Amerikan Eskimo köpekleri, kolayca eğitilebilen ve sahiplerine son derece sadık, kabarık beyaz kürklü zeki, enerjik köpeklerdir.

 • Yükseklik: 22 ila 48 cm arası
 • Ağırlık: 2,7 ila 15,8 kg
 • Ömür: 13 ila 15 yıl
 • Cins Boyutu: Küçük
 • İyi Anlaştıkları: Aileler, çocuklar, köpekler, kediler
 • Mizaç: Nazik, dışa dönük, arkadaş canlısı, oyuncu, koruyucu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Sık
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Gerektiğinde
 • Salya Miktarı: Düşük
 • Cins Grubu: Sportif olmayan
 • Kürk Uzunluğu / Doku: Uzun
 • Renkler: Beyaz krem
 • Desenler: İki renkli
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, çiğneme eğilimi, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri, ilk kez evcil hayvan sahipleri için iyi, yüksek kilo alma potansiyeli, son derece bölgesel

En kabarık bulutlara benzeyen cesur ve son derece zeki bir köpek arıyorsanız, Amerikan Eskimo köpeğine anında aşık olacaksınız. Eskie olarak da bilinen bu sevimli küçük köpekler, sahiplerine son derece sadıktır, bu da onları aileler için harika bir seçenek haline getirir. 

Yaygın olarak en eğitilebilir köpek ırklarından biri olarak bilinen Eskies, 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında, etkileyici çeviklik gösterileri gerçekleştirmek için seyahat sirk eylemlerinde kullanıldıklarında popülerlik kazandı. Enerji, kişilik ve şefkat dolu bu tatlı arkadaş yavruları, yoğun, telaşlı evlere kolaylıkla ve sevgiyle uyum sağlayarak ilgi odağı haline gelebilir.

Görünüm

Amerikan Eskimo köpekleri üç boyutta gelir: oyuncak, minyatür ve standart. oyuncak Eskies 2,7 kg kadar küçük olabilir ve standart olanlar 15,8 kg kadar çıkabilir. Eskiler, Samoyedlere oldukça benzer görünseler de hem boyları hem de ağırlıkları çok daha küçüktür.

Kalın, parlak beyaz tüyleriyle tanınan Amerikan Eskimo köpeği, doğal olarak neşeli ve ışıltılı bir görünüm veriyor. American Kennel Club, Ph.D. Theresa Wright, “Parlak bir şekilde döşenmiş beyaz ceket, dik tüylü kulaklar, arkada taşınan muhteşem tüylü kuyruk ve göz alıcı pigmentasyon zeka iletiyor ve anında dikkat çekiyor” diyor. kayıtlı Amerikan Eskimo yetiştiricisi ve The Dog Beautiful’un yazarı.

Meşhur kabarık katları aslında çift katlıdır: yoğun bir alt kürk ve dökülmeyi kontrol altında tutmak için sık sık fırçalama gerektiren daha uzun bir dış kaplama. 

Siyah burunları, dudakları ve gözleri, onlara yaklaşılabilir ve arkadaş canlısı bir yüz vererek, hafif kürklerine karşı öne çıkıyor ve göğüslerinin ve omuzlarının etrafındaki kabarıklık, onlara vahşi bir şekilde sevimli aslan benzeri bir görünüm kazandırabilir.

Eskilerin neredeyse yalnızca parlak beyaz tüyleri vardır, ancak bazen krem ​​rengi lekelere sahip olabilirler. Güçlü, derli toplu ve kaslı vücutları, onları çeviklik becerilerini gerçekleştirme becerisine sahiptir ve hayranlık uyandıracak kadar kendinden emin ve canlı bir yürüyüşle hareket ederler.

Mizaç

Yüksek ruhlu ve neşeli Amerikan Eskimo köpekleri, iyi huylu ve arkadaş canlısı davranışları nedeniyle harika birer evcil hayvan olurlar. İnsanlarına şiddetle sadıktırlar, aynı zamanda yumuşak bir mizaçları vardır, bu yüzden mükemmel aile köpekleri yaparlar ve çocukların yanında iyi işler yaparlar.

Eskiler, tamamen ailelerine adanmış hassas bir cinstir. Herhangi bir köpekte olduğu gibi, Wright şunu bulur: “İnsan tonlamasını ve sözlerini anlıyorlar. Hayatımızın sosyal doğası ve duygusal stresleriyle ilişkilendirebilecek gibi görünüyorlar.”

Herhangi bir Eskie sahibi çabucak öğrenir, bu köpeklerin yüksek enerji seviyeleri ve egzersiz ihtiyaçları vardır, bu nedenle sahipler için onları her gün yürüyüşe çıkarmak çok önemlidir. Enerji ihtiyaçları karşılanmazsa veya gün içinde çok fazla yalnız kalırlarsa sıkılabilirler ve kazma veya çiğneme gibi yıkıcı davranışlar sergileyebilirler. 

Oyun süresi boyunca, onlarla etkileşimde bulunmak ve egzersizlerine rehberlik etmek isteyeceksiniz. Wright, “Onlara yapılandırılmış veya yönlendirilmiş egzersiz vermek (örneğin, egzersizlerini yönlendirmek, bir amaç vermek) çok daha iyi çalışıyor ve tam egzersiz süresi boyunca fark gözetmeksizin ortalıkta dolaşmalarına izin vermekten daha faydalı oluyor,” diyor. Onları parmak uçlarında tutmak için çeviklik eğitimi, bulmaca oyuncakları veya saklambaç oyunları deneyin.

Ailelerine çok sadık oldukları için yabancılara karşı biraz utangaç ve endişeli olabilirler. Aileleri için tehlike seziyorlarsa seslerinin duyulmasına izin verecekler, bu da bu kabarık topu şüphesiz etkili bir bekçi köpeği yapıyor. 

Yaşam İhtiyaçları

Eskiler ailelerine çok bağlı oldukları için kesinlikle iç mekan köpekleridir ve arka bahçede tek başlarına dışarıda bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle, bu küçük adamlar düzenli olarak yürümeleri şartıyla harika apartman köpekleri yapabilirler. 

Canlı, başıboş bir evdeyseniz, iyi haber – Eskie’niz gelişecek! Aktivite ihtiyaçları nedeniyle, etrafta koşuşturan çok sayıda küçük çocuğun olduğu bir evde olmak, aslında tüm enerjilerini kullanmalarına yardımcı olabilir.

Eskiler çift katları sayesinde soğuk iklime kesinlikle bayılırlar. Aslında Wright, “Kar fırtınalarında tüylü kuyruklarını yüzlerini örtmek için kullanabilirler” diyor. Daha sıcak iklimlerde, beyaz tüyleri güneşi yansıtır ve onları doğal olarak serinletir. Wright, “Gölgeleri ve bol suları olduğu sürece iyi iş çıkarıyorlar” diyor.

Bakım

Çift katları nedeniyle, Eskilerin temiz kalmasının zor olduğunu varsayabilirsiniz, ancak aslında makul miktarda tımar gerektirirler. Onları yalnızca birkaç ayda bir yıkamanız gerekecek, aksi takdirde ciltleri kuruyabilir ve tahriş olabilir. 

Kirlenirlerse, ceketlerine bir fırça sürün ve kir hemen çıkmalıdır. Fırçalamadan bahsetmişken, Eskilerin çok fazla tüy döktüğünü not etmek önemlidir. 

Ölü tüyleri temizlemek ve matlaşmayı önlemek için haftada iki ila üç kez fırçaladığınızdan emin olun. Düzenli tırnak kırpmaları, kulak kontrolleri ve diş fırçalama da iyi bir fikirdir.

Eskiler, eğitilmesi en kolay köpeklerden biri olma ününe sahiptir. Aslında, gezici sirk günlerinde, Amerikan Eskimo köpekleri son derece eğlenceli eğitimli köpek davranışlarının temelini oluşturuyordu. Tüm köpeklerde olduğu gibi, erken sosyalleşme ve köpek eğitimi dersleri önemlidir. Eskie’nizi eve getirdiğiniz gün eğitmeye başlayabilirsiniz.

Tüm köpekler gibi, olumlu pekiştirmeye en iyi şekilde bol övgü, bolca ikram veya en sevdikleri oyuncakla cevap verirler. 

Onları erken yürümeye de alıştırın. İnsanlarını memnun etmeye çok hevesli oldukları için, Eskie’nizin bir şov yapmak ve istendiğinde yeteneklerini aileye göstermek istemesi çok uzun sürmeyecek.

Sağlık

Bir veteriner hekime ve kaliteli beslenmeye erişim sayesinde, Amerikan Eskimo köpekleri uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın tadını çıkarabilir. Genellikle herhangi bir ciddi sağlık problemi olmadan 15 yıla ulaşırlar; ancak sahipleri, Eskilerin miras alabileceği bazı genetik sağlık sorunlarının farkında olmalıdır.

Amerikan Eskimo köpekleriyle ilişkili en yaygın sağlık risklerinden ikisi, köpeğinizin uyluk kemiğinin kalça eklemine tam olarak oturmamasına neden olabilen kalça displazisi ve retinanın zamanla bozulması olan progresif retinal atrofidir. 

Bu koşulların her ikisi de genetik olduğundan, yetiştiricinizin her iki Eskie yavru köpeğinizin ebeveynlerinden sağlık izinleri sunduğundan emin olun. 

Eğer varsa benimsemek için Eskie ve geçmiş sağlık kayıtlarının yok senin veteriner herhangi bir potansiyel sağlık sorunları için ekrana standart diz, kan ve göz sınavları çalışır emin olun. 

Amerikan Eskimo köpeklerinin yaşlandıkça daha sakin ve daha az eğlenceli hale gelmesi yaygındır, bu nedenle yaşlılık yıllarına girdiklerinde enerjik değillerse stres yapmayın. Amerikan Eskimo köpekleri, özellikle yaşlılık yıllarında aşırı kilolu olabilir, bu nedenle köpeğinizin yiyecek alımını ve kilosunu yaşamları boyunca yakından takip ettiğinizden emin olun.

Tarih

Alman göçmenler 1800’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiklerinde, Amerikalıları Alman spitz adlı küçük, canlı bir köpek ırkıyla tanıştırdılar. AKC’ye göre, spitzler tilki benzeri yüzlere sahip İskandinav köpekleridir ve birçok farklı renkte geldikleri bilinmesine rağmen, Amerikalılar beyaz paltoyu tercih ettiler. Beyaz renkli Alman spitz, sonunda Amerikan Eskimo köpeği olarak bilinen varyasyondu.

AKC, 19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, Alman spitzlerindeki güzel beyaz paltolar, ulusu dolaşan gezici sirklerin dikkatini çekti ve yüksek zekaları ve eğitilebilirlikleri nedeniyle, hızla birçok sirk köpek gösterisinin yıldızı haline geldi. 

Aileler, bu görkemli görünüşlü köpeklerin çemberlerden atlamasını ve çalma yöneticilerinin emirlerini kolayca takip etmelerini hayranlıkla izliyorlardı. Bu, 1900’lerin başlarında türün yaygın popülaritesine yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri I.Dünya Savaşı’na girerken Alman karşıtı duyarlılık oluşmaya başladığında, Alman spitz’in Amerikalı sahipleri köpeklerine Amerikan spitzes ve sonunda Amerikan Eskimo köpekleri demeye başladı ve AKC, yeniden markalaşması için Ohio’da bir spitz yetiştirme kulübesine kredi verdi. 

Amerikan Eskimo köpeklerinin, adlarından da anlaşılacağı gibi, Doğu Sibirya, Alaska ve Kuzey Kanada’da yaşayan Yerli grup insanlarla hiçbir ilgisi yoktur. Köpeğin kar rengi ceketinin yanlış isimlendirmeye yol açtığına inanılıyor.

Amerikan Eskimo köpeğinin Amerika Birleşik Devletleri’nde renkli ve canlı bir geçmişi olduğu açıktır, ancak 1995 yılına kadar AKC ile resmi olarak tescilli bir köpek ırkı haline gelmemişlerdir.  

Eğlenceli gerçekler

 • En ünlü sirk gösterisi Eskie, büyük olasılıkla, Barnum & Bailey Circus ile ip cambazı olarak seyahat eden Pierre adında bir köpektir. 
 • Kafa karıştırıcı isimlerine rağmen, Amerikan Eskimo köpekleri kızak köpekleri olarak tasarlanmamıştır. Aslında, Alman spitz (köken aldıkları cins) çiftlik hayvanlarını gütmek, avlamak ve korumak için kullanılıyordu.
 • Dört farklı Amerikan Eskimo köpeği, 2009 romantik komedisi The Proposal’da komik bir şekilde adlandırılan Kevin’ı canlandırdı. Sandra Bullock’un karakterinin zavallı Kevin’i cep telefonunu çalan bir kartalla beslemeye çalıştığı sahneyi hatırlayabilirsiniz. Merak etmeyin, bu filmin yapımında Eskiler zarar görmedi!