Amerikan bulldog’ları bağlılıkları, görev yönetimi, oynaklıkları ve cesaretleriyle sizi şaşırtabilir. Müthiş koruyucular ve çalışan köpeklerdir. Ama aynı zamanda onları iyi aile köpekleri yapan tatlı, hassas yanları da vardır.

 • Yükseklik: Dişi Boyu: 50 ila 57,5 cm Erkek Boyu: 55 ila 67,5 cm Arası
 • Ağırlık: Dişi Ağırlığı: 27 ila 36 kg Erkek Ağırlığı: 36 ila 45 kg Arası
 • Ömür: 10 ila 12 yıl
 • Cins Boyutu: Büyük
 • İyi Anlaştıkları: çocuklar yaşlılar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Dışa dönük, oyuncu
 • Zeka: Yüksek
 • Tüy Dökülme Miktarı: Normal
 • Egzersiz İhtiyaçları: Yüksek
 • Enerji Seviyesi: Aktif
 • Havlama Seviyesi: Seyrek
 • Salya Miktarı: Yüksek
 • Cins Grubu: YOK
 • Kürk Uzunluğu / Doku: kısa
 • Renkler: Siyah, kahverengi / çikolata / karaciğer, beyaz
 • Desenler: İki renkli merle
 • Diğer Özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, son derece bölgesel, yüksek av sürüşü, apartman dostu, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Amerikan bulldog’ları hassas ve şefkatlidir, ancak aynı zamanda kararlı ve amaçlarla doludur. Bir görevi nasıl bitireceklerini biliyorlar ve takdir edeceğinizi umuyorlar. Kaslı ve sağlamdırlar, inanılmaz bir dayanıklılığa sahiptirler ve tarlalarda, ormanda veya kayalık bir yolda yürürken yanınızda olurlar. Ayrıca sarılmayı da severler.

Birt’s American Bulldogs’un California, Placerville’deki sahibi Arlene Birt, kocası Chuck Birt ile birlikte, ” Amerikan bulldog’ları hem insan arkadaşlığı hem de iş sağlayan ortamlarda gelişiyor,” diyor. Bu köpekler insanlarını takdir ediyor ve yalnız kalmaktansa onlarla birlikte olmayı tercih ediyor. Bir aileyle, doğal olarak sadık ve korumacıdırlar.”

Görünüm

Amerikan bulldog’ları gururlu, kaslı ve koşmaya hazır. Arka kısımları dardır ve oyulmuş kalça ile kaldırılmıştır. Dümen gibi yüksek, ince bir kuyruğu ve uzun bir sırtı vardır. Omuzda yaklaşık 60 cm duran, geniş, kare kafaları sağlam bir boyun üzerine yerleştirilmiştir. 

Hızlı bir bakışla, neredeyse 27 ila 45 kg’ın çoğu vücudun önündeymiş gibi, ancak bunun nedeni, güçlü göğüs dalgalanmaları ve ön ayakların genişçe ayrılmış olmasıdır.

Çoğu insanın düşündüğü buruşuk bulldog çenelerine sahip olmasalar da düzleştirilmiş ancak tanımlanmış burun ve çene çizgilerine kıyasla hala biraz gevşektirler. Belirgin bir alınları vardır, ancak baş aşağı, V şeklindeki zarif kulakları, şapkalarının her iki tarafından da sarkar. 

Yumuşak, yuvarlak kahverengi gözleri vardır. Amerikan bulldog’larınin çoğu, genellikle siyah, kahverengi, brindle veya ten rengi ile işaretlenmiş beyaz bir taban kaplamasıyla beyazdır. Kürkleri kısa ve temiz.  

Mizaç

Amerikan bulldog mizacı, heyecanlandığında veya mutlu olduğunda oldukça aptalca ve bu köpekler, insan arkadaşlarını güldürmek ve onları övgü ile ödüllendirmek için etrafta dolanacaklar. 

Kucağınız, sahip oldukları güç ne olursa olsun, genellikle onların favori noktasıdır. Oynamayı ve eğlenmeyi, özellikle de çekmeyi ve çekiştirmeyi severler ve bir Frizbi veya başka bir uçan oyuncağın ardından koşarlar!

O kadar zekidirler ki, eğitim konusunda hevesli olmaları kolaydır, sadece yavru köpeklerin sosyalleşmesi ve eğitimi yoluyla becerilerini arttırmak için değil, aynı zamanda onların etkili avcılara dönüşmelerine veya koku koçluğu ile köpekleri “yakalayıp tutmalarına” yardımcı olmak için de kolayca eğitilebilirler. 

Amerikan bulldog’ları için zihinsel ve fiziksel uyarılma, iyi iş çıkarmak için yetiştirildikleri için bir zorunluluktur. İş unvanlarından bazıları vahşi domuz güreşçisi, av köpeği, çiftlik hayvanı çobanı, kişisel koruma köpekleri, çiftlik eli ve hatta nazik, vicdani terapi köpeğini içerir.

“Bir Amerikan bulldog’u, engelli insanlar için eşyaları almak, hareketlilik sorunlarına yardımcı olmak ve bir durum kritik hale gelmeden önce düşük potasyum ve kan şekerini tespit etmek gibi işler yapan ve ardından yalayarak veya pençeleyerek insanları uyaran harika bir hizmet hayvanıdır,” Birt diyor. “Bazı bulldoglar bu durumlarda acil durum personelini çağırmak için bile eğitildi.”

Tüm aşılar tamamlandıktan sonra Amerikan buldogunuz yaklaşık 10 haftalık olduğunda korkusuz, olumlu bir eğitim programı oluşturun ve gelecekteki gelişim aşamaları hakkında bir davranışçı ile konuşun.

Çalışan bir köpek sıkıldığında, iğrenç cazibesi şeytani bir hal alır ve kazma ve çiğneme gibi yıkıcı davranışlarda bulunma olasılıkları daha yüksektir. 

Birt, yeni Amerikan bulldog sahiplerinin, bu köpeklerin neyi çiğnememesi gerektiği konusunda bilgili olmaları gerektiğini söylüyor. “Ham deriler, yumuşak yatak örtüleri, ip oyuncaklar, ayakkabılar ve diğer eşyalar yenebilir ve bağırsak yolunda bir çıkmaz oluşmasına neden olabilir” diye ekliyor.

Yaptığınız herhangi bir egzersize Amerikan bulldog’unuzu dahil edin. Bu, sizi lider olarak görmelerine yardımcı olur ve size ve diğer aile üyelerine koşmak, yürüyüş yapmak, ormanda yürümek, bisiklete binmek, kamp yapmak, arka bahçede takla şenliği gibi aktivitelere eşlik etmelerini sağlar. 

Ailelerinin şiddetli koruyucularıdır, bu yüzden gecenin ortasında havlamalarının bir anlam ifade edeceğine güvenebilirsiniz. Doğal olarak yabancılara karşı ihtiyatlıdırlar ve çocuklarınızın arkadaşlarıyla bazı ekstra ilişkilere ihtiyaç duyabilirler, böylece birlikte oynadıklarını tehdit edici olmadığını kabul ederler.

Yaşamsal İhtiyaçları

Amerikan bulldog’ları aktif ve meşgul oldukları sürece, bir çiftlikte, büyük bir avlusu olan bir evde ya da yakınlarda büyük bir hayvan köpek parkı olan bir apartman dairesinde başarılı olacaklardır. 

Çok uzun süre yalnız bırakılmazlarsa, uyarlanabilirler. Emekli ve deneyimli köpek sahipleri, bu bulldog’un egzersiz ihtiyaçlarının yaşam tarzlarına uyup uymadığını belirlemek için önce bir veterinerle konuşmalıdır.

Tüm köpekler erken, olumlu sosyalleşmeden faydalanır, bu nedenle sahipleri ve çocukları ile iyi çalışmayı öğrenirler, ancak Birt, Amerikan bulldog’larınin özellikle çok köpekli bir evde eğitime ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

“Genellikle birden fazla köpekle yiyecek veya oyuncak saldırganlığı vardır, bu yüzden belki de en iyi cevap, köpeklerin ayrı ayrı beslenmesi ve kendi oyuncaklarının verilmesi gerektiğidir” diyor. “Ayrı kasalar, bir köpeğin kendi bölgesini korumada iyidir.”

Koruyucu içgüdüleri çok keskin olduğu için, bir buldogun yüksek bir av sürüşü vardır, bu da kediler, küçük köpekler ve diğer evcil hayvanlar ve vahşi yaşamın risk altında olabileceği anlamına gelir. Genellikle köpeklikten beri tanıdıkları hayvanlarla iyi anlaşırlar. 

Mülkünüzde daha özgür bir pooch’a izin vermek için, bahçede çitleri olabildiğince güvenli bir şekilde inşa edin. Bir Amerikan bulldog’unun mizacı o kadar ısrarcıdır ki, özellikle bir tavşan veya sincabı kovalıyorlarsa, muhtemelen görünmez çitlerden geçeceklerdir. 

Uzun tahta eskrim iyi bir seçenektir, bu yüzden sadece yapabildikleri için atlamazlar. Zihinsel uyarım sağlamak için bir labirent veya meşgul bir kutu yaratmak, can sıkıntısını ortadan kaldırmak ve yıkıcı davranışlardan kaçınmak için müthiş bir problem çözme aktivitesidir. 

Altına gizlenmiş ufak tefek yiyeceklerle yere yığınla buruşuk gazete fırlatmak gibi basit bir şey, Amerikan köpeğinizin mutlu ve meşgul kalmasına yardımcı olur.

Bakım

Bir Amerikan bulldog’u bulmak için çok fazla zaman harcamaya gerek yok. Haftalık fırçalama, tüy dökülmesini kontrol eder ve sağlıklı kalması için uçucu yağları tüylerine yayar ve belki de ilkbahar ve sonbahar mevsimsel dökülmeler başladığında ekstra bir tarama sağlar. 

Sadece kirli olduklarında banyoya ihtiyaçları vardır ve bu, tırnaklarını kesmek ve kulaklarını kontrol etmek için de iyi bir zamandır. 

Düzenli evde diş bakımı, sadece sağlıklı dişler ve taze nefes için değil, aynı zamanda özellikle yemek yedikten ve içtikten sonra çok fazla sallanma eğilimi gösterdikleri için önemlidir. Yüz kıvrımlarının gün boyu temizlenmesi gerekir.

Amerikalılar da dahil olmak üzere çoğu bulldog türü biraz gazlıdır. Bir veteriner, belirli anatomilerinin sindirimi nasıl etkilediğini ve hangi diyetlerin şişkinliği en aza indirdiğini açıklayabilir.

Sağlık

Bir Amerikan bulldog’un ömrü 10-12 yıldır çünkü genellikle sağlıklı ve sağlamdırlar. Ancak Birt, Brachycephalic veya düz yüzlü bir cins olarak aşırı ısınmaya yatkın olduklarını ve hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerektiğini belirtiyor. 

“Bunlar kumsalda uzun süre güneşte frizbi oynayabilen köpekler değil,” diyor. “Aşırı ısınırlarsa, dil mora döner” diyor. “Hemen buzlu su banyosuna daldırın ve hava yolunu açmak için boğazından aşağıya limon suyu dökün.” 

Bazı Amerikan Bulldogları da kalça displazisine yakalanır. As Merck Veteriner Manual tanımlayıp onu, “Kalça displazi kalça ekleminin anormal gelişmedir büyük köpekler. Gevşek eklem ve ardından gelen dejeneratif eklem hastalığı ile karakterizedir. Aşırı büyüme, egzersiz, beslenme ve kalıtsal faktörler kalça displazisinin oluşumunu etkiler. “

“Herkes kalça testi ve tıbbi testlerin tamamını yapmaz ve ebeveynlerden alınan tüm sonuçlar yavrulara aktarılmaz, örneğin ebeveynlerin iyi kalça skorlarının yavrulara geçeceği düşünüldüğünde, zorunlu değildir.” Diyor. “Bu sadece bir gösterge. Ancak ebeveynleri görebilirseniz bacaklarını ve yürüyüşlerini de görebilirsiniz.”

Bazı insanlar bir Amerikan bulldog kurtarması ararken, diğerleri bir köpek yavrusu ister. Birt, bir yavru seçmeden önce belirli özellikleri aramanızı tavsiye ediyor. 

“İlk kez Amerikan bulldog sahiplerinin bilmesi gereken ebeveynlerin yaşı, babanın ve babanın neye benzediği ve mizaçlarının ne olduğu gibi hususlar vardır. Mümkünse, düz bir omurga, iyi nefes alıp vermek için büyük ve açık burunları, ayaklarını açılmış parmaklar için, ağızda herhangi bir uyuşukluk ve kayma potansiyeli olup olmadığını kontrol edin. ”  

VetStreet ayrıca diğer potansiyel sorunların hipotiroidizm, uyuz ve katarakt olduğunu da not eder. 

Tarih

Amerikan bulldog’larınin soyları, genellikle kasap dükkanlarında bulundukları İngiliz kırsalında başladı. İşçiler yeni sömürge ülkesine göç ettiklerinde, yanlarında sağlam çalışan köpeklerini getirdiler. Bu cins, İngiliz kuzenlerinin tipik “ekşi” yüzüne sahip olmasalar bile, çoğunlukla beyaz kürkler nedeniyle başlangıçta İngiliz beyaz bulldog’u veya beyaz İngiliz bulldog’u olarak biliniyordu.   

Adlar, 17. ve 18. yüzyıllarda Güneydoğu ABD’de, yakalama ve tutma yeteneklerinden dolayı popülariteleri arttıkça, tekrar Güney bulldog veya Alabamabulldog’a dönüştü.

Amerikan bulldog’ları II.Dünya Savaşı’ndan sonra neredeyse kayboldu, ancak yetiştiriciler John Johnson ve Alan Scott, hayvanların aile sosyalliğini ve koruma becerilerini geliştirmek için çalıştı. 

Şimdi, Amerikan bulldog’larınin iki ana türü var ve Johnson’ın özelliklerine sahip olanlar, Scott çizgisinin köpeklerinden biraz daha büyük ve daha atletik.

Potansiyel sahipler genellikle “Amerikan buldogları ile pitbullar: hangisi daha iyi?” Diye sorar. Bu, hangi hayvanın daha iyi veya daha kötü olduğu kadar değil, daha çok hangi tür köpek arkadaşının yaşam tarzınıza uyduğuyla ilgili. “Pitbul” terimi, birçok köpek türünü ifade edebilir. 

Her ikisi de sevgi dolu, serseri ve koruyucu köpekler olabilir ve olumlu, korkusuz eğitime iyi yanıt verebilir, ancak farklı soyları vardır. Amerikan bulldog’ları, Amerikan Staffordshire teriyerleri ve Staffordshire boğa güreşi teriyeri dahil olmak üzere çeşitli bölgelerden gelen çukur boğalar ve mastifflerden gelmektedir. Ancak bazı cins tarihçiler, küçük bir buldogun karıştığına inanmaktadır.

Ne Amerikan bulldog ne de adlandırıldığı gibi çukur boğa tipi Amerikan Kulübesi Kulübü’ne (AKC) kayıtlı değil, ancak AKC, Amerikan bulldog’unu 2019’da Vakıf Stok Hizmetine tanıdı ve organizasyon ayrıca Amerikan Staffordshire teriyerlerini ve Staffordshire’i de içeriyor. 

Eğlenceli gerçekler

 • Amerikan bulldog’ları havada 90 cm’den fazla zıplayabilirler. Bazı insanlar onların 2,1 metre yüksekliğe kadar zıpladıklarını gördüğünü iddia ediyor!
 • Amerikan bulldog’ları beyaz perdede çok zaman geçirdiler. Homeward Bound (1993) ve Homeward Bound II: Lost in San Francisco (1996), Michael J. Fox tarafından seslendirilen kavgacı bulldog Chance’de rol aldı. Steve Martin’in Dozen’den Daha Ucuz (2003) ve Dozen’den Daha Ucuz 2 (2005) filmlerinde aile arkadaşı olarak bir Amerikan bulldogu yer aldı.
 • Birts’in köpeği Athena, 2008 filmi Beverly Hills Chihuahua’daki Amerikan buldogu Titan’ın barajıydı.Çift ayrıca onu ilk filmi için eğitti.