Bilinen başka adları Alman Kurdu ve Alsatian’dır. Alman çoban köpeği dünyamızdaki en çok bilinen köpek ırklarından sayılır. Ayrıca ‘Polis Köpeği’ olarak da bilinir.  Gösterişli fiziksel yapısı ve kusursuz denilebilecek karakteri, Alman çoban köpeği türünün popülaritesinin gelişmesinde etkili olmuştur. Dik kulakları, parlak tüyleri, dikkat çekici gözleri ile gösterişli olmasının yanı sıra geniş göğüs kafesi, uzun kuyruğu ve sağlam adımları ile de dengeli ve kuvvetli bir köpektir. Bilmediği kişilere yakın davranmayan Alman çoban köpeği; ona bakanlara,küçük insan dostlarına ve başka hayvanlara karşı uyumludur. Fiziksel yapısının çevikliliği ve akıllılığıyla sahibinin sesine duyarlılık gösterip, farklı aktiveler ve yeni hareketler denemeye istekli köpeklerdir.

Alman Çoban Köpeğinin Karakter Yapısı


Alman çoban köpeğinin karakteristik yapısı fiziksel özelliklerine benzer olarak kuvvetlidir. Diğer köpek türleri gibi çevresindeki insanlara sadakatle bağlanır. Bu denli sadık olmaları iyi birer dost olmalarına olanak sağlar. Tanımadığı insanlara karşı pek de sevecen olmamalarına rağmen tehlikeli bir durum hissetmedikleri sürece saldırıya geçmezler.  Alman çoban köpekleri iyi gözlem yaparlar ve girdikleri ortamlara çok çabuk uyum sağlayabilirler. Bunun yanında cesaretleriyle sahiplerini ve tanıdıklarını koruyucu yapıları vardır. Özel olarak çocuklar ve bebekler için çok kollayıcıdırlar. Dengeli olmaları dolayısıyla herhangi bir tehlike anını sezdiklerinde harekete geçerler.

Alman Çoban Köpeklerinin Tüy Yapıları


Alman çoban köpeklerinin tüy yapıları çeşit olarak çok fazla seçeneğe sahiptir. Bu çeşitler kalın-uzun, dalgalı-uzun ve kısa-kalın şeklinde olabilir. Kısa tüylü Alman Çoban Köpeklerinde tüy katmanları birden fazla olabilirken uzun tüylülerde tek katman bulunur. Alman kurtlarını genel olarak koyu ten rengine çok benzeyen renklere sahip. Bunun yanında kahverengi, gri, siyah gibi tek renk ya da birkaç rengin birleşimiyle karışık tüy renklerine sahip olanları vardır.

Alman Çoban Köpeklerinin Kökeni

 

Alman çoban köpeklerinin kökenleri çeşitli teorilere sahiptir. Bunlardan bazılarına göre Alman çoban köpekleri dişi çoban köpekleriyle bazı kurtların çiftleşmesi sonucu oluşan köpeklerdir. Diğer bir teori de Alman çoban köpeklerinin köklerinde kurtlara dair iz yoktur. Bu teoride Alman çoban köpekleri 1800 ile 1900 seneleri içinde bir zamanda yalnızca koyunları gütmeye yaraması için üretildiği savunulur. Başlarda koyunları koruması için üretilen Alman çoban köpekleri kısa sürede hızlılığı ve akıllılığı ile kendini ispatlamış ve koruma ve polis işinde yeteneklerini göstermeye hazır hale gelmiştir. 1. Dünya Savaşı sürerken ‘Alsatian’ ismini almıştır. Alman çoban köpekleri günümüzde hala polislerin her türlü işlerine yardım etmektedir. Arama-kurtarma, koruma ve uyuşturucu bulma alanlarında yararlanılan köpeklerin içerisinde bulunmaktadır. Bunlarla birlikte olağanüstü refleksleriyle bekçi köpekleri olarak da öne çıkarlar.

Alman Çoban Köpeklerinin Eğitimi


Bu tür köpekler eğitilmeye küçüklükten başlamalıdır. Eğitim sırasında şiddet uygulamak, ses yükseltmek ya da köpeklere vurmak istenen sonuçlara ulaşılmasını engeller. Bunun için Alman çoban köpeklerinin eğitilmesinde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Alman kurtlarının eğitim sürecinde aşamalar genellikle farklıdır. Öncelik olarak itaat eğitiminden başlanır. Bunların dışında tuvalet eğitimi, yarışma eğitimi ve sosyalleştirme eğitimleri de mevcuttur. Biraz gürültü yapan Alman çoban köpeklerinin bu huyu da verilen eğitimlerle bastırılabilir.

Alman Çoban Köpeklerinin Bakımı


Alman çoban köpeklerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Bu köpekler çok tüy döktükleri için her gün tüyleri taranmalıdır. Ayrıca bu köpeklerin formda kalabilmesi için birtakım faaliyetler yapılmalıdır. Yürüyüşe çıkarılabilir ya da değişik oyunlarla egzersiz ihtiyaçları karşılanabilir. Ve tabi ki diğer evcil hayvanlar gibi Alman çoban köpeklerinin aşıları ve sağlık taramaları düzenli olarak yapılmalıdır. Tüylerinin, kulaklarının ve dişlerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.