Australian shepherd, Avustralya Çoban köpeği olarak bilinmektedir. Bu köpekler yavruyken iyi bir eğitim alırlarsa dost canlısı, iyi bir arkadaş olmaktadırlar. Yabancı insanlara karşı utangaç davranışlar sergileyebilirler. Çok enerjik bir köpek cinsi olmaktadır. Fakat egzersiz ve yürüyüşleri yetersiz gelirse huysuz olabilirler. Bu yazımızda ele aldığımız Australian sehpherd cinsi, kahverengi – amber – mavi gözleri, yüksek duruşlu kulakları, makas dişleri bulunur.  Ele aldığımız ırk uyumlu bir köpek cinsi olduğundan, itaat eğitimleri ve tuvalet eğitimlerinde kısa sürede başarı sağlayabilirsiniz. Bu türün düzenlenen yarışmalarda da kısa sürede başarı sağlandığı görülmektedir. Eğitilmeleri oldukça başarılı olmaktadır. Kolayca eğitimini gerçekleştirebilirsiniz. Ama yine de bir uzman tarafından eğitilmesi daha doğru olacaktır.

Australian Shepherd Köpeğinin Kökeni Nedir?

Australian shepherd köpeğinin kökenleri araştırılması dikkat edilmesi gerekli konular bu başlığın içinde açıklanıyor. Bir diğer adı kısaca Aussie  şeklindedir. Köken olarak Avustralyalı olmadığı düşünülür. Bazı çiftçilerin Avustralya’ya göçerken yanlarında getirdikleri iddia edilmektedir. Bu köpek cinsinin, Amerika’ya da California Altın Hücum zamanında geldiği bilinmektedir. Gelişim evresi Kuzeybatı Amerika’ da tamamlandığı söylenmektedir. Avustralya ırkı olan köpek; sert hava şartları dolayısıyla Amerika’nın iklimi ile uyum sağlayabilmesi birçok köpek cinsi ile melezleştirilmiştir. Bu melezleşmeler dış görünüm yerine yetenek alanında gelişme gösteren bir köpek cinsini meydana getirmiştir. Bu özellikle bir diğer adıyla çoban köpeği diye ifade edilen cinsin, resmi olarak kayda değer, önem atfeden bir ırk olmasına sebep olmuştur. 1950 yıllarında sonra Disney filmlerinde rol almaya başlayan bu köpek cinsinin popülerliği artmış, bu nedenle 1993 yılında Amerika’nın Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınan bir cins köpek olmuştur.

Eğitimi

Bu cinsin eğitimi, çok eğlenceli olmaktadır. Avustralyalı çoban köpeği diğer ırklara göre daha fazla uyum sağlamakta ve kolay bir cins olduğu için eğitimleri eğlenceli hâl almaktadır. Kolay ve çabuk bir şekilde öğrenim sağlarlar. Birçok spor türünü eğitimlerle kavrayabilirler ve yarışmalara katılırlar ise başarı sağlamaları kolay olur.

Bakımı

Avustralya çoban köpeği, çok az tarama isteyen bir köpektir. Fakat tüy dökme dönemindeyse, yeterli bir şekilde tarama yapılmasına dikkat edilmelidir. Ve bakımı doğru sağlanmak isteniyorsa, gerektiği zamanlarda banyo yaptırılması daha iyi olacaktır. Ilık ve serin havaları daha çok sevebilirler. Ev gibi iç mekanda yaşamak için daha elverişli olan cinslerden biridir. Dolayısıyla devamlı sosyalleşmek isterler.

Cinsi

Australian shepherd adlı cins daha yavru haldeyken büyümeden sosyalleştirme adına çaba göstermeye başlanması gereklidir. Bu  şekilde her yaştan çocuklar ile istenilen iyi arkadaşlığı kurabilirler. İfade ettiğimiz gibi yabancılara karşı utangaç olabilmektedirler. Sosyalleşme yetersiz ve egzersiz tam yapılamazsa huysuz ve sinirli bir cinse dönüşebilmektedirler. Dış görünüş olarak üçgen ve yüksek şekilde duran kulakları, dengeli bir şekilde suratında bulunan stopu mevcuttur. Sırtı düz  ve kısa kuyrukları vardır. Bu cinsin boyları kuyruklarından uzun olmaktadır.  Boyutu orta boy da olan bu cins, 12 – 15 yıl ortalama yaşam süresine sahiptir.

Tüy Yapısı

Australien shepherd cinsinin alt tüy yapısı yoğun olabilmektedir. Hafif dalgalı veya düz tüyleri mevcut olabilir. Tüyleri, hava şartlarına göre dayanıklı olabilmektedir. Bacaklarının ve başının üzerindeki tüyler, yumuşak ve kısa şekildedir. Rengi kırmızı ya da siyah olabilir. Ayrıca bütün çeşitleri de beyaz lekeli olabilmektedir.

Karakter Yapısı

Eğitim süreçlerinde de çabuk eğitilebilir dediğimiz bir cins olma özelliğinin yanında karakter yapısı da uyumlu olduğunu göstermektedir. Akıllı ve öğrenmeye hevesli olan bu ırk, vefalı kendisini ön plana çıkartmayı sevmektedir. Aile bireyleriyle sosyalleşmeyi sevdiği için sıkı bir bağ kurmaktadır. Hayat dolu, kendini bilen mod içerisinde ve yavru köpek gibi hareket etmeyi severler. Ele almış olduğumuz Avustralya çoban köpeğinin karakter özellikleri şu şekildedir;

• Egzersiz ihtiyacı yüksek olmaktadır.

• Oyunculuk yönleri fazlasıyla bulunmaktadır.

• Enerji depoları çok fazladı

• Başka köpeklerle araları orta düzeydedir.

• Çocuklarla anlaşım seviyeleri genellikle orta düzeydedir.

• Yabancılara mesafeli davranırlar.

• Eğitilebilir olmaları öncelikli yönleridir.

• Koruma özellikleri yüksektir.

• Başka petlerle geçinebilmeleri orta düzeydedir.