merle Avustralya çoban köpeklerinin tüylerinde yaşla birlikte koyulaşan beyaz veya ten rengi bir tabana karşı renkli lekeler olarak görünen kırmızı tonları (bazen karaciğer olarak da bilinir) vardır. Hem düz kırmızı hem de kırmızı merle Avustralyalılar kırmızı dudaklar, burunlar ve göz kenarlarına sahip olma eğilimindedir. 

Mavi merle Avustralyalılar, yaşla birlikte koyulaşan gri bir tabana karşı siyah noktalara sahiptir. Hem siyah hem de mavi merle Avustralya çobanlarının genellikle siyah burunları, dudakları ve göz kenarları vardır.

Bacaklarla hemen hemen her şeyi (çocuklar dahil!) Sürmek için kurnazlık yeteneklerinin yanı sıra, bu köpek ırkının en önemli özelliği, genetiğe bağlı olarak büyük ölçüde değişebilen gözleri olabilir. 

Tipik olarak, siyah ve kırmızı Avustralya çobanlarının kahverengi, kehribar veya mavi gözleri vardır. Merle rengine sahip Avustralyalılar, kahverengi ve mavi, kahverengi ile mermer kaplı mavi ve hatta her gözde iki farklı renk ve / veya desen dahil olmak üzere daha geniş bir göz rengi yelpazesine sahiptir.

Mizaç

Hiç şüphe yok ki, Avustralyalılar çalışmak için yetiştirildi. Bu yavrular tarihsel olarak koyun ve sığır güten tarlalarda sahipleriyle birlikte saatler geçirdikleri için, en mutlu olmaları için bol miktarda günlük egzersiz, zihinsel uyarılma ve itaat eğitimine ihtiyaç duyuyorlar. 

Yürüyüş, koşma, hiç bitmeyen getirme oyunları ve çeviklik kursu eğitimi, Avustralyalıyı mutlu, sağlıklı ve yeterince egzersiz yapmanın harika yollarıdır. Özellikle de bütün gün onlarla birlikte koyun gütmeyi planlamıyorsanız!

“İyi bir çoban köpeği tarlada 20 dakika koşar ve sonra” Yorgunum “demez. Connecticut’taki bir butik eğitim tesisi olan The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, uzun süre yüksek hızlarda çalışıyorlar” diyor. “Bu, rafa koyabileceğiniz, istediğiniz zaman çalıştırabileceğiniz ve sonra onlarla tutarsız olabileceğiniz bir köpek değil. 

Onlarla yürüyüşe gidebilirsin ya da bir koşucuysan bu büyük bir artı. Onları çevikliğe götürebilirsin, koku çalışması yapabilirsin, gütme yapabilirsin. Ancak günlük egzersiz isteğe bağlı olamaz. “

Amerika Avustralya Çoban Kulübü düzgün kanalize değilse, bu süper-akıllı yavruların enerji onlar belaya ve çok uzun süre yalnız bırakılırsa yıkıcı hale anlamına gelebilir belirtiyor. Bir Avustralyalıya girmeden önce, yaşam tarzınızın oyun, egzersiz ve eğitim için bol miktarda zamana izin verip vermediğini düşünmek önemlidir.

Agresif sayılmasalar da Avustralyalıların son derece sadık doğasının bir şekilde bölgesel olabileceği anlamına geldiğine dikkat etmek önemlidir. Genellikle yabancılardan uzak dururlar, sahiplerinin yanında kalmayı tercih ederler ve bir “Velcro köpeği” nin şefkatli lakabını kazanırlar. 

Koruyucu olmaları için yetiştirildikleri için, yabancıları görünce alarm verecekler. İyi ayarlanmış bir Avustralya çoban köpeği, gözetim altındaki kediler, diğer köpekler ve çocuklar için iyidir ancak çoban içgüdüleri, ayak bileklerini kıstırarak bu becerileri küçük çocuklarda veya diğer evcil hayvanlarda kullanmaya çalışabilecekleri anlamına gelir. 

Her köpekte olduğu gibi, Avustralyalıyı genç yaşlardan itibaren sosyalleştirmek ve çocuklara köpeklerle nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek önemlidir.

“Avustralyalı bir çobanınız olduğunda… İtaat yarışmalarına veya çevikliğe veya topa uçmaya veya köpeği hem zihinsel hem de fiziksel olarak meşgul edecek bir şeye gitmeye istekli olmanız gerekir.

Yaşam İhtiyaçları

Bu geleneksel çiftlik köpekleri, günümüzün modern sahipleri için yaşam koşullarına uyum sağlamış olsalar da düzgün bir şekilde egzersiz yapabilmek için yeterli miktarda açık alana erişmeleri gerekiyor. Bir Avustralyalıyı mutlu etmek için bir dönümlük araziye sahip olmanıza gerek yok ancak bu, bu aktif cins için ideal bir kurulum olabilir! 

Geniş, çitle çevrili bir avluya sahip bir ev yeterli olacaktır. Aktivite ihtiyaçları nedeniyle, Avustralyalılar, her gün en az 40 dakika köpek parkında teşvik edici bir yürüyüş, yürüyüş veya Frizbi oyunu için dışarı çıkamadığınız sürece apartman yaşamı için en iyi eşleşme değildir.

Kilcommons, “Avustralyalı bir çoban köpeğiniz olduğunda, çok aktif, çok akıllı ve sert olacak” diyor ve ekliyor: “Egzersiz ve zihinsel uyarılmaya çok ihtiyaç duyuyor. Sinek topu veya köpeği hem zihinsel hem de fiziksel olarak meşgul edecek bir şey.”

Memnun etmeye hevesli Avustralyalılar hızlı öğrenirler ve düzenli eğitim seanslarından keyif alırlar. Olumlu pekiştirici eğitim yöntemlerine iyi yanıt verirler ve birçok Avustralyalı, itaat temellerini öğrendikten sonra çeviklik eğitiminde gelişmeye devam eder. 

Ortalama bir mal sahibi muhtemelen bu köpeği çiftlikte çiftlik hayvanlarını sürmek için götürmeyecek olsa da profesyonel olarak eğitilmiş birçok Avustralyalı, arama-kurtarma, narkotik tespit ve rehber köpek rolleri olarak çalışır.

Sevgiyle lakaplı “Velcro köpek” olarak, Avustralyalılar günün çoğunda insanlarıyla birlikte olmayı tercih ederler ve potansiyel ayrılık kaygısı nedeniyle uzun saatler çalışan biri için en uygun seçenek olmayabilir. 

Avustralyalılar, köpekleriyle kaliteli zaman geçirmeyi planlayan aktif sahipleri için harika bir eşleşmedir, bu ister çok günlük bir açık hava macerası olsun, isterse sadece bir ayak işine gitmek anlamına gelir. 

Herhangi bir köpeğe gitmeden önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir, ancak bir Avustralyalı çoban köpeğinin veya köpeğinin sizin için uygun olup olmayacağına dair beklentiler hakkında bir Avustralyalı çoban yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile konuşmak yardımcı olabilir.

Bakım

Paltoları daha uzun olmasına rağmen, Avustralya çobanlarının bakım gereksinimleri nispeten az bakım gerektirir. Hava şartlarına dayanıklı üst katları kendi kendini temizlemede oldukça iyidir (bu da daha az tam banyo anlamına gelir!), Ancak dökülmeyi ve matlaşmayı kontrol etmek, kirleri temizlemeye yardımcı olmak ve sağlıklı cildi desteklemek için haftalık fırçalama gerektirir. 

Amerika Avustralya Çoban Kulübü senin Aussie’nın ceket temiz ve sağlıklı tutmak yardımına (ilkbahar ve sonbahar gibi) dönemleri akıtan ağır sırasında haftada iki fırçalama önerir.

Düzenli fırçalama aynı zamanda tüy parlaklığı (donuk saçlar diyette besin eksikliği anlamına gelebileceğinden), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zaman olabilir. 

O iken değil sizin Aussie tıraş için tavsiye onların ceket beri, geri büyümez olabilir aynı ve onların sıcaklığını düzenleyen köpeğin yeteneğini bozar, sen veterinere veya çevresinde uzun tüyleri kırparak hakkında ipuçları edinmek için damat ile kontrol etmek isteyebilirsiniz kulaklar veya yavrularınızın arka ucu boyunca.

Avustralyalılar kadar enerjik ve zeki bir köpekle, köpeğinizin fiziksel ihtiyaçları kadar zihinsel ihtiyaçlarını da karşılamak aynı derecede önemlidir. Avustralyalıların can sıkıntısından kurtulmak için bol miktarda zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. Kilcommons, “Bu sadece ‘eğitim’ değil,” diyor. 

“Günlük etkileşim yoluyla köpeğinizle belirlediğiniz sınırlarla, neye izin verilip neyin izin verilmediğiyle başlar. Yaşanabilirlik söz konusu olduğunda, insanların sadece itaate değil, görgü kurallarına da konsantre olmaları gerekir. 

Köpekler hüsrana uğrar, sıkılırlar, yıkıcı olmaya başlarlar ya da ya korktukları için ya da ateş etmeye başlayacaklarına karar verdikleri için eyleme geçmeye başlarlar ve bu kesinlikle Avustralyalı çoban için geçerli. Bu türle itaat ve sınırlar bir zorunluluktur. “

Sağlık

Avustralyalı çoban, 12 ila 15 yıllık bir ömre sahip, genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir, ancak dirsek ve kalça displazisi ve kalıtsal göz problemleri gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Amerika Birleşik Devletleri Avustralya Çoban Derneği, yetiştiricilere yavrularına geçmekten kaçınmak için katarakt, otoimmün tiroidit, ilaç duyarlılıkları ve collie göz anomalisi (CEA) için test yapılmasını önermektedir. 

Avustralyalılarda genetik koşulları inceleyen uzmanlar, yakın akrabaları olan ve kalıtsal kansere yakalanmış köpekleri (lenfoma gibi) önermektedir.- aynı kanser öyküsü olan diğer köpeklerle çiftleşmeyin. Tabii ki, tüm Avustralyalılar ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacaktır, ancak bu cinsi düşünürken bu endişelerin farkında olmak önemlidir.

Nadir olsa da çift merle karakteristiğine sahip Avustralyalılar (ağırlıklı olarak beyaz ceketleri olduğu anlamına gelir) işitme ve görme bozukluklarına daha yatkın olabilir. Buna rağmen, bu Avustralyalılar uygun bakımla hala uzun ve sağlıklı hayatlar yaşayabilirler. 

Çöpten bir köpek yavrusu seçmeden önce, saygın yetiştiricinize potansiyel genetik sorunları sorduğunuzdan ve herhangi bir aile ve soy geçmişi talep ettiğinizden emin olun, böylece kalıtsal konularda herhangi bir kırmızı bayrak tespit edebilirsiniz. Veya Avustralyalı’nızı evlat ediniyorsanız, kurtarma organizasyonundan mevcut herhangi bir sağlık geçmişini sorduğunuzdan emin olun.

Tarih

Kaderin komik bir dönüşünde, Avustralya çoban köpeğinin kökeni gerçekten Avustralya’nın çoğunu kapsamıyor olabilir. Aslında, Amerikan Kulübesi Kulübübugün bildiğimiz Avustralyalıların aslında 19. yüzyılın ortalarında çalışmak için Amerika’ya göç eden Avrupa’nın Pirene dağlarından Bask çoban köpeklerinin torunları olduğunu söylüyor. 

Bu çobanlar, çiftçilerin sağlam çalışkan ırka aşık olduğu Wyoming ve Colorado gibi Batı eyaletlerindeki topraklarda çalışmak için yanlarında “küçük mavi köpeklerini” getirdiler. 

Birkaç Bask çobanı (ve köpekleri) Avustralya üzerinden Amerika’nın Batı’sına gelmiş olabilirken, bazı tarihçiler, köpekler Avustralya’da yerli olarak kayıtlı olmadığı için “Avustralya” türünün isimlendirilmesinin oldukça zor olduğunu belirtmişlerdir. Amerikan Batı’sında çalışmaya gelen Bask çobanları dışındaki köpeklerin önemli bir geçmişi yoktur.

Avustralya’ya geldiklerinde, Avustralya çobanları hızla Amerikan Batı’sında kovboy kültürünün bir parçası haline geldi ve Run, Appaloosa, Run ve daha modern Disney filmi Stub: The Greatest Cowdog gibi klasik Western filmlerinde kayda değer performanslarla Hollywood müdavimleri haline geldi. Onlar da rodeo kültürünün merkezinde yer aldılar. 

Ünlü hayvan eğitmeni ve rodeo sanatçısı Jay Sisler ve onun inanılmaz yavruları Shorty, Stubby ve Queenie’nin bu videosuna göz atın. Bugün, birçok Avustralyalı hala çiftlikler ve çiftliklerde çalışıyor, mutlu bir şekilde sığır gütüyor ve koyunları koruyor.

Eğlenceli gerçekler

 • Frizbi kültürünün zirvede olduğu 70’lerde, rekabetçi frizbi yakalama popüler bir spordur. Avustralyalı çoban Hyper Hank ve sahibi Eldon McIntire, Super Bowl XII ön gösterisinde kupa kazanan frizbi rutinlerini gerçekleştirdiler ve daha sonra Başkan Carter ile görüşmek üzere Beyaz Saray’a davet edildiler. 
 • Avustralyalı çobanlar kovboy kültürü ile eş anlamlıdır, genellikle rodeolarda, Batı filmlerinde ve TV şovlarında ortaya çıkar ve bu da türün popülaritesini artırmaya yardımcı olur.
 • Avustralyalı çobanlar aslında Avustralya’dan değildir. Cins, Avrupa dağlarında doğmuştur.
 • Başlangıçta çalışkan çobanlar olarak yetiştirilen günümüz Avustralyalıları, genellikle narkotikleri koklamak veya arama-kurtarma görevlerine yardım etmek için polis köpekleri ve engelli bireylere yardım eden hizmet köpekleri olarak kullanılmaktadır.
 • Avustralyalıların iki farklı renkli, hatta mermer göze sahip olması çok yaygındır.