Simetrik bir vücut yapısına sahip çoban köpeğidir. Australian cattle dog yapı olarak güçlü bir köpektir. Kendisine verilen görevi tamamen başarmaya odaklı olan bu köpek birçok görevi yapabilme yetisine sahiptir. Bu çoban köpeğinin kas yapısı mükemmel sayılabilecek kadar köpeğe kıvraklık kazandırır. Kıvrak ve güçlü hareketleri ile hızlı bir biçimde hareket edebilen bu köpek görev başarma üzerine yaşar. Gözleri oval bir şekilde olur ve koyu kahve bir renge sahiptir. Bu ırk ilk tanıdığı insana daima kuşku ile bakar ve mesafesini korur.

Tüylerinin yapısından dolayı bu köpek ırkı soğuk hava koşullarına karşı direnç gösterebilirler. Tüylerinin yapıları iki katmandan oluşur ve üst katman alt tarafa hava geçirmez, bu nedenle de soğuğu hissetmezler. Tüylerinin boyutu 2-4 santimetre arasında değişir. İki farklı tüy yapısına sahip olan bu köpeklerin tüylerinin benekleri mavi veya kırmızı renkte olabiliyor. Yılda birkaç kez tüy dökme eğilimine sahiptirler.

Kırmızı beneklere sahip olan bu ırkın köpeklerinde kırmızı benekler bulunur. Kafa bölgesinin yakınında ise düz şerit şeklinde kırmızı bir işaret mevcuttur.

Mavi benekli ya da mavi alacalı bir renge sahip olan cinsleri de olabilir. Siyah renkte desenler de vücudunda olabilir. Kafa kısmına yakın olarak düzgün bir renk dağılımına sahip olurlar. Bu ırk doğar doğmaz beyaz bir renkte olurlar. Zaman içerisinde renk değiştiren bu ırkın dönüşeceği renk patilerinin tabanlarında yer alır.

Karakteri

Bekçilik için ideal olabilecek Australian cattle dog cinsinde koruma iç güdüsü çok hakimdir. Çok havlayan bir köpek değildir. Çalışma isteği ile dolu olan bu köpek zekası ile de ön plana çıkar. Çobanlık için doğmuş olan bu ırk oyuna da çok ilgili olur. Bağımsız olmayı seven ve söz dinlemeyen bir yapısı olan bu köpeğin bazı eğitimler sonucu ideal bir bekçi olacağından şüphe yoktur.

Bakımı

Bazı zamanlarda taranması gerekir, bu tarama işlemi sırasında ölü tüylerinden tamamen arınmış olurlar. Fazla sıcak havayı sevmezler, bakmak için bir ev ortamı ideal olabilir. Ancak apartmanda bakımı zor olabilir, bahçe içerisindeki evler bu cins için iyi olacaktır. Tek başına yaşamayı sevmezler. Zeki olmalarından dolayı yerlerinde duramaz ve çok hareketlidirler. Ortalama yaşam süreleri 12 senedir. Tek seferde 4 ile 8 arasında bir yavrulama yaparlar. Bu cinse sürekli olarak bir aktivite verilmeli ve bedensel yorgunluk sağlanmalıdır. Aksi takdirde çok mutsuz olurlar, bu yüzden vakit ayıramayacak insanlar için iyi bir seçim olmayacaktır.

Eğitimi

Eğitime oldukça meyilli olan bir ırktır. Sporla birlikte olan eğitimlerine gitmeye tamamen hevesli bir şekilde olurlar. Sorumluluk isteyen Australian cattle dog sorumluluk verilmediği takdirde hırçınlaşabilirler.

Kökeni

Australian cattle dog adından da anlaşılacağı üzere Avustralya kökenli bir ırktır. İlk olarak 1840 senesinde Highland ile dingo köpek ırklarını çiftleşmiştir. Ardından 1870 senesinde Bull Terrier ile bir çiftleştirme yapılmıştır, bu çiftleştirme sonucunda ırk daha vahşi bir hale gelmiştir. Hayvanlara sahip çıkması amacı ile üretilmiş olan bir köpek cinsidir. 1980 yılında resmi olarak bir ırk olarak tarihe geçmiştir. Bu köpeklerin asıl yaygın olarak kullanım alanları sürü bekçiliği olsa bile at yarışlarında atlarla birlikte koşmuşlardır. Benekli olmalarından dolayı ise atların ilgisini çeken bir ırk olmuşlardır. Bu ırkın en uzun yaşayan köpeği 19 sene sonra yaşama veda etmiştir. Bu köpek hala rekoru elinde tutmaktadır. Yabancıları çok sevmeyen bu köpek için yabancıları uzak tutmalı ve köpeğin huzuru sağlanmalıdır.