Kendisine sahip olan dostlarına sadakat ile bağlı ve müthiş oyuncu olan Amerikan Staffordshire cinsindeki köpekler Terrier ırkına bağlı cinslerdir. Pitbull ırkı ile karıştırılmasının sebebi, terrier ve buldog türünün melezlendirilmesinden ortaya çıkmış olmasıdır. Boyutlarına göre kaslı ve çevik bir fiziki yapıya sahip olan bu tür köpekler, kendilerine has bir koruma ve sahiplenme içgüdüsüne sahip bulunmaktadır.

Amerikan Straffordshire Irkının Kökeni

İngiliz kökenine sahip bu köpek cinsi Amerikan Straffordshire, 19. Yüzyılda buldog ve Terrier türlerinin karıştırılması sebebiyle ortaya çıkan yeni sayılabilecek türdür. Amerika’ya gittiği zamanın ertesi geliştirilmiş olan bu ırk, American Kennel Club tarafından 1936 senesinde Amerikan Staffordshire Terrier ismi verilmiştir.

Amerika’da çoğunlukla koruma, domuz ve sığırları yakalama konusunda geliştirilen ırk, arkadaşlık kurma konusunda da oldukça maharetlidir. Saldırgan bir köpek izlenimi vermekle birlikte, bu ırk insanlara değil başka köpek cinslerine karşı saldırgan bir tutum içerisindedir. İyi bir eğitim verilmesi halinde bu duygularından arınabilmektedirler.

Koklama duyularının diğer köpeklere göre daha gelişmiş olmasından dolayı genel olarak polis köpeği veya araştırma niyetli olaylarda kullanılmakta olan Amerikan Staffordshire terrier’ler, Amerika’da uyuşturucu madde ile mücadele kapsamında yapılan baskınlarda en yüksek miktardaki kokainin yakalanmasına sağladığı katkılar sonrasında popülerlik kazanmıştır.

Amerikan Staffordshire Irkına Ait Özellikler

Oldukça sert şartlarda bile her duruma dayanabilen bir cinstir. Sadakat hislerinin gelişmiş olması sebebiyle, sahiplenme ve koruma görevinde oldukça başarılıdır. Sahip oldukları ailelere karşı fazlasıyla uysal ve cana yakın davranışlarıyla bilinen Amerikan staffordshire Terrier’ler, ailesi haricinde kalanlar için oldukça inatçı ve korkusuz bir görünüm sergiler.

Amerikan Staffordshire Irkının Fiziksel Özellikleri

Eğilmeyen kulakları, bir gram yağa sahip olmayan kas dolu bacaklarıyla biçimli ve kuvvetli bir vücudu olan Amerikan staffordshire cinsi köpeklerin, kısa boyu ve ince tüyleri vardır. Erkek köpekler 48 ila 56 cm, dişiler ise 46 ila 53 cm yüksekliğe sahip bulunmaktadır. Erkeklerin ağırlığı yaklaşık 25-30 kilo civarında olurken, dişi köpekler 24 ile 29 kilo arasında değişkenlik gösteren ağırlıklara sahiptir. Bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ila maksimum 15 yıldır diyebiliriz. Amerikan staffordshire Terrier cinsi köpekler, kendilerine verilen görevleri her ne pahasına olursa olsun yerine getirme güdüsüne sahiptir.

Amerikan Staffordshire Terrier Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Ergenlik dönemlerinde uygun ortamda eğitilmeleri halinde çocuklar, kediler ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Ancak bu tür davranışların bir karakteristik özellik haline gelebilmesi için davranışsal eğitimlerin verilmesi ve diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda birlikte büyümeleri gerekir. Aksi takdirde özellikle diğer köpek cinslerine karşı kavga etme eğilimi gösterirler. Ailesinin dikkatini çekebilmek amacıyla aşırı korumacı davranışlar gösteren Amerikan staffordshire Terrier’ler, sahipleri yanlarından olduğunda yabancılara karşı oldukça anlayışlı bir yaklaşım sergilerler.

Amerikan Staffordshire Terrier Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Amerikan Staffordshire Terrier cinsindeki köpeklerin zekan oranı fazlasıyla yüksektir. Bu özellikleri onların kolay eğitilmeleri için önemli bir avantajdır. Ancak sahipleri tarafından konulan otoritenin gevşemesi halinde zapt edilmesi güç bir köpeğe dönüşebilmektedir. Uygun çevre koşullarında sabırlı bir eğitim sonrası çok şey öğrenebilme kapasitesine sahip bulunmaktadır. En büyük özelliği kendisine emanet edilen şeyleri ne pahasına olursa olsun koruma güdüsüne sahip olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde çoğunlukla çocuk bakıcısı olarak görevlendirilmektedir. Fiziki yapısının güçlü olması sebebiyle her daim uzun yürüyüşler ve egzersizler yaptırarak formunun korunması gerekir. Ergen dönemlerinde sosyalleştirilmeleri halinde itaatkârlıkları ve koruma özellikleriyle bir aile bireyi haline dönüştürülebilir. Ağrı ve acıya dayanıklı yapıları sebebiyle dövüş köpeği olarak kullanılmış olmakla birlikte, aslında tam bir aile köpeğidir. Sahiplerine ve sahiplerinin yaşadığı bölgelere karşı aşırı korumacı olan Amerikan staffordshire Terrier cinsi köpekler, aile fertlerine karşı sonsuz derecede anlayışlı ve sevecendir.

Amerikan Staffordshire Terrier Cinsi Köpeklerin Bakımı

Beslenmesine önem gösterilmesi gereken Amerikan staffordshire Terrier cinsi köpekler, protein ağırlıklı beslenmeli, tahıl cinsi yiyeceklerin oranı düşük tutulmalıdır. Yüksek tahıl içerikli kuru köpek mamalarıyla beslenmeleri halinde derilerinde alerjiye bağlı sorunlar yaşanabilmektedir. Protein ağırlıklı beslendikleri için mutlaka sürekli egzersiz yaptırılmalıdır. Aksi halde sürekli yorgun bir görünüme ve hantal bir görünüme dönüşmeleri muhtemeldir.

Amerikan Staffordshire Terrier Cinsi Köpeklerin Tüy Yapısı

Kısa ve ince tüylere sahip olması sebebiyle fazla bakım gerektirmez. Kısa, parlak ve sert bir görünüme sahip olan tüyleri genelde beyaz işaretler şeklinde olmakla birlikte farklı renklerde de olabilir. Agresif davranışlar göstermesi sebebiyle daha önce köpek sahibi olmayanlar için uygun bir köpek ırkı değildir. Eğitimlerinin tamamlanması sürecinde yabancılara karşı tahammülsüz davranışlar sergileyebileceği göz önüne alınarak yürüyüşlerde tasma ve ağızlık kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğitimleri tamamlandıktan sonraki dönemlerde ise, Amerikan staffordshire Terrier cinsi köpekler mükemmel bir koruyucu, süper bir dadı ve iyi bir arkadaş niteliklerini içselleştirerek sahiplerine sonsuz güven verir.