Alaskan Malamute kuzeyli bir ırktır, kutuplarda ve soğuk bölgelerde yaşamaya alışkındır. İsminin kökenleri, Alaska’da yaşayan ve bu ırkı çok fazla kullanan Mahlemut kabilesinden gelmektedir. Geçmişi 2000 ile 3000 yıl arasına dayanmakta olan Alaskan Malamute ırkı, tek eşya taşıma yöntemi olması nedeniyle oldukça değerli bir ırktır.

Güçlü yapıları sayesinde çok ağır kızakları dahi çekebilen Alaskan Malamute köpekleri oldukça iyi koku alır ve aynı şekilde yön bulma yetenekleri de oldukça gelişmiştir.

Alaskan Malamute Karakteri

Alaskan Malamute karakteri fazlasıyla sadık ve zeki olmakla birlikte eğlencelidir. Özellikle sahibine karşı büyük bir sevgi besleyen bu ırk, aileler için en uygun ırklardan biridir. Çocuklar ile oyun oynamayı seven, sıcak yapısı ile her yaş grubu çocuk ile beraber yaşayabilirler.

Güçlü bir vücut yapısına sahip olsalar bile, karakterleri çok arkadaş canlısı olduğundan dolayı bekçi köpeği olarak kullanılmaya uygun değiller. Bu cinste saldırganlık çok az görülür. Malamute cinsi insanlar ile beraber olmaktan zevk alır. Eğer yanında onunla beraber yaşayacak bir hayvan ya da insan var ise dış ortam da yaşayabiliyor olan bu köpekler, ev içerisinde de çok mutlu olurlar. Sosyal bir yapıya sahip olmasından dolayı, daima insanların yanında kalmak isteyebilir.

Alaskan Malamute’nin Bakımı

Alaskan Malamute’nin bakımı genel olarak kolaydır. Alaskan malamute köpekleri uzun yürüyüşlerden çok hoşlanır. Olabildiği kadar egzersiz yapmak isteyen bu köpek cinsi, yeterince egzersiz ve hareket yapmadıkları zaman ev içerisinde etrafı dağıtma ve yaramazlık yapma eğilimi içerisine girebilir. Alaska tarafında var olan ve yaşamları ortalama olarak 10 ile 12 yılları arasında değişen Alaskan malamut cinsi köpekler soğuğa karşı son derece güçlü köpek cinsidir. Tüylerinin özelliği gereği hem çok sıcak havalara hem de çok soğuk havalara karşı kuvvetli olan Alaskan köpekleri, çoğu zaman kuzu eti ve sebze çoğunluk olarak beslenir ve vücut kilolarının artması önlenir. Bakımı planlı olarak yapılan bu köpek cinsinin eğitiminde akıl ve zeka göz önünde tutulur.

Alaska Malamute’nin Çocuklarla İlişkisi

Alaskan malamute’nin çocuklarla ilişkisi fazlasıyla sevecen, sevimli ve her yaş çocuk ile birlikte yaşayabiliyorlar. Fakat her köpek cinsi için geçerli olduğu gibi, bu cins de tedbirli olunmasında yarar var. Enerjisini atamadığı zaman çok hareketli olduğu için alaskan cinsi, çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Bu yüzden dış mekanlarda sık sık gezdirilmeli ve egzersiz yaptırılmalıdır. Enerjisini attığı taktirde her yaş grubuyla anlaşabilirler.