Amerikan Eskimo dog cinsi köpeklerin kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, beyaz pomeranya veya beyaz keeshond türünün bir örneği olduğu düşünülmektedir. Spitz ailesinin bir üyesi olan Eskimo dog cinsi köpekler, küçük kulakları ve yoğun tüy yapısı gibi fiziksel özelliklere sahip bulunmaktadır. 1995 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olarak ilan edilmesinin ardından popülerliği daha da artan Eskimo Dog, sürekli neşeli bir ruh haline sahip olması sebebiyle çok sevilmektedir.

Alaska kurtlarına fiziki özellikleri bakımından benzerlik göstermekle birlikte aralarında herhangi bir akrabalık bağı yoktur. 20. Yüzyıl başlarında Amerika’ya gelmiş olan ırkın, Amerika’da yaşayan alman sakinler tarafından getirildiği varsayılmaktadır. Amerika’ya getirildikten sonra sirk gösterilerinde yer alan Eskimo dog köpeği, gösteri sonrasında popülerlik kazanarak şöhreti köpek severler arasında yaygınlaşmıştır.

Amerikan Eskimo Dog Cinsine Ait Özellikler

Spitz ailesinin ortak özelliklerini barındıran Eskimo dog cinsi köpeklerin özellikleri incelendiğinde, meraklı ve oyun oynamaya düşkün oluşları belirgin olarak öne çıkmaktadır. Oldukça zeki olan Eskimo dog cinsi köpekler, atik ve çevik yapıları sebebiyle, dışardan bakıldığında her an tetikte olduğu izlenimini uyandırmaktadır. Yaşamının ilk yıllarında yavru görünümünü sürdüren bu tür köpekler, herkesle kolayca dost olabilecek derecede cana yakın bir yapıya sahiptir.

Her zaman mutlu ve enerjik yapısını muhafaza eden Eskimo dog’lar, koşma, oynama ve problem çözme konusunda oldukça yeteneklidir. Soğuk iklimi sevmesi sebebiyle Eskimo dog olarak adlandırılan bu tür köpekler, soğuk iklim kuşağında yaşayan ailelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpek cinsi olan Eskimolar, bekçi köpeği olarak da son derece başarılıdır.

Amerikan Eskimo Dog Irkının Fiziksel Özellikleri

Amerikan Eskimo dog ırkının ortak özelliği, küçük boy evcil hayvan sınıfında oluşudur. Minyatür olarak adlandırılan en küçük boyutlardaki köpekler 23 ila 30 cm, küçük boy olarak tabir edilenler 30-38 cm, standart olarak adlandırılanlar ise 38-49 cm yüksekliğe sahip bulunmaktadır. Minyatür olarak adlandırılan sınıfın ağırlığı 2,5 ila 4,5 kg, küçük boy olarak tabir edilenlerin 4,5 ila 9 kg, standart olarak adlandırılan köpekler ise yaklaşık 8 ila 10 kg arasında değişen ağırlıklara sahip bulunmaktadır. Bahçe ortamında herhangi bir sorun yaşanmaksızın bakılabilen Amerikan Eskimo dog ırkına mensup köpeklerin ilgi ve sevgi beklentisi oldukça yüksektir. Bu sebeple sahiplerinden her daim yakınlık görmek isterler.

Amerikan Eskimo Dog Cinsinin Eğitimi

Uygun çevre koşullarında kaliteli mama ile beslenmesi halinde yaşadığı yere oldukça kısa sürede uyum sağlayabilen Eskimo dog cinsi köpekler, zeki bir ırk olmasından dolayı kolayca eğitilebilmektedir. Yalnız bırakılmaktan hoşlanmayan Eskimolar, sert eğitim yöntemlerine uygun bir köpek cinsi değildir. Hızlı bir şekilde öğrenerek sahibini mutlu etmeye istekli bir yapıya sahip olan bu tür köpekler, yavru iken eğitilmeye başlanması halinde bağlılık konusunda çok daha başarılı sonuçların alınabildiği bir ırktır.

Amerikan Eskimo Dog Cinsinin Bakımı

Oldukça yoğun ve bembeyaz bir tüy yapısına sahip olan Eskimo dog cinsi köpeklerin sürekli ve düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak tüylerinin taranması halinde tüy yapısı parlaklığını kaybetmeden uzun yıllar boyu muhafaza edebilmektedir. Aylık olarak tırnak bakımının yapılması ve kulaklarının haftada bir kez nemli bezle silinmesi gerekir. Hassas bir cilt yapısına sahip olmaları sebebiyle çok sıcak havalarda güneşe çıkarılmamalıdır.

Eskimo dog cinsi köpekler kendilerini sık sık temizledikleri için yılda 4 veya 5 kez yıkamak yeterlidir. Yaklaşık 10 ila 15 yıl arası bir süreyle yaşayan bu tür köpek cinsleri, 4 ile 6 arasında yavru dünyaya getirebilmektedir. Kalça displazisi, katarakt gibi hastalıklara eğilimli olan bu ırk, pirelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Amerikan Eskimo Dog Irkının Genel Karakteristik Özellikleri

Sahiplerinin sosyal yaşamına çok çabuk adapte olabilen Eskimo ırkının diğer evcil hayvanlarla sorun yaşaması beklenmez. Yalnız kaldığında havlama huyu olduğu gibi, yabancılara da havlayarak tepki verir. Oyunculuk konusunda oldukça maharetli olan bu ırk, bu özelliği sayesinde özellikle çocuklarla çok iyi anlaşarak neşeli vakit geçirmelerine katkı sağlar. Her gün kısa süreli egzersizlere ihtiyaç duyan standart Eskimo köpeği, ağır kürkünün aşırı derecede ısınmaması adına uzun yürüyüş ve koşulardan uzak tutulmalıdır. Güneşli havalarda egzersiz yaptırılmamalı, bol su verilerek gölgelik alanlarda dinlendirilmelidir.

Amerikan Eskimo Dog Köpeğinin Tüy Yapısı

İki katmanlı bir kürk yapısına sahip olan Eskimo Dog köpeklerinin alt katmandaki kürk tüyleri kısa ve sık bir görünüme sahiptir. Dış kürkü ise uzun ve düz tüylerden meydana gelmektedir. Göğüs ve boyun bölgesinde yer alan ve bir yele görünümüne sahip olan tüyleri ise daha kalın ve uzundur. Yılda bir veya iki kez tüy döken Amerikan Eskimo dog ırkı, beyaz veya bisküvi kreması bir tüy rengine sahiptir. Bu renkler dışındaki köpek cinslerinin Eskimo Dog olarak anılmaması gerekir.