Diğer isimleri Alman Kurdu ve Alsatian olan Alman çoban köpeği dünya üzerindeki en tanıdık köpek ırklarından biridir. Ayrıca ‘Polis Köpeği’ olarak da bilinir.  Gösterişli fiziksel yapısı ve kusursuz denilebilecek karakteri, Alman çoban köpeği türünün popülaritesinin gelişmesinde etkili olmuştur. Dik kulakları, parlak tüyleri, dikkat çekici gözleri ile gösterişli olmasının yanı sıra  geniş göğüs kafesi, uzun kuyruğu ve sağlam adımları ile de dengeli ve kuvvetli bir köpektir. Tanımadığı insanlara sevecen yaklaşmayan Alman çoban köpeği; sahiplerine, çocuklara ve diğer hayvanlara uyumlu yaklaşır. Fiziksel yapısının çevikliliği  ve akıllılığıyla sahibinin sesine duyarlılık gösterip, farklı aktiveler ve yeni hareketler denemeye istekli köpeklerdir.

Alman Çoban Köpeğinin Karakter Yapısı


Alman çoban köpeğinin karakter yapısı da fiziksel özellikleri gibi güçlüdür. Diğer köpek türleri gibi çevresindeki insanlara sadakatle bağlanır. Bu denli sadık olmaları iyi birer dost olmalarına  olanak sağlar. Tanımadığı insanlara karşı pek de sevecen olmamalarına rağmen tehlikeli bir durum hissetmedikleri sürece saldırıya geçmezler.  Alman çoban köpekleri iyi gözlem yaparlar ve girdikleri ortamlara çok çabuk uyum sağlayabilirler. Bunun yanında cesaretleriyle sahiplerini ve tanıdıklarını koruyucu yapıları vardır. Özellikle bebeklere ve çocuklara karşı aşırı korumacı davranırlar. Dengeli olmaları dolayısıyla herhangi bir tehlike anını sezdiklerinde harekete geçerler.

Alman Çoban Köpeklerinin Tüy Yapıları


Alman çoban köpeklerinin tüy yapıları çeşitlilik gösterir. Bu çeşitler kalın-uzun, dalgalı-uzun ve kısa-kalın şeklinde olabilir. Kısa tüylü Alman Çoban Köpeklerinde  tüy katmanları birden fazla olabilirken uzun tüylülerde tek katman bulunur. Alman Çoban Köpeklerinin rengi genellikle koyu ten rengidir. Bunun yanında kahverengi, gri, siyah gibi tek renk ya da birkaç rengin birleşimiyle karışık tüy renklerine sahip olanları vardır.

Alman Çoban Köpeklerinin Kökeni

 

Alman çoban köpeklerinin kökeni farklı senaryolar içermektedir. Bazı teorilere göre Alman çoban köpekleri dişi çoban köpekleriyle kurtların çiftleşmesinden oluşmuştur. Bir başka teori ise Alman çoban köpeklerinin kökenlerinde kurda yer vermez. Bu teoriye göre Alman çoban köpekleri 1800 ile 1900 yılları arasında sadece koyunları gütmesi için üretilmiştir. Başlarda koyunları koruması için üretilen Alman çoban köpekleri kısa sürede hızlılığı ve akılllığı ile kendini ispatlamış ve koruma ve polis işinde yeteneklerini göstermeye hazır hale gelmiştir. 1. Dünya Savaşı sürerken ‘Alsatian’ ismini almıştır. Alman çoban köpekleri günümüzde hala polislerin her türlü işlerine yardım etmektedir. Arama-kurtarma, koruma ve uyuşturucu bulma alanlarında yararlanılan köpeklerin içerisinde bulunmaktadır. Bunlarla birlikte olağanüstü refleksleriyle bekçi köpekleri olarak da öne çıkarlar.

Alman Çoban Köpeklerinin Eğitimi


Alman çoban köpeklerinin eğitimi mümkün olduğunca küçük yaşlarda başlamalıdır. Eğitim sırasında şiddet uygulamak, ses yükseltmek ya da köpeklere vurmak istenen sonuçlara ulaşılmasını engeller. Bunun için Alman çoban köpeklerinin eğitilmesinde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Alman çoban köpekleri eğitiminde çeşitli aşamalar vardır. İlk olatak itaat eğitimden başlanır. Daha sonra ileri itaat eğitimine geçilir. Bunların dışında tuvalet eğitimi, yarışma eğitimi ve sosyalleştirme eğitimleri de mevcuttur. Biraz gürültü yapan Alman çoban köpeklerinin bu huyu da verilen eğitimlerle bastırılabilir.

Alman Çoban Köpeklerinin Bakımı


Alman çoban köpeklerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Bu köpekler çok tüy döktükleri için her gün tüyleri taranmalıdır. Ayrıca bu köpeklerin formda kalabilmesi için birtakım faaliyetler yapılmalıdır. Yürüyüşe çıkarılabilir ya da değişik oyunlarla egzersiz ihtiyaçları karşılanabilir. Ve tabiki diğer evcil hayvanlar gibi Alman çoban köpeklerinin aşıları ve sağlık taramaları düzenli olarak yapılmalıdır. Tüylerinin, kulaklarının ve dişlerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.