Her zaman sadık Alman kurdu, Dünyadaki en popüler köpek ırklarının başında gelir ve nedenini görmek kolaydır. Sakin ve kendine güvenen tavırlarıyla, bu koruyucu yavrular memnun etmeye ve öğrenmeye heveslidir.

 • Yükseklik: 55 – 65 cm
 • Ağırlık: 22 ila 40,5 kg
 • Ömür: 7-10 yıl
 • Cins Boyutu: Orta
 • İle Birlikte İyi: Çocuklar köpekler kediler aileler
 • Mizaç: Nazik arkadaş canlısı oyuncu endişeli uzak
 • Zeka: Yüksek
 • Dökülme miktarı: Normal
 • Egzersiz ihtiyaçları: Yüksek
 • Enerji seviyesi: Aktif
 • Havlama seviesi: Sık
 • Salya miktarı: Düşük
 • Cins grubu: Çoban
 • Ceket Uzunluğu / Doku: orta
 • Renkler: Siyah, mavi, gri, beyaz, kahverengi / çikolata / karaciğer
 • Desenler: İki renkli, samur, siyah ve bronz
 • Diğer özellikler: Eğitilmesi kolay, tımar etmesi kolay, yüksek av sürüşü, apartman dostu, soğuk havaya dayanıklı, güçlü sadakat eğilimleri, iyi yürüyüş arkadaşı

Kendine güvenen, cesur, zeki ve nazik – Alman çobanlarının Amerika’daki en popüler ikinci köpek ırkı olarak görülmesi şaşırtıcı değil. Bu büyük köpekler, kararlı bir şekilde sadık ve insanlarına karşı koruyucudur, ancak yabancılara dikkatle yaklaşır.

Başlangıçta güçlü bir iş ahlakıyla yetiştirilen Alman çobanlarının, dünya çapında polise ve ordulara yardım eden çalışan köpekler olarak uzun bir geçmişi vardır. Ancak ortalama bir sahibin, bir Alman çobanını mutlu etmek için ön saflarda olması gerekmiyor.

Sakin tavırları, bu köpekleri, köpek parkında veya öğleden sonralarını birlikte yolda geçirmeyi planlayan aktif sahipler için harika bir arkadaştır.

Görünüm

Günümüzün en tanınmış türlerinden biri olan Alman çobanları, etkileyici güç ve zarafet dengeleriyle kutlanmaktadır. 50-90 pound ağırlığındaki bu büyük köpekler, canlı kulakları ve koyu, badem şeklindeki gözleriyle işaretlenmiş, uyanık ama nazik bir ifadeyle, hatasız bir varlığa sahiptir. 

Göre Amerikan Kennel Club, Alman çoban çifte kat olarak bilinen spor: kalın, yumuşak astar ile Bunların kaba dış saç işleri köpek sadece herhangi iklim hakkında gelişirler izin vermek. 

Ancak tüm bu tüyler Alman çobanlarının dökülmeye yatkın olduğu anlamına gelir ve köpeğinizin ve evinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için ilkbahar ve sonbaharda haftada birkaç kez fırçalanmalıdır.

AKC, Alman çobanlarının çoğunlukla siyah ve ten rengi renklerin bir karışımı olduğunu, ancak tamamen siyah, kırmızı ile siyah, samur ve hatta nadir beyaz Alman çoban gibi diğer varyasyonları görmek imkansız olmadığını söylüyor. 

Mizaç

Cesur, zeki ve nazik tavırlarıyla Alman çobanının bu kadar popüler olmasına şaşmamalı. Bu çok yönlü çalışan köpek, memnun etmeye heveslidir ve öğrenmesi hızlıdır. Baskın köpekler olsalar da tutarlı eğitim ve itaat seanslarına sahip Alman çobanları tüm hayatları boyunca sadık arkadaşlar olacaklar.

Alman çobanları çalışmak için yetiştirilmiş ve görevlerin tamamlanması için hevesli olsalar da sahipleri sürekli itaat eğitimine ve günde bir saat veya daha fazla yoğun egzersiz için zaman ayırabildikleri sürece harika aile köpekleri yaparlar. Bu cins, kanepede tembellik edecek biri değildir ve en mutlu olmaları için düzenli aktiviteye ihtiyaç duyar. 

Birleşik Krallık’ta, Hasta Hayvanlar Halk Dispanseri (PDSA) günde iki saat egzersiz yapılmasını önermektedir. Bu, uzun yürüyüşler veya koşular anlamına gelebilir veya sürü içgüdülerini kanalize etmek için onları çeviklik eğitimi yarışmalarına dahil etmek anlamına gelebilir. 

Onları ciddi görünümlerine göre yargılamayın – Alman çobanları, sahipleriyle bol miktarda kaliteli zaman geçirmekten hoşlanan oyuncu köpeklerdir. 

Aslında, Alman çobanları Velcro köpekleridir ve sahiplerini nadiren gözden kaçırırlar. Bu nedenle, bu köpeklerin çok uzun süre yalnız bırakılması amaçlanmamıştır, çünkü ayrılık kaygıları uzun süre yalnız bırakılırsa yıkıcı olabilir. 

Her cinste olduğu gibi, Alman çobanınızı genç yaşlardan itibaren uygun şekilde sosyalleştirmek önemlidir. AKC, iyi ayarlanmış bir Alman çobanının sabırlı ve nazik olacağını söylüyor. 

Alman çobanlar düpedüz saldırgan olmasalar da, doğaları gereği halklarına karşı çok korumacıdırlar. Koruma eğilimleri, onları bölgelerini koruyacak ve sizi davetsiz misafirlere karşı uyaracak doğal bekçi köpekler yapar. 

Amerika Alman Çoban Köpeği Kulübü, Alman çobanların özellikle köpek yavrusu olarak tanıtıldıklarında çocuklara ve diğer evcil hayvanlara (hatta kedilere!) Karşı nazik oldukları biliniyor – ancak çocuklara köpeklerle nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretmek önemli. 

Yavru köpeğiniz tolere ediyor gibi görünse bile, kuyruğa çekilme veya kulağa ağrılı bir tutam her zaman cesaretlendirilmemelidir.

Yaşam İhtiyaçları

Başlangıçta uzun saatler boyunca zor işlerde çalışmak için yetiştirilmiş olsalar da – ön cephelerdeki siperlerde veya bir K-9 biriminde kaçak malları koklayarak – bugün Alman çoban, zor olduğu kadar bir aile köpeğidir.

Bu köpekler çeşitli yaşam koşullarına uyum sağlayabilirken, yüksek enerjileri ve büyük boyutları, onları fiziksel olarak çitle çevrili bir avluya sahip bir ev için daha uygun hale getirir. Alman çobanlar, yeterince günlük egzersiz yaptıkları sürece apartman dairelerinde başarılı olabilirler. 

Bu sevgi dolu köpekler, uygun şekilde eğitilir ve tanıştırılırsa, diğer evcil hayvanlarla evlerde idare edebilirler, ancak evin tek köpeği olmayı tercih ederler.

Alman çobanlar, insanlarına son derece sadıktır ve sevdikleri için her şeyi tehlikeye atacaklardır. Ancak boyutları, enerjisi ve gücü, bazı insanların başa çıkamayacağı kadar köpek olabilir. The Great Pets Resort’un kurucusu Brian Kilcommons, “İnsanlar koruyucu olacak bir köpek istiyorlar, bu yüzden dışarı çıkıp bir Alman çoban tutuyorlar,” diyor., Connecticut’ta bir butik eğitim tesisi. 

“Evet, koruyucular ama Alman çobanına gerçekten baktığınızda, onlar da çok spesifikler… Her şeyi sırayla seviyorlar. İyi huylu bir Alman kurdu için yüksek derecede kontrol ve eğitime ihtiyacınız var. Koruma için satın alınan şeyler, uygun şekilde eğitilmediğinde yasal ve mali bir sorumluluk olabilir ve çoğu zaman olur.” 

İtaat eğitimine zaman ayıramıyorsanız, günde en az bir saat egzersiz yapmak için evden çıkın. Köpeğinizi evde saatlerce sık sık yalnız bırakmanız gerekiyorsa, bu cins sizin için en iyi seçim olmayabilir.

Bir Alman çobanı, açık havada vakit geçirmekten hoşlanan sadık bir arkadaş arayan aktif bir sahibi ile en mutlu olacaktır (harika iz arkadaşları olurlar!). 

Herhangi bir köpeğe bağlanmadan önce yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir, ancak bir Alman çoban yetiştiricisi veya kurtarma grubu ile bu türün yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmak için beklentiler hakkında konuşmak akıllıca olabilir.

Bakım

AKC’ye göre, Alman çobanlarının sık sık dökülme ile mücadele etmek için haftalık fırçalama gerektiren kalın, çift katmanlı kürkleri var. Alman çobanları ilkbahar ve sonbaharda bolca tüy döker ve bu mevsimsel değişikliklere ayak uydurmak için günde bir veya iki kez dişlerinizi fırçalamak isteyeceksiniz. 

Kokmuş bir şeyin içinde yuvarlanmadıkları veya ara sıra çamurlu su birikintisine dalmadıkları sürece, Alman çobanları nadiren banyoya ihtiyaç duyar, çünkü çoğu döküntü bir fırçayla süpürülür.

Düzenli fırçalama aynı zamanda tüy parlaklığı (donuk saçlar diyette besin eksikliği anlamına gelebilir), tırnak uzunluğu, kulak ve diş sağlığı gibi şeyleri kontrol etmek için iyi bir zamandır. 

Bazı Alman çobanlarının tırnakları hareketle doğal olarak aşınır, ancak zemine vurduklarını duyuyorsanız, muhtemelen bir düzeltme zamanı gelmiştir. 

Düzenli diş fırçalama ve diş bakımına ek olarak, Alman çobanları çok zeki, yüksek enerjili köpeklerdir ve her gün iyi miktarda zihinsel uyarılmaya ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Ve koruyucu doğaları nedeniyle, Alman çobanınız için sosyalleşmeye ve eğitime genç yaşta başlamak önemlidir. 

Olumlu pekiştirme teknikleriyle tutarlı eğitimyavrularınızı iyi huylu bir yetişkin haline getirmeye yardımcı olacaktır. Kilcommons, “Köpek eğitimi, uygun şekilde yaptığınızda anında sonuç alacağınız hayattaki birkaç şeyden biridir” diyor. 

“İnsanlar bir yıl boyunca grup derslerine gidiyorlar ve köpek hala kontrolden çıkmış durumda ve bunun nedeni bilgilerini gerçekten önemli olan şeylere genişletmiyorlar: günlük etkileşimleriniz sırasında köpeği nasıl yapılandırdığınız. Köpekler aile üyeleridir. Aynı kurallara uyuyorlar ve bu kuralların köpeğin eve geldiği gün belirlenmesi gerekiyor.”

Sağlık

Alman kurdu, 7-10 yıllık bir ömre sahip, genel olarak sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. Tüm ırklar gibi, Alman kurdu da bazı hastalıklara yatkındır. Amerika Alman Çoban Köpeği Kulübü, resmi cins kulübü, güçlü dirsek displazisi, yetiştiriciler testi önerir kalça displazi ve dejeneratif miyelopatiye insanlarda multipl skleroz benzeri bir nörolojik hastalık. Alman çobanlar ayrıca mizaç testleri ve yıllık kalp muayeneleri de almalıdır. 

Alman çobanları ayrıca şu koşullara eğilimlidir: epilepsi, görme sorunları, kanama bozuklukları, bağışıklık aracılı hastalıklar, hemanjiyosarkom ve ekzokrin pankreas yetmezliği. 

Elbette tüm Alman çobanları ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacaktır, ancak bu cinsi düşünürken bu ortak endişelerin farkında olmak önemlidir. Tüm köpekleri, sizi köpeğin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanıştıracak saygın yetiştiricilerden satın almak önemlidir. Evlat ediniyorsanız, kurtarıcıdan mevcut tüm sağlık geçmişini isteyin.

Cins ayrıca, daha büyük ırkları etkileme eğiliminde olan ve ölüme yol açabilen ciddi bir durum olan şişmeye eğilimlidir. Köpeğinizin ölümcül durumdan muzdarip olabileceğine inanıyorsanız, şişkinlik belirtilerini bilmek ve acil tıbbi yardım istemek önemlidir.

Tarih

Alman çobanları, tarihin en ünlü ve tanınan ırklarından biri olabilir. Alman kurdu, 1800’lerin sonlarında – tahmin etmişsinizdir – Almanya’dan geliyor. GSDCA’ya göre, Alman süvari subayı Yüzbaşı Max von Stephanitz, mükemmel sürü becerileri sergileyen ve “yönlendirme dışında hiçbir eğitim” gerektirmeyen bir köpek gösterisinde güçlü bir “kurt benzeri köpek” buldu. 

Onu mükemmel bir çalışan köpek yaratma niyetiyle yetiştirdi ve elde ettiği sonuç, günümüzün modern Alman çoban köpeğinin doğrudan atasıydı. Alman çoban köpeğinin ataları köpekleri beslemekteyken, von Stephanitz çoban köpeklerini yetiştirmekten vazgeçti ve bunun yerine askeri ve polis güçleri için bir cins küratörlüğü yapmaya odaklandı. 

Bugüne kadar, Alman çobanları, dünyanın her yerindeki polis ve askeri kuvvetler için K-9 memurlarını tercih ediyor. Birçok Alman çobanı, her iki dünya savaşında da haberci, arama kurtarma köpeği, erzak taşıyıcı ve nöbetçi olarak görev yaptı.

GSDCA’ya göre, Alman çobanlar ilk olarak 1900’lerin başında ABD’ye geldi. I. Dünya Savaşı’ndan sonra geri dönen askerler onları eyalet kenarına getirince popülariteleri arttı. 1917’de, Alman olan her şeyin damgalanması nedeniyle, AKC, cinsin adını resmen çoban köpeği olarak değiştirdi (benzer şekilde, İngiltere’de cins, Alsas Kurt Köpeği olarak yeniden adlandırıldı). 

AKC’nin orijinal cins adına geri dönmesi 1931’e kadar değildi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Amerikalı ve Alman yetiştirilmiş Alman çobanları arasında bir ayrılık oluştu. Görünüşe göre Amerikalılar görünüşe daha çok ilgi duyuyorlardı ve sahada hizmet etmek yerine ringde kazanacak nitelikleri vurgulamayı tercih ediyorlardı, en önemlisi köpeğin ikonik kısmı geriye doğru eğildi. 

Soyağacı ne olursa olsun, zeki, kararlı Alman çoban, tamamlaması gereken bir işe sahip olmayı sever ve nazik doğası ve koruyucu tavrı, onu bir evcil hayvan olarak en iyi seçim haline getirir. 

Eğlenceli gerçekler

 • Birinci Dünya Savaşı savaş alanından kurtarılan bir Alman çoban olan Rin Tin Tin, 1920’lerde birçok filmde rol alan gerçek bir köpekti. Aynı adı taşıyan 1950’lerin televizyon filmi Rin Tin Tin Adventures da dahil olmak üzere, türün popülaritesi ve eğlencede çoğalmasında bir artışla tanınır.
 • Buddy adlı bir Alman çoban ve sahibi Morris Frank, Amerika Birleşik Devletleri’nde kaydedilen ilk göz köpeği ikilisiydi. Buddy, İkinci Dünya Savaşı gazilerinin yurtdışındaki körlerine rehberlik etmek için kullanılan hizmet köpekleri için bir okul kuran Dorothy Harrison Eustis ile İsviçre’deki eğitimini tamamladıktan sonra 1928’de Frank ile New York’a geldi. Buddy, Frank’i şehrin kalabalık sokaklarında güvenli bir şekilde yönlendirirken, iki muhabirin gözleri kamaştı. Söz, görme engelliler için rehber köpeklerin yararları hakkında yayıldı ve Buddy, rehber köpeklerin kullanımıyla kör olan insanların bağımsızlığını artırmak için bir hareket başlatmaya yardımcı oldu.