Akita inu, Japonlara ait bir köpek ırkıdır. Akita cinsi köpekler özgür ruhlu, asil ve sevecendirler. Bu özellikleri ile kendileri diğer köpek cinslerinden ayrılmaktadır. Kendilerine has güzel bir duruşa ve kuvvetli bir bedene sahiptirler. Bu köpek türü insanlarla iyi anlaşmanın yanında oldukça sevecen özelliklere sahiptir.

Akita İnu Cinsinin Tarihi

Akita inu cinsinin sahip olduğu tarihini tetkik etmek lazım gelirse, adını Japonya’nın Akita adlı bölgesinden aldığı bilinir. Akita İnu ırkının tarihi 1800 senesine kadar gider. Kuvvetli bir bedeni bulunan Akita İnu ırkı, Japonya’da geçmiş dönemlerde koruma amaçlı olarak kullanılmıştır. Daha sonralarda ise geyik ve ayı avı, kızak köpeği, polis köpeği ve askeri iş köpeği olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bu cins Akita İnu olarak bilinmesinin yanı sıra Akita isminde de anılır. Başlarda Japonya’da koruma olarak kullanılmakta olan bu cins, daha sonralarda başka ülkeler de bulunmaya başlamıştır. Koruma yerine zamanla evlerde evcil hayvan olarak da bulundurulmaktadır. Japony’dan başka ülkelerde de keşfedilmesi ile akita cinsi köpeklerin meşhurluğu yükselmiştir. Eski dönemlerdeki gibi koruma görevi dışında ailelere katılıp evcil hayvan olarak alınmaya başlanmıştır. Çünkü akita cinsinin koruma görevi dışında insanlar ile ilişkileri de iyi bir seviyededir.

Akita İnu Cinsi Görünümü

Diğer köpeklere benzemeyen kendilerine özel bir duruş ve görünüşe sahiplerdir. İlk bakışta akitalarda olan büyük bir baş ve kısa çene dikkatinizi çekecektir. Güçlü kaslara sahip olan bu cinsler, iyi de bir yüzücüdür. Yoğun tüylere sahiplerdir bu sebeple dışarıdaki soğuk havalara karşı korunmaktadırlar. Akita inu cinsi görünümü, ağırlık ve boyut olarak iki farklı kategoride de incelenebilir. Ağırlık olarak genellikle dişi akitalar 35-50 kg arasında değişiklik göstermektedirler. Erkeklerde ise 35-59 kg arası bir değerdedir. Boyları ise dişi akitalarda 55-65 cm erkeklerde 71 cm boyutlarında olabilirler.

Akita İnu Karakteri

Bazı zamanlarda akitalar başına buyruk davranabilirler. Özellikle ev ortamında daire gibi yerlerde bakılan akita cinsleri, yeterince egzersiz yapmamaktan dolayı huylarında değişiklik gösterebilmektedirler. Akita cinsleri için evde yeterince egzersiz yapması için alan ve ortam bulundurulmalıdır. Fakat ev ortamına nazaran dışarıda bulunan geniş alanlarda onlar için daha doğru bir yerdir. Sıcak kanlı ve sevecen bir cins olmaların karşın akitalar, birinci sınıf koruma köpeğidir. Avlanma konusunda güçlü içgüdülere sahiptirler. Nadiren havlarlar. Akitalar diğer cins köpeklerle pek iyi anlaşamazlar ve agresif yaklaşabilirler. Bu sebeple başka köpeklerle aynı ortamda tutulmaları pek önerilmez. Akita inu karakteri genel hatlarıyla bu şekildedir.

Akita İnu Cinsi Bakımı Nasıl Yapılır

Akita inu cinsinin bakımı çok kolaydır; bu köpek cinsinin haftada sadece bir sefer fırçalanması yeterli gelecektir. Akitalar yıkanacakları zaman diğer cinslerde olduğu gibi nazik şekilde yapılmalı ve tüylere zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Ayaklarının üzerinde bulunan tüyler de gerektikçe kırpılmalıdır. Kişisel bakım dışında ise akitalar için günde 30dklık bir yürüyüş streslerini atmaları için yeterli olacaktır. Dış ortamlarda akitalar daha mutlu olurlar ve dairelerde beslenmesi pek uygun değildir. Eğer uygun şekilde günlük gezdirilmesi ya da farklı ihtiyaçları karşılanmaz ise akita inu cinsi köpekler bunun sonucunda agresif bir tavır sergileyebilirler.

Akita İnu Cinsi Spor İhtiyacı

Akita inu cinsinin spor gereksinimi yeterli şekilde giderildiği zaman agresif olmazlar. Fakat özellikle akitalar dairelerde bakılıyor ise ve günlük gezmeye vakit ayırılmıyor ise evdekilere karşı agresif bir tutum sergileyebilmektedir. Akita inu cinsi köpeğin egzersiz ihtiyacını gidermek için günde 30 dakika ya da bir saat yaptıracağınız yürüyüşler köpeğiniz için yeterli olacaktır. Akita cinsi köpekler ilgi sebebiyle ilk defa hayvan sahibi olacak kişiler için biraz zorlayıcı olabilmektedir. Küçük yaşlarda başlanması gereken bir eğitimi vardır ve dışarı ortamda bakılması önerilmektedir.