Amerikan Eskimo dog cinsi köpeklerin tarihi geçmişi ve kökenler net şekilde bilinmiyor olsa da, beyaz pomeranya veya beyaz keeshond türünün bir modeli olduğu iddia edilmekte ve buna inananlar vardır. Spitz ailesinin bir üyesi olan Eskimo dog cinsi köpekler, küçük kulakları ve yoğun tüy yapısı gibi fiziksel özelliklere sahip bulunmaktadır. 1995 senesinde Amerikan Kennel Kulübü tarafından bir cins olarak kabul edilişinin ilanı sonrasında ünü daha çok artmış olan Eskimo Dog, hep neşe ile dolu bir ruh haline sahip olduğu için herkes tarafından çok sevilir.

Alaska kurtlarına fiziki özellikleri bakımından benzerlik göstermekle birlikte aralarında herhangi bir akrabalık bağı yoktur. 20. Yüzyıl başlarında Amerika’ya gelmiş olan ırkın, Amerika’da yaşayan alman sakinler tarafından getirildiği varsayılmaktadır. Amerika’ya getirilmesinin ardından sirklerde gösterilere katılan Eskimo dog köpeği, gösteriler ardından ün kazanıp meşhurluğu köpek severler içinde yayılmıştır

Amerikan Eskimo Dog Cinsine Ait Özellikler

Spitz ailesinin ortak özelliklerini barındıran Eskimo dog cinsi köpeklerin özellikleri incelendiğinde, meraklı ve oyun oynamaya düşkün oluşları belirgin olarak öne çıkmaktadır. Oldukça zeki olan Eskimo dog cinsi köpekler, atik ve çevik yapıları sebebiyle, dışardan bakıldığında her an tetikte olduğu izlenimini uyandırmaktadır. Yaşamının ilk yıllarında yavru görünümünü sürdüren bu tür köpekler, herkesle kolayca dost olabilecek derecede cana yakın bir yapıya sahiptir.

Her zaman mutlu ve enerjik yapısını muhafaza eden Eskimo dog’lar, koşma, oynama ve problem çözme konusunda oldukça yeteneklidir. Soğuk iklimi sevmesi sebebiyle Eskimo dog olarak adlandırılan bu tür köpekler, soğuk iklim kuşağında yaşayan ailelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpek cinsi olan Eskimolar, bekçi köpeği olarak da son derece başarılıdır.

Amerikan Eskimo Dog Irkının Fiziksel Özellikleri

Amerikan Eskimo dog ırkının hepsinde bulunan özellik, ufak boy evcil hayvan grubunda olmalarıdır. Minyatür olarak adlandırılan en küçük boyutlardaki köpekler 23 ila 30 cm, küçük boy olarak tabir edilenler 30-38 cm, standart olarak adlandırılanlar ise 38-49 cm yüksekliğe sahip bulunmaktadır. Minyatür olarak adlandırılan sınıfın ağırlığı 2,5 ila 4,5 kg, küçük boy olarak tabir edilenlerin 4,5 ila 9 kg, standart olarak adlandırılan köpekler ise yaklaşık 8 ila 10 kg arasında değişen ağırlıklara sahip bulunmaktadır. Bahçeli yerlerde hiçbir problem yaşamadan bakılması mümkün olan Amerikan Eskimo dog ırkındaki köpeklerin ilgi ve sevgi isteği çok fazladır. Bu sebeple sahiplerinden her daim yakınlık görmek isterler.

Amerikan Eskimo Dog Cinsinin Eğitimi

Elverişli yuva şartlarında diğerlerine göre kaliteli mamalar ile beslediğiniz zaman hayatını sürdüreceği mekana çok kısa zamanda uyum sağlamayı başarabilen Eskimo dog cinsi köpekler, zeki bir ırk olmasından dolayı kolayca eğitilebilmektedir. Yalnız bırakılmaktan hoşlanmayan Eskimolar, sert eğitim yöntemlerine uygun bir köpek cinsi değildir. Hızlı bir şekilde öğrenerek sahibini mutlu etmeye istekli bir yapıya sahip olan bu tür köpekler, yavru iken eğitilmeye başlanması halinde bağlılık konusunda çok daha başarılı sonuçların alınabildiği bir ırktır.

Amerikan Eskimo Dog Cinsinin Bakımı

Yoğunluğu fazla olan ve rengi sadece beyazdan oluşan tüy yapısına sahip Eskimo dog cinsi köpeklerin devamlı ve düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak tüylerinin taranması halinde tüy yapısı parlaklığını kaybetmeden uzun yıllar boyu muhafaza edebilmektedir. Aylık olarak tırnak bakımının yapılması ve kulaklarının haftada bir kez nemli bezle silinmesi gerekir. Hassas bir cilt yapısına sahip olmaları sebebiyle çok sıcak havalarda güneşe çıkarılmamalıdır.

Eskimo dog cinsindeki köpekler kendilerini sürekli temizlemekten hoşlandıkları için senede 4 veya 5 defa yıkamak yetecektir. Yaklaşık 10 ila 15 yıl arası bir süreyle yaşayan bu tür köpek cinsleri, 4 ile 6 arasında yavru dünyaya getirebilmektedir. Kalça displazisi, katarakt gibi hastalıklara eğilimli olan bu ırk, pirelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Amerikan Eskimo Dog Irkının Genel Karakteristik Özellikleri

Hayat arkadaşları olan sahiplerinin hayat düzenine kısa sürede uyum sağlayabilen Eskimo ırkının diğer evcil hayvanlarla sorun yaşaması beklenmez. Yalnız kaldığında havlama huyu olduğu gibi, yabancılara da havlayarak tepki verir. Oyunculuk konusunda oldukça maharetli olan bu ırk, bu özelliği sayesinde özellikle çocuklarla çok iyi anlaşarak neşeli vakit geçirmelerine katkı sağlar. Her gün kısa süreli egzersizlere ihtiyaç duyan standart Eskimo köpeği, ağır kürkünün aşırı derecede ısınmaması adına uzun yürüyüş ve koşulardan uzak tutulmalıdır. Güneşli havalarda egzersiz yaptırılmamalı, bol su verilerek gölgelik alanlarda dinlendirilmelidir.

Amerikan Eskimo Dog Köpeğinin Tüy Yapısı

İki tabakalı kürkü olan Eskimo Dog köpeklerinin alttaki tabakada kürk tüyleri kısa boylu ve yoğun bir görünümdedir. Dış kürkü ise uzun ve düz tüylerden meydana gelmektedir. Göğüs ve boyun bölgesinde yer alan ve bir yele görünümüne sahip olan tüyleri ise daha kalın ve uzundur. Senede bir ya da iki sefer tüy döken Amerikan Eskimo dog ırkı, beyaz ya da bisküvi renginde tüyleri vardır. Bu renkler haricinde kalan köpek cinslerinin Eskimo Dog olduğu söylenmemelidir.