Alaskan Malamute kuzey tarafına ait bir ırktır, kutuplarda ve soğuk yerlerde yaşamak için uygundur. Adının kökenleri, Alaska’da yaşamlarını sürdüren ve bu ırkı çok fazla kullanmış Mahlemut boyundan gelir. Tarihi 2000 ile 3000 sene arasına dayanmakta olan Alaskan Malamute ırkı, tek eşya taşıma yöntemi olması nedeniyle oldukça değerli bir ırktır.

Kuvvetli vücutları sebebiyle yüksek kilolarda kızakları bile çekebilmiş Alaskan Malamute köpekleri fazlasıyla iyi koku alma duyusuna sahiptir ve benzer olarak yön bulma yetenekleri de oldukça gelişmiştir.

Alaskan Malamute Karakteri

Alaskan Malamute karakteri çok sadık ruhlu ve yüksek zekaya sahip olmaları haricinde çok eğlencelidirler. Özellikle sahibine karşı büyük bir sevgi besleyen bu ırk, aileler için en uygun ırklardan biridir. Çocuklar ile oyun oynamayı seven, sıcak yapısı ile her yaş grubu çocuk ile beraber yaşayabilirler.

Güçlü bir vücut yapısına sahip olsalar bile, karakterleri çok arkadaş canlısı olduğundan dolayı bekçi köpeği olarak kullanılmaya uygun değiller. Bu cinste saldırganlık çok az görülür. Malamute cinsi insanlar ile beraber olmaktan zevk alır. Eğer yanında onunla beraber yaşayacak bir hayvan ya da insan var ise dış ortam da yaşayabiliyor olan bu köpekler, ev içerisinde de çok mutlu olurlar. Sosyal bir yapıya sahip olmasından dolayı, daima insanların yanında kalmak isteyebilir.

Alaskan Malamute’nin Bakımı

Alaskan Malamute’nin bakım işlemleri diğer köpeklerle kıyaslandığında fazlasıyla kolay olur. Alaskan malamute köpekleri fazla mesafeli yürüyüşlerve gezileri severler. Olabildiği kadar egzersiz yapmak isteyen bu köpek cinsi, yeterince egzersiz ve hareket yapmadıkları zaman ev içerisinde etrafı dağıtma ve yaramazlık yapma eğilimi içerisine girebilir. Alaska bölgesinde bulunan ve ömürleri genel olarak 10- 12 sene kadar süren Alaskan malamut cinsi köpekler soğuğa karşı son derece güçlü köpek cinsidir. Tüylerinin sahip olduğu özellik sebebi yüksek sıcaklığa sahip havalara da, düşük sıcaklığa sahip soğuk havalara da alışkın ve uyum sağlayan Alaskan köpekleri, genel olarak kuzu eti ve sebze çoğunluk olarak beslenir ve vücut kilolarının artması önlenir. Bakımı planlı olarak yapılan bu köpek cinsinin eğitiminde akıl ve zeka göz önünde tutulur.

Alaska Malamute’nin Çocuklarla İlişkisi

Alaskan malamute’nin çocuklara karşı tavırları samimi, anlayışlı ve bütün yaşlardan çocuklarla beraber yaşayabiliyorlar. Fakat her köpek cinsi için geçerli olduğu gibi, bu cins de tedbirli olunmasında yarar var. Enerjisini atamadığı zaman çok hareketli olduğu için alaskan cinsi, çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Bu yüzden dış mekanlarda sık sık gezdirilmeli ve egzersiz yaptırılmalıdır. Enerjisini attığı taktirde her yaş grubuyla anlaşabilirler.