Alabay cinsleri özellikle Asya’da uzun yıllar boyunca kendilerini korumak amaçlı yetiştirdikleri bir köpek ırkıdır. Güçlü görünüme ve iri bir cüsseye sahiptirler. Alabay cinsi köpekler karakteri ve koruma içgüdüsü ile yabancılara karşı agresif tavırlara sahiptir ve genellikle Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi yerlerde ve kırsal alanlarda daha çok bulunmaktadırlar.

Alabay Cinsi Tarihi

Alabay cinsi köpekler günümüze kadar birçok alanda kullanılmıştır. Koruma köpeği, çoban köpeği olarak kullanılan alabaylar, tarihte Moğol Seferleri sırasında ordu içerisinde de kullanılmıştır. Alabay cinsi tarihi, oldukça köklüdür.

Tarihi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihi 4000 yıl öncesine dayanmakta olan bu cins köpeklerin ilk türlerinin ilk defa Tibet’te görüldüğü söylenmektedir. Alabay cinsi köpekler günümüzde Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ülkelerinde rastlanmaktadır. Bu ülkeler dışında fazla bir yerde bulunmamaktadırlar. Bu ülkelerde alabay cinsi köpekler genellikle koruma köpeği ya da işe bağlı olarak çoban köpeği olarak kullanılmaktadırlar.

Alabay Cinsi Karakteri

Alabay cinsi köpekler, sahiplerine karşı yakın ve sadık bir tutum sergilerler. Korumacı karaktere sahip olan alabay cinsleri, yabancılara karşı sahipleri kadar sevecen değillerdir ve saldırganlık söz konusudur. Bu cins köpekler güçlü bir vücuda sahiptir. Bu sebeple koruma köpeği olarak daha çok tercih edilmektedirler. Bazı cins köpekler gibi, alabay cinsi köpekler de diğer köpeklerle aynı ortamda bulunmaktan hoşnut olmazlar. Aynı ortamda başka bir köpekle bulunduğu takdirde karakteri itibariyle saldırganlık gösterebilirler. Köpek sahibi olmayı düşününler mümkünse tek başına sahiplenmelidir. Alabay cinsi karakteri oldukça koruyucu ve kollayıcıdır. Etrafta bulunmakta olan tehlikelere karşı dikkatle hareket eder ve yabancı kişilere karşı saldırgan davranırlar. Alabay cinsi köpekler eski zamanlardan beri daha çok bekçi köpeği olarak kullanıldığından, genelde sahibini koruma içgüdüsüyle hareket ederler. Sahiplerine karşı sadık ve iyi tutumları vardır. Bu durum bunları özetlemektedir. Ortama gelen insanlara karşı saldırgan olmasının küçüklükten gelen bir eğitim ile önüne geçilebilmektedir. Bu cins köpekler, bulundukları ortamda lider olmak isterler. Bu sebeple özellikle erkek köpeklere karşı üstünlük kurmaya çalışabilir ve agresif bir davranış sergileyebilirler.

Alabay Cinsi Egzersiz İhtiyacı

Alabay cinsi köpekler, yüksek enerjilere sahip köpeklerdir. Dış ortamlarda beslenerek uzun süren yürüyüşlere çıkarılmalı ve stresini atması sağlanmalıdır. Aksi takdirde agresifleşmeye ve eşyalara zarar vermeye başlarlar. Alabay cinsi egzersiz ihtiyacı mutlaka yeterli olarak karşılanması gereken bir cinstir.

Alabay Cinsi Bakımı

Alabay cinsi bakımı diğer cins köpeklere oranlara daha kolaydır. Mevsime bağlı olarak tüy dökme zamanları vardır. Her zaman olmasa da belirli zamanlarda tüy dökerler. Tıraş ihtiyaçları yoktur fakat tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Banyo ihtiyacı ise gerekli zamanlarda ve belirli aralıklar ılık su ile giderilebilmektedir. Alabaycinsi köpekler diğer cinsler gibi suya girme konusunda negatif bir tutum sergileyebilir. Bunun karşısında köpeğinize karşı çok ısrarcı ve kaba olmamanız gereklidir. Ayrıca aşı konusunda da veterinerden gerekli bilgileri alıp köpeğinizin aşılarını da yaptırabilirsiniz

Alabay Cinsi Beslenmesi

Alabay cinsi köpekler güce ve kuvvete ihtiyaç duyduklarından onlara en iyi gelecek mamalar ile beslemeniz önerilmektedir. Alabay cinsi beslenmesi için, onlara düzenli olarak mama ve su ihtiyacını gerekli oranlarda vermelisiniz. Kullanmış olduğunuz mamaların ve suların kaplarının temizliğine ve bakımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenmeye uygun faktörler konusunda bir veterinerden bilgi de alabilirsiniz. Alabay cinsi ve diğer cins köpekler koruma amaçlı bahçeler ve kırsal alanlarda tutulmaktadır. Bu durumlarda köpeğinizin çevreden herhangi zehirli bitki ya da farklı şeyler yemesi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bir hastalık söz konusu olduğunda veterinere götürerek destek alabilirsiniz.